Рішення № 81788889, 13.05.2019, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2019
Номер справи
260/367/19
Номер документу
81788889
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

13 травня 2019 року м. Ужгород№ 260/367/19

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Скраль Т.В.,

за участю секретаря судового засідання - Стенавської А.М.

учасники справи:

позивач: Перечинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області – представник ОСОБА_1 ;

відповідач – Публічне акціонерне товариство “Ерстед”– представник у судове засідання не з`явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу Перечинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (89200, Закарпатська область, м. Перечин, пл. Народна, 6, код ЄДРПОУ 40384254 ) до Публічного акціонерного товариства “Ерстед” (89000, Закарпатська область, смт. Великий Березний, вул. Заводська, 14, код ЄДРПОУ 14313790) про стягнення заборгованості, -

В С Т А Н О В И В:

У відповідності до статті 243 частини 3 КАС України 13 травня 2019 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі було складено 17 травня 2019 року .

15 березня 2019 року, Перечинське об`єднане управління Пенсійного фонду України Закарпатської області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Публічного акціонерного товариства «Ерстед», якою просить стягнути з Публічного акціонерного товариства «Ерстед» на користь Перечинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області заборгованість по збору на обов`язкове державне пенсійне страхування по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а», «в» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» в сумі 23 998, 74 грн.

18 березня 2019 року, ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було відкрито провадження у даній адміністративній справі.

05 квітня 2019 року, ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було відкладено розгляд справи на 07 травня 2019 року у зв`язку з неявкою учасників справи у судове засідання.

07 травня 2019 року, ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду, яка занесена до протоколу судового засідання, було оголошено перерву для з`ясування обставин під ставності звернення стягнення по пенсіонеру ОСОБА_2 , оскільки даний пенсіонер перебуває на обліку в Ужгородському об`єднаному управління ПФУ Закарпатської області.

13 травня 2019 року, представник позивача у судовому засіданні надав додаткові пояснення стосовно стягнення заборгованості з ПАТ «Ерстед» по виплаті пенсії ОСОБА_2 , де вказав, що ПАТ «Ерстед» перебуваючи на обліку в Перечинському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Закарпатської області зобов`язано щомісячно вносити до управління місячну суму пенсії ОСОБА_2 , зазначену в повідомленні про розрахунок місячних на виплату та доставку пільгових пенсій, яка надсилається Ужгородським об`єднаним управлінням ПФУ Закарпатської області за місцем призначення та перебування на обліку пенсіонера, відповідно до пунктів 6.4 та 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

Позовну заяву мотивовано тим, що пенсіонери ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 працювали у ПАТ "Ерстед" в шкідливих умовах праці на атестованих робочих місцях, що дало їм право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списках № 1, 2 відповідно до пунктів «а» та «в» статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення". Однак, відповідачем за період з жовтня 2018 року по грудень 2018 року належного відшкодування сум виплачених пільгових пенсій не здійснено.

Під час розгляду справи по суті уповноважений представник позивача позов підтримав повністю, просив суд його задовольнити з мотивів, що у ньому наведені.

Відповідач в судове засідання не з`явився, відзиву на позовну заяву до суду, у строк наданий судом в ухвалі Закарпатського окружного адміністративного суду про відкриття провадження в адміністративній справі від 18 березня 2019 року, не надано та не повідомлено суду поважні причини його ненадання.

Відповідно до статті 162 частини 6 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши подані сторонами докази, всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.

ПАТ “Ерстед” (код ЄДРПОУ 14313790) зареєстроване в Перечинському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Закарпатської області як платник збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, визначений статтею 1 Закону України “Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування” та з 01.01.2004 року, як платник страхових внесків відповідно до статті 15 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (а.с. 9-12).

Управління ПФУ у Великоберезнянському районі (правонаступником якого є Перечинське ОУПФ) призначило пенсію за віком на пільгових умовах наступним громадянам: ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , відповідно до пунктів "а", "в" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (а.с. 28, 34, 38, 44, 51, 55).

Підставою призначення пенсії за віком на пільгових умовах вказаним громадянам є те, що вони працювали в шкідливих і важких умовах праці повний робочий день на атестованому робочому місці за професією, яка включена до Списку № 1 та Списку № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року за № 162 (втратила чинність згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2003 року за № 36, та даною Постановою Кабінету Міністрів України затверджено Списки № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах), що підтверджується наявними в матеріалах адміністративної справи доказами, зокрема, розрахунками фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, направленими відповідачеві.

Вирішуючи питання застосування до спірних правовідносин норм матеріального права та надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склались між сторонами, суд виходить з наступного.

У відповідності до пункту 3 “Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах”, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Відповідно до пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" ( далі по тексту Закон № 1058-ІV), пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, які відповідно до цього Закону мають право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону.

Крім цього, згідно із пунктом 1 статті 1 Закону України від "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування", платниками збору на обов`язкове державне пенсійне страхування є суб`єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об`єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об`єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб`єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.

Згідно із пунктом 1 статті 2 Закону України від "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" для платників збору, визначених пунктами 1 і 2 частини першої статті 1 цього Закону, крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені підпунктом 4 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, об`єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" відповідно до пунктів "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та призначених після дня набрання чинності зазначеним Законом відповідно до пунктів 2-8 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" у період до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до статті 1 Закону № 1058-ІV , страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

З огляду на викладене, витрати на виплату і доставку пільгових пенсій за списком №1 та списком №2, які відповідач відповідно до Закону №1058-ІV зобов`язаний відшкодовувати Пенсійному фонду України, вважаються у розумінні цього Закону внесками на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Коло осіб, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи за списком № 1 та списком № 2 визначено, зокрема, підпунктами "а", "б" - "з", частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Проте, до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-ІV вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону у разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

При цьому, зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що відповідач, як платник збору на обов`язкове державне пенсійне страхування та юридична особа, працівники якого вийшли на пенсію, призначену на пільгових умовах відповідно до пунктів "а", "б" - "з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", зобов`язаний відшкодовувати позивачу витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах його працівникам.

Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначено розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року за № 21-1 (зареєстрована у Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за № 64/8663, далі – Інструкція № 21-1).

Згідно з пунктом 6.4 Інструкції № 21-1, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом місяця з новопризначених (перерахованих) пенсій (докази направлення Відповідачу розрахунків з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій та підтвердження їх одержання додаються).

У відповідності до пункту 6.7 Інструкції № 21-1, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.

Відповідно до пункту 6.8 Інструкції № 21-1, у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у пункті 6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона "Крим"). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.

Відшкодуванню Пенсійному фонду, крім суми виплаченої пенсії, підлягають і витрати на доставку пенсії, які згідно змін до граничних тарифів на основні послуги зв`язку, затверджених наказом Держкомзв`язку та інформатизації України №166 від 22.07.2004р., зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05.08.2004 р. за № 976/9575, становлять для міста 0,79%, для села 1,56%.

Судом встановлено що виплата пенсії пенсіонерам: ОСОБА_3 , ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , здійснювалася через ПАТ КБ «Приватбанк» (а.с. 22-24, 26, 62). Пенсіонерці ОСОБА_7 виплату проведено через відділення зв`язку с. Ставне, (а.с. 25).

Згідно довідки-розрахунку Перечинським ОУПФ проведено виплату пільгових пенсій та витрат на їх доставку за період з жовтня 2018 року по грудень 2018 року у такому розмірі: пенсіонеру ОСОБА_7 . - у сумі 3726,18 грн., в т.ч., витрати на доставку у сумі 57,24 грн.; Ленько М.В.- у сумі 3622,98 грн.; Мордованець Н.В. - у сумі 3315,48 грн.; Домище В.І.- у сумі 2827,53 грн.; Шукаль Ю.І. - у сумі 7974,21 грн.; Гончар І.М. - у сумі 2532,36 грн. (а.с. 16-21). Та відповідно загальна сума виплат проведених позивачем за вказаний період складає 23 998, 74 грн. Згідно зведеного реєстру сум пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню відповідачем по списку № 2 за жовтень-грудень 2018 року загальна сума складає 13 492,17 грн. (в тому числі, витрати на доставку пільгових пенсій на загальну суму 57,24 грн) та по списку № 1 загальна сума складає 10 506, 57 грн. (а.с. 15).

Крім того, судом під час розгляду справи встановлено, що гр. ОСОБА_2 , перебуває на обліку та отримує пенсію в Ужгородському об`єднаному управлінні пенсійного фонду України Закарпатської області.

13 травня 2019 року представником позивача подано суду додаткові пояснення, які були ним підтримані в судовому засіданні, що підприємство зобов`язане відшкодувати фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій Перечинському об`єднаному управлінню Пенсійного фонду України Закарпатської області, що визначено п. 6.4 Інструкції № 21-1, де відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства.

Отже, суд приходить до переконання, що в даному випадку позивачем правомірно заявлено вимогу до відповідача в частині призначеної пенсії гр. ОСОБА_2 , що перебуває на обліку в Ужгородському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Закарпатської області. Оскільки, відповідач ПАТ "Ерстед" перебуваючи на обліку в Перечинському об`єднаному управлінні Пенсійного фонду України Закарпатської області зобов`язано щомісячно вносити до управління місячну суму пенсії гр. ОСОБА_2 , зазначену в повідомленні про розрахунок місячних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, яка надсилається до Ужгородського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області за місцем призначення та перебування на обліку пенсіонера.

ПАТ "Ерстед" в добровільному порядку не здійснено відшкодування Перечинському об`єднаному управлінню Пенсійного фонду України Закарпатської області сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за віком на пільгових умовах, у зв`язку з чим у відповідача виникла заборгованість перед позивачем по відшкодуванню таких витрат у сумі 23 998, 74 грн., та дана сума підтверджена належними та допустимими доказами по справі та правомірно заявлена до стягнення в судовому порядку.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. Матеріалами справи доведено заборгованість відповідача у сумі 23 998, 74 грн. по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, у зв`язку з чим вимоги позовної заяви є обґрунтованими, підтверджені належними та допустимими доказами.

На час розгляду даної адміністративної справи відповідач заборгованість не погасив та доводи позивача не спростував.

З огляду на вищевказане, враховуючи обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 1921,00 грн.

Відповідні судові витрати належить компенсувати позивачу за рахунок відповідача.

Інші судові витрати у справі відсутні.

Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов Перечинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області до Публічного акціонерного товариства “Ерстед” про стягнення заборгованості – задовольнити в повному обсязі.

2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства “Ерстед” (89000, Закарпатська область, смт. Великий Березний, вул. Заводська, 14, код ЄДРПОУ 14313790) на користь Перечинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (89200, Закарпатська область, м. Перечин, пл. Народна, 6, код ЄДРПОУ 40384254) заборгованість по збору на обов`язкове державне пенсійне страхування по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за період - 01 жовтня 2018 року по 31 грудня 2018 року, призначених відповідно до пункту “а”, “в” статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення” в сумі 23 998, 74 грн. (двадцять три тисячі дев`ятсот дев`яносто вісім грн. 74 коп.).

3. Стягнути на користь Перечинського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області (89200, Закарпатська область, м. Перечин, пл. Народна, 6, код ЄДРПОУ 40384254 ) за рахунок Публічного акціонерного товариства “Ерстед” (89000, Закарпатська область, смт. Великий Березний, вул. Заводська, 14, код ЄДРПОУ 14313790) судові витрати у розмірі 1921, 00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн. 00 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).

СуддяТ.В. Скраль