Рішення № 81887114, 22.05.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2019
Номер справи
560/763/19
Номер документу
81887114
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/763/19

РІШЕННЯ

іменем України

22 травня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області, в якій просить суд:

1. Визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області стосовно не складання довідок у 2008, 2012, 2018 роках щодо розміру грошового забезпечення з урахуванням 15% надбавки за постійну роботу в умовах режимних обмежень через істотне зменшення позивачеві пенсії відповідно до змін, внесених Законом України від 23.12.2015 №9000-VІІІ до Закону України №2262-ХІІ, постанов Кабінету Міністрів України №1294-2007, №45-2008 та №988-2015, а також не направлення таких довідок до ГУ ПФУ в Хмельницькій області для подальшого перерахунку пенсій за 2008-2019 роки.

2. Зобов`язати Ліквідаційну комісію Управління МВС України в Хмельницькій області виготовити та направити до ГУ ПФУ в Хмельницькій області нову довідку про розмір мого грошового забезпечення з урахуванням 15% надбавки за роботу в умовах режимних обмежень за вказані роки.

3. Справу розглянути в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. ст. 51, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що з лютого 1992 є пенсіонером органів внутрішніх справ.

Позивач стверджує, що з довідки, отриманої в квітні 2018, дізнався, що під час підвищення грошового забезпечення відповідним категоріям військовослужбовців та прирівняних до них осіб, а також в процесі перерахунку пенсії у 2008, 2012 та 2018 роках, з грубим порушенням ст. 51 та ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" з вини керівництва УМВС України в Хмельницькій області та Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області протиправно був позбавлений 15% надбавки за роботу в умовах режимних обмежень.

Позивач вважає, що бездіяльністю Ліквідаційної комісії УМВС України в Хмельницькій області щодо не врахування 15% надбавки за роботу в умовах режимних обмежень порушене його право на отримання пенсії в належних розмірах, з метою захисту своїх прав позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Від представника відповідача 10.04.2019 року надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволені позову, зазначивши, що при виготовленні довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 у 2008, 2012 та 2018 роках були чинними різні редакції Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, зі змінами чинними на день виготовлення довідки.

Представник відповідача у поданому відзиві стверджує, що позивачеві призначена пенсія у 1992 році, а надбавка за роботу в умовах режимних обмежень встановлено лише відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 №414 "Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці", яка набула чинності з 01.06.1994 року.

Представник відповідача зазначає, що при призначенні позивачеві пенсії не встановлювалася надбавка за роботу в умовах режимних обмежень, оскільки такої взагалі не було передбачено станом на лютий 1992 року, що підтверджується грошовим атестатом полковника поліції ОСОБА_1 , виданим у зв`язку зі звільненням на пенсію. За умовами абз. 3 пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008, оскільки позивачеві фактично не було встановлено надбавку за службу в умовах режимних обмежень, таку надбавку, на думку представника відповідача, правомірно не включено до довідок про грошове забезпечення позивача для перерахунку пенсії.

У відповіді на відзив від 26.04.2019 позивач зазначає, що діями відповідача порушені його конституційні права та просить суд змінити позовні вимоги, а саме: визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області під час складання довідки у 2018 році на виконання ЗУ №900-2015, постанов КМУ №988-2015 та 103-2015, внаслідок чого позивач був позбавлений 15 % за роботу в умовах режимних обмежень, яка передбачена для поліцейських; Зобов`язати Ліквідаційну комісії Управління МВС України в Хмельницькій області виготовити та надіслати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з урахуванням 15% надбавки за роботу в умовах режимних обмежень за період з 01.01.2016 по даний час для перерахунку та виплати пенсії.

02.05.2019 від представника відповідача надійшло заперечення на відповідь на відзив у якому представник відповідача зазначає, що доводи позивача є безпідставними, а тому просить в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити в повному обсязі.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 22.03.2019 відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення (виклику) сторін.

Справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Судом встановлено такі обставини у справі.

ОСОБА_1 з 05.02.1992 призначено пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ".

11.09.2018 позивач звертався до голови Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області з заявою в якій зазначив, що після виходу на пенсію в МВС була введена надбавка за роботу в режимі секретності. Зазначив, що з невідомих йому причин зазначена надбавка йому не виплачувалась, однак відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб", позивач вважає, що має право на перерахунок пенсії у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення. Позивач просить про зміни його пенсійного забезпечення повідомити Головне управління Пенсійного фонду в Хмельницькій області та позивач письмово.

Листом Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області від 19.09.2018 №49/288-П позивача повідомлено, що його заява від 11.09.2018 розглянута, для виготовлення нової довідки про грошове забезпечення за нормами, чинними на січень 2016 року для перерахунку пенсії підстав немає.

Рішенням Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 31.01.2018 (справа №686/24998/17) за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - позов задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо не проведення перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2016 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію з 01.01.2016 року, відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» №900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України №988 від 11 листопада 2015 року «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».

Позовні вимоги позивача ґрунтуються на тому, що відповідач неправомірно до включив до його довідки 15% надбавки за роботу в умовах режимних обмежень.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.

Частина 2 статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачає, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Суспільні відносини, пов`язані з віднесенням інформації до державної таємниці, засекречуванням, розсекречуванням її матеріальних носіїв та охороною державної таємниці з метою захисту національної безпеки України регулює Закон України "Про державну таємницю" № 3855-ХІІ від 21.01.1994 року.

Зазначений Закон введено в дію з дня опублікування - 10 березня 1994 року згідно з Постановою Верховної Ради України від 21 січня 1994 року N 3856-XII.

Суд зауважує, що необхідною умовою отримання компенсації у зв`язку з виконанням робіт, які передбачають доступ до державної таємниці, є наявність в особи допуску до державної таємниці (на підставі якого надається доступ до державної таємниці), а також виконання робіт/завдань та/або посадових обов`язків, які вимагають доступу до державної таємниці чи з огляду на поставлені завдання передбачають виникнення необхідності у такому доступі.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 23.04.2019 суд витребовував у Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області належним чином засвідчені докази, а саме:

1. інформацію стосовно того, чи мав ОСОБА_1 у 1992 році допуск до державної таємниці;

2. інформацію чи виплачується на даний час, за відповідною посадою в ГУНП Хмельницької області, яку позивач обіймав в апараті УМВС України в Хмельницькій області, надбавка за роботу в умовах режимних обмежень.

Листом Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області від 02.05.2019 повідомлено, що в УМВС України в Хмельницькій області відсутні інформація про надання допуску до державної таємниці ОСОБА_1 .

Отже, оскільки ОСОБА_1 з 05.02.1992 призначено пенсію по інвалідності згідно Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", а Закон України "Про державну таємницю" № 3855-ХІІ від 21.01.1994 року введено в дію з дня опублікування - 10 березня 1994 року згідно з Постановою Верховної Ради України від 21 січня 1994 року N 3856-XII, суд приходить до висновку, що дії відповідача щодо відмови у включенні до довідки 15% надбавки за роботу в умовах режимних обмежень є правомірними.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність своїх дій, в зв`язку з чим у задоволенні позову необхідно відмовити.

З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат - відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Ліквідаційна комісія Управління МВС України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29017 , код ЄДРПОУ - 08592336)

Головуючий суддя О.О. Михайлов