
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 травня 2019 р. Справа № 480/1234/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соп`яненка О.В.,
за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,
представника позивача Васюти Д.К.,
представника відповідача Кунець В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, скасування наказу,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що звернувся до відповідача із заявою про надання йому дозволу на розроблення рпоекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Яструбинськогї сільської ради Сумського району. Відповідач відмовив у наданні такого дозволу, посилаючись на те, що масив, за рахунок якого планується відведення, включений до переліку земельних ділянок для передачі в оренду на умовах аукціону. Також відповідачем прийнято наказ від 13.02.2019, яким включено земельну ділянку до переліку ділянок, права на які можуть бути продані на земельних торгах. Вважає відмову та наказ протиправними. Відповідачем порушено процедуру включення земельної ділянки до Переліку - в оскаржуваному наказі не вказано кадастровий номер земельної ділянки, а лише номер кадастрової зони та кварталу. Оскільки спірна земельна ділянка не має кадастрового номера, тобто є несформованою, включення її до Переліку ділянок, права на яки виставляються на земельні торги є протиправним. Мотивуючи відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, відповідач посилається на підстави, не передбачені ст. 118 ЗК України, що суперечить вимогам закону.Процес надання формальних відмов може тривати зебкінечно, тому ефективним способом захисту порушеного права є зобов`язання відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою.
Просить визнати протиправною та скасувати відмову, викладену у листі від 21.03.2019 №В-2880-2111/21-19, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області, зобов`язати надати такий дозвіл; скасувати наказ "Про внесення змін до додатку 1 Наказу "Про визначення переліку земельних ділянок" від 09.04.2014 №23" від 13.02.2019 №49 в частині внесення в Додаток 1 земельної ділянки, що знаходиться за межами населеного пункту на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 14,5000 га, за кодом КОАТУУ НОМЕР_1.
У відзиві на позов відповідач зазначив, що наказ, яким спірну земельну ділянку включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які можуть бути продані на земельних торгах, прийнято 13.02.2019. Заява позивача подана до управління 21.02.2019, після прийняття наказу. Відповідач діяв на підставі ст.ст. 135,136 ЗК України. Після включення земельної ділянки до переліку, права на які можуть бути проданіна земельних торгах, було розроблено технічну документацію, затверджено її та присвоєно земельній ділянці кадастровий номер. Наказом від 11.03.2019 №136 включено до переліку земельних ділянок, право на оренду яких виставляється на торги у формі аукціону. Оскаржуваний наказ прийнятий відповідно до закону та вичерпав свою дію у зв`язку з прийняттям наказу від 11.03.2019 №136. Вимога зобов`язати відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою є втручанням у дискреційні повноваження відповідача. Просить відмовити в задоволенні позову.
В судовому засіданні представники сторін позовні вимоги та заперечення проти позову підтримали із зазначених у позові та відзиві підстав.
Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає. Судом встановлено, що 21.02.2019 ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою, датованою 12.11.2019, про надання йому дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянкиу власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за межами населеного пункту на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області. (а.с. 64).
Листом від 21.03.2019 В--2880/2111/21-19 відповідач відмовив у наданні дозволу на підставі ч. 3 ст. 136 ЗК України у зв`язку з тим, що масив за рахунок якого планується відведення земельної ділянки включений до переліку земельних ділянок для передачі в оренду на умовах аукціону (а.с. 16).
Наказом від 13.02.2019 №49 "Про внесення змін до додатку 1 наказу "Про визначення переліку земельних ділянок" від 09.04.2014 №23" включено до переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах, у тому числі земельну ділянку на території Яструбинської сільської ради Сумського району площею 14,500 га з кадастровим номером НОМЕР_1 (а.с. 70,70). Земельна ділянка, на яку претендує позивач, є складовою земельного масиву, зазначеного у наказі №49, що сторонами не оспорюється.
Наказом від 28.02.2019 затверджено проект землеустрою щодо відведення вищевказаної земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 (а.с. 72). Наказом від 11.03.2019 земельну ділянку виставлено на земельні торги (а.с. 73-74).
Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель врегульовано Земельним кодексом України.
Відповідно до частини шостої статті 118 Земельного Кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.
До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Згідно з положеннями частини сьомої наведеної статті, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Водночас, суд зауважує, що рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є стадією процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку. Однак, отримання такого дозволу не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття такого права, оскільки сам по собі дозвіл не являється правовстановлюючим актом.
Частиною 4 ст. 122 ЗК України передбачено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.
Відповідно до ч. 1 ст. 134 ЗК України земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них (оренда, суперфіцій, емфітевзис), у тому числі з розташованими на них об`єктами нерухомого майна державної або комунальної власності, підлягають продажу окремими лотами на конкурентних засадах (земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Частиною 2 вказаної статті передбачено земельні ділянки, які не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).
Статтею 136 ЗК України визначено порядок добору земельних ділянок державної чи комунальної власності та підготовка лотів для продажу на земельних торгах
Організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності або прав на них, які виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися у користування до завершення торгів.
Аналіз приписів статті 136 Земельного кодексу України свідчить про те, що в разі віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах, це є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.
Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у постанові від 02 жовтня 2018 року у справі № 806/3708/15.
Як свідчать письмові докази, наказом Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 11.03.2019 №136 року до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, права на які виставляються на земельні торги у формі аукціону включено земельну ділянку, заяву щодо якої подав позивач. На час розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою було затверджено проект землеустрою та земельну ділянку щодо якої позивачем було подано клопотання було включено до переліку земельних ділянок, права оренди на які виставляються на земельні торги.
Вказані обставини в силу приписів частини третьої статті 136 Земельного кодексу України є підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
Суд вважає безпідставними доводи позивача, що оскаржуваний наказ не містить кадастрового номера земельної ділянки. Наказом від 13.02.2019 земельну ділянку включено до переліку ділянок, права на які можуть бути виставлені на аукціон. Кадастровий номер вказаній земельній ділянці був присвоєний після розроблення проекту землеустрою на неї, яка, в свою чергу, була розроблена після прийняття оскаржуваного наказу. Крім того, наказ від 13.02.2019 був виданий до того, як позивач звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, а подання такої заяви не породжує у особи, яка із заявою звернулась прав на земельну ділянку. Таким чином, оскаржуваний наказ не може порушувати права позивача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що при прийнятті наказу від 13.02.2019 та відмовляючи позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, відповідач діяв у відповідності до вимог законодавства, а тому підстави для задоволення позову відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправною та скасування відмови, викладеної у листі від 21.03.2019 №В-2880-2111/21-19, у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність загальною (орієнтовною) площею 2,00 га для ведення особистого селянського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення, яка розташована за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області, зобов`язання надати такий дозвіл; скасування наказу "Про внесення змін до додатку 1 Наказу "Про визначення переліку земельних ділянок" від 09.04.2014 №23" від 13.02.2019 №49 в частині внесення в Додаток 1 земельної ділянки, що знаходиться за межами населеного пункту на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 14,5000 га, за кодом КОАТУУ НОМЕР_1 відмовити в зв`язку з необгрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення виготовлено 22.05.2019.
Суддя О.В. Соп`яненко