
Справа № 645/2886/19
Провадження № 2-о/645/115/19
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 травня 2019 року Фрунзенський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого - судді Ульяніч І.В.
секретар судового засідання - Росада І.І.
учасники справи: заявник - ОСОБА_1
представник заявника - ОСОБА_2
заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції у Харківській області,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в м. Харкові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції у Харківській області, про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про встановлення факту народження дитини - ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Макіївка Донецької області, для проведення державної реєстрації народження сина. Одночасно заявник просила внести до актового запису про народження ОСОБА_3 відомості про батька дитини в порядку ст. 135 СК України, записавши його як « ОСОБА_4 ».
В обґрунтування заяви ОСОБА_1 посилалася на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Макіївка Донецької області народила сина - ОСОБА_5 , в Свідоцтві про народження якого записана матір`ю дитини, ОСОБА_6 - батьком. Вказала, що з ОСОБА_6 у зареєстрованому шлюбі не перебуває. На підтвердження народження дитини ІНФОРМАЦІЯ_2 2018 року Радянським відділом записів актів цивільного стану м. Макіївки видано Свідоцтво про народження дитини № НОМЕР_1 . ОСОБА_1 зазначила, що з метою проведення державної реєстрації народження дитини звернулася до Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції у Харківській області, проте отримала відмову з посиланням на те, що пред`явлені документи видані органами, розташованими на тимчасово окупованій території України, легітимність яких не визнається органами державної влади України.
Ухвалою судді Фрунзенського районного суду м. Харкова від 15 травня 2019 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду в порядку окремого провадження.
В судове засідання ОСОБА_1 та її представник - адвокат Гедзей Н.В., яка діяла на підставі Ордеру серії ПТ № 144986 від 13 травня 2019 року, не з`явились, матеріали справи містять заяви про розгляд справи за їхньої відсутності, якими вони доводи заяви підтримали та просили задовольнити.
В судове засідання представник Відділу державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції у Харківській області, належним чином повідомлений про час та місце розгляду справи, не з`явився, про причини неявки суду не повідомив.
Суд, дослідивши наявні в матеріалах справи доказі в їх сукупності та надавши їм належну правову оцінку, приходить до наступного.
За приписами ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Заяву про встановлення факту народження дитини - ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, подано повноважним представником матері дитини - ОСОБА_2 .
Матеріали справи свідчать, що згідно Медичного свідоцтва про народження НОМЕР_2 , виданого 27 серпня 2018 року Міською лікарнею № 6 м. Макіївки за формою № 103/у, 27 серпня 2018 року у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , народився хлопчик.
Згідно Свідоцтва про народження НОМЕР_1 , виданого 04 вересня 2018 року органом, створеним у порядку, не передбаченому законом, ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Макіївка народився ОСОБА_5 , батьками якого записано ОСОБА_6 та ОСОБА_1 .
За ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Народження фізичної особи та її походження, відповідно до ч. 3 ст. 49 ЦК України, підлягає державній реєстрації органами державної реєстрації актів цивільного стану.
Реєстрація народження дитини, згідно ст. 144 СК України, провадиться державним органом реєстрації актів цивільного стану з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові і засвідчується свідоцтвом про народження. Батьки зобов`язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати її народження в державному органі реєстрації актів цивільного стану. Невиконання батьками цього обов`язку тягне за собою встановлену законом відповідальність.
Відповідно до Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної ради України №789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, дитина має бути зареєстрована одразу ж після народження і з моменту народження має право на ім`я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов`язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
Статтею 7 Закону України «Про громадянство України" визначено, що особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства України за народженням, є громадянином України з моменту народження.
З наявної в матеріалах справи копії паспорта, виданого на ім`я ОСОБА_1 , вбачається, що заявник є громадянкою України.
Згідно ч. 1 ст. 122 СК України, дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя.
Зі змісту заяви про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України вбачається, що записані у Свідоцтві про народження батьки дитини ОСОБА_5 - ОСОБА_1 та ОСОБА_6 не перебувають у зареєстрованому шлюбі.
Положеннями ч. 1 ст. 135 СК України визначено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім`я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
З огляду на те, що ОСОБА_1 не перебуває у шлюбі та матеріали справи не містять спільної заяви батьків дитини, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень слід провести за прізвищем та громадянством заявника, ім`я та по батькові батька дитини записати за її вказівкою.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про державну реєстрацію актів цивільного стану", якщо державна реєстрація народження дитини проводиться за місцем проживання батьків чи одного з них, то за їх бажанням місцем народження дитини в актовому записі про народження може бути визначене фактичне місце її народження або місце проживання батьків чи одного з них. Державна реєстрація народження дитини проводиться не пізніше одного місяця з дня її народження, а у разі народження дитини мертвою - не пізніше трьох днів. Підставою для проведення державної реєстрації народження дитини є визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я документи, що підтверджують факт народження. У разі якщо заклад охорони здоров`я не проводив огляд матері та дитини, документ, що підтверджує факт народження, видає медична консультаційна комісія в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За відсутності закладу документа охорони здоров`я або медичної консультаційної комісії, що підтверджує факт народження, підставою для проведення державної реєстрації актів цивільного стану є рішення суду про встановлення факту народження.
Згідно ч. 2 ст. 13 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація народження дитини проводиться за письмовою або усною заявою батьків чи одного з них за місцем її народження або за місцем проживання батьків.
У пункті 1, глави 1, розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року № 52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції від 24 грудня 2010 року № 3307/5) зазначено, що державна реєстрація народження дитини проводиться з одночасним визначенням її походження та присвоєнням їй прізвища, власного імені та по батькові.
Пунктом 2, глави 1, розділу III Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України 18.10.2000 року №52/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції від 24 грудня 2010 року №3307/5), встановлено, що підставами для проведення державної реєстрації народження дитини є: медичне свідоцтво про народження (форма №103/о), форма якого затверджена наказом Міністерства охорони здоров`я України від 08.08.2006 №545, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 за №1150/13024 (далі - медичне свідоцтво про народження), що видається закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування та форми власності, де приймаються пологи. У разі народження дитини поза закладом охорони здоров`я державна реєстрація народження проводиться на підставі медичного свідоцтва про народження або медичної довідки про перебування дитини під наглядом лікувального закладу (вищезазначена форма №103-l/o).
Якщо реєстрація народження дитини, народженої в іншій державі, не була проведена компетентним органом такої держави або дипломатичним представництвом чи консульською установою України, підставою для проведення державної реєстрації в Україні є медичний документ іншої держави, що підтверджує факт народження дитини, належним чином легалізований, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Ці документи подаються до органу державної реєстрації актів цивільного стану, де реєструється народження.
При відсутності підстав для державної реєстрації народження, визначених у цьому пункті, державна реєстрація народження проводиться на підставі рішення суду про встановлення факту народження даною жінкою.
Частиною другою статті 319 ЦПК України закріплено, що рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.
Згідно матеріалів справи, Відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції у Харківській області відмовлено у проведенні державної реєстрації народження дитини чоловічої статі ОСОБА_5 , народженої ІНФОРМАЦІЯ_1 у матері ОСОБА_1 та батька ОСОБА_6 з посиланням на те, що пред`явлене для державної реєстрації народження дитини Свідоцтво про народження НОМЕР_1 від 04 вересня 2018 року видане на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження та не відповідає вимогам пункту 2 глави 1 розділу ІІІ Правил державної реєстрації актів цивільного стану в Україні (Лист від 04 травня 2019 року № 1949/15.2-04-07).
Встановлення факту народження сина необхідно заявнику для проведення державної реєстрації народження дитини.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 як такої, що ґрунтується на вимогах закону.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 12, 13, 76, 81, 247, 259, 263-265, 317, 319 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції у Харківській області, про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт народження дитини - ОСОБА_3 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в місті Макіївка Донецької області у матері - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянки України, місце проживання якої зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 .
Внести до актового запису про народження ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , відомості про батька дитини в порядку ст. 135 СК України, записавши прізвище - « ОСОБА_7 », ім`я - « ОСОБА_8 », по батькові - « ОСОБА_9 », громадянство - «Громадянин України».
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення або з дня складення повного судового рішення у разі оголошення лише вступної та резолютивної частин судового рішення, а також у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Фрунзенський районний суд м. Харкова.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заявник: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Представник заявника: ОСОБА_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану по Індустріальному та Немишлянському районах у місті Харкові Головного територіального управління юстиції у Харківській області, місцезнаходження: місто Харків, вулиця Валентинівська, будинок 31, код в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 41403995.
Суддя - І.В. Ульяніч