Рішення № 81854659, 21.05.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2019
Номер справи
480/1369/19
Номер документу
81854659
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 травня 2019 р. Справа № 480/1369/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Сумській області про зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління ДФС у Сумській області (далі - відповідач, ГУ ДФС у Сумській області), в якій просить зобов`язати відповідача надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням для призначення (перерахунку) пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в лютому 2019 позивач звільнився з органів податкової міліції. Після звільнення відповідачем видано довідку про додаткові види грошового забезпечення за період з березня 2018 по лютий 2019 року для призначення пенсії. Визначаючи період за який надана довідка ГУ ДФС у Сумській області посилається на абз. 8 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 (із змінами), відповідно до якої для осіб, які звільнилися зі служби з 01.03.2018 та пізніше і на час звільнення мають менше 24 календарних місяців служби, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням, починаючи з 01.03.2018 на кількість таких місяців. Позивач не погоджується із такими діями відповідача, оскільки на час звільнення він мав більше 24 календарних місяців служби.

08.05.2019 представник відповідача подав відзив у якому проти позовних вимог заперечує, просить відмовити в їх задоволенні. Зазначив, що на виконання рішення суду ОСОБА_1 було поновлено на посаді в органах податкової міліції з 09.12.2017. В подальшому, 20.02.2019 позивача звільнено з посади та податкової міліції у запас в зв`язку із виходом на пенсію. Відповідно до абз. 8 п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 30.10.1198 № 1716 (із змінами, внесеними постановою від 21.02.2018 № 103, позивачу була видана довідка про додаткові види грошового забезпечення від 04.03.2019 № 86/05-19 за період з 01.03.2018 (у зв`язку із звільненням після 01.03.2018) по 20.02.2019 (день звільнення).

Ухвалою від 22.04.2019 відкрито провадження, розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані сторонами докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що наказом ДФС України від 01.02.2019 № 28-ос скасовано наказ ДФС України від 07.12.2017 № 2943-о "Про звільнення ОСОБА_1 ", поновлено ОСОБА_1 на посаді старшого оперуповноваженого з особливо важливих справ відділу оперативних заходів управління внутрішньої безпеки ГУ ДФС у Сумській області з 09.12.2017.

Зазначений наказ прийнято на підставі рішення Сумського окружного адміністративного суду від 05.02.2018 та постанови Харківського апеляційного адміністративного суду від 21.08.2018 по справі № 818/43/18 (а.с. 11).

Наказом ДФС України від 18.02.2019 № 48-ос ОСОБА_1 звільнено з посади та податкової міліції ДФС України у запас (з постановкою на військовий облік) (а.с. 8).

04.03.2019 на ім`я ОСОБА_1 ГУ ДФС у Сумській області видано довідку № 86/05-19 про додаткові види грошового забезпечення, отримані у 2018-2019 роках, до якої були включені лише додаткові виплати за лютий 2019 (а.с. 10).

Листом від 25.03.2019 № 2271/С/18-28-05-56 ГУ ДФС у Сумській області не заперечувало того, що довідка від 04.03.2019 № 86/05-19 видана позивачу за період з березня 2018 по лютий 2019 (а.с. 7).

Обґрунтовуючи правомірність включення у довідку додаткових видів грошового забезпечення ОСОБА_1 за лютий 2019, ГУ ДФС у Сумській області вказує на те, що перед звільненням строк служби позивача становив менше 24 календарних місяців, а тому довідка № 86/05-19 видана правомірно.

Суд не погоджується із такими твердженнями ГУ ДФС у Сумській області з огляду на наступне.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію визначається Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

За частиною 1 ст. 1 вказаного Закону особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно з ч. 3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином пенсія позивача повинна бути обчислена із урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 затверджено порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей (далі - Порядок № 393).

Згідно з абз. 2 п. 7 Порядку № 393 пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 пункт 7 Порядку № 393 доповнено абзацом восьмим такого змісту:

Для осіб, які звільнені із служби, у тому числі військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, відряджених до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та інших підприємств, установ та організацій, зокрема у довготермінові закордонні відрядження, у разі, коли строк військової служби після повернення з відрядження до звільнення на пенсію становив менше ніж 24 календарні місяці, з 1 березня 2018 р. та пізніше, або осіб, які померли (загинули) в зазначений період і на час звільнення (смерті) мають менше ніж 24 календарні місяці служби, середньомісячна сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення загальної суми таких видів грошового забезпечення за останні фактичні місяці служби підряд перед звільненням (смертю) починаючи з 1 березня 2018 р. на кількість таких місяців.

Саме на положення абзацу 8 п. 7 Порядку № 393 посилається відповідач, обґрунтовуючи правомірність видачі ОСОБА_1 довідки від 04.03.2019 № 86/05-19.

Суд не погоджується із такими твердженнями, оскільки як свідчать матеріали справи, рішенням судів ОСОБА_1 поновлено на посаді з 09.12.2017, натомість наказ ДФС України прийнято лише 01.02.2019, тобто більше ніж через 5 місяців після набрання рішенням суду законної сили (21.08.2018 судом апеляційної інстанції ухвалено постанову).

При цьому, відповідно до копії трудової книжки позивача, 01.12.2000 він був прийнятий на службу в органи податкової міліції, а 08.12.2017 на підставі наказу ДФС України від 07.12.2017 № 2943-о звільнений з посади та податкової міліції через скорочення штатів (а.с. 13). При цьому наказ ДФС України про звільнення ОСОБА_1 скасовано судом в межах справи № 818/43/18.

Тобто строк служби ОСОБА_1 перед звільненням у 2019 році на підставі наказу від 18.02.2019 № 48-ос складає більше 24 календарних місяців.

З огляду на встановлені обставини справи, суд зазначає, що при видачі позивачу довідки про додаткові види грошового забезпечення застосуванню підлягає абзац 2 п. 7 Порядку 393, відповідно до якого розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Звернувшись до суду позивач просив зобов`язати ГУ ДФС у Сумській області надати Головному управлінню Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про додаткові види грошового забезпечення ОСОБА_1 за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням для призначення (перерахунку) пенсії. Однак, як вбачається із самої довідки від 04.03.2019 № 86/05-19 та листа ГУ ДФС у Сумській області від 25.03.2019 № 2271/С/18-28-05-56, довідка була видана на ім`я ОСОБА_1

Враховуючи викладене, на підставі ст. 9 КАС України суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги ОСОБА_1 та зобов`язати ГУ ДФС у Сумській області видати ОСОБА_1 довідку про отримані щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Сумській області про зобов`язання вчинити дії - задовольнити.

Зобов`язати Головне управління ДФС у Сумській області (40009, м. Суми, вул. Іллінська, 13, код ЄДРПОУ 39456414) видати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) довідку про отримані щомісячні додаткові види грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення складено 21.05.2019.

Суддя С.М. Гелета