Рішення № 81788197, 17.05.2019, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.05.2019
Номер справи
200/5236/19-а
Номер документу
81788197
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 травня 2019 р. Справа№200/5236/19-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі:головуючого судді Аканова О.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства “Шахтоуправління "Південнодонбаське №1” (зареєстроване місце проживання: 85670, Донецька область, м.Вугледар, вул.Магістральна, 4; код ЄДРПОУ 34032208) до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (місцезнаходження: 85726, Донецька область, м.Маріуполь, вул.130-ї Таганрозької дивізії, 114, код ЄДРПОУ 39406028) про скасування податкового повідомлення-рішення від 14.12.2018 №0345064903 про нарахування штрафу в сумі 98435,25 грн.,

в с т а н о в и в:

Державне підприємство “Шахтоуправління “Південнодонбаське №1” (далі – ДП “Шахтоуправління “Південнодонбаське №1”) звернулось до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому зазначало, зокрема, що Головним управлінням ДФС у Донецькій області на підставі акту, що складений за результатами камеральної перевірки позивача, прийнято податкове повідомлення-рішення від 14.12.2018 року №0345064903, яким за затримку на 1125, 1128, 1129, 1131, 1131, 1132, 1132, 1135, 1136, 1136, 1137, 1138, 1138, 1139, 1139, 1143, 1144, 1145, 1146, 1146, 1150, 1150, 1151, 1152, 1153, 1153, 1156, 1157, 1157, 1157, 1157, 1157, 1157, 1157, 1157, 1157, 1158, 1159, 1159, 1160, 1163, 1164, 1165, 1166, 1167, 1170, 1173, 1174, 1177, 1177, 1178, 1178, 1179, 1181, 1181, 1184, 1185 календарних днів сплати грошового зобов`язання з податку на додану вартість в сумі 492 176,23 грн. позивача зобов`язано сплатити штраф у сумі 98 435,25 грн. (у розмірі 20%).

Податкове повідомлення-рішення вважав неправомірним, оскільки воно винесено з порушенням строків, що передбачені п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України, з огляду на які граничний строк, протягом якого контролюючий орган мав право визначити суму штрафних санкцій по декларації з податку на додану вартість за липень 2015 року -20.08.2018 року.

З огляду на наведене просив скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 14.12.2018 року №0345064903.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому зазначав, зокрема, що відповідно до п.102.1 ст.102 Податкового кодексу України штрафна санкція за несвоєчасну сплату узгоджених сум грошового зобов`язання виникає з дати погашення податкового боргу. Актом камеральної перевірки від 30.11.2018 року №915/05-99-49-03/34032208 встановлено, що пункту 16.1 статті 16, пункту 57.1 статті 57, пункту 203.2 статті 203 Податкового кодексу несвоєчасно сплачена сума узгоджених сум податкових зобов`язань з податку на додану вартість у загальній сумі 492 176,23 грн. Просив в задоволенні позову відмовити.

Судом встановлено, що згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ДЕРЖАВНЕ ПІДПРИЄМСТВО "ШАХТОУПРАВЛІННЯ "ПІВДЕННОДОНБАСЬКЕ № 1" є юридичною особою, код ЄДРПОУ 34032208, адреса 85670, Донецька обл., місто Вугледар, ВУЛИЦЯ МАГІСТРАЛЬНА, 4.

ДП “Шахтоуправління “Південнодонбаське №1” як платник податків перебуває на обліку у Маріупольській об`єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Донецькій області (Вугледарське відділення). Є платником, зокрема, податку на додану вартість.

Платник податків мав податковий борг з вказаного податку.

Контролюючий орган зараховував сплачені платником кошти в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків, що сторонами не заперечується.

Головним управлінням ДФС у Донецькій області проведено камеральну перевірку позивача з питань сплати узгодженого податкового зобов`язання з податку на додану вартість згідно з податковою декларацією з вказаного податку за липень 2015 року (декларація від 20.08.2015 року №9175187268), за результатами якої складено акт від 30.11.2018 року №915/05-99-49-03/34032208.

Згідно висновку акту дані камеральної перевірки своєчасності сплати до бюджету узгоджених податкових зобов`язань з податку на додану вартість свідчать про порушення позивачем підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16, пункту 50.1 статті 50, пункту 57.1 статті 57, пункту 203.2 статті 203 Податкового кодексу в частині несвоєчасності сплати сум узгоджених податкових зобов`язань з податку на додану вартість по податковій звітності.

На підставі вказаного акту прийнято податкове повідомлення-рішення форми “Ш” від 14 грудня 2018 року №0345064903, яким на підставі ст. 126 Податкового кодексу України за затримку на 1125, 1128, 1129, 1131, 1131, 1132, 1132, 1135, 1136, 1136, 1137, 1138, 1138, 1139, 1139, 1143, 1144, 1145, 1146, 1146, 1150, 1150, 1151, 1152, 1153, 1153, 1156, 1157, 1157, 1157, 1157, 1157, 1157, 1157, 1157, 1157, 1158, 1159, 1159, 1160, 1163, 1164, 1165, 1166, 1167, 1170, 1173, 1174, 1177, 1177, 1178, 1178, 1179, 1181, 1181, 1184, 1185 календарних днів сплати грошового зобов`язання з податку на додану вартість в сумі 492 176,23 грн. позивача зобов`язано сплатити штраф у сумі 98 435,25 грн. (у розмірі 20%).

Позивач скористався правом на оскарження податкового повідомлення-рішення в адміністративному порядку.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 04.03.2019 року №10358/6199-99-11-06-01-25 скаргу позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення – без змін.

Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.

Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Податковим обов`язком є обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 вказаного Кодексу).

Питання податку на додану вартість врегульовано розд. V Податкового кодексу України (ст.ст. 180 – 211 Кодексу).

Відповідно до п.п. 203.1 та 203.2ст. 203 вказаного Кодексу податкова декларація (з податку на додану вартість) подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.

Сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Відповідно до п. 87.9 ст. 87 гл. 9 Податкового кодексу України, яка регулює питання погашення податкового боргу платників податків, у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків. У такому ж порядку відбувається зарахування коштів, що надійдуть у рахунок погашення податкового боргу платника податків відповідно до статті 95 цього Кодексу або за рішенням суду у випадках, передбачених законом.

Спрямування коштів платником податків на погашення грошового зобов`язання перед погашенням податкового боргу забороняється, крім випадків спрямування цих коштів на виплату заробітної плати та єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Отже, в силу імперативних вимог вказаних норм Податкового кодексу України контролюючі органи зобов`язані зарахувати кошти, що сплачує платник податків, який має податковий борг, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.

Відповідачем правомірно застосовані наведені положення законодавства.

Щодо оскарженого податкового повідомлення-рішення.

Згідно з п. 111.2 ст. 111, п. 113.3 ст. 113, п. 116.1 ст. 116 вказаного Кодексу за порушення законів з питань оподаткування або іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, встановлюється фінансова відповідальність, яка застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.

У разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.

Відповідно до п. 126.1 ст. 126 вказаного Кодексу, яка регулює питання порушення правил сплати (перерахування) податків, у разі якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов`язання (крім випадків, передбачених пунктом 126.2 цієї статті) протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах:

при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу;

при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов`язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.

Оскаржене податкове повідомлення-рішення винесено за порушення, що були встановлено в ході камеральної перевірки.

Відповідно до п. 76.1. ст. 76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення.

Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком.

Пунктом 76.3 ст. 76 вказаного Кодексу визначено, що камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена лише протягом 30 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання.

Камеральна перевірка з інших питань проводиться з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу.

Згідно з п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України, якою встановлені строки давності та їх застосування, контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право провести перевірку та самостійно визначити суму грошових зобов`язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов`язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов`язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов`язання (в тому числі від нарахованої пені), а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.

У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов`язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку.

Пунктом 102.2 ст. 102 Кодексу визначено, що грошове зобов`язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного в абзаці першому пункту 102.1 цієї статті, якщо:

- податкову декларацію за період, протягом якого виникло податкове зобов`язання, не було подано;

- посадову особу платника податків (фізичну особу - платника податків) засуджено за ухилення від сплати зазначеного грошового зобов`язання або у кримінальному провадженні винесено рішення про його закриття з нереабілітуючих підстав, яке набрало законної сили.

Існування щодо позивача обставин, про які йдеться в п. 102.2 ст. 102 Податкового кодексу України, судом не встановлено.

Відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 вказаного Кодексу грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності;

Граничний строк подання платником податків податкової декларації з податку на додану вартість за липень 2015 року – 20.08.2015 року (граничний строк сплати податкового зобов`язання – 30.08.2015 року), і з огляду на вказані положення законодавства відповідач мав право провести камеральну перевірку платника податків не пізніше закінчення 1095 днів з вказаної дати.

В порушення вимог законодавства контролюючий орган поза межами встановлених Кодексом строків (1095 днів) - 30 листопада 2018 року провів перевірку позивача та за результатами такої перевірки 14 грудня 2018 року застосував штраф, чим вийшов за межі наданих повноважень.

Вказані порушення призвели до неправомірного накладення на позивача штрафу, з огляду на що податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню про нарахування штрафу у сумі 98435,25 грн.

Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

Позов Державного підприємства “Шахтоуправління "Південнодонбаське №1” (зареєстроване місце проживання: 85670, Донецька область, м.Вугледар, вул.Магістральна, 4; код ЄДРПОУ 34032208) до Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (місцезнаходження: 85726, Донецька область, м.Маріуполь, вул.130-ї Таганрозької дивізії, 114, код ЄДРПОУ 39406028) про скасування податкового повідомлення-рішення від 14.12.2018 №0345064903 про нарахування штрафу в сумі 98435,25 грн. - задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Донецькій області від 14.12.2018 року №0345064903 про нарахування штрафу у сумі 98435,25 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області (місцезнаходження: 85726, Донецька область, м.Маріуполь, вул.130-ї Таганрозької дивізії, 114, код ЄДРПОУ 39406028) на користь Державного підприємства “Шахтоуправління "Південнодонбаське №1” (зареєстроване місце проживання: 85670, Донецька область, м.Вугледар, вул.Магістральна, 4; код ЄДРПОУ 34032208) документально підтверджені судові витрати в розмірі 1921 грн.

Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Аканов О.О.