Постанова № 81896963, 14.05.2019, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
14.05.2019
Номер справи
522/4990/19
Номер документу
81896963
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/4990/19

Провадження № 3/522/3798/19

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2019 року м. Одеса

Суддя Приморськогорайонного судум.Одеси ШенцеваО.П.,розглянувши матеріалиадміністративної справи,які надійшлиз Рахунковоїпалати Україниу відношенні ОСОБА_1 ,місце робота:директор ТОВ«Автомагістраль-Південь»,робоча адреса: АДРЕСА_1 про вчиненняадміністративного правопорушення,передбаченого ст. ч. 5 ст. 188-19 КУпАП,-

ВСТАНОВИВ:

На адресуПриморського районногосуду м.Одеси надійшлиадміністративні матеріалипро притягненнядо адміністративноївідповідальності ОСОБА_1 ,місце робота:директор ТОВ«Автомагістраль-Південь»,робоча адреса:м.Одеса,вул.Романа Кармена,21про вчиненняадміністративного правопорушення,передбаченого ст. ч. 5 ст. 188-19 КУпАП.

12 березня 2019 року керівником контрольної групи головним спеціалістом відділу контролю у сфері економіки Департаменту контролю у сфері економіки, інфраструктури та управління об`єктами державної власності Рахункової палати України Охобою О.М. було складено протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 5 ст.188-19КУпАПза те, що він, як директор Товариства з обмеженою відповідальність «Автомагістраль-Південь», після отримання запиту члена Рахункової палати І.М ОСОБА_2 Іванової від 08.02.2019р. №04-438 щодо надання копій, належним чином завірених та затверджених, документів в термін до 11.02.2019р., в порушення вимог статтю 8 Закону України «Про рахункову палату»листом від 18.02.2019 №18-02/-19 члену Рахункової палати ОСОБА_3 відмовлено у надані таких документів, чим вчинив адміністративне правопорушення передбачене ч 5 ст 188-19 КУпАП.

12 квітня 2019 року через канцелярію суду захисник ОСОБА_1 надала суду письмові пояснення, в яких пояснила, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ч.5ст.188-19 КУпАП, і він не визнає себе винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.5ст.188-19 КУпАПадже умислу на вчинення дій, що складають об`єктивну сторону адміністративного правопорушення передбаченого ч.5ст.188-19 КУпАПне мав, та не вчиняв жодних дій, які можуть становити об`єктивну сторону складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5ст.188-19 КУпАП.

Також зазначила, що 12 лютого 2019р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Автомагістраль-Південь» отримало в електронному вигляді (оригінал отриманий 22 лютого 2019р.) запит члена Рахункової палати І. ОСОБА_4 від 08.02.2019р. №04-438 щодо надання копій, належним чином завірених та затверджених, документів в термін до 11.02.2019р., розглянувши його ТОВ «Автомагістраль-Південь» надало відповідь Вих. № 18-02/2019Дов. від 18.02.2019р. в якому зазначено, що Рахункова палата здійснює свою діяльність згідно зпланами роботи, які затверджуються на засіданні Рахункової палати (ст. 27 ЗаконуУкраїни «Про Рахункову палату» (далі Закон № 576). Рахункова палата з власної ініціативи або на підставі звернень суб`єктів, передбаченихч. 2 ст. 27цьогоЗакону, може здійснювати позапланові заходи державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту). Рішення про здійснення таких заходів приймається на засіданні Рахункової палати. Затверджені плани роботи Рахункової палати оприлюднюються на офіційному сайті.

Зазвичай, планування заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) здійснюється за окремими напрямами щодо використання коштів державного бюджету (за бюджетними програмами або стосується виконання визначеної державної програми) чи надходження коштів до державного бюджету, використання майна тощо. У таких випадках конкретний перелік об`єктів контролю визначаєтьсяна етапі планування та складання програми проведення заходу.

В обов`язковому порядку планується перевірка центральних органів виконавчої влади, органів місцевої влади і місцевого самоврядування, які є головними розпорядниками коштів або реалізовують державну політику у обраному для контролю напрямку.

Крім того, планується перевірка розпорядників нижчого рівня або виконавців, які обираються залежно від обсягів отриманих коштів чи виконаних робіт. Проте захід контролю може бути запланований і стосовно окремо взятої установи, організації або підприємства. У такому випадку це чітко фіксується в назві заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту).

Так,підставами для здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) єПлан роботиРахункової палати або рішення Рахункової палати про здійснення позапланового заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) та підписане на виконання такого заходу членом Рахункової палати відповіднедоручення.

У дорученні зазначаються підстава, мета, предмет, строк здійснення заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту), а також склад контрольної групи.

У запиті №04-438, в обґрунтування повноважень щодо вимоги надати відповідні документи, Рахункова палата посилаєтеся виключно на пункт 3 частини першої статті 8 Закону №576, у зв`язку з чим необхідно зазначити, що так,дійсно члени Рахункової палатидля виконання покладених на них повноважень, в рамках відповідного заходумають право:

3) отримувати від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, інших юридичних осіб та їх посадових осіб, фізичних осіб підприємців інформацію, документи і матеріали, необхідні для здійснення Рахунковою палатою своїх повноважень, згідно з планом або рішенням Рахункової палати.

Отже отримувати від підприємств, установ, організацій усіх форм власності документи і матеріали, необхідні для здійснення Рахунковою палатою своїх повноважень, можливо тільки у разі включення нашого підприємства до плану роботиРахункової палати або прийняття рішення Рахункової палати про здійснення позапланового заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) на нашому підприємстві та підписання на виконання такого заходу членом Рахункової палати відповідногодоручення.

Слід вказати, що жодної інформації щодо включення ТОВ «Автомагістраль-Південь» до плану роботи або щодо наявності відповідних рішень та доручень не міститься, а ні у запиті Рахункової палати, а ні на офіційному сайті Рахункової палати, у зв`язку з чим, наше підприємство повідомило Рахункову палату про те, що має намір плідно співпрацювати з Рахунковою палатою та готове надати усі необхідні документи, але виключно в рамках норм діючого законодавства.

11 березня 2019р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Автомагістраль-Південь» отримало лист Керівника контрольної групи О ОСОБА_5 . Охоби без вихідного номеру від 26 лютого 2019р., про те, що 12 березня 2019р. о 10 годині 00 хвилин за адресою: АДРЕСА_1 Михайла Коцюбинського, 7 к. АДРЕСА_2 , відносно ОСОБА_1 буде складено протокол за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого частиною п`ятою статті 188-19 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у зв`язку з відмовою у надані документів, оперативно розглянувши його, нами було надано Клопотання вих. № 12-03/2019.1 від 12.03.2019р. яким саме підприємство надало свої пояснення стосовно складання протоколу за ненадання документів та повідомило, що лист, щодо виклику ОСОБА_1 на 12 березня 2019р. о 10.00 годин, надійшов о 16 год. 11 березня 2019року, а відповідно Наказу №0703/19-2 від 7 березня 2019р. ОСОБА_1 знаходиться у відряджені за кордоном до 16 березня 2019р. і прибути за Вашим викликом не має можливості у зв`язку з чим підприємство просило відкласти розгляд справи щодо складання протоколу за вчинення адміністративного правопорушення передбаченого частиною п`ятою статті 188-19 Кодексу України про адміністративні правопорушення та повідомити про результат розгляду нашого листа ТОВ «Автомагістраль-Південь», але вказане клопотання не було прийнято до уваги керівником контрольної групи ОСОБА_6

Слід вказати, що відповідно до ст. 256 КУпАП протокол складається у двох примірниках, підписується особою, яка склала його, правопорушником, а також свідками або потерпілими (якщо вони є). У тому випадку, якщо обвинувачуваний відмовляється підписувати протокол, у ньому робиться відповідний запис. При цьому він має право дати пояснення та зауваження щодо змісту протоколу, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання, які додаються до протоколу, з відповідною поміткою в ньому (найнадійніший спосіб - на зворотному боці бланка протоколу).

ОСОБА_1 не відмовлявся від підписання протоколу, а з поважних причин просив перенести розгляд справи щодо складання протоколу.

Підприємством надані пояснення та зауваження щодо змісту протоколу, але в порушення ст. 256 КУпАП керівником контрольної групи ОСОБА_7 не були додані наші пояснення до протоколу і жодної відмітки про наявність даних зауважень у протоколі також не міститься.

Підставою складання протоколу є ненадання документів, які вимагалися Рахунковою палатою незаконно та необґрунтовано, бо як було зазначено вище, отримувати від підприємств, установ, організацій усіх форм власності документи і матеріали, необхідні для здійснення Рахунковою палатою своїх повноважень, можливо тільки у разі включення нашого підприємства до плану роботиРахункової палати або прийняття рішення Рахункової палати про здійснення позапланового заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) на нашому підприємстві та підписання на виконання такого заходу членом Рахункової палати відповідногодоручення.

В судовому засіданні захисник Тимофеєва М.С. підтримала надані раніше письмові пояснення та просила закрити провадження у справі у зв`язку із відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Вивчивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, заслухавши захисника ОСОБА_1 , приходжу до наступного.

Адміністративна відповідальність за ч.5ст.188-19 КУпАПнастає у разі невиконання законних вимог Рахункової палати, члена Рахункової палати, створення перешкод у їх роботі під час здійснення ними своїх повноважень, надання неправдивої або неповної інформації або ненадання інформації у строк, встановлений законом.

З матеріалів справи і наданих захисником Тимофеєва М.С. документів та пояснень вбачається, що ОСОБА_1 обіймає посаду директора товариства з обмеженою відповідальністю «Автомагістраль-Південь» (адреса місцезнаходження: вул. Романа Кармена, 21, м. Одеса, 65058, код за ЄДРПОУ: 34252469) (надалі Товариство) відповідно до протоколу загальних зборів засновників Товариства від01.04.2009 №3 та наказів від 01.04.2009 № 8/1-К1 та від 29.04.2010 № 2-К.

Відповідно до ст.1 Закону України «Про Рахункову палату», Рахункова палата від імені України здійснює контроль за надходженням коштів до Державного бюджету України та їх використанням. Рахункова палата є державним колегіальним органом. Рахункова палата є юридичною особою, має печатку із своїм найменуванням і зображенням Державного Герба України

Згідност. 4 Закону України «Про Рахункову палату»повноваження, покладені на Рахункову палату Конституцією України, здійснюються через провадження заходів державного зовнішнього фінансового контролю(аудиту). Державний зовнішній фінансовий контроль (аудит) забезпечується Рахунковою палатою шляхом здійснення фінансового аудиту, аудиту ефективності, експертизи, аналізу та інших контрольних заходів.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про Рахункову палату»Рахункова палата складається з дев`яти членів Рахункової палати. Членами Рахункової палати є Голова Рахункової палати, його заступник та інші члени Рахункової палати. Для забезпечення виконання покладених на Рахункову палату повноважень діє апарат Рахункової палати, що складається з департаментів, територіальних та інших структурних підрозділів (включаючи патронатні служби членів Рахункової палати).

Відповідно дост. 31 Закону України «Про Рахункову палату»підставою для здійснення заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) є план роботи Рахункової палати або рішення Рахункової палати про здійснення позапланового заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) та підписане на виконання такого заходу членом Рахункової палати відповідне доручення. У дорученні зазначаються підстава, мета, предмет, строк здійснення заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту), а також склад контрольної групи.

Порядок, правила та процедура здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) визначаються цим Законом та відповідно до цьогоЗаконуРегламентом Рахункової палати.

Згідно п. 3 ч.2ст. 32 Закону України «Про Рахункову палату»особи, які входять до складу контрольної групи Рахункової палати, під час здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) зобов`язані приймати від посадових осіб об`єкта контролю подані за їх ініціативою усні та письмові заяви, зауваження, пояснення і проводити перевірку порушених у зверненнях питань.

Згідно п.1 ч.1ст. 33 Закону України «Про Рахункову палату»посадові особи обєкта контролю мають право вимагати від посадових осіб апарату Рахункової палати доручення, підписане відповідним членом Рахункової палати, на здійснення заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту).

Відповідно до п. 8.1., 8.2. Регламенту Рахункової палати, затвердженого рішенням Рахункової палати від 28.08.2018 № 22-7, Рахункова палата провадить свою діяльність згідно з планами роботи, які затверджуються на засіданні Рахункової палати. План роботи Рахункової палати на рік затверджується Рахунковою палатою не пізніше 1 грудня року, що передує плановому. З метою забезпечення можливості розгляду результатів заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) на початку року Рахункова палата не пізніше 1 жовтня року, що передує плановому, затверджує план роботи на І квартал планового року. Всі заходи державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту), передбачені планом роботи на І квартал року, включаються до плану роботи Рахункової палати на відповідний рік. З моменту затвердження плану роботи Рахункової палати на рік втрачає чинність план роботи на І квартал відповідного року.

Згідно п. 8.6. Регламенту Рахункової палати, затвердженого рішенням Рахункової палати від 28.08.2018 № 22-7 заходи державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) включаються до плану роботи Рахункової палати на підставі наданих членами Рахункової палати пропозицій.

Відповідно до п. 8.10, 8.11 Регламенту Рахункової палати, затвердженого рішенням Рахункової палати від 28.08.2018 № 22-7, заходи державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту), не передбачені планом роботи Рахункової палати, не проводяться, крім випадків, визначених Законом.

Планом роботи Рахункової палати, який затверджується рішенням Рахункової палати, визначаються перелік та назви заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) на рік, відповідальні за проведення таких заходів члени Рахункової палати, дата розгляду на засіданні Рахункової палати звіту за результатами здійснення заходів державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту).

Відповідно до 33.1, 33.2 Регламенту Рахункової палати, затвердженого рішенням Рахункової палати від 28.08.2018 № 22-7, до початку здійснення заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) на обєкті контролю керівник контрольної групи складає перелік необхідних питань та документів, відповідно до програми (стратегії, плану) контрольного заходу, із визначенням конкретних термінів надання об`єктом контролю пояснень щодо порушених питань та відповідних документів.

Відповідно до доручення на здійснення заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту) на окремому обєкті контролю, підписаного відповідальним за його здійснення членом Рахункової палати, контрольна група має бути представлена керівнику об`єкта контролю або посадовій особі, яка виконує відповідні повноваження. Контрольну групу керівництву об`єкта контролю представляє відповідальний член Рахункової палати або керівник контрольної групи заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту).

Згідно 33.4. Регламенту Рахункової палати, затвердженого рішенням Рахункової палати від 28.08.2018 № 22-7, у разі не допуску контрольної групи на об`єкт контролю для здійснення заходу державного зовнішнього фінансового контролю, надання їй неправдивої та неповної інформації, ненадання інформації у строк, встановлений законом, а також при виявленні фактів порушень бюджетного законодавства або законодавства про закупівлі, керівник контрольної групи об`єкта контролю або, у разі його відсутності, заступник керівника контрольної групи об`єкта контролю, є уповноваженими особами Рахункової палати на складання протоколів про адміністративне правопорушення. Порядок складання та направлення Рахунковою палатою до суду протоколу про адміністративне правопорушення затверджується рішенням Рахункової палати.

Як вбачається з матеріалів справи та пояснень захисника Тимофеєва М.С. 12 лютого 2019р. Товариство з обмеженою відповідальністю «Автомагістраль-Південь» отримало в електронному вигляді (оригінал отриманий 22 лютого 2019р.) запит члена Рахункової палати І.М ОСОБА_2 Іванової від 08.02.2019р. №04-438 щодо надання копій, належним чином завірених та затверджених, документів в термін до 11.02.2019р., у запиті №04-438, в обґрунтування повноважень щодо вимоги надати відповідні документи, Рахункова палата посилаєтеся виключно на пункт 3 частини першої статті 8 Закону №576, у зв`язку з чим необхідно зазначити, що так,дійсно члени Рахункової палатидля виконання покладених на них повноважень, в рамках відповідного заходумають право:

3) отримувати від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій усіх форм власності, інших юридичних осіб та їх посадових осіб, фізичних осіб підприємців інформацію, документи і матеріали, необхідні для здійснення Рахунковою палатою своїх повноважень, згідно з планом або рішенням Рахункової палати.

Перевіривши підставу запиту ТОВ «Автомагістраль-Південь» надало відповідь Вих. № 18-02/2019Дов. від 18.02.2019р. в якому зазначено, що Рахункова палата здійснює свою діяльність згідно зпланами роботи, які затверджуються на засіданні Рахункової палати (ст. 27 ЗаконуУкраїни «Про Рахункову палату» (далі Закон № 576). Рахункова палата з власної ініціативи або на підставі звернень суб`єктів, передбаченихч. 2 ст. 27цьогоЗакону, може здійснювати позапланові заходи державного зовнішнього фінансового контролю (аудиту). Рішення про здійснення таких заходів приймається на засіданні Рахункової палати. Затверджені плани роботи Рахункової палати оприлюднюються на офіційному сайті. Жодної інформації щодо включення ТОВ «Автомагістраль-Південь» до плану роботи або щодо наявності відповідних рішень та доручень не міститься, а ні у запиті Рахункової палати, а ні на офіційному сайті Рахункової палати, у зв`язку з чим, наше підприємство повідомило Рахункову палату про те, що має намір плідно співпрацювати з Рахунковою палатою та готове надати усі необхідні документи, але виключно в рамках норм діючого законодавства.

Приймаючи до уваги, що керівником контрольної групи не було наданодоТОВ «Автомагістраль-Південь», як підстави для запиту, витягу з Плану роботи Рахункової палати, яким передбачено проведення заходу державного зовнішнього фінансового контролю (аудит) ефективності використання коштів державного бюджету регіонального розвитку в ТОВ «Автомагістраль-Південь», а також його відсутність на офіційному сайті Рахункової палати, вважаю, що в діях ОСОБА_8 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбачений ч.5ст.188-19 КУпАП.

Статтею 7КУпАПпередбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.

Відповідно до п. 1статті 247КУпАПпровадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

Приймаючи до уваги що встановлені у судовому засіданні обставини та досліджені докази не містять достатніх, належних і допустимих доказів наявності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення передбаченого ч.5ст. 188-19 КУпАП, вважаю необхідним провадження в справі закрити.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст.7, ч.1 ст.247, ст.ст.283,284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження поадміністративній справівідносно ОСОБА_9 ,місце робота:директор ТОВ«Автомагістраль-Південь»,робоча адреса:м.Одеса,вул.Романа Кармена,21 зач.5ст.188-19 КУпАПзакрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Одеського апеляційного суду через Приморський районний суд м. Одеси протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя