
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2019 року Чернігів Справа № 2540/2604/18
Чернігівський окружний адміністративний суд
під головуванням судді Соломко І.І.,
за участю секретаря Пархомчука Д.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Чернігівський обласний військовий комісаріат про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії за правилами загального позовного провадження,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Чернігівський обласний військовий комісаріат, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області щодо припинення виплати мені пенсії, починаючи з 01 січня 2018 року без врахування надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 837,85 грн., надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у розмірі 166,69 грн., премії у розмірі 1000,13 грн. грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 7414, 50 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 3707,25 грн., індексації у розмірі 3318,84 грн., грошової допомоги при звільненні у розмірі 47512,50 грн.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області провести з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 837,85 грн., надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у розмірі 166,69 грн., премії у розмірі 1000,13 грн. грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 7414, 50 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань у розмірі 3707,25 грн., індексації у розмірі 3318,84 грн., грошової допомоги при звільненні у розмірі 47512,50 грн.
- зобов`язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Чернігівській області в подальшому виплачувати пенсію з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань у розмірі 837,85 грн., надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у розмірі 166,69 грн., премії у розмірі 1000,13 грн. грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 7414, 50 грн., матеріальної допомоги для вирішення соціально- побутових питань у розмірі 3707,25 грн., індексації у розмірі 3318,84 грн., грошової допомоги при звільненні у розмірі 47512,50 грн. без обмеження кінцевої дати.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідач протиправно відмовив у перерахунку його пенсії з врахуванням всіх складових грошового забезпечення з яких нараховано та сплачено страхові внески, тим самим порушив його право на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою суду від 27.07.2018 відкрито провадження та розгляд справи призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
16.08.2018 протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями, у відповідності до статті 31 КАС України проведено автоматичний розподіл, за результатами якого визначено головуючого суддю у справі Соломко І .І.
20.08.2018 ухвалою суду прийнято справу № 2540/2604/18 до провадження судді Соломко І.І.
14.09.2018 ухвалою суду розгляд справи призначено за правилами загального провадження.
25.10.2018 ухвалою суду зупинено провадження у справі до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції у справі № 522/2738/17.
16.04.2019 ухвалою суду поновлено провадження у справі.
16.04.2019 ухвалою суду продовжено процесуальний строк підготовчого провадження на 30 днів та призначено підготовче судове засідання.
22.04.2019 від позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутності.
14.05.2019 від представника відповідача надійшла заява про відкладення підготовчого провадження.
14.05.2019 від представника третьої особи надійшла заява про розгляд справи без його участі.
15.05.2019 представник відповідача через канцелярію суду надав заяву про закриття підготовчого провадження та просив перейти до розгляду справи по суті.
15.05.2019 ухвалою суду закрито підготовче провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в
Управлінні пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області та з 27.12.2014 отримує пенсію за вислугу років відповідно до ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
01.01.2018 відповідач припинив виплату пенсії позивачу з урахуванням: надбавки за виконання особливо важливих завдань - 837,85 грн.; надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці - 166,69 грн.; премії - 1000,13 грн.; грошової допомоги на оздоровлення у розмірі 7414, 50 грн.; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань розмірі 3707,25 грн.; індексації у розмірі 3318,84 грн.; грошової допомоги при звільненні у розмірі 47512,50 грн.
З 01.01.2018 відповідач виплачує пенсію за вислугу років у розмірі 65% грошової забезпечення з урахуванням: посадового окладу; окладу за військових званням; надбавки за вислугу років, решту складових мого грошового забезпечення відповідач при нарахуванні та виплаті пенсії з 01.01.2018 не враховує.
Не погоджуючись з вказаним розрахунком, позивач звернувся на адресу відповідача з запитом, в якому просив виплачувати пенсію з урахуванням усіх складових грошового забезпечення.
Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області розглянувши заяву позивача, листом від 06.06.2018 № 3254/03/Л-12 повідомило, що пенсія виплачується відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Вважаючи такі дії та рішення відповідача протиправними та необґрунтованими, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45, затверджений Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2 Порядку № 45).
За приписами пункту 3 Порядку № 45 на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Тобто, підставою для перерахунку пенсії є довідка встановленої форми, видана уповноваженим органом.
Судом встановлено, що Чернігівським обласним військовим комісаріатом видано позивачу довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії від 14.03.2018 № ФЧ57880 (а.с.60), відповідно до якої розмір грошового забезпечення складається з посадового окладу, окладу за військовим званням підполковник, надбавки за вислугу років 50% (а.с. 60), та яка була використана відповідачем для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 року.
Отже, суд дійшов висновку, що органи Пенсійного фонду не наділені повноваженнями самостійно визначати розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, до їх функцій належать виключно питання призначення (перерахунку) і виплати пенсій, розмір складових грошового забезпечення визначається уповноваженим органом, з чим погоджується колегія суддів.
Крім того, суд звертає увагу, що Чернігівський обласний військовий комісаріат вправі підготувати позивачу довідку для перерахунку пенсії лише у випадку надіслання Головним управлінням пенсійного фонду України списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, за формою згідно з додатком 1 до Порядку № 45.
Таким чином, суд дійшов висновку про необґрунтованість посилання позивача, що при перерахунку пенсії з 01.01.2018 повинна братися до уваги довідка Чернігівського обласного військового комісаріату від 07.06.2016 № 268 (а.с. 48) про розмір грошового забезпечення з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань; надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці; премії; грошової допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; індексації; грошової допомоги при звільненні, з яких сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування для обрахування грошового забезпечення позивача, оскільки дана довідка не була отримана відповідачем з дотриманням вимог Порядку № 45.
Водночас, як зазначив Пленум Вищого адміністративного суду України у постанові від 19.12.2012 № 8, суд не має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення нарахування та перерахунків пенсії, певним часовим проміжком, якщо не відбулося змін у законодавстві.
Отже, суд не має підстав обмежувати орган, відповідальний за здійснення нарахування та перерахунків пенсії, певним часовим проміжком, але якщо відбулися зміни у законодавстві, то порядок та строки нарахування пенсій змінюються.
Вищезазначена позиція знаходить своє підтвердження в рішенні Європейського Суду з прав людини, який 03.06.2014 за заявою «Валентина Ніканорівна Великода проти України» виходив з того, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому.
При цьому, за приписами частини 1 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 2011-XII) встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно з частинами 2, 3 статті 9 Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною 1 статті 15 Закону № 2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців після звільнення їх з військової служби провадиться відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Так, частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ визначено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.
Ураховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для включення до грошового забезпечення позивача, з якого обчислюється пенсія, отриманих ним надбавок за виконання особливо важливих завдань; надбавок за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці; премій; грошової допомоги на оздоровлення; матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; індексації; грошової допомоги при звільненні, з яких сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування для обрахування грошового забезпечення позивача, виплата яких здійснювалася не щомісячно, адже вказані виплати не входять до встановленого частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ переліку видів грошового забезпечення.
Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 06 лютого 2019 року № 522/2738/17 (№ 11-806апп18).
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про відсутність правових підстав для задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню повністю.
Підстави для стягнення з відповідача судового збору відсутні, оскільки позивач звільнений від його сплати.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду в строки, визначені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст судового рішення виготовлено 17.05.2019.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області (вул. П`ятницька, 83-А, м. Чернігів, 14005, код ЄДРПОУ 21390940).
Третя особа: Чернігівський обласний військовий комісаріат (вул. Гетьмана Полуботка, 68, Чернігів, 14013).
Суддя І.І. Соломко