Рішення № 81895234, 22.05.2019, Охтирський міськрайонний суд Сумської області

Дата ухвалення
22.05.2019
Номер справи
583/1518/19
Номер документу
81895234
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 583/1518/19

2/583/547/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 травня 2019 року м. Охтирка

Охтирський міськрайсуд Сумської області в складі:

головуючого судді Соколової Н.О.,

за участі секретаря судового засідання Марченко О.Ю.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в залі суду № 6 справу № 583/1518/19 за позовом Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно отриманих коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -

ВСТАНОВИВ:

05.04.2019 року управління соціального захисту населення Охтирської міської ради звернулося до суду із позовом про стягнення безпідставно отриманих коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Свої вимоги мотивують тим, що відповідач перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення Охтирської міської ради, як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. На підставі поданих відповідачем даних про доходи та майновий стан, ОСОБА_1 була призначена державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям з березня по серпень 2018 року в розмірі 3636,17 грн. щомісячно. При розрахунку допомоги враховано лише розмір заробітної плати відповідача. В результаті проведеної сектором державних соціальних інспекторів вибіркової перевірки встановлено, що відповідач отримує аліменти від ОСОБА_2 на утримання неповнолітніх дітей. Платник аліментів працює в ТОВ «Брокенергія» та сплачує аліменти за місцем роботи. Допомогу відповідачу припинено з квітня 2018, однак кошти допомоги в розмірі 3636,17 грн вже були зараховані на картковий рахунок відповідача. За березень 2018 допомогу перераховано з урахуванням в дохід отриманих аліментів. За період з березня по квітень 2018 відповідач неправомірно отримала кошти державної соціальної допомоги в розмірі 4021,81 грн. 25.04.2018 ОСОБА_1 подала заяву про встановлення щомісячного графіку платежу та зобов`язалася повернути кошти. Однак кошти на рахунок управління повернуті не були. В зв`язку з чим, просять стягнути з ОСОБА_1 на користь управління соціального захисту населення Охтирської міської ради надмірно отримані кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 4021,81 грн.

16 квітня 2019 року ухвалою Охтирського міськрайонного суду Сумської області відкрито провадження по справі у спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи. Крім цього, відповідачу визначено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач своїм правом на подання відзиву не скористалася.

Суд, дослідивши наявні у справі докази, дійшов наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебувала на обліку в управлінні соціального захисту населення Охтирської міської ради, як одержувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

За період з березня 2018 року по серпень 2018 року відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї в сумі 3636,17 грн.

В декларації про доходи та майновий стан від 21.03.2018 доданої до заяви про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям ОСОБА_1 вказала, що отримує доходи у вигляді заробітної плати в ДНЗ «Охтирський центр ПТО» та аліментів, однак не зазначила їхнього розміру.

Крім того, позивач додала довідки, видані Охтирським міськрайонний відділом державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції від 27.03.2018 № 10964/14.10-30 про неотримання аліментів у період з 12.02.2018 по 01.03.2018 та від 26.03.2018 № 10807/14.10-30, що виконавчий документ про стягнення аліментів з ОСОБА_2 на утримання дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 в Охтирському міськрайонному відділі державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Сумській області за період з 01.09.2017 по 11.02.2018 включно на виконанні не знаходився.

Підписавши декларацію відповідач посвідчила той факт, що її повідомлено про те, що в разі подання неповних чи недостовірних відомостей про доходи виплату державної допомоги буде припинено.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї. Малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.

Статтею 5 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» передбачено, що розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї. Середньомісячний сукупний дохід сім`ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім`ї для всіх видів соціальної допомоги, що затверджується Мінсоцполітики, Мінекономрозвитку, Мінфіном, тощо.

Проведеною Сектором державних соціальних інспекторів управління соціального захисту населення Охтирської міської ради перевіркою правильності та повноти інформації для призначення соціальної допомоги від 11.04.2018 встановлено, що ОСОБА_1 подала неправильну інформацію про доходи, а саме, в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги не вказані аліменти на отримання дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується даними з бази «Наш дім», довідкою ТОВ «Брокенергія».

Згідно з довідкою про доходи ОСОБА_2 , виданої ТОВ «БРОКЕНЕРГІЯ» від 17.04.2018 із заробітної плати ОСОБА_2 , який займає посаду машиніста-обхідника по турбінному устаткуванню ІV групи за період з вересня 2017 по лютий 2018 були вирахувані аліменти, зокрема за жовтень – 802,52 грн; за листопад - 1777 грн; за грудень - 1777 грн, за січень -1080 грн, всього 5436,52 грн.

25.04.2018 ОСОБА_1 була ознайомлена з повідомленням № 52 про повернення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, позивачу було роз`яснино про зобов`язання повернути у строк до 10 травня 2018 переплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 4021 грн. 81 коп, роз`яснено право звернутися з заявою про встановлення щомісячного графіку та розміру платежу повернення коштів.

Того ж дня, 25.04.2018 ОСОБА_1 подано Управлінню соціального захисту населення Охтирської міської ради заяву, в якій остання просила надмірно отримані кошти в сумі 4021,81 грн. у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпечнрим сім`ям розбити помісячно до 25.12.2018. Кожного місяця до 25 числа ОСОБА_1 зобов`язалася надавати квитанції про повернення надмірних коштів у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.

Доказів повернення ОСОБА_1 надмірно отриманих коштів в сумі 4021,81 грн у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпечнрим сім`ям, матеріали справи не містять.

Згідно зі ст. 1215 ЦК України, не підлягає поверненню безпідставно набуті: 1) заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача; 2) інше майно, якщо це встановлено законом.

Проте, відповідно до п. 12 Постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» та ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» передбачено, що у разі, коли особами, які входять до складу сім`ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Пункт 25 вищевказаної Постанови передбачає, що якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Згідно з ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Отже, враховуючи встановлені фактичні обставини справи та вказані норми права, суд дійшов висновку, що з боку відповідача мало місце недобросовістність в частині повідомлення про доходи, а тому позовні вимоги є доведеними і такими, що підлягають до задоволення. Судом встановлено, що відповідач отримала від позивача 4021,81 грн грошової допомоги без достатньої правової підстави.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в сумі 1921 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 81, 141, 263-265 ЦПК України, суд -

УХВАЛИВ :

Позовну заяву Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради – задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на користь управління соціального захисту населення Охтирської міської ради надмірно отримані кошти у вигляді державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 4021,81 грн (чотири тисячі двадцять одну гривню 81 коп).

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на користь управління соціального захисту населення Охтирської міської ради сплачений судовий збір в сумі 1921 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 30 днів з дня його складення.

До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Охтирський міськрайонний суд Сумської області.

Позивач: Управління соціального захисту населення Охтирської міської ради, Україна, Сумська область, м. Охтирка, вул. Перемоги, 1, код ЄДРПОУ 23294808.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Суддя Охтирського міськрайсуду

Сумської області Н.О. Соколова