
Господарський суд Рівненської області
вул. Набережна, 26-А, м. Рівне, 33013
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"15" травня 2019 р. м. Рівне Справа № 918/158/19
Господарський суд Рівненської області у складі судді Заголдної Я.В. при секретарі судового засідання В`юненко І.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали позовної заяви Приватного акціонерного товариства "Компанія "РАЙЗ" (код ЄДРПОУ 13980201, м. Київ, Печерський р-н, вул. Катерини Білокур, будинок 5/17, 01014) до Рівненської міської ради (код ЄДРПОУ 34847334, м. Рівне, вул. Соборна, буд. 12-А) про визнання незаконним та скасування рішення Рівненської міської ради № 5594 від 31.01.2019 року
за участю представників учасників справи:
від позивача - Сенчук В.П. (ордер 512 № 35 від 04.03.2019 року);
від відповідача - Українець М.В. (довіреність № 08-448 від 06.03.2019 року)
ВСТАНОВИВ:
12 березня 2019 року Приватне акціонерне товариства "Компанія "РАЙЗ" звернулося до господарського суду Рівненської області із позовом до Рівненської міської ради у якому просить визнати незаконним та скасувати рішення Рівненської міської ради № 5594 від 31.01.2019 року.
При розгляді вказаної позовної заяви та доданих до неї документів судом встановлено, що сума судового збору в розмірі 1 921 грн 00 коп., сплаченого позивачем відповідно до квитанції № 50 від 12.03.2019 року не зарахована до спеціального фонду державного бюджету.
Ухвалою господарського суду Рівненської області від 14.03.2019 року позовну заяву залишено без руху, зобов`язано Приватне акціонерне товариство "Компанія "РАЙЗ" у 10-денний строк з дня отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви, а саме: надати суду докази зарахування судового збору в розмірі 1 921 грн 00 коп. сплаченого по квитанції № 50 від 12.03.2019 року до спеціального фонду державного бюджету.
Ухвалою суду від 19.03.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі № 918/158/19, постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 16.04.2019 року.
05 квітня 2019 року від відповідача через відділ канцелярії та документального забезпечення господарського суду надійшов відзив на позовну заяву.
16 квітня 2019 року в судовому засіданні оголошено перерву до 07.05.2019 року.
07 травня 2019 року позивачем подано суду відповідь на відзив.
Ухвалою Господарського суду Рівненської області від 07.05.2019 року закрито підготовче провадження у справі № 918/158/19, призначено справу до судового розгляду по суті на 15.05.2019 року.
У судовому засіданні 15.05.2019 року представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив.
Представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог у повному обсязі з підстав, викладених у відзиві.
Судом встановлено, що інших заяв і клопотань від сторін не надходило.
Дослідивши матеріали справи у їх сукупності та взаємозв`язку, оцінивши надані докази, заслухавши пояснення присутніх представників сторін, суд установив таке.
Фактичні обставини справи та зміст спірних правовідносин.
14 грудня 2007 року між Рівненською міською радою в особі секретаря Рівненської міської ради Торгуна Юрія Івановича (далі - орендодавець) та Закритим акціонерним товариством компанія "Райз", від імені якого діє ОСОБА_1 (далі - орендар) укладено Договір оренди земельної ділянки (далі - Договір) (а.с.11-15).
Вказаний договір посвідчений приватним нотаріусом Рівненського міського нотаріального округу Поддубною Л.П., зареєстровано в реєстрі за № 7463 та 17.01.2008 року здійснено його державну реєстрацію Рівненською регіональною філією ДП "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України" за № 040858300010.
Відповідно до п. 1 Договору згідно з ст. ст. 93, 124 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) та Рішенням Рівненської міської ради (13 сесії 5 скликання) № 795 від 07.06.2007 року орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для будівництва та обслуговування житлових будинків, надавши її за рахунок земель, наданих у постійне користування Виробничо-фінансовій компанії "Райз" розпорядженням голови Рівненської обласної державної адміністрації від 03.02.1997 року № 54, що знаходиться на розі вулиць Дубенської та Ґрунтової.
Пунктом 2 Договору визначено, що в оренду передається земельна ділянка загальною площею 15 700 кв. м.
Договір укладено строком на 20 (двадцять) років (п.8 Договору).
Згідно з п. 9, 10 Договору за оренду земельної ділянки орендар сплачує орендодавцеві орендну плату виключно у грошовій формі. Розмір орендної плати в рік становить 98 910 грн. 18 коп. відповідно до розрахунку № 03-19/113-1, виданого Рівненським міським управлінням земельних ресурсів 07.06.2007 року. Питання сплати ПДВ вирішується шляхом укладання між сторонами додаткової угоди. Сторони погоджуються, що орендна плата за землю справляється з моменту прийняття Рівненською міською радою рішення про надання земельної ділянки в оренду (рішення Рівненської міської ради № 795 від 07.06.2007 року). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням діючої індексації.
Сторони погодили, що оренда сплачується орендарем щомісячно рівними частками протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового місяця на № 33212812700002 в управління ДКУ в Рівненській області, МФО 833017, код платежу 13050200 одержувач: Місцбюджет м. Рівне в управління БФ, код ЗКПО 22586332.
Згідно з п. 37 Договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї зі сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок), яке істотно перешкоджає її (їх) використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Сторони у Договорі визначили, що на підставі п. 38 Договору розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є підстави, передбачені чинним законодавством України.
Також Договором визначено, що передача земельної ділянки Орендарю здійснюється по акту приймання-передачі.
Таким чином, сторони Договору дійшли згоди з усіх його істотних умов.
14 грудня 2007 року Рівненською міською радою та Закритим акціонерним товариством компанія "Райз" підписано акт приймання-передачі земельної ділянки в оренду строком на двадцять років на підставі нотаріально посвідченого договору оренди від 14.12.2007 року, зареєстрованого за реєстраційним № 7463.
Як вбачається з поданих матеріалів справи, 10 серпня 2009 року між Рівненською міською радою та Закритим акціонерним товариством компанія "Райз" укладено додатковий Договір про внесення змін до договору оренди земельної ділянки зареєстрованого Рівненською регіональною філією ДП "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України", про що зроблено запис від 17.01.2008 року за № 040858300010, за яким сторони домовилися викласти його окремі пункти в наступній редакції:
п. 3 Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1 171 349,75 грн. - розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному станом на 01.01.2009 року;
п. 9 Договору в наступній редакції: "Розмір орендної плати в рік за земельну ділянку складає 93 707 грн. 98 коп., розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку виконаний управлінням Держкомзему у місті Рівному станом на 01 січня 2009 року.".
За додатковим договором орендар зобов`язується вносити орендну плату за новими ставками з 01 січня 2008 року (розрахунок виданий з врахуванням коефіцієнтів індексації грошової оцінки, які відбулись в 2008-2009 роках). (том 1, а.с. 50).
Зі статуту позивача у справі (затвердженого черговими загальними зборами акціонерів протокол № 31 від 26.04.2018 року) вбачається, що Приватне акціонерне товариство "Компанія "РАЙЗ" є юридичною особою із новим найменуванням, пов`язаним із зміною типу акціонерного товариства, на виконання вимог Закону України "Про акціонерні товариства" із змінами внесеними Законом України від 16.11.2017 року № 2210-VІІІ, враховуючи зміни, внесені Законом України від 18.01.2018 року № 2269-VІІІ. Товариство було Публічним акціонерним товариством "Компанія "Райз" із зміненим найменуванням із Закритого акціонерного товариства компанія "Райз", яке в свою чергу, було створене шляхом реорганізації (перетворення) Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-фінансова компанія "Райз" (зареєстрованого розпорядження Голови Рівненської міської адміністрації № 1535-р від 23.12.1992 року, зі змінами, внесеними розпорядженням Рівненського міськвиконкому № 3-р від 04.01.199 року) і з моменту державної реєстрації є його повним (універсальним) та виключним правонаступником.
Таким чином, Приватне акціонерне товариство "Компанія "РАЙЗ" є правонаступником Закритого акціонерного товариства компанія "Райз", орендаря по Договору від 14.12.2007 року.
Також судом встановлено, що 13 липня 2018 року Головне управління ДФС у Рівненській області направило для Рівненської міської ради лист № 4672/9/17-00-12-03-06 в якому повідомило, що окремі платники орендної плати за землю систематично порушують встановлені терміни розрахунків з бюджетом, в результаті чого податковий борг по цьому платежу постійно збільшується і станом на 01.07.2018 року становить, зокрема, по Приватному акціонерному товариству "Компанія Райз" - 488, 4 тис. грн. Зважаючи на факт даної заборгованості, Головне управління ДФС у Рівненській області просило Рівненську міську раду розглянути питання щодо припинення права користування земельною ділянкою для зазначеного платника та повідомити податковий орган про прийняте рішення (а.с.53).
Крім того, 17 жовтня 2018 року Головне управління ДФС у Рівненській області на лист управління земельних відносин Рівненської міської ради від 09.10.2018 року № 01-08/25 надало інформацію за встановленою формою (лист № 6927/9/17-00-12-03-06) щодо виконання Приватним акціонерним товариством "Компанією Райз" податкових зобов`язань з орендної плати за земельну ділянку площею 1, 5700 га, надану в оренду згідно укладеного з Рівненською міською радою договору від 17.01.2008 року № 040858300010. З даного листа вбачається, що станом на 01.10.2018 року податковий борг Приватного акціонерного товариства "Компанії Райз" за податковими зобов`язаннями з орендної плати за землю становить 713 тис. грн. Також, у даному листі Головне управління ДФС у Рівненській області зазначило, що проінформувало Рівненську міську раду про наявність підстав для припинення для Приватного акціонерного товариства "Компанії Райз" права оренди зазначеної земельної ділянки (№ 4672/9/17-00-12-03-06 від 13.07.2018 року.) (а.с.54).
31 січня 2019 року Рівненською міською радою (29 сесія, 7 скликання) прийнято рішення № 5594 "Про припинення Приватному акціонерному товариству "Компанія Райз" права оренди земельної ділянки площею 157000 м2 у районі вулиць Дубенської та Ґрунтової і розірвання договору оренди землі" ( а.с. 17).
Як вбачається з оскаржуваного рішення, відповідно до ст. ст. 12, 141 Земельного кодексу України, ст. 32 Закону України "Про оренду землі", статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", ст. ст. 416, 782 Цивільного кодексу України, враховуючи листи головного управління Державної фіскальної служби у Рівненській області від 13.07.2018 року № 4672/9/17-00-12-03-06 та від 17.10.2018 року № 627/9/17-00-12-03-06, Рівненська міська рада вирішила, зокрема:
1. На підставі пункту "д" статті 141 Земельного кодексу України (систематична несплата земельного податку або орендної плати) припинити право оренди земельної ділянки площею 15 700 м 2 у районі вулиць Дубенської та Ґрунтової (кадастровий номер земельної ділянки - 5610100000:01:069:0196), яка перебуває в оренді в Закритого акціонерного товариства "Компанія Райз" (правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство "Компанія "Райз") для будівництва та обслуговування житлових будинків (договору оренди земельної ділянки від 17.01.2008 року № 040858300010).
2. Розірвати договір оренди землі від 17.01.2008 року № 040858300010, укладений між Закритим акціонерним товариством "Компанія Райз" (правонаступником якого є Приватне акціонерне товариство "Компанія "Райз") та Рівненською міською радою. Віднести цю земельну ділянку до земель запасу житлової та громадської забудови комунальної власності територіальної громади міста Рівного.
З урахуванням викладеного судом установлено, що між сторонами у справі виникли правовідносини, пов`язані із правом користування земельною ділянкою та припиненням такого права з підстав, визначених п. “д” ст. 141 ЗК України та ст. 32 Закону України "Про оренду землі", регулювання яких здійснюється ЗК України, ГК України, ЦК України, Законом України "Про оренду землі".
Стислий виклад позиції позивача та заперечень відповідача.
Приватне акціонерне товариство "Компанія "РАЙЗ" звернулося до господарського суду із позовом до Рівненської міської ради у якому просить, посилаючись на ст. 19 Конституції України, ст. ст. 1, 13, 21, 32 Закону України "Про оренду землі", ст. ст. 124, 141 Земельного кодексу України, ст. 651 Цивільного кодексу України, ст. 222 Господарського кодексу України, ст. ст. 20, 27, 162, 171, 172 ГПК України визнати незаконним та скасувати рішення Рівненської міської ради № 5594 від 31.01.2019 року.
Позивач вважає, що оскаржуване рішення було прийняте відповідачем без дотримання вимог чинного законодавства та підлягає скасуванню з огляду на наступне.
Сторони у Договорі визначили, що на підставі п. 38 Договору розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є підстави, передбачені чинним законодавством України.
Єдиною підставою для прийняття рішення Рівненською міської ради № 5594 від 31.01.2019 року, яким в односторонньому порядку вирішено розірвати Договір оренди земельної ділянки від 14.12.2007 року є пункт "д" ст. 141 ЗК України.
Позивач стверджує, що систематичність несплати орендної плати як істотного порушення умов Договору повинна встановлюватися внаслідок судового розгляду шляхом прийняття рішення суду.
Крім того, позивач вважає, що відповідно до ст. 222 ГК України відповідач повинен був звернутися до нього із письмовою претензією або іншим чином повідомити про намір розглядати питання припинення права оренди земельної ділянки, що не було зроблено Рівненською міською радою.
У своєму відзиві відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог та стверджує про законність прийняття Рівненською міською радою рішення № 5594 від 31.01.2019 року.
Серед підстав для прийняття Рівненською міською радою даного рішення відповідач вказує: порушення умов, строків виконання обов`язків взятих на себе орендарем щодо сплати орендної плати за землю та невчинення орендарем жодних дій щодо використання даної земельної ділянки за цільовим призначенням, а саме - для будівництва та обслуговування житлових будинків.
Відповідач, також важливим аргументом підтвердження законності рішення Рівненської міської ради № 5594 від 31.01.2019 року "Про припинення Приватному акціонерному товариству "Компанія Райз" права оренди земельної ділянки на розі вулиць Дубенської та Ґрунтової і розірвання договору оренди землі" вважає, є те, що 08.02.2019 року Головне управління ДФС у Рівненській області надало інформацію в табличній формі на лист-запит Рівненської міської ради від 31.01.2019 року № 08-205 щодо виконання податкових зобов`язань з орендної плати за землю Приватним акціонерним товариством "Компанією "Райз" з якого вбачається, що станом на 08.02.2019 року за орендарем Приватним акціонерним товариством "Компанією "Райз" рахується заборгованість зі сплати орендної плати в розмірі 1 014 473 грн. 38 коп.
Норми права, що підлягають до застосування, та мотиви їх застосування, оцінка аргументів, наведених сторонами.
Згідно з ст. 1 Закону України "Про оренду землі" оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 Закону України "Про оренду землі" відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Згідно з п. 37 Договору дія договору припиняється шляхом його розірвання за:
- взаємною згодою сторін;
- рішенням суду на вимогу однієї зі сторін внаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором, та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки (орендованих земельних ділянок), яке істотно перешкоджає її (їх) використанню, а також з інших підстав, визначених законом.
Сторони у Договорі визначили, що на підставі п. 38 Договору розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається. Умовами розірвання договору в односторонньому порядку є підстави, передбачені чинним законодавством України.
Представник відповідача у судовому засіданні 15.05.2019 року зазначав, що однією з підстав для прийняття Рівненською міською радою оскаржуваного рішення є невчинення орендарем жодних дій щодо використання даної земельної ділянки за цільовим призначенням, а саме - для будівництва та обслуговування житлових будинків.
Також відповідачем надано лист Управління державного архітектурно-будівельного контролю Рівненської міської ради з інформацією, що станом на 27.03.2019 року у Єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об`єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів, відсутня інформація щодо реєстрації документів, які надають право на виконання будівельних робіт, та документів, які засвідчують прийняття в експлуатацію житлових будинків на земельній ділянці на розі вул. Дубенської та вул. Ґрунтової в м. Рівне, кадастровий номер 5610100000:01:069:0196, (замовник - Приватне акціонерне товариство "Компанія Райз") (а.с. 55).
Суд зазначає, що інформація від Управління державного архітектурно-будівельного контролю Рівненської міської ради отримана відповідачем після прийняття рішення № 5594 від 31.01.2019 року та після відкриття провадження у справі № 918/158/19 про, що вбачається із листа Управління державного архітектурно-будівельного контролю № 01-17/227 від 27.03.2019р. (а.с. 55 ).
Статтею 143 ЗК України передбачено, що підставою примусового припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.
Однак, судом встановлено, що при прийнятті Рівненською міською радою рішення № 5594 від 31.01.2019 року не враховувалася дана норма закону, про що свідчить відсутність у рішенні посилання на дану підставу.
Крім того, суд не бере до уваги аргументи представника відповідача щодо невчинення орендарем жодних дій щодо використання даної земельної ділянки за цільовим призначенням (для будівництва та обслуговування житлових будинків), оскільки 31.01.2019 року при односторонньому розірванні Договору оренди Рівненською міською радою не враховувався даний факт, про що свідчить відсутність посилання на це у рішенні.
Єдиною підставою для прийняття рішення Рівненською міської ради № 5594 від 31.01.2019 року, яким в односторонньому порядку вирішено розірвати Договір оренди є пункт "д" ст.141 ЗК України.
Згідно з пунктом "д" ст. 141 ЗК України підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Стаття 12 ЗК України встановлює, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить:
а) розпорядження землями територіальних громад;
б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу;
в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу;
ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст;
д) організація землеустрою;
е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів;
є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства;
ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства;
з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу;
и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом;
і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок;
ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст;
й) вирішення земельних спорів;
к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Згідно з ст. 31 Закону України "Про оренду землі" договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Рішення Рівненської міської ради № 5594 від 31.01.2019 року прийнято з посиланням на ст. 32 Закону "Про оренду землі".
Згідно з ч. 1 ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Таким чином, ст. 32 Закону України "Про оренду землі" передбачає виключно судовий порядок для одностороннього розірвання договору про оренду земельної ділянки з метою надання правової оцінки органом суду обставинам, зазначеним у даній частині статті.
Відповідно до ч. 1 ст. 782 ЦК України передбачено, що наймодавець має право відмовитися від договору найму і вимагати повернення речі, якщо наймач не вносить плату за її користування протягом трьох місяців підряд.
Разом з тим згідно із ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї зі сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Абзацом 1 пункту 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року № 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" (із змінами, внесеними постановою пленуму Верховного Суду України від 19.03.2010 року № 2) встановлено, що вирішуючи спори про припинення права власності на земельну ділянку чи права користування нею, суди повинні враховувати, що орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування має право прийняти рішення про це лише в порядку, з підстав і за умов, передбачених статтями 140 - 149 ЗК. У випадках, визначених цими нормами, припинення права власності на землю чи права землекористування провадиться за позовом відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування в судовому порядку, недодержання якого є підставою для визнання рішення цього органу та виданих державних актів недійсними. У разі пред`явлення до органу виконавчої влади або місцевого самоврядування позову про незаконність припинення права землекористування через відсутність судового рішення про вилучення земельної ділянки відповідач вправі пред`явити зустрічний позов про таке вилучення, а суд має розглянути його разом із первинним позовом.
Абзацом 4 пункту 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року № 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ" (із змінами, внесеними постановою пленуму Верховного Суду України від 19.03.2010 року № 2) встановлено, що питання про дострокове припинення користування землею на умовах оренди вирішується шляхом пред`явлення позову про розірвання договору.
Пунктом 2.20. Постанови Пленуму ВГСУ "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" від 17.05.2011 року № 6 передбачає, що у вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до ст. 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
Європейський суд з прав людини вказав, що п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Отже, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі ст. 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (рішення у справі "Проніна проти України" від 18.07.2006 року).
Частина 1 ст. 16 ЦК України визначає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Згідно із п. 10 ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. За ч. 1 ст. 393 ЦК України правовий акт органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, який не відповідає законові і порушує права власника, за позовом власника майна визнається судом незаконним та скасовується.
Відповідно до п. «г» ч. 3 ст. 152 ЗК України захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Отже, передумовами та матеріальними підставами для захисту права власності або права користування земельною ділянкою у судовому порядку, зокрема у визначений спосіб, є наявність підтвердженого належними доказами права особи (власності або користування) щодо земельної ділянки, а також підтверджений належними доказами факт порушення цього права на земельну ділянку (невизнання, оспорювання або чинення перешкод в користуванні, користування з порушенням законодавства - без оформлення права користування, користування з порушенням прав власника або землекористувача тощо).
Оскільки інших правових підстав для припинення права позивача на земельну ділянку крім пункту "д" ст. 141 ЗК України оскаржуваним рішенням не передбачено, суд дійшов висновку, що прийняття відповідачем відповідного рішення порушує право користування позивача на визначену в ньому земельну ділянку, а тому це рішення підлягає скасуванню.
За результатами з`ясування обставин, на які сторони посилалися як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні, і з наданням оцінки всім аргументам учасників справи у їх сукупності та взаємозв`язку, як це передбачено вимогами ст.ст. 75-79, 86 ГПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову та про визнання рішення Рівненської міської ради (29 сесія, 7 скликання) від 31.01.2019 року № 5594 "Про припинення Приватному акціонерному товариству "Компанія Райз" права оренди земельної ділянки на розі вулиць Дубенської та Ґрунтової і розірвання договору оренди землі" незаконним та його скасування.
Розподіл судових витрат.
Згідно з ч. 1 ст. 123 ГПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи (ч. 1 ст. 124 ГПК України).
У позовній заяві позивачем зазначено попередній розрахунок судових витрат, що складаються із судового збору в розмірі 1 921,00 грн.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Зважаючи, що позов задоволено повністю, відтак судовий збір в розмірі 1 921,00 грн покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 73, 74, 76-79, 91, 120, 123, 129, 233, 238, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд –
ВИРІШИВ:
1. Позовну заяву Приватного акціонерного товариства "Компанія "РАЙЗ" (код ЄДРПОУ 13980201, м. Київ, Печерський р-н, вул. Катерини Білокур, будинок 5/17, 01014) до Рівненської міської ради (код ЄДРПОУ 34847334, м. Рівне, вул. Соборна, буд. 12-А) про визнання незаконним та скасування рішення Рівненської міської ради № 5594 від 31.01.2019 року "Про припинення Приватного акціонерного товариства "Компанія "РАЙЗ" права оренди земельної ділянки на розі вулиць Дубенської та Ґрунтової і розірвання договору оренди землі" задовольнити.
2. Стягнути з Рівненської міської ради (код ЄДРПОУ 34847334, м. Рівне, вул. Соборна, буд. 12-А) на користь Приватного акціонерного товариства "Компанія "РАЙЗ" (код ЄДРПОУ 13980201, м. Київ, Печерський р-н, вул. Катерини Білокур, будинок 5/17, 01014) - 1921,00 грн. судового збору.
3. Наказ видати після набрання судовим рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://rv.arbitr.gov.ua/sud5019/.
Повне судове рішення складене та підписане 22.05.2019 року.
Суддя Заголдна Я.В.
Віддруковано 3 примірника:
1 - до справи;
2 - Приватному акціонерному товариству "Компанія "РАЙЗ" (м. Київ, Печерський р-н, вул. Катерини Білокур, будинок 5/17, 01014);
3 - Рівненській міській раді (м. Рівне, вул. Соборна, буд. 12-А).