
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2019 року Справа № 160/2971/19 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді Царікової О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:
- визнання протиправною відмови Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не нарахування та не виплати пенсії ОСОБА_1 за період з 02 лютого 2018 року по 30 серпня 2018 року;
- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової карти платника податків - НОМЕР_1 ) за період з 02 лютого 2018 року по 30 серпня 2018 року.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що у червні 2018 року на засіданні ЦМСЕК МОЗ України розглянуто медико-експертну справу, оглянуто ОСОБА_1 та прийнято рішення встановити позивачу ІІІ групу інвалідності з 02 лютого 2018 року. Означене рішення позивач отримав поштою у липні 2018 року.
Так, 30 серпня 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення йому пенсії по інвалідності, додавши до своєї заяви всі необхідні для цього документи. Однак, у жовтні 2018 року листом (від 22.10.2018 №16548-18) Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача про призначення йому пенсії по інвалідності та фактичну її виплату з серпня 2018 року, тобто з місяця звернення з заявою про призначення пенсії.
Відмову відповідача у призначенні та виплаті пенсії з дати настання права на її отримання позивач вважає протиправною, оскільки звернення відбулося у встановлений законом тримісячний строк, тому пенсія має бути призначена у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» на весь строк з моменту встановлення інвалідності, а саме: з 02 лютого 2018 року.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 квітня 2019 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/2971/19. Призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи в письмовому провадженні.
23 квітня 2019 року відповідачем до суду наданий відзив на позовну заяву, в якому останній вказав, що 02 лютого 2018 року позивач звернувся до ДЗ «Центральна медико-соціальна експертна комісія МОЗ України» з метою проведення медико-соціальної експертизи для встановлення групи інвалідності.
Відповідно до рішення ДЗ «Центральна медико-соціальна експертна комісія МОЗ України» від 02.04.2018 для встановлення групи інвалідності ОСОБА_1 направлено на додаткове обстеження і консультацію для отримання висновку щодо стану хворого, трудового прогнозу та ступеню функціональних обмежень з боку центральної нервової системи.
Згідно виписки з медичної карти стаціонарного хворого № 3233 Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров`я України», ОСОБА_1 перебував на стаціонарі у відділенні неврології, починаючи з 14.05.2018р., дата виписки зі стаціонару -25.05.2018р..
Так, у червні 2018р. на засіданні ЦМСЕК МОЗ України розглянуто медико-експертну справу та оглянуто громадянина ОСОБА_1 з питання встановлення групи інвалідності та прийнято рішення встановити 3 групу інвалідності.
30 серпня 2018 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії. Оскільки згідно виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією до довідки серії АВ №0215801 позивачу встановлена 3 група інвалідності з 02.02.2018 та дата огляду 02.04.2018, то пенсія позивачу призначена з дати звернення, тобто з 30.08.2018.
Суд, дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду і вирішення справи по суті, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування норм матеріального та процесуального права, вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню з таких підстав.
Як встановлено судом та підтверджується наявними матеріалами справи, 30 серпня 2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про призначення пенсії.
За результатами розгляду заяви ОСОБА_1 відповідачем прийнято рішення про призначення йому пенсії по інвалідності з 30 серпня 2018 року, тобто з моменту звернення.
Відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не нарахування та не виплати пенсії ОСОБА_1 за період з 02 лютого 2018 року по 30 серпня 2018 року позивач вважає протиправною, оскільки ним дотримано тримісячний строк для звернення за призначенням пенсії з дня встановлення інвалідності.
Суд зазначає, що частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як слідує з преамбули Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV) основним законом, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон № 1058-IV.
Статтею 5 Закону № 1058-IV передбачено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб`єктами системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються види пенсійних виплат, умов набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат.
За загальним правилом, передбаченим частиною першою статті 45 Закону № 1058-IV пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Такі випадки передбачені у пунктах 1-3 частини першої вказаної норми Закону.
Так, відповідно до пункту 2 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності.
Отже, у іншому випадку, зокрема, у разі звернення за пенсією після спливу трьох місяців з дня встановлення інвалідності, пенсія призначається з дня звернення за пенсією.
Така правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 21 листопада 2018 року у справі №552/5712/15-а (адміністративне провадження №К/9901/14069/18).
З матеріалів справи судом встановлено, що 02 лютого 2018 року позивач звернувся до ДЗ «Центральна медико-соціальна експертна комісія МОЗ України» для проведення медико-соціальної експертизи для встановлення групи інвалідності.
Згідно виписки з акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ № 0215801 від 19 червня 2018 року ОСОБА_1 встановлена ІІІ група інвалідності з 02 лютого 2018 року, а з заявою щодо призначення йому пенсії, позивач звернувся до органу пенсійного фонду 30 серпня 2018 року, тобто після спливу тримісячного строку для звернення за пенсією.
За таких обставин, призначаючи пенсію позивачу з 30 серпня 2018 року, тобто з часу звернення, а не з часу встановлення інвалідності, відповідач діяв в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Доводи позивача про те, що рішення про встановлення йому інвалідності ним отримано лише у липні 2018 року судом не можуть бути прийняті до уваги як поважна причина пропуску тримісячного строку для звернення за призначенням пенсії, оскільки конструкція пункту 2 частини першої статті 45 Закону № 1058-IV не передбачає умов, за яких строк для звернення за призначенням пенсії по інвалідності може бути подовжений чи поновлений.
Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової карти платника податків - НОМЕР_1 ) за період з 02 лютого 2018 року по 30 серпня 2018 року суд зазначає таке.
Як вказав Верховний Суд у своїй постанові від 21 листопада 2018 року у справі №552/5712/15-а (адміністративне провадження №К/9901/14069/18), відповідно до частини другої статті 87 Закону № 1788-XII суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Буквальне тлумачення наведеної норми права дає підстави вважати, що ця норма Закону стосується вже нарахованих сум пенсій за минулий час, однак не виплачених з вини ПФУ.
Таке ж правило закріплене частиною другою статті 46 Закону № 1058-IV, у якій йдеться про те, що нараховані суми пенсії не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
З урахуванням наведеного, суд зазначає, що в даному випадку принцип закладений в статті 87 Закону № 1788-ХІІ не може бути застосований, оскільки положення цієї норми застосовується до призначеної пенсії, а у відносинах, які виникли між сторонами, суб`єкт призначення пенсії діяв правомірно.
Таким чином, суд приходить до висновку про необґрунтованість заявлених позовних вимог та відсутність підстав для їх задоволення.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 241, 242 - 246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, і.к. 21910427) про визнання протиправною відмови, зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення складений 06 травня 2019 року.
Суддя О.В. Царікова