Рішення № 81866110, 21.05.2019, Бабушкінський районний суд м. Дніпропетровська

Дата ухвалення
21.05.2019
Номер справи
200/3561/19
Номер документу
81866110
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа: № 200/3561/19

№ 2/200/2631/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2019 року. Бабушкінський районний суд м.Дніпропетровська в складі: головуючого - судді Томаш В.І., при секретарі - Кубрак К.В., за участю представника позивача - Панченко О . В., представника відповідача - Берш В.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в спрощеному провадженні в м. Дніпро цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради «про визнання незаконним та скасування наказу про притягнення до матеріальної відповідальності», -

ВСТАНОВИВ:

В судовому засіданні представник позивача підтримала позовні вимоги, викладені позивачем в позовній заяві та просить суд визнати незаконним та скасувати наказ в.о. директора КП «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради Довганя А.В . «Про притягнення до матеріальної відповідальності та припинення пільг та компенсацій» № 228 від 28.02.2019 року.

Представник відповідача Комунального підприємства «Днірповодоканал» Дніпровської міської ради в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував, надав до суду відзив на позовну заяву, просив суд відмовити в задоволенні позову.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, судом встановлені наступні факти та обставини.

Відповідно до ч.1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.

Відповідно до ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно до ст. ст.12, 81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання.

Згідно з ч.1 ст.16 ЦК України, кожна особа має право звернутись до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач та його представник посилаються на те, що відповідно до наказу в.о. директора КП «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради Довганя А.В . «Про притягнення до матеріальної відповідальності та припинення пільг та компенсацій» № 228 від 28 лютого 2019 року головного інженера підприємства ОСОБА_2 за допущені порушення та збитки заподіяні КП «Дніпроводоканал» було притягнуто до матеріальної відповідальності в розмірі середнього місячного заробітку.

Сторона позивача вважає вказаний наказ незаконним та протиправним, оскільки у вказаному наказі відсутні обґрунтування, в чому саме полягає порушення позивачем своїх службових обов`язків, не встановлено розмір збитків, заподіяних підприємству на час винесення наказу, результати ревізії фінансово - господарської діяльності КП «Дніпроводоканал» виконаної Східним офісом Держаудитслужби не відповідають вимогам діючого законодавства України.

З доводами позивача та його представника, викладені в позовній заяві та в судовому засіданні суд погодитися не може, оскільки вважає їх безпідставними, недоведеними та такими, що не заслуговують уваги суду виходячи з наступного.

Як встановлено в судовому засіданні, відповідно до наказу «Про притягнення до матеріальної відповідальності та припинення пільг та компенсацій» № 228 від 28 лютого 2019 року головного інженера підприємства ОСОБА_2 за допущені порушення та збитки заподіяні КП «Дніпроводоканал» було притягнуто до матеріальної відповідальності в розмірі середнього місячного заробітку.

Підставою для притягнення до матеріальної відповідальності стали результати ревізії фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради Східним офісом Держаудитслужби з 01.01.2016 по 31.12.2018 року. В Довідці за результатами ревізії, а після завершення планової ревізії і в Акті планової ревізії фінансово-господарської діяльності Комунального підприємства «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради за період з 01.01.2016 по 31.12.2018 від 12.03.2019 № 04.06-21/01 було встановлено наступне.

В період ревізії встановлено, що працівникам підприємства за шкідливі умови праці здійснювалися нарахування і виплата доплат, та надавалися додаткові щорічні відпустки за результатами атестації робочих місць.

Ревізією встановлено, що атестації робочих місць на підприємстві проведені відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442 «Про Порядок проведення атестації робочих місць за умовами праці» згідно з наказами КП «Дніпроводоканал» від 10.09.2015 №1270, від 04.02.2016 №168, від 05.09.2017 №1129.

За результатами проведених атестацій робочих місць за умовами праці для визначення та підтвердження права працівників на компенсації за роботу в несприятливих умовах праці по підприємству комісією складалися протоколи засідання атестаційної комісії.

Переліки робочих місць для яких встановлена доплата за умови праці, що відхиляються від допустимих та Переліки професій, працівникам яких надається щорічна додаткова відпустка за роботу в шкідливих умовах праці затверджені наказами від 10.12.2015 №1710, від 18.02.2016 №242, від 31.10.2017 №1362 КП «Дніпроводоканал» «Про результати атестації робочих місць».

Ревізією законності встановлення та правильності надання щорічних додаткових відпусток за шкідливі умови праці встановлено, що статтею 76 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 №322-VIII визначено, що тривалість щорічних додаткових відпусток, умови та порядок їх надання встановлюються нормативно-правовими актами України.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 №504/96-ВР (зі змінами та доповненнями) визначено, що щорічна додаткова відпустка за роботу із шкідливими і важкими умовами праці тривалістю до 35 календарних днів надається працівникам, зайнятим на роботах, пов`язаних із негативним впливом на здоров`я шкідливих виробничих факторів, за Списком виробництв, цехів, професій і посад, затверджуваним Кабінетом Міністрів України. Конкретна тривалість відпустки, зазначеної в частині першій цієї статті, встановлюється колективним чи трудовим договором залежно від результатів атестації робочих місць за умовами праці та часу зайнятості працівника в цих умовах.

Колективними договорами КП «Дніпроводоканал» на 2016-2017, 2018-2019 роки визначено перелік професій робітників, яким у відповідності зі «Списком проваджень робіт, професій, і посад з шкідливими і важкими умовами праці», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 №1290, дається право на щорічну додаткову відпустку за роботу пов`язану з негативним впливом на здоров`я шкідливих виробничих чинників за результатами атестації робочих місць.

Вищевказаними переліками, що є додатками до колективних договорів на 2016-2017, 2018-2019 роки, визначена тривалість додаткової відпустки робітників за роботу у шкідливих умовах праці, зокрема:

- прибиральнику території, прибиральнику службових приміщень, прибиральнику виробничих приміщень - 4 календарні дні;

- водіям автотранспортних засобів (вантажних та спеціалізованих автомобілів, автобуса) - 7 календарних днів;

- водіям автотранспортних засобів (легкових) - 4 календарні дні;

- комірнику - 2 календарних дні;

- палітурнику документів - 1 календарний день;

- сторожу - 3 календарних дні;

- контролеру водопровідного господарства (з розрахунків, старший, державного, приватного сектору, з підприємствами) - 4 календарні дні.

Проте, вищевказані посади (професії) відсутні в розділах ХХХ «Житлово-комунальне господарство», ХХХІІІ «Загальні професії в усіх галузях господарства» Додатку 1 «Списку виробництв, цехів, професій і посад із шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість працівників на роботах в яких дає право на щорічну додаткову відпустку» постанови Кабінету Міністрів України від 17.11.1997 №1290 «Про затвердження Списків виробництв, робіт, цехів, професій і посад, зайнятість працівників в яких дає право на щорічні додаткові відпустки за роботу із шкідливими і важкими умовами праці та за особливий характер праці» (далі - Список №1290).

Тобто, колективними договорами на 2016-2017, 2018-2019 роки встановлені додаткові відпуски за шкідливі умови праці робітникам КП «Дніпроводоканал», професії та посади яких відсутні у Списку №1290.

Таким чином, ревізією встановлено зайве нарахування та виплату щорічних додаткових відпусток працівникам підприємства (контролерам водопровідного господарства (з розрахунків, державного сектору, приватного сектору, з підприємствами), сторожам, палітурнику документів, комірнику, водіям автотранспортних засобів) на загальну суму 442 356,30 грн (за 2016 рік - 32 662,93 грн, за 2017 рік - 143 269,37 грн, за 2018 рік - 266 424,00 грн), що є порушенням ст. 76 Кодексу законів про працю України від 10.12.1971 №322-VIII, ст. 7 Закону України «Про відпустки» від 15.11.1996 №504/96-ВР (зі змінами та доповненнями), Додатку 1 Постанови Кабінету Міністрів від 17.11.1997 №1290 «Про затвердження Списку проваджень робіт, професій, і посад з шкідливими і важкими умовами праці та особливий характер праці», п п.1,8 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 №996-XIV (далі - Закон України №996).

На суму зайво нарахованих щорічних додаткових відпусток зайво нараховано та перераховано єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на загальну суму 94 398,36 грн (за 2016 рік - 7 058,61 грн, за 2017 рік - 30 385,94 грн, за 2018 рік - 56 953,81 грн), чим порушено п. 5 ст. 8 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 № 2464-VІ.

Внаслідок виявлених порушень підприємству завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 536 754,66 гривень. В ході ревізії порушення не відшкодовано. Відповідне порушення призвело до завищення у «Звіті про фінансові результати» собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт і послуг) (рядок 2050) за 2016 рік на суму 39 721,54 грн, за 2017 рік на суму 173 665,31 грн, за 2018 рік на суму 323 377,81 грн, що є порушенням п.1 ст.3 Закону України №996, п.4 розділу І Національного положення (стандарту) бухгалтерського обліку 1 «Загальні вимоги до фінансової звітності», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 №73.

Також, ревізією встановлено, що на підставі проведеної атестації та у відповідності до «Переліку професій робітників з визначеною тривалістю щорічної додаткової відпустки робітників за роботу у шкідливих умовах праці», що є додатками до колективних договорів на 2016-2017, 2018-2019 роки охоронникам КП «Дніпроводоканал» встановлено щорічну додаткову відпустку за шкідливі умови праці тривалістю 3 календарних дні.

Атестація робочих місць на посаду охоронника проведена відповідно до наказу КП «Дніпроводоканал» від 10.09.2015 №1270 «Про проведення атестації робочих місць за умовами праці для визначення та підтвердження права працівників на компенсації за роботу в несприятливих умовах праці по підприємству».

Ревізією встановлено, що для оцінки факторів виробничого середовища та трудового процесу на робочих місцях з метою їх атестації та оформленням відповідних протоколів досліджень було укладено договір на створення (передачу) науково-технічної продукції від 21.10.2015 №512132 між КП «Дніпроводоканал» та Державним закладом «Дніпропетровська медична академія Міністерства охорони здоров`я України» Н-ВТК «Гігієніст».

Відповідно до проведеної атестації та заповненої картки умов праці №66 за професією (посадою) охоронника підприємством здійснена оцінка виробничого середовища і трудового процесу, за результатами якої виявлено на робочому місці охоронника в наявності 1 шкідливий фактор - напруженість праці 3 класу 3 ступеню.

Тривалість надання додаткової щорічної відпустки працівникам визначаються наказом Міністерства охорони здоров`я України і Міністерства праці та соціальної політики України від 31.12.1997 №383/55 «Про затвердження Показників та критеріїв умов праці, за якими надаватимуться щорічні додаткові відпустки працівникам, зайнятим на роботах, пов`язаних з негативним впливом на здоров`я шкідливих виробничих факторів». Надання додаткової відпустки за шкідливим виробничим фактором «напруженість праці 3 класу 3 ступеню» Наказом №383/55 не передбачено. Таким чином, охоронникам КП «Дніпроводоканал» безпідставно встановлено щорічну додаткову відпустку тривалістю 3 календарних дні.

Отже, ревізією законності встановлення та правильності надання щорічних додаткових відпусток за шкідливі умови праці встановлено зайве нарахування та виплату щорічних додаткових відпусток охоронникам КП «Дніпроводоканал» на загальну суму 80 642,71 грн (за 2016 рік - 6 342,82 грн, за 2017 рік - 30 962,23 грн, за 2018 рік - 43 337,66 грн), що є порушенням п.1 Наказу Міністерства охорони здоров`я України і Міністерства праці та соціальної політики України від 31.12.1997 №383/55 «Про затвердження Показників та критеріїв умов праці, за якими надаватимуться щорічні додаткові відпустки працівникам, зайнятим на роботах, пов`язаних з негативним впливом на здоров`я шкідливих виробничих факторів», п.1,8 ст. 9 Закону України №996.

На суму зайво нарахованих щорічних додаткових відпусток зайво нараховано та перераховано єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на загальну суму 17 032,79 грн (за 2016 рік - 1 333,66 грн, за 2017 рік - 6 566,42 грн, за 2018 рік - 9 132,71 грн), чим порушено п. 5 ст. 8 Закону України № 2464.

Внаслідок виявлених порушень, підприємству завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 97 675,50 гривень. Відповідне порушення призвело до завищення у «Звіті про фінансові результати» собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт і послуг) (рядок 2050) за 2016 рік на суму 7 676,48 грн, за 2017 рік на суму 37 528,65 грн, за 2018 рік на суму 52 470,37 грн, що є порушенням п.1 ст.3 Закону України №996, п.4 розділу І П(с)БО №1.

Ревізією законності встановлення та правильності надання доплат за шкідливі умови праці встановлено, що на підставі проведеної атестації та відповідно до «Переліку професій, яким встановлені пільги і компенсації, передбачені законодавством, та компенсації за роботу у шкідливих умовах праці за рахунок коштів підприємства», що є додатками до колективних договорів на 2016-2017, 2018-2019 роки контролерам водопровідного господарства (державного сектору, приватного сектору, з підприємствами) встановлено доплату за шкідливі умови праці в розмірі 4%.

Підпунктом 1.1 п.1 «Типового положення про оцінку умов праці на робочих місцях і порядку застосування галузевих переліків робіт, на яких можуть встановлюватися доплати робітникам за умови праці», затвердженого постановою Державного комітету СРСР по праці і соціальних питань Секретаріату Всесоюзної Центральної Ради професійних спілок від 03.10.1986 №387/22-78 визначено, що фактичний стан умов праці оцінюється на робочих місцях, де виконуються роботи, передбачені галузевим переліком робіт з важкими і шкідливими, особливо важкими і особливо шкідливими умовами праці, на яких можуть встановлюватися доплати робітникам за умови праці, затвердженим міністерством, відомством за погодженням з ЦК профспілки.

Додатком 2 «Типовий перелік робіт з тяжкими і шкідливими умовами праці на яких можуть встановлюватися доплати робочих за умови праці на підприємствах і в організаціях водопровідно-каналізаційного господарства» постанови Державного комітету СРСР по праці і соціальних питань та Секретаріату Всесоюзної Центральної Ради професійних спілок від 13.10.1986 №404/23-53 «Про затвердження типових переліків робіт з тяжкими і шкідливими умовами праці, на яких можуть встановлюватися доплати робочих за умови праці на підприємствах комунального господарства та побутового обслуговування населення» робота контролерів водопровідного господарства не віднесена до робіт з тяжкими і шкідливими умовами праці. Таким чином, підприємством безпідставно нарахована та виплачена доплата за шкідливі умови праці контролерам водопровідного господарства.

Отже, ревізією встановлено зайве нарахування та виплату доплати за шкідливі умови праці контролерам водопровідного господарства (державного сектору, приватного сектору, з підприємствами) на загальну суму 491 933,26 грн (за 2016 рік - 118 936,21 грн, за 2017 рік - 148 936,88 грн, за 2018 рік - 224 060,17 грн), що є порушенням п.п. 1.1 п.1 «Типового положення про оцінку умов праці на робочих місцях і порядку застосування галузевих переліків робіт, на яких можуть встановлюватися доплати робітникам за умови праці» затвердженого постановою Державного комітету СРСР по праці і соціальних питань Секретаріату Всесоюзної Центральної Ради професійних спілок від 03.10.1986 №387/22-78, Додатку 2 «Типовий перелік робіт з тяжкими і шкідливими умовами праці на яких можуть встановлюватися доплати робочим за умови праці на підприємствах і в організаціях водопровідно-каналізаційного господарства» постанови Державного комітету СРСР по праці і соціальних питань та Секретаріату Всесоюзної Центральної Ради професійних спілок від 13.10.1986 №404/23-53 «Про затвердження типових переліків робіт з тяжкими і шкідливими умовами праці, на яких можуть встановлюватися доплати робочим за умови праці на підприємствах комунального господарства та побутового обслуговування населення», п.1,8 ст. 9 Закону України №996.

На суму зайво нарахованих доплат за шкідливі умови праці зайво нараховано та перераховано єдиний соціальний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування на загальну суму 106 425,73 грн (за 2016 рік - 144 534,23 грн, за 2017 рік - 181 154,55 грн, за 2018 рік - 272 670,21 грн), чим порушено п. 5 ст. 8 Закону України №2464.

Внаслідок виявлених порушень, підприємству завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 598 358,99 гривень. Відповідне порушення призвело до завищення у «Звіті про фінансові результати» собівартості реалізованої продукції (товарів, робіт і послуг) (рядок 2050) за 2016 рік на суму 144 784,74 грн, за 2017 рік на суму 181 746,84 грн, за 2018 рік на суму 273 668,76 грн, що є порушенням п.1 ст.3 Закону України №996, п.4 розділу І П(с)БО №1.

За виявлені порушення адміністрацією підприємства було притягнуто до матеріальної відповідальності в розмірі середнього місячного заробітку саме головного інженера підприємства ОСОБА_2 , який відповідно до наказу №1270 від 10.09.2015 був призначений заступником голови атестаційної комісії, до повноважень якого відносились складання та затвердження протоколів засідання атестаційної комісії для підтвердження права працівників на пільги та компенсації за роботу в несприятливих умовах.

Главою IX Кодексу законів про працю України визначені гарантії при покладенні на працівників матеріальної відповідальності за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації.

Так, статтею 130 КЗпП України встановлені загальні підстави і умови матеріальної відповідальності працівників. Як зазначено у статті, працівники несуть матеріальну відповідальність за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації внаслідок порушення покладених на них трудових обов`язків.

При покладенні матеріальної відповідальності права і законні інтереси працівників гарантуються шляхом встановлення відповідальності тільки за пряму дійсну шкоду, лише в межах і порядку, передбачених законодавством, і за умови, коли така шкода заподіяна підприємству, установі, організації винними протиправними діями (бездіяльністю) працівника. Ця відповідальність, як правило, обмежується певною частиною заробітку працівника і не повинна перевищувати повного розміру заподіяної шкоди, за винятком випадків, передбачених законодавством.

Відповідно до статті 132 КЗпП України за шкоду, заподіяну підприємству, установі, організації при виконанні трудових обов`язків, працівники, крім працівників, що є посадовими особами, з вини яких заподіяно шкоду, несуть матеріальну відповідальність у розмірі прямої дійсної шкоди, але не більше свого середнього місячного заробітку.

З огляду на вказані норми матеріальна відповідальність ОСОБА_2 була обмежена виключно середнім місячним заробітком. З зазначеним наказом ОСОБА_2 був своєчасно ознайомлений.

Встановлені судом вищевказані обставини цілком спростовують доводи позивача та його представника, викладені в позовній заяві та в судовому засіданні.

Враховуючи зазначене вище, суд вважає, що наказ «Про притягнення до матеріальної відповідальності та припинення пільг та компенсацій» № 228 від 28 лютого 2019 року є законним, винесеним з додержанням норм законодавства, а тому законних та обґрунтованих підстав для його скасування не має.

Керуючись ст. ст. 130 - 136 КЗпП України, ст. ст. 13, 76, 81, 259 - 263, 274, 279 Цивільного процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Комунального підприємства «Дніпроводоканал» Дніпровської міської ради «про визнання незаконним та скасування наказу про притягнення до матеріальної відповідальності».

Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір у розмірі 768,4 грн..

Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення або у разі розгляду справи без повідомлення учасників справи зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Бабушкінського

районного суду В.І. Томаш