Рішення № 81886743, 22.05.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2019
Номер справи
520/3810/19
Номер документу
81886743
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 травня 2019 р. № 520/3810/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Волошина Д.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України Харківській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки, наданої Головним управлінням ДФС України у Харківській області про розмір грошового забезпечення за посадою, з якої ОСОБА_1 призначено пенсію-заступника голови - начальника управління із залишенням в кадрах податкової станом на 01 січня 2019 року, а саме розміру посадового окладу - 9690,00 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням (генерал-майор) 1550,00 грн., надбавки за вислугу років (50 відсотків) - 5620,00 грн., а всього - 16860,00 грн., у розмірі 83 відсотків грошового забезпечення починаючи з 01 січня 2019 року і здійснити відповідні компенсаційні виплати з урахуванням раніше отриманих позивачем сум;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області виплачувати ОСОБА_1 100 % суми підвищення пенсії, перерахованої згідно зі ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та постановою КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", починаючи з 01.01.2018 року.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що з 30 вересня 2005 року отримує пенсію за вислугу років, яка призначена на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Позивач, 25.02.2019 звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії. Листом від 07.03.2019 відповідачем у здійсненні перерахунку пенсії було відмовлено з посиланням на ту обставину, що вже було здійснено перерахунок пенсії на виконання Постанови КМУ від 21.02.2018 №103. Не погодившись з відповідачем, 28.03.2019 р. позивач звернувся повторно до відповідача з заявою, в якій проінформував про підвищення грошового забезпечення на посаді, яку обіймав на момент призначення пенсії, та просив прийняти рішення про перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2019. За результатами розгляду заяви відповідач листом від 03.04.2019 надав відповідь, з якої ОСОБА_1 дізнався про відмову у здійсненні перерахунку пенсії. Позивач вважає такі дії протиправними та відмову в здійсненні перерахунку пенсії незаконною, у зв`язку з сим просив позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 22.04.2019 року відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 263 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження надіслана та вручена відповідачу, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Представником відповідача, 07.05.2019 року надано відзив на позовну заяву, в якому він адміністративний позов не визнав, зазначив, що з 01.01.2018 р. пенсію позивача перераховано відповідно до ч.4 ст.63 Закону України №2262-ХІІ та Постанови КМУ від 21.02.2018 №103 на підставі довідки №185/9/2040-05-02-14 від 18.04.2018, виданої ГУ ДФС у Харківській області. Щодо здійснення перерахунку на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2019, в довідці зазначено, що підставою видачі є постанова КМУ від 18.01.2017 №15 «Питання оплати праці працівників державних органів», яка упорядковує умови оплати праці працівників державних органів і не передбачає проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-ХІІ. Оскільки позивач на даний час перебуває на обліку в ГУ ПФУ як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної на умовах Закону України №2262-ХІІ по лінії Державної податкової адміністрації України, вважає позовні вимоги ОСОБА_1 незаконними, та такими, що не підлягають задоволенню. Крім того, зазначив, що пенсія в порахованому розмірі та доплата по перерахунку виплачується в порядку та строки, встановлені Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 у період з травня 1982 року по вересень 2005 року проходив службу в органах внутрішніх справ України у складі Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області.

Позивач з 30.09.2005 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб", що підтверджується копією пенсійного посвідчення НОМЕР_1 від 14.06.2006 року.

Як вбачається з пенсійної справи позивача, на виконання вимог Постанови КМУ №103 від 21.02.2018 року з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку обіймав позивач на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та на підстави довідки про грошове забезпечення станом на 1 березня 2018 року, наданої уповноваженим органом "Державна податкова адміністрація" Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1

Позивач, 25.02.2019 р. звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області з заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії Головного управління ДФС України в Харківській області, в якій зазначено розмір окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку обіймав позивач на дату звільнення зі служби, що визначені станом на 01.01.2019 року за посадою заступник голови - начальник управління із залишенням в кадрах податкової.

Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області листом від 07.03.2019 №868/С-14 повідомило позивача, що для проведення перерахунку пенсій, пенсіонерам з числа військовослужбовців, в тому числі і пенсії ОСОБА_1 немає законних підстав.

Згодом, 28.03.2019 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про здійснення перерахунку пенсії і виплату перерахованої пенсії, в якій просив прийняти рішення про перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2019 року, виданої Головним управлінням ДФС України в Харківській області, за формою, встановленою Додатком №2 до Порядку (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103.

Також, просив здійснити виплату 100 відсотків пенсії, перерахованої станом на 1 січня 2018 року, на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка надходила на адресу відповідача з Державної податкової адміністрації у Харківській області. За результатами розгляду заяви, протягом 10 днів з дня її надходження просив прийняти рішення відповідно з вимогами чинного Порядку , затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1.

Листом від 03.04.2019 №1405/С-14 Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області повідомило позивача, що на виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103, яка набула чинності 24.02.2018 р., здійснено перерахунок пенсії з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення, наданої ДПА у Харківській області.

Після зазначеної вище дати рішень Кабінету Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премій у розмірах, установлених законодавством, та повідомлень відповідних силових міністерств та відомств про проведення перерахунку пенсій, визначених згідно із Законом, органам Пенсійного фонду України не надходило. Постанова Кабінету Міністрів України «Питання оплати праці працівників державних органів» від 18.01.2017 №15 упорядковує умови оплати праці працівників державних органів і не передбачає проведення перерахунку пенсій, визначених відповідно до Закону №№2262-ХІІ, у зв`язку з чим для перерахунку пенсії немає законних підстав.

Перевіряючи відповідність закону вчиненої владним суб`єктом у спірних правовідносинах управлінської дії, суд зазначає, що відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Порядок дій територіальних органів пенсійного фонду України при розгляді та вирішенні заяв фізичних осіб - громадян з приводу призначення (перерахунку) пенсії визначений статтею 82 Закону України "Про пенсійне забезпечення", частиною 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та конкретизований нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1; далі за текстом - Порядок №22-1), у силу яких рішення за матеріалами звернення має бути прийнято протягом 10 днів з дня надходження документів у формі протоколу.

Так, відповідно до пункту 4.3 Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (заступником начальника управління відповідно до розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління.

Між тим, як з`ясовано судом, у спірних правовідносинах владний суб`єкт замість вчинення волевиявлення за передбаченими законом формою та процедурою вдався до реалізації управлінської функції у самотужки та на власний розсуд визначеним порядком, оскільки рішення у формі протоколу не приймав, а натомість надав відповідь листом.

При цьому, як вбачається із заяви ОСОБА_1 від 28.03.2019 р.. останній просив прийняти рішення про перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2019 року, виданої Головним управлінням ДФС України в Харківській області.

Оскільки такого порядку управлінських дій, зокрема, надання відповіді про відмову в перерахунку пенсії листом, для територіального органу ПФУ законом не передбачено, то суд вважає, що у спірних правовідносинах владним суб`єктом допущену протиправну бездіяльність, у зв`язку з чим звернення ОСОБА_1 від 28.03.2019 р. з приводу здійснення перерахунку до теперішнього часу належно не вирішено.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що у спірних правовідносинах владний суб`єкт не забезпечив реалізацію управлінської функції відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення встановленої форми та за передбаченою законодавством процедурою з приводу перерахунку пенсії не прийняв.

Наданий за результатами розгляду громадянину лист у даному конкретному випадку не може бути кваліфікований судом як рішення владного суб`єкта про відмову у призначенні пенсії.

Таким чином, порушене бездіяльністю владного суб`єкта право позивача підлягає захисту у спосіб зобов`язання Головного управління Пенсійного Фонду України Харківській області вирішити по суті письмову заяву ОСОБА_1 від 28.03.2019 р. про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2019 року, виданої Головним управлінням ДФС України в Харківській області.

Суд зазначає, що відсутність факту вчиненої владним суб`єктом відмови в перерахунку пенсії зумовлює необхідність відмови у частині позовних вимог про зобов`язання відповідача здійснити відповідні компенсаційні виплати з урахуванням раніше отриманих позивачем сум.

Щодо частини позовних вимог зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області виплачувати ОСОБА_1 100 % суми підвищення пенсії, перерахованої згідно зі ст. 63 ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМУ від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та постановою КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", починаючи з 01.01.2018 року, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.3,4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції на момент призначення пенсії) перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.

Як вбачається з наведених норм права, вказані норми не вказують на рішення суб`єкта владних повноважень про зміну видів грошового забезпечення військовослужбовців як на підставу для перерахунку пенсії, а пов`язує її перерахунок з фактичною зміною видів грошового забезпечення.

Разом із тим, Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 № 1774-VIII частину 4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ викладено у такій редакції: "усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій" (набрання чинності з 01.01.2017).

Таким чином, починаючи з 01.01.2017 законодавцем змінено правові підстави перерахунку пенсії військовослужбовцям та віднесено до повноважень Кабінету Міністрів України визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсії та встановлювати розміри проведених виплат.

Урядовим рішенням передбачено набрання чинності з 1 березня 2018 р. постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та визначено порядок перерахунку і виплати пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Зокрема, постановою Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (надалі - Постанова № 103) передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року - окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років.

Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно починаючи з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Органи Пенсійного фонду здійснюватимуть перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які будуть видані відповідними міністерствами та відомствами.

Таким чином, нормативний підхід до розуміння норм права, що регулюють відносини перерахунку і виплати пенсій на умовах норм Закону № 2262-ХІІ, дає можливість суду зробити висновок, що зі зміною правового регулювання підстав проведення перерахунку пенсії Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.

Суд зазначає, що на момент виникнення спірних правовідносин Постанова КМУ №103 від 21.02.2018 року була діючою та такою, що підлягає обов`язковому застосуванню в межах спірних правовідносин, оскільки встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, є обов`язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі, який є учасником цих відносин та на якого розповсюджується дія цього нормативно-правового акту, та є обов`язком для виконання.

Діяти у інший спосіб, ніж це встановлено на законодавчому рівні для відповідача, останній немає правової можливості, а тому не можна вважати, що ГУ ПФ України в Харківській області здійснюючи виплати перерахованої пенсії позивачу в порядку встановленому ПКМУ №103, діє протиправно.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, були визнані протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

З огляду на положення ч.2 ст.265 Кодексу адміністративного судочинства України, зазначені приписи постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 втратили чинність з 05.03.2019 р., відповідно, до цієї дати правомірно застосувались суб`єктом владних повноважень.

Таким чином, зазначені спірні правовідносини між сторонами виникли до втрати чинності пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103.

Отже, позовні вимоги в цій частині є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.

При цьому, суд вважає за необхідне вказати, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області після скасування дії Постанови №103 вимогами позову не охоплюються та позивач при зверненні до відповідача з заявою від 28.03.2019 р. просив здійснити виплату 100 відсотків пенсії, перерахованої саме станом на 01 січня 2018 року.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню, з підстав викладених вище.

Відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код 14099344) про зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України Харківській області вирішити по суті письмову заяву ОСОБА_1 від 28.03.2019 р. про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 01.01.2019 року, виданої Головним управлінням ДФС України в Харківській області.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов., м. Харків, 61022, код 14099344) суму сплаченого судового збору у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень 40 копійок).

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Д.А.Волошин