Рішення № 81826620, 10.05.2019, Старосамбірський районний суд Львівської області

Дата ухвалення
10.05.2019
Номер справи
455/1162/17
Номер документу
81826620
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 455/1162/17

Провадження № 2-а/455/8/2019

РІШЕННЯ

Іменем України

10 травня 2019 року м.Старий Самбір

Старосамбірський районний суд Львівської області

в складі головуючої - судді Ніточко Л.Й.,

при секретарі - Сенеті Г.Н.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №455/1162/17 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

25.09.2017 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою до Старосамбірського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області, про визнання дій протиправними та зобов`зати вчинити дії, в якій просить поновити строк звернення до суду, визнати неправомірним та протиправним рішення Старосамбірського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Львівської області щодо відмови в перерахунку пенсії з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця у відсотках від сум заробітної плати, передбачуваних законом України «Про державну службу» у редакції чинній на час призначення пенсії державного службовця, із урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально - побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування згідно довідок від 06.09.2017 №№241, 242, 243 про складові заробітної плати, починаючи з 11.04.2014 року.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 25.09.2017 року справу розподілено судді ОСОБА_2.

Ухвалою судді Старосамбірського району Львівської області від 23.10.2017 року у справі відкрито провадження та призначено справу до розгляду на 10 годину 30 хвилин 26.01.2018 року.

Наказом від 01.08.2018 року суддю ОСОБА_2 відраховано зі штату Старосамбірського районного суду Львівської області, як такого, що звільнений у відставку відповідно до рішення Вищої ради правосуддя від 24 липня 2018 року №2410/0/15-18 «Про звільнення ОСОБА_2 з посади судді Старосамбірського районного суду Львівської області у відставку».

З огляду на вказані обставини, на підставі розпорядження керівника апарату суду Волошина І.С. № 83/08/2018 від 06.08.2018 року по даній справі був призначений повторний автоматизований розподіл судової справи між суддями. Призначення не відбулося, оскільки не вистачає потрібної кількості суддів для розподілу справи.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 23.08.2018 року справу передано для розгляду судді Ніточко Л.Й.

15.12.2017 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів» № 2147-VIII від 03.10.2017, яким КАС України викладеного в новій реакції.

У відповідності до п.п. 10, 12 п.1 Розділу VІІ Перехідних Положень КАС України в новій редакції - справи у судах першої та апеляційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу. Заяви і скарги, подані до набрання чинності цією редакцією Кодексу, провадження за якими не відкрито на момент набрання чинності цією редакцією Кодексу, розглядаються за правилами, що діють після набрання чинності цієї редакції Кодексу. Такі заяви чи скарги не можуть бути залишені без руху, повернуті або передані за підсудністю, щодо них не може бути прийнято рішення про відмову у прийнятті чи відмову у відкритті провадження за правилами, що діють після набрання чинності цією редакцією Кодексу, якщо вони подані з додержанням відповідних вимог процесуального закону, які діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Таким чином, подальший розгляд цієї справи відбувається за правилами, що передбачені новою редакцією КАС України.

Ухвалою судді від 23.10.2018 року за цим позовом вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання на 04.04.2019 року.

Ухвалою суду від 04.04.2019 року ухвалено правильно вважати назву відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, справу призначено до розгляду на 10.05.2019 року.

Ухвалою суду від 10.05.2019 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити дії щодо відмови в перерахунку пенсії в частині вимог за період з 11 квітня 2014 року по 24 березня 2017 року, - залишено без розгляду (а.с.126-127).

Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, дав пояснення, аналогічні, викладеним в адміністративному позові.

Представник відповідача Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Пинянська С.І. надала пояснення, аналогічні, викладеним у відзиві (а.с.37-41), просила відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 , оскільки позов ОСОБА_1 не підлягає до задоволення у зв`язку з пропуском позовної давності звернення до суду.

Крім того, повідомила, що довідка від 06.09.2017 року, яка містить дані про суми «інші виплати», подана при зверненні до Управління про здійснення перерахунку призначеної пенсії 08.09.2017 року, а не при первинному зверненні про призначення пенсії державного службовця.

Враховуючи те, що з дня призначення пенсії 11.04.2014 року минуло більше 6-ти місяців, вважають, дії управління щодо перерахунку пенсії на підставі заяви від 08.09.2017 року не можуть бути оскаржені і є наявні підстави для залишення позовної заяви без розгляду в повному обсязі.

Зазначила, що оскільки законодавством, чинним на час звернення позивача за перерахунком розміру пенсії, не було передбачено можливість її перерахунку, тому правових підстав для здійснення такого перерахунку немає.

Вислухавши сторони, дослідивши долучені до справи документи, оглянувши в судовому засіданні пенсійну справу №148304 ОСОБА_1 , всебічно та повно з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об`єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.

Як встановлено в судовому засіданні та підтверджується матеріалами пенсійної справи, оглянутими під час розгляду справи, позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області з 11.04.2014 року та отримує пенсію по інвалідності державного службовця (а.с.52).

Заробітна плата під час призначення пенсії була розрахована на підставі довідок від 09.04.2014 року № 19.03-16, виданих відділом освіти Галицького району Управління освіти Львівської міської ради (а.с.75-77).

07.09.2017 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про здійснення перерахунку пенсії на підставі довідок № 241, 242, 243 від 06.09.2017 року про складові заробітної плати за період з 01.01.2005 року по 31.12.2009 року, оскільки суми, зазначені у колонці «Інші виплати», а саме: матеріальна допомога на оздоровлення, допомога для вирішення соціально - побутових питань, індексація заробітної плати не були враховані при призначенні пенсії (а.с.5-7).

08.09.2017 року листом №4130/04-30 відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з посиланням на те, що законодавством не передбачено врахування до заробітної плати таких виплат, крім тих, які визначені як складові заробітної плати для призначення пенсії. Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань та індексація заробітної плати, щомісячна надбавка за вислугу років, оплата на додаткове навантаження не відносяться до інших надбавок. Оскільки законодавством не передбачено врахування до заробітної плати таких виплат, крім тих, які визначені як складові заробітної плати відповідно до ст. 33 Закону України «Про державну службу» №-Х11 від 16.12.1993, то і підстав для врахування їх до заробітної плати при обчисленні пенсії немає. Відповідно до п.5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» №213-VІІ від 02.03.2015 року з 01 червня 2015 року скасовані норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу». Тому, пенсії в порядку та на умовах визначені, зокрема, Законом України «про державну службу» з 01.06.2015 року не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються (а.с. 8-10).

Загальні засади діяльності, а також статус державних службовців, які працювали в державних органах та їх апараті до 01.05.2016 року визначались Законом України від 16.12.1993 року № 3723-XII «Про державну службу» (з наступними змінами і доповненнями).

Відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент виходу позивача на пенсію) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ( 1058-15 ), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ( 1058-15 ), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Пенсія по інвалідності у розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, призначається за наявності страхового стажу, встановленого для призначення пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» ( 1058-15 ), особам, визнаним інвалідами I або II групи у період перебування на державній службі, які мають стаж державної служби не менше 10 років, а також особам з числа інвалідів I або II групи незалежно від часу встановлення їм інвалідності, які мають не менше 10 років стажу державної служби на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, якщо безпосередньо перед зверненням за призначенням такої пенсії вони працювали на зазначених посадах. Пенсія по інвалідності відповідно до цього Закону призначається незалежно від причини інвалідності за умови припинення державної служби.

Відповідно до ч.ч. 2, 6, 7 ст. 33 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на момент виходу позивача на пенсію) заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов`язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.

Законом України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу (ч. 1 ст. 1 Закону).

Статтею 2 Закону України «Про оплату праці» визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Згідно зі ст.ст. 1 та 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг. Об`єктом індексації грошових доходів населення є оплата праці (грошове забезпечення) як грошовий дохід громадян, одержаний ними в гривнях на території України і який не має разового характеру.

В силу вимог ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.

Перерахунок пенсії здійснюється, виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Крім того, статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України «Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування»нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

У відповідності до ст. 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

За таких обставин, пенсія позивача повинна обчислюватися із заробітної плати, яку він фактично отримував на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховувались страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Зважаючи, на те що Верховний Суд України раніше сформулював правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах. Зокрема, у постанові від 16 вересня 2014 року (справа № 21-314а14) висновок, що аналіз положень статті 37 Закону № 3723-XII, статті 41 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та статті 66 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» дає підстави вважати, що суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, зокрема матеріальна допомога на оздоровлення та допомога на вирішення соціально-побутових питань, сума індексації заробітної плати, включаються до складу заробітної плати державного службовця та враховуються при обчисленні розміру його пенсії.

Таким чином, цей висновок Верховного Суду України щодо застосування норми права, прийнятий за результатами розгляду справи, фактичні обставини в якій є подібними до фактичних обставин, встановлених у справі, що розглядається, - у справі, що розглядається, спір також стосується включення до складу заробітної плати державного службовця та врахування при обчисленні розміру його пенсії сум виплат, з яких було фактично нараховані та сплачені страхові внески, то висновки судів першої і апеляційної інстанцій про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація, на які нараховані і сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, повинні бути включені до складу заробітної плати державного службовця і враховуватись при обчисленні розміру його пенсії, є правильним.

Аналогічний підхід застосування означених норм права висловлений і Верховним Судом, зокрема, у постанові від 03 липня 2018 року (справа № 464/3737/17).

Отже, беручи до уваги наведені законодавчі приписи, суд вважає, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області протиправно відмовило позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування згідно довідок від 06.09.2017 року за №№ 241,242,243 про складові заробітної плати, тобто дії відповідача були протиправними. В порядку ч.2 ст. 9 КАС України суд вважає, що для повного захисту прав та інтересів позивача потрібно визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Ухвалою суду від 10 травня 2019 року позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов`язати вчинити дії щодо відмови в перерахунку пенсії в частині вимог за період з 11 квітня 2014 року по 24 березня 2017 року залишено без розгляду, а тому суд дійшов висновку, що датою з якої слід визнати протиправними дії відповідача та з якої позивач має право на перерахунок призначеної йому пенсії з врахуванням довідок від 06.09.2017 року за №№ 241,242,243 про складові заробітної плати - з 25.03.2017 року.

Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії ГУПФ України у Львівській області щодо відмови в перерахунку пенсії державного службовця ОСОБА_1 у відсотках від сум заробітної плати, передбачених Законом України «Про державну службу» у редакції чинній на час призначення пенсії державного службовця, із урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування згідно довідок від 06.09.2017 року №№241, 242, 243 про складові заробітної плати та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача у відсотках від сум заробітної плати, передбачених Законом України «Про державну службу» у редакції чинній на час призначення пенсії державного службовця, із урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування згідно довідок від 06.09.2017 року №№241, 242, 243 про складові заробітної плати, починаючи з 25.03.2017 року.

Питання судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 139 КАС України.

На підставі викладеного ст.ст. 19, 22, 46, 64 Конституції України, ч.ч. 2, 6, 7 ст. 33, ст.ст.37, 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-XII «Про державну службу», ст.ст.1 та 2 Закону України «Про оплату праці», ст.ст. 1 та 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», ч.1 ст.66 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ст. 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», керуючись ч.2 ст.9,ч.1 ст.122, ч.3 ст.123, ст.ст. 139, 242, 246, 250 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ,- задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця ОСОБА_1 у відсотках від сум заробітної плати, передбачених Законом України «Про державну службу» у редакції чинній на час призначення пенсії державного службовця, із урахуванням фактично нарахованих та сплачених усіх виплат, в тому числі сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування згідно довідок від 06.09.2017 року №№241, 242, 243 про складові заробітної плати, починаючи з 25.03.2017 року.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи за правилами п.п. 15.5 п. 15 Перехідних положень КАС України через Старосамбірський районний суд Львівської області до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення виготовлено 20 травня 2019 року.

Суддя Л.Й. Ніточко