Рішення № 81886520, 07.05.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.05.2019
Номер справи
480/275/19
Номер документу
81886520
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 травня 2019 р. Справа №480/275/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Воловика С.В.,

за участю секретаря судового засідання - Коробчук Ю.М.,

представника позивача - Єни С.О.,

представника відповідача - Гришака О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Суми адміністративну справу №480/275/19

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Глухівський кар`єр кварцитів"

до Сумської обласної державної адміністрації

про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Глухівський кар`єр кварцитів" (далі по тексту - позивач, ТОВ "Глухівський кар`єр кварцитів") звернулось до суду з позовною заявою до Сумської обласної державної адміністрації (далі по тексту - відповідач, Сумська ОДА), в якій просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Сумської обласної державної адміністрації за результатом розгляду заяви (клопотання) позивача від 10.12.2018 р. за № 1213 щодо:

1.1. не прийняття рішення у встановленій ч. 1 ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» формі за результатом розгляду заяви (клопотання) ТОВ «Глухівський кар`єр кварцитів» від 10.12.2018 р. за № 1213;

1.2. не затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_5 площею - 9,997 га, в натурі (на місцевості);

1.3. ненадання ТОВ «Глухівський кар`єр кварцитів» земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_5 площею - 9,997 га у користування на умовах оренди, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами (відкриті розробки та кар`єри, шахти, що експлуатують) в межах терміну дії Спеціального дозволу на користування надрами №1006 від 29.07.1997 р., встановивши орендну плату за користування Земельною ділянкою у максимально можливому, відповідно до пп. 288.5.2. п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, розмірі - 12 відсотків нормативної грошової оцінки вказаної земельної ділянки.

- зобов`язати Сумську обласну державну адміністрацію прийняти рішення за результатом розгляду заяви (клопотання) ТОВ «Глухівський кар`єр кварцитів» від 10.12.2018 р. за № 1213 у встановленій ч. 1 ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» формі, яким:

2.1. Затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_5 площею - 9,997 га, в натурі (на місцевості).

2.2. Надати ТОВ «Глухівський кар`єр кварцитів» земельну ділянку за кадастровим номером НОМЕР_5 площею 9,997 га у користування на умовах оренди, для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємствами, що пов`язані з користуванням надрами (відкриті розробки та кар`єри, шахти, що експлуатують) в межах терміну дії Спеціального дозволу на користування надрами №1006 від 29.07.1997 р., встановивши орендну плату за користування Земельною ділянкою у максимально можливому, відповідно до пп. 288.5.2. п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, розмірі - 12 відсотків нормативної грошової оцінки вказаної земельної ділянки.

Позовні вимоги ТОВ "Глухівський кар`єр кварцитів" обґрунтовані наступним. 11.12.2018 позивач звернувся до Сумської ОДА із заявою (клопотанням) від 10.12.2018 №1213 щодо надання земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_5 площею 9,997 га у користування на умовах оренди. Проте, станом на 21.01.2019 позивачем отримано лише лист від 02.01.2019 №01-22/9, у якому зазначено про відсутність правових підстав для прийняття рішення про затвердження технічної документації із землеустрою та надання земельної ділянки в оренду.

Позивач вважає таку бездіяльність відповідача щодо не прийняття рішення у вигляді розпорядження протиправною та такою, що порушує право позивача щодо користування земельною ділянкою.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 29.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №480/275/19, призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін на 20.02.2019 о 10 год. 00 хв.

Ухвалою суду від 05.02.2019 призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження у підготовчому засіданні на 20.02.2019 о 10 год. 00 хв.

Сумська обласна державна адміністрація з позовними вимогами не погодилась, у відзиві на позовну заяву (а.с.76-83) зазначила, що за результатами розгляду заяви (клопотання) позивача від 10.12.2018 №1213 щодо надання земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_5 площею 9,997 га у користування на умовах оренди, відповідачем була надана відповідь від 02.01.2019 №01-22/9, у якій зазначені підстави щодо відсутності правових підстав щодо прийняття рішення про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) та надання її у користування на умовах оренди. Таким чином, твердження позивача щодо не розгляду заяви, порушення строків розгляду та не надання відповіді у формі розпорядження не відповідає дійсності.

Враховуючи зазначене, Сумська ОДА вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 20.02.2019 відкладено підготовче засідання на 12.03.2019 об 11 год. 00 хв. Ухвалою суду від 12.03.2019, занесеною до протоколу, закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду у відкритому засіданні на 26.03.2019 о 10 год. 00 хв. Ухвалою суду від 26.03.2019. занесеною до протоколу, оголошено перерву у судовому засіданні на 12.04.2019 об 11 год. 00 хв. У зв`язку з перебуванням головуючого судді у відпустці, розгляд справи відкладено на 07.05.2019 о 12 год. 00 хв.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позовних вимог спираючись на їх необґрунтованість та просив суд відмовити в задоволенні повністю.

Суд, заслухавши пояснення повноважних представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 11.12.2018 року позивач звернувся до Сумської обласної державної адміністрації із заявою (клопотаннями) від 10.12.2018 року №1213 щодо надання земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_5 площею 9,997 га у користування на умовах оренди (а.с.14-19).

Листом від 02.01.2019 року №01-22/9 Сумською обласною державною адміністрацією позивачу повідомлено, що на сьогодні відсутні правові підстави щодо прийняття рішення про затвердження технічної документації землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі та надання її у користування на умовах оренди площею 9,9970 га за межами населених пунктів на території Баницької сільської ради Глухівського району Сумської області (а.с.20-22).

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої та другої статті 18 Кодексу України про надра надання земельних ділянок для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, провадиться в порядку, встановленому земельним законодавством України, земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів.

Згідно із ч. 4 статті 66 Земельного кодексу України надання земельних ділянок для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, проводиться після оформлення в установленому порядку прав користування надрами і відновлення земель згідно із затвердженим відповідним робочим проектом землеустрою на раніше відпрацьованих площах у встановлені строки.

Відповідно до ч. 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 Земельного кодексу України, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України "Про Державний земельний кадастр", право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Судом встановлено, що позивач звернувся із заявою (клопотанням) №1213 про затвердження технічної документації із землеустрою та надання земельної ділянки за кадастровим номером НОМЕР_5 площею 9,997 га у користування на умовах оренди до Сумської обласної державної адміністрації 11.12.2018.

02.01.2019 відповідачем надано відповідь про розгляд клопотання №01-22/9, у якому зазначено про відсутність правових підстав для прийняття рішення про затвердження технічної документації землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі та надання її у користування на умовах оренди.

Відповідно до п. 12 розд. X "Перехідні положення" Земельного кодексу України, до розмежування земель державної та комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями (крім земель, переданих у приватну власність, та земель, зазначених в абз. 3 цього пункту) в межах населених пунктів здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.

Згідно з п. "а" ст. 17 ЗК до повноважень місцевих державних адміністрацій у галузі земельних відносин належить розпорядження землями державної власності в межах, визначених цим Кодексом.

Нормами ч. 1 ст. 116, ч. 5 ст. 122, ч. 6 ст. 123, ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель державної власності за межами населених пунктів за рішенням відповідної обласної державної адміністрації, прийнятим у двотижневий строк.

У ч. 1 ст. 6 Закону від 9.04.1999 N 586-XIV "Про місцеві державні адміністрації" визначено, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження.

Таким чином, враховуючи, що чинним законодавством не передбачено автоматичного укладання, поновлення договорів оренди землі державної та комунальної власності, реалізація переважного права на укладання договору оренди земельної ділянки можлива лише за наявності відповідного рішення (акту) органу виконавчої влади, прийнятого за наслідками розгляду відповідної заяви особи про надання такої земельної ділянки.

Акти місцевих державних адміністрацій, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, актам Президента України та постановам Верховної Ради України, прийнятим відповідно до Конституції та законів України, актам Кабінету Міністрів України або інтересам територіальних громад чи окремих громадян, можуть бути оскаржені до органу виконавчої влади вищого рівня або до суду (ч. 1 ст. 43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації").

Оскільки державною адміністрацією відповідно до порядку визначеному законодавством, зокрема, ст. 6, п. 2 ст. 21, ст. 41 Закону України "Про місцеві державні адміністрації", не приймалось розпорядження щодо затвердження технічної документації із землеустрою та надання земельної ділянки у користування на умовах оренди або вмотивована відмова, суд дійшов висновку про неналежний розгляд відповідачем заяви ТОВ «Глухівський кар`єр кварцитів».

Суд, приймаючи до уваги правову позицію Верховного Суду, висловлену у постанові від 30.10.2018 у справі №820/4852/17, зазначає, що відсутність належним чином оформленого рішення Сумської обласної державної адміністрації за наслідками розгляду заяви позивача у формі розпорядження, свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного рішення з числа тих, які він повинен був ухвалити за законом.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що відповідач, відмовляючи ТОВ «Глухівський кар`єр кварцитів» у наданні земельної ділянки, діяв не на підставі та не у спосіб, що передбачені Земельним кодексом України, Законом України «Про місцеві державні адміністрації», без дотримання вимог частини другої статті 2 КАС України, а тому наявні підстави для визнання вказаної відмови протиправною.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Сумської обласної адміністрації прийняти рішення за результатами розгляду заяви, суд зазначає наступне.

Частиною четвертою статті 245 КАС України визначено, що у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

На законодавчому рівні поняття "дискреційні повноваження" суб`єкта владних повноважень відсутнє. У судовій практиці сформовано позицію щодо поняття дискреційних повноважень, під якими слід розуміти такі повноваження, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибирати один з кількох варіантів конкретного правомірного рішення .

Водночас, повноваження державних органів не є дискреційними, коли є лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки суб`єкта владних повноважень. У разі настання визначених законодавством умов відповідач зобов`язаний вчинити конкретні дії і, якщо він їх не вчиняє, його можна зобов`язати до цього в судовому порядку (постанова Верховного Суду від 23.05.2018 року у справі №825/602/17).

Тобто, дискреційне повноваження може полягати у виборі діяти, чи не діяти, а якщо діяти, то у виборі варіанту рішення чи дії серед варіантів, що прямо або опосередковано закріплені у законі. Важливою ознакою такого вибору є те, що він здійснюється без необхідності узгодження варіанту вибору будь-ким.

Між тим, зі змісту наведених вище норм випливає, що втручанням у дискреційні повноваження суб`єкта владних повноважень може бути прийняття судом рішень не про зобов`язання вчинити дії, а саме прийняття ним рішення за клопотанням заявника замість суб`єкта владних повноважень.

У даному випадку, розглядаючи заяву позивача, відповідач наділений повноваженнями або прийняти рішення про затвердження технічної документації із землеустрою та надання земельної ділянки у користування на умовах оренди, або про відмову у затвердженні технічної документації та наданні земельної ділянки у користування. В той же час, судом встановлено, що жодного рішення Сумською обласною державною адміністрацією не прийнято.

Враховуючи вищевикладене, на переконання суду, позовні вимоги про зобов`язання відповідача прийняти бажане для позивача рішення є передчасним, у зв`язку з чим, належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є саме зобов`язання повторно розглянути питання щодо затвердження технічної документації із землеустрою та надання ТОВ «Глухівський кар`єр кварцитів» земельної ділянки у користування на умовах оренди із прийняттям відповідного владного рішення, відповідно до вимог ст. 6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації».

Таким чином, за наведених обставин, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Глухівський кар`єр кварцитів".

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Глухівський кар`єр кварцитів" до Сумської обласної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Сумської обласної державної адміністрації (40000, м. Суми, площа Незалежності, 1, код 14005581) щодо не прийняття рішення за наслідками розгляду заяви (клопотання) Товариства з обмеженою відповідальністю "Глухівський кар`єр кварцитів" (41462, Сумська область, Глухівський район, с. Баничі, вул. Заводська, 18а, код 14015554) про затвердження технічної документації із землеустрою та надання земельної ділянки у користування на умовах оренди № 1213 від 10.12.2018.

Зобов`язати Сумську обласну державну адміністрацію (40000, м. Суми, площа Незалежності, 1, код 14005581) розглянути заяву (клопотання) Товариства з обмеженою відповідальністю "Глухівський кар`єр кварцитів" (41462, Сумська область, Глухівський район, с. Баничі, вул. Заводська, 18а, код 14015554) про затвердження технічної документації із землеустрою та надання земельної ділянки у користування на умовах оренди № 1213 від 10.12.2018 та прийняти рішення за наслідками її розгляду з урахуванням наданої судом правової оцінки спірних правовідносин.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Сумської обласної державної адміністрації (40000, м. Суми, площа Незалежності, 1, код 14005581) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Глухівський кар`єр кварцитів" (41462, Сумська область, Глухівський район, с. Баничі, вул. Заводська, 18а, код 14015554) судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору в сумі 1 921, 00 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

В повному обсязі рішення суду складено 17.05.2019.

Суддя С.В. Воловик