
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ВІДМОВУ У ВІДКРИТТІ ПРОВАДЖЕННЯ В АДМІНІСТРАТИВНІЙ СПРАВІ
13 травня 2019 рокуСправа № 280/2158/19 м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Лазаренко М.С., перевіривши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Комунального дошкільного навчального закладу (ясла-садок) комбінованого типу №244 «Біла Лілея» Запорізької міської ради Запорізької області (69071, м.Запоріжжя, вул..Чарівна, буд.42-А), Територіального відділу освіти Шевченківського району Департаменту освіти і науки Запорізької міської ради (69071, м.Запоріжжя, вул..Чарівна, буд.145-А) про визнання протиправними дій і бездіяльності суб`єктів владних повноважень та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
08.05.2019 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Комунального дошкільного навчального закладу (ясла-садок) комбінованого типу №244 «Біла Лілея» Запорізької міської ради Запорізької області (далі - відповідач 1), Територіального відділу освіти Шевченківського району Департаменту освіти і науки Запорізької міської ради (далі - відповідач 2), в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії виконуючої обов`язки завідувачки ДНЗ №244 - ОСОБА_3 , що полягали у постійних відмовах надати ОСОБА_1 повну і достовірну інформацію по її запитах:
1) від 06.06.2018 року (вхідн. №18 від 06.06.2018);
2) від 18.01.2019 року (вхідн. №04 від 18.01.2019);
3) від 15.02.1019 року ( вхідн. №06 від 15.02.2019).
- визнати протиправними дії виконуючої обов`язки завідувачки ДНЗ №244 - ОСОБА_3 , що полягали у наданні ОСОБА_1 неповної і недостовірної інформації у наданих ДНЗ №244 документах:
1) від 19.06.2018 року вих. №71;
2) від 31.01.2019 року вих..№10;
3) від 15.02.2019 року вих..№20.
- визнати протиправними дії виконуючої обов`язки завідувачки ДНЗ№244 - ОСОБА_3 , що полягали у відмові ОСОБА_1 надати повну, актуальну (на момент видачі) і достовірну інформацію, із врахуванням всіх Додатків до Запитів у складеній за зразком ОСОБА_1 довідці «про розвиток, участь в соціальному житті ДНЗ №244 м. Запоріжжя та стан здоров`я вихованки ОСОБА_4 за весь час відвідування закладу та участь її батьків у вихованні дитини і виконанні ними їх батьківських обов`язків»;
- зобов`язати ДНЗ №244 надати копії документів, згідно яких виконуюча обов`язки завідувачки ДНЗ №244 - ОСОБА_3 мала право підпису у виданих відповідях:
1) від 19.06.2018 року вих. №71;
2) від 31.01.2019 року вих..№10;
3) від 15.02.2019 року вих..№20.
- визнати протиправною бездіяльність начальника Шевченківського ТВО м.Запоріжжя - ОСОБА_5 , що полягала у відмові ОСОБА_1 надати повну і обґрунтовану чинним законодавством України відповідь та у відмові втрутитись і розібратись у питанні порушення прав ОСОБА_1 , дошкільним закладом №244, підпорядкованим ТВО Шевченківського району м.Запоріжжя;
- визнати, що незаконні дії керівництва ДНЗ №244 та бездіяльність Шевченківського ТВО м.Запоріжжя, мають причинно - наслідковий зв`язок, який має негативні наслідки (перелічені в позові) відносно ОСОБА_1 та її малолітньої дитині - це порушення прав та спричинення моральної та матеріальної шкоди.
- зобов`язати керівництво ДНЗ №244 надати ОСОБА_1 протягом 5 (п`яти) робочих днів із дня набрання чинності рішенням суду підготовлену за зразком ОСОБА_1 Довідку про розвиток, участь в соціальному житті ДНЗ №244 м. Запоріжжя та стан здоров`я вихованки ОСОБА_4 за весь час відвідування закладу та участь її батьків у вихованні дитини і виконанні ними їх батьківських обов`язків».
За правилами п. 4 ч. 1 ст. 177 КАС України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ст.. 1 КАС України кодекс адміністративного судочинства визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Ч.1 ст.2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно ч.1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір;
2) публічно-правовий спір - спір, у якому:
хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв`язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або
хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов`язує надавати такі послуги виключно суб`єкта владних повноважень, і спір виник у зв`язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або
хоча б одна сторона є суб`єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв`язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб`єкта владних повноважень або іншої особи;
3) адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Відповідно до ч.1 ст.5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:
1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;
2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;
3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;
4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;
5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;
6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.
Позивачем заявлено позовні вимоги щодо визнання протиправними дій виконуючої обов`язки завідувачки ДНЗ №244 - ОСОБА_3 , що полягали у постійних відмовах надати ОСОБА_1 повну і достовірну інформацію по її запитах:
1) від 06.06.2018 року (вхідн. №18 від 06.06.2018);
2) від 18.01.2019 року (вхідн. №04 від 18.01.2019);
3) від 15.02.1019 року ( вхідн. №06 від 15.02.2019).
та визнання протиправними дій виконуючої обов`язки завідувачки ДНЗ №244 - ОСОБА_3 , що полягали у наданні ОСОБА_1 неповної і недостовірної інформації у наданих ДНЗ №244 документах:
1) від 19.06.2018 року вих. №71;
2) від 31.01.2019 року вих..№10;
3) від 15.02.2019 року вих..№20.
Відповідно до запитів позивача від 06.06.2018 року (вхідн. №18 від 06.06.2018), від 18.01.2019 року (вхідн. №04 від 18.01.2019) та документів, виданих ДНЗ №244 від 19.06.2018 року вих. №71, від 31.01.2019 року вих..№10, вбачається, що позивач зверталася до відповідача 1 із запитами відповідно до норм Закону України «Про звернення громадян», відповіді на які оскаржує в судовому порядку до Запорізького окружного адміністративного суду.
Відповідно до ст..1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно ст..1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб`єктами владних повноважень своїх обов`язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб`єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
Згідно з п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових відносинах, зокрема спорах фізичних та юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, юрисдикція адміністративного суду поширюється на публічно-правові спори, ознаками яких є не лише спеціальний суб`єктний склад (хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції), але й спеціальні підстави виникнення, пов`язані з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , звертаючись із запитами від 06.06.2018 року (вхідн. №18 від 06.06.2018), від 18.01.2019 року (вхідн. №04 від 18.01.2019), відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» до Комунального дошкільного навчального закладу (ясла-садок) комбінованого типу №244 «Біла Лілея» Запорізької міської ради Запорізької області, бажала отримати довідку про участь батьків у вихованні дитини та виконання ними їх батьківських обов`язків, а тому оскаржує протиправні, на її думку, дії виконуючої обов`язки завідувачки ДНЗ №244 - ОСОБА_3 , що полягали у постійних відмовах надати ОСОБА_1 повну і достовірну інформацію по її запитах.
Як вбачається з позову, позовні вимоги позивача щодо визнання протиправними дій виконуючої обов`язки завідувачки ДНЗ №244 - ОСОБА_3 , що полягали у постійних відмовах надати ОСОБА_1 повну і достовірну інформацію по її запитах:
1) від 06.06.2018 року (вхідн. №18 від 06.06.2018);
2) від 18.01.2019 року (вхідн. №04 від 18.01.2019);
та визнання протиправними дій виконуючої обов`язки завідувачки ДНЗ №244 - ОСОБА_3 , що полягали у наданні ОСОБА_1 неповної і недостовірної інформації у наданих ДНЗ №244 документах:
1) від 19.06.2018 року вих. №71;
2) від 31.01.2019 року вих..№10; стосуються вирішення спору щодо виникнення цивільних прав та обов`язків у сфері соціального захисту, тобто цивільних правовідносин, оскільки позивач звертався із запитами відповідно до норм Закону України «Про звернення громадян».
Відповідно до положень ч.1 ст.19 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюються в порядку іншого судочинства.
Оскільки фізичною особою подано позов до відповідача з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних відносин, то суд дійшов висновку, що відповідно до ст. 15 ЦПК України вказані позовні вимоги повинні розглядатись в порядку цивільного судочинства.
Щодо вимоги позивача визнати, що незаконні дії керівництва ДНЗ №244 та бездіяльність Шевченківського ТВО м.Запоріжжя, мають причинно - наслідковий зв`язок, який має негативні наслідки (перелічені в позові) відносно ОСОБА_1 та її малолітньої дитині - це порушення прав та спричинення моральної та матеріальної шкоди, суд вважає, що позивач фактично просить встановити факт незаконних дії керівництва ДНЗ №244 та бездіяльності Шевченківського ТВО м.Запоріжжя, які мають причинно - наслідковий зв`язок та призвели до порушення прав та спричинення моральної та матеріальної шкоди, що не підпадає під юрисдикцію Запорізького окружного адміністративного суду.
Згідно з п.1 ч.1 ст.170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
На підставі ч. 2 ст. 170 КАС України про відмову у відкритті провадження суддя постановляє ухвалу не пізніше п`яти днів з дня надходження позовної заяви.
Відповідно до ч. 3 ст. 170 КАС України копія ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надсилається особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами не пізніше наступного дня після її постановлення. Копія позовної заяви залишається в суді.
Згідно з ч. 4 ст.170 КАС України ухвалу про відмову у відкритті провадження може бути оскаржено, а керуючись ч.6 ст.170 КАС України у разі відмови у відкритті провадження суддя повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд такої справи.
Відтак, враховуючи вищенаведене та те, що адміністративний позов ОСОБА_8 до Кіровської сільської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, оскільки розгляд такої справи належить розглядати в порядку, визначеному Цивільним процесуальним кодексом України, вважаю, що у відкритті провадження в даній справі слід відмовити.
На підставі викладеного та керуючись п.1 ч.1ст.19, п.1 ч.1, ч.ч.2-4, ст.170 КАС України, суддя,-
УХВАЛИВ:
Відмовити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) у відкритті провадження в частині позовних вимог до Комунального дошкільного навчального закладу (ясла-садок) комбінованого типу №244 «Біла Лілея» Запорізької міської ради Запорізької області (69071, м.Запоріжжя, вул..Чарівна, буд.42-А), Територіального відділу освіти Шевченківського району Департаменту освіти і науки Запорізької міської ради (69071, м.Запоріжжя, вул..Чарівна, буд.145-А) про:
визнання протиправними дій виконуючої обов`язки завідувачки ДНЗ №244 - ОСОБА_3 , що полягали у постійних відмовах надати ОСОБА_1 повну і достовірну інформацію по її запитах:
1) від 06.06.2018 року (вхідн. №18 від 06.06.2018);
2) від 18.01.2019 року (вхідн. №04 від 18.01.2019);
визнання протиправними дій виконуючої обов`язки завідувачки ДНЗ №244 - ОСОБА_3 , що полягали у наданні ОСОБА_1 неповної і недостовірної інформації у наданих ДНЗ №244 документах:
1) від 19.06.2018 року вих. №71;
2) від 31.01.2019 року вих..№10;
визнання, що незаконні дій керівництва ДНЗ №244 та бездіяльність Шевченківського ТВО м.Запоріжжя, мають причинно - наслідковий зв`язок, який має негативні наслідки (перелічені в позові) відносно ОСОБА_1 та її малолітньої дитині - це порушення прав та спричинення моральної та матеріальної шкоди.
Роз`яснити позивачу право звернутись із відповідними позовними вимогами в порядку цивільного судочинства за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
Копію ухвали направити ОСОБА_1 .
Роз`яснити позивачу, що його повторне звернення до адміністративного суду з таким самими позовними вимогами, щодо яких постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 15-денний строк з дня її підписання.
Суддя М.С. Лазаренко