
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"16" травня 2019 р. справа № 300/283/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Лучко О.О.,
за участю секретаря: Королевич О.В.,
за участю сторін:
представника позивача: ОСОБА_3,
представника відповідача: Сапріянчук І.І.,
розглянувши у приміщенні суду адміністративну справу
за позовом ОСОБА_2
до відповідача Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання протиправним та скасування наказу про звільнення з посади, поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу,-
ВСТАНОВИВ:
08.02.2019 ОСОБА_2 (далі ОСОБА_2 , позивач) звернувся до суду з позовом до Верховинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області (далі Верховинська РДА, відповідач) про визнання протиправним та скасування наказу №9-К від 09.01.2019 про звільнення з посади, поновлення на роботі та стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 12.02.2019 позов залишено без руху, надано строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивачем недоліки позовної заяви усунуто в строк, наданий судом.
04.03.2019 ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач вважає протиправним своє звільнення з посади керівника центру надання адміністративних послуг Верховинської РДА, оскільки сам факт набрання вироком Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області, яким його притягнуто до відповідальності за вчинення злочину, не є безумовною підставою для його звільнення відповідно до п.4 ч.1 ст.84 Закону України «Про державну службу», оскільки вироком суду позивача не було позбавлено права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, пов`язаною із виконанням функцій держави. З цих підстав просив позов задовольнити.
Відповідач скористався своїм правом і 20.03.2019 подав відзив на позов (а.с.42-46), в якому проти позову заперечив з тих підстав, що звільнення позивача було проведено відповідно до вимог законодавства про державну службу. Позивач вироком суду був визнаний винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.369-2 КК України, а підставою для припинення державної служби є набрання законної сили обвинувального вироку суду за вчинення умисного злочину. В задоволенні позову просив відмовити.
В судовому засіданні, призначеному на 27.03.2019, було оголошено перерву до 09.04.2019 у зв`язку із задоволенням клопотання представника позивача про витребування в якості письмового доказу Положення про Центр надання адміністративних послуг Верховинської РДА, в якому прописано порядок прийняття і звільнення з посади керівника центру.
09.04.2019 судовий розгляд справи не відбувся у зв`язку із перебуванням судді у відпустці.
В судовому засіданні, призначеному на 07.05.2019, розгляд справи було відкладено за клопотанням представника відповідача у зв`язку із його хворобою на 16.05.2019.
В судовому засіданні представники сторін підтримали свої позовні вимоги та заперечення проти позову. Судом було долучено ряд доказів, поданих представниками сторін за їхніми клопотаннями.
Суд, розглянувши відповідно до вимог ст.ст.260-262 КАС України справу за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням учасників справи, заслухавши представників позивача, відповідача, дослідивши та оцінивши подані докази, встановив наступне.
15.10.2013 ОСОБА_2 розпорядженням голови Верховинської РДА №339-к був призначений на посаду керівника центру, адміністратора центру надання адміністративних послуг та прийняв присягу державного службовця (а.с.47-48).
Наказом керівника апарату Верховинської РДА №9-к від 09.01.2019 позивача було звільнено з посади керівника центру з надання адміністративних послуг районної державної адміністрації на підставі п.4 ч.1 ст.84 Закону України «Про державну службу» у зв`язку із набранням законної сили обвинувальним вироком по кримінальній справі щодо визнання ОСОБА_2 винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.369-2 КК України (а.с.61).
Підставою для звільнення з посади слугував вирок Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 26.11.2018, яким позивача визнано винним у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.369-2 КК України, та призначено йому узгоджене сторонами покарання, а саме у вигляді штрафу у розмірі 20060 грн. (а.с.56-59).
Вважаючи своє звільнення протиправним, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права.
При вирішенні даного спору суд виходив з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Закон України «Про державну службу» N 889-VIII від 10.12.2015 (далі Закон N 889-VIII) визначає принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях.
В ст.83 Закону N 889-VIII наведено підстави для припинення державної служби.
Так, відповідно до п.1 ч.1 ст.83 Закону N 889-VIII державна служба припиняється у разі втрати права на державну службу або його обмеження (стаття 84 цього Закону).
Згідно із п.4 ч.1 ст.84 Закону N 889-VIII підставою для припинення державної служби у зв`язку із втратою права на державну службу або його обмеженням є набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо державного службовця за вчинення умисного злочину та/або встановлення заборони займатися діяльністю, пов`язаною з виконанням функцій держави.
У випадках, зазначених у пунктах 1-4, 6 частини першої цієї статті, суб`єкт призначення зобов`язаний звільнити державного службовця у триденний строк з дня настання або встановлення факту, передбаченого цією статтею, якщо інше не встановлено законом, а у випадку, зазначеному у пункті 5 частини першої цієї статті, - у порядку, визначеному статтею 32 цього Закону (ч.2 ст.84 Закону N 889-VIII).
Враховуючи те, що вироком Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 26.11.2018 позивача було визнано винним у вчиненні злочину (умисного), передбаченого ч.2 ст.369-2 КК України, та призначено йому узгоджене сторонами покарання у вигляді штрафу, суд дійшов висновку про наявність у даному випадку підстав для припинення державної служби із позивачем.
Доводи позивача та його представника про те, що ОСОБА_2 вироком суду не було позбавлено права займати посади чи займатися діяльністю, пов`язаною з виконанням функцій держави, а тому не було підстав для припинення державної служби, суд вважає безпідставними. Оскільки з трактування положень п.4 ч.1 ст.84 Закону N 889-VIII вбачається, що підставою для припинення державної служби у зв`язку із втратою права на державну службу або його обмеженням є, в першому випадку, набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо державного службовця за вчинення умисного злочину та встановлення заборони займатися діяльністю, пов`язаною з виконанням функцій держави, або ж, в другому випадку, набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо державного службовця за вчинення умисного злочину або встановлення заборони займатися діяльністю, пов`язаною з виконанням функцій держави. В справі, що розглядається, саме набрання законної сили обвинувальним вироком суду щодо державного службовця за вчинення умисного злочину слугувало підставою для звільнення позивача.
Стосовно доводів представника позивача, наведених ним у письмових та усних поясненнях, про те, що відповідачем було порушено порядок звільнення позивача в частині звільнення без отримання погодження органу виконавчої влади вищого рівня, а саме голови Верховинської РДА, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.13 Положення про центр надання адміністративних послуг Верховинської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Верховинської РДА №306 від 08.10.2018, керівник центру призначається та звільняється з посади керівником апарату районної державної адміністрації за погодженням з органами державної влади вищого рівня. Дане Положення прийняте відповідно до Типового положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №887 від 26.09.2012 із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №434 від 22.05.2018 (а.с.84-88).
В ч.1 ст.44 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» N 586-XIV від 09.04.1999 передбачено, що для правового, організаційного, матеріально-технічного та іншого забезпечення діяльності місцевої державної адміністрації, підготовки аналітичних, інформаційних та інших матеріалів, систематичної перевірки виконання актів законодавства та розпоряджень місцевої державної адміністрації, подання методичної та іншої практичної допомоги місцевим державним адміністраціям та органам місцевого самоврядування головою місцевої державної адміністрації утворюється апарат місцевої державної адміністрації в межах виділених бюджетних коштів.
Апарат місцевих державних адміністрацій очолює керівник, який призначається на посаду головою місцевої державної адміністрації в порядку, передбаченому законодавством про державну служб (ч.2 ст.44 Закону N 586-XIV).
Згідно із ч.3 ст.44 Закону N 586-XIV керівник апарату місцевої державної адміністрації, серед іншого, здійснює визначені Законом України "Про державну службу" повноваження керівника державної служби в апараті місцевої державної адміністрації та її структурних підрозділах (крім структурних підрозділів зі статусом юридичних осіб публічного права). З цих питань керівник апарату місцевої державної адміністрації видає накази.
Відповідно до п.3-1 ч.1 ст.17 Закону України «Про державну службу» № 889-VIII повноваження керівника державної служби у місцевих державних адміністраціях здійснює керівник апарату - в апараті місцевої державної адміністрації та її структурних підрозділах (крім структурних підрозділів зі статусом юридичних осіб публічного права).
Керівник державної служби призначає громадян України, які пройшли конкурсний відбір, на вакантні посади державної служби категорій "Б" і "В", звільняє з таких посад відповідно до цього Закону (п.4 ч.2 ст.17 Закону № 889-VIII).
Відтак, наведеними приписами законів передбачено повноваження керівника апарату районної державної адміністрації призначати та звільняти працівників з посад без погодження з будь-якими органами чи посадовими особами.
Водночас, постановою Кабінету Міністрів України №887 від 26.09.2012 із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України №434 від 22.05.2018, затверджено Типове положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації., в пункті 9 якого передбачено, що структурний підрозділ без статусу юридичної особи публічного права очолює керівник, який призначається на посаду і звільняється з посади керівником апарату місцевої держадміністрації згідно із законодавством про державну службу за погодженням з органом виконавчої влади вищого рівня.
Пункт 13 Положення про центр надання адміністративних послуг Верховинської районної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Верховинської РДА №306 від 08.10.2018, узгоджується з пунктом 9 Типового положення. Проте, в ньому не зазначено орган виконавчої влади вищого рівня, з яким погоджується звільнення керівника структурного підрозділу. На думку позивача, таким органом є голова Верховинської РДА, а на думку відповідача - обласна державна адміністрація. Відтак, в судовому засіданні представник відповідача надала суду погодження Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 08.04.2019 про погодження щодо звільнення ОСОБА_2 (а.с.96).
Враховуючи відсутність чіткого визначення вищестоящого органу, який погоджує звільнення керівника Центру надання адміністративних послуг, у Положенні про центр надання адміністративних послуг Верховинської районної державної адміністрації, а також різне трактування сторонами цієї норми, суд зазначає, що керівником апарату Верховинської РДА оскаржуваний наказ про звільнення був прийнятий відповідно до вимог Закону України «Про державну службу», Закону України «Про місцеві державні адміністрації», які мають вищу юридичну силу, ніж підзаконні акти, прийняті Кабінетом Міністрів України та місцевою державною адміністацією, та якими передбачено право керівника апарату звільняти працівників з посад за наявності для того підстав, передбачених Законом України «Про державну службу».
Крім того, суд зазначає, що відповідно до положень пункту 9 Типового положення про структурний підрозділ місцевої державної адміністрації, затвердженого постановою Кабунету Міністрів України N 887 від 26.09.2012 в редакції, чинній на момент призначення позивача на посаду 15.10.2013, було передбачено, що призначення на посаду керівника структурного підрозділу місцевої державної адміністрації здійснюється головою місцевої держадміністрації згідно із законодавством про державну службу за погодженням з міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади в установленому законодавством порядку. В розпорядженні голови Верховинської РДА про призначення позивача на посаду керівника центру надання адміністративних послуг від 15.10.2013 відсутня інформація про погодження такого призначення з міністерствами, іншими центральними органами виконавчої влади в установленому законодавством порядку тощо.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 2, 72, 76, 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ,);
Верховинська районна державна адміністрація Івано-Франківської області (код ЄДРПОУ 20568352, вул.Івана Франка, 20, смт.Верховина, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78701).
Суддя Лучко О.О.
Рішення в повному обсязі складене 21 травня 2019 р.