
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2019 року ЛуцькСправа № 140/860/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Мачульського В.В.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернулася з позовом до Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - Нововолинсько-Іваничівське ОУ ПФУ, відповідач) визнання протиправними дії щодо відмови у зарахуванні стажу роботи в період з 01.02.1994 по 01.04.1996 – на посаді стволової (стовбурової) поверхні 3-го розряду у Шахтобудівельному управлінні №2 тресту «Укрзахідвуглебуд» та в період з 01.04.1996 по 01.05.1998 - на посаді стволової (стовбурової) поверхні 3-го розряду у Нововолинському Шахтобудівельному управлінні тресту «Укрзахідвуглебуд» до пільгового стажу за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах на підставі пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах та зобов`язання зарахувати позивачу стаж роботи в період з 01.02.1994 по 01.04.1996 - на посаді стволової ( стовбурової) поверхні 3-го розряду у Шахтобудівельному управлінні №2 тресту «Укрзахідвуглебуд» та в період з 01.04.1996 по 01.05.1998 - на посаді стволової (стовбурової) поверхні 3-го розряду у Нововолинському Шахтобудівельному управлінні тресту «Укрзахідвуглебуд» до пільгового стажу за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах на підставі пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та призначити і виплачувати пенсію на пільгових умовах на підставі пункту 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 08.01.2019.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на звернення від 08.01.2019 позивачу Нововолинсько-Іваничівським ОУПФ України Волинської області було відмовлено в призначенні відповідної пенсії у зв`язку із відсутністю необхідного пільгового стажу. При цьому, період роботи з 01.02.1994 по 01.04.1996 та з 01.04.1996 по 01.05.1998 - на посаді стволової (стовбурової) поверхні 3-го розряду у Нововолинському Шахтобудівельному управлінні тресту «Укрзахідвуглебуд» не зараховано позивачу до пільгового стажу роботи з підстав ненадання уточнюючої довідки підприємства.
Вважає, що відповідачем протиправно не зараховано до пільгового стажу за Списком №2 вищевказані періоди роботи, оскільки вини підтверджуються записами трудової книжки позивача та підлягають зарахуванню за Списком №2.
Відтак, при наявності стажу роботи за Списком № 2 позивачка має право на призначення пенсії на пільгових умовах згідно з пунктом 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього закону - жінкам - на 1 рік за кожні два роки такої роботи, тобто з моменту звернення до органів Пенсійного фонду із відповідною заявою, тобто з 08.01.2019.
У відзиві на позовну заяву від 25.04.2019 №2880/06-15 відповідач позовних вимог не визнав, посилаючись на те, що позивачу правомірно відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу, підтвердженого в установленому законом порядку. Зазначено, що тривалість загального стажу позивача складає 23 років 8 місяців 23 днів, пільговий стаж 2 роки 5 місяць 9 днів. Також указано, що період роботи ОСОБА_1 з 01.02.1994 по 01.04.1996 та з 01.04.1996 по 01.05.1998 - на посаді стволової (стовбурової) поверхні 3-го розряду у Нововолинському Шахтобудівельному управлінні тресту «Укрзахідвуглебуд» не підтверджено, оскільки позивачем не надано уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 № 637. А також не внесення підприємством до індивідуальних відомостей про зараховану особу інформації щодо результатів проведення атестації робочих місць за умовами праці.
Таким чином, Нововолинсько-Іваничівське ОУПФ України Волинської області, як державний орган, що реалізує політику у соціальній сфері, яка затверджується та координується Кабінетом Міністрів України, відмовляючи у призначенні пенсії на пільгових умовах ОСОБА_1 діяло цілком правомірно та у межах повноважень, наданих Законом.
Просив у задоволенні позову відмовити.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 виповнилося 57 років, що підтверджується відомостями паспорта позивача (а.с.12).
08.01.2019 позивач звернулася до Нововолинсько-Іваничівського ОУПФ України Волинської області із заявою про призначення/перерахунок пенсії в якій просив призначити пенсію за віком (а.с.17).
Листом від 15.01.2019 №424/02-10-15 відмовлено ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу роботи, підтвердженого у встановлено законодавством порядку, передбаченого частиною другою статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (а.с.53).
Відмовляючи у призначенні пенсії позивачу за віком на пільгових умовах за Списком №2 відповідачем зазначено, що з аналізу документів, поданих – 08.01.2019 для призначення пенсії за віком пільгових умовах Комісією з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років при Головному управлінні Пенсійного фонду України у Волинській області прийняла рішення №74/1062 від 25.10.2018 про зарахування до пільгового стажу за Списком №2, періодів з 22.08.1991 по 31.01.1994 - календарно. Зарахувати до пільгового стажу період роботи з 01.02.1994 по 01.04.2016 у ВАТ «Червоноградське Шахтопрохідницьке підприємство» за професією стволова немає підстав, оскільки відсутня уточнююча довідка, яка підтвердила б зайнятість протягом повного робочого дня на роботах зі шкідливими та важкими умовами праці за Списком №2. Також зазначено, що у трудовій книжці підтверджується факт прийняття на роботу за повною професією, але не підтверджується виконання роботи протягом повного робочого дня, наявність (відсутність) відпусток за власний рахунок, прогулів, страйків, ритмічність роботи підприємства. Відтак страховий стаж позивача становить 23 роки 8 місяців 23 дні, в тому числі робота за Списком №2 – 2 роки 5 місяців 9 днів.
Позивач, не погодившись із відмовою відповідача, викладеною у листі від 15.01.2019 №424/02-10-15, у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», звернулася з цим позовом до суду.
Всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, дослідивши надані позивачем та відповідачем докази, суд приходить до наступних висновків.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Отже, конституційне право на соціальний захист включає і право громадян на забезпечення їх у старості. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види, що призначаються у зв`язку з трудовою діяльністю, заслужені попередньою працею і є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов`язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-ІІ відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій. Закон спрямований на те, щоб повніше враховувалася суспільно корисна праця як джерело зростання добробуту народу і кожної людини, встановлює єдність умов і норм пенсійного забезпечення робітників, членів колгоспів та інших категорій трудящих. Закон гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про пенсійне забезпечення» громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Згідно статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Пунктом 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1970 року народження і старші після досягнення ними такого віку:
50 років - по 31 березня 1965 року включно;
50 років 6 місяців - з 1 квітня 1965 року по 30 вересня 1965 року;
51 рік - з 1 жовтня 1965 року по 31 березня 1966 року;
51 рік 6 місяців - з 1 квітня 1966 року по 30 вересня 1966 року;
52 роки - з 1 жовтня 1966 року по 31 березня 1967 року;
52 роки 6 місяців - з 1 квітня 1967 року по 30 вересня 1967 року;
53 роки - з 1 жовтня 1967 року по 31 березня 1968 року;
53 роки 6 місяців - з 1 квітня 1968 року по 30 вересня 1968 року;
54 роки - з 1 жовтня 1968 року по 31 березня 1969 року;
54 роки 6 місяців - з 1 квітня 1969 року по 30 вересня 1969 року;
55 років - з 1 жовтня 1969 року по 31 грудня 1970 року.
За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу:
з 1 квітня 2015 року по 31 березня 2016 року - не менше 25 років 6 місяців у чоловіків і не менше 20 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року - не менше 26 років у чоловіків і не менше 21 року у жінок;
з 1 квітня 2017 року по 31 березня 2018 року - не менше 26 років 6 місяців у чоловіків і не менше 21 року 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок;
з 1 квітня 2019 року по 31 березня 2020 року - не менше 27 років 6 місяців у чоловіків і не менше 22 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2020 року по 31 березня 2021 року - не менше 28 років у чоловіків і не менше 23 років у жінок;
з 1 квітня 2021 року по 31 березня 2022 року - не менше 28 років 6 місяців у чоловіків і не менше 23 років 6 місяців у жінок;
з 1 квітня 2022 року по 31 березня 2023 року - не менше 29 років у чоловіків і не менше 24 років у жінок;
з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців у чоловіків і не менше 24 років 6 місяців у жінок.
Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону:
чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи;
жінкам - на 1 рік за кожні 2 роки такої роботи.
Зазначене зменшення пенсійного віку для жінок застосовується також у період збільшення віку виходу на пенсію по 31 грудня 2021 року.
Згідно частини 2 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно статті 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та пункту 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637) основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 встановлено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Частиною 1статті 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено право органів, що призначають пенсії, вимагати відповідні документи від підприємств, організацій та окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.
Відповідно до п. 2 п. 2.3. Положення про управління Пенсійного Фонду України в районах, містах і районах у містах управління має право проводити планові та позапланові перевірки на будь-яких підприємствах, в установах, організаціях, фізичних осіб - суб`єктів підприємницької діяльності бухгалтерських книг, звітів, кошторисів, інших документів, пов`язаних із призначенням пенсії, отримувати необхідні пояснення, довідки і відомості, зокрема письмові, з питань, що виникають у процесі таких перевірок.
Згідно пунктами 3, 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом від 18 листопада 2005 року №383 Міністерства праці та соціальної політики України (надалі Порядок) при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Таким чином, з аналізу наведених норм законодавства суд дійшов висновку, що використання норм Постанови №637 для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників. Отже, необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією.
Отже суд дійшов висновку, що згідно пункту 1.1 Розділу 1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України 29 липня 1993 року № 58 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17 серпня 1993року за № 110 (далі Інструкція) трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Суд звертає увагу, що аналогічні висновки викладені у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду справи № 334/11778/13-а (адміністративне провадження № К/9901/12505/18), від 19 грудня 2018 року (яке набрало законної сили 19 грудня 2018 року).
Вирішуючи вимогу позивача щодо зарахування спірного страхового стажу, суд зазначає наступне.
З трудової книжки позивача вбачається, що наказом від 07.02.1994 №22К, 01.02.1994 ОСОБА_1 прийнята по переводу на гірничопрохідницьку дільницю стволової поверхні 3 розряду Шахтобудівельного управління №2 тресту «Укрзахідвуглебуд» та звільнена по переводу в Нововолинське ШБУ по ст. 36 п. 5 КЗпП України – 01.04.1996, про що свідчить наказ №38К від 01.04.1996 (а.с.56).
У подальшому відповідно до записів трудової книжки позивача наказом №35К прийнято по переводу стволовою поверхні 3 розряду – 01.04.1996 та звільнено з посади наказом №45К – 01.05.1998 (а.с.57).
Також, згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній №02-01/545 від 29.08.2018 у спірні періоди (01.04.1996 – 01.05.1998) позивач працювала повний робочий день в Нововолинському Шахтобудівельному управлінні тресту «Укрзахідвуглебуд» за професією стовбуровий поверхневий, що передбачено Списком №2 (а.с.58).
Як слідує з архівної довідки Червоноградської міської ради від 26.12.2018 № 1331 ОСОБА_1 дійсно працювала на Шахтопрохідницькому підприємстві у період з 01.02.1994 по 01.04.1996 (а.с.69).
Як зазначено вище, відмовляючи у призначенні пенсії позивачу за віком на пільгових умовах за Списком №2 Нововолинсько-Іваничівський ОУПФ України Волинської області указано зокрема, що заявником не надано уточнюючу довідку підприємства про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджену Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою КМУ від 12.08.1993 № 637.
Водночас необхідність подачі до пенсійних органів довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії виникає згідно з Порядком № 637, зокрема у випадку коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах.
Проте відомостями трудової книжки та архівними довідками підтверджено те, що позивач працювала у Шахтобудівельного управління №2 тресту «Укрзахідвуглебуд» у періоди: з 01.02.1994 по 01.04.1996 та з 01.04.1996 по 01.05.1998 - на посаді стволової (стовбурової) поверхні 3-го розряду.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач необґрунтовано і безпідставно відмовив позивачу у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, оскільки позивачем разом із заявою надано трудову книжку із зазначенням в ній відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах і це підтверджено відповідними записами у трудовій книжці, тому дії відповідача щодо відмови позивачу у зарахуванні стажу роботи в період з 01.02.1994 по 01.04.1996 – на посаді стволової (стовбурової) поверхні 3-го розряду у Шахтобудівельному управлінні №2 тресту «Укрзахідвуглебуд» та в період з 01.04.1996 по 01.05.1998 - на посаді стволової (стовбурової) поверхні 3-го розряду у Нововолинському Шахтобудівельному управлінні тресту «Укрзахідвуглебуд» до пільгового стажу за Списком №2, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, слід визнати протиправними.
Також враховуючи те, що в ході розгляду цієї справи суд дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання протиправними дій та відмову щодо не зарахування спірного періоду, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача зарахувати ОСОБА_1 стаж роботи в період з 01.02.1994 по 01.04.1996 та період роботи з 01.04.1996 по 01.05.1998 до пільгового стажу за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників , що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Крім того, з метою повного та належного захисту прав позивача, наявні підстави для зобов`язання Нововолинсько-Іваничівського ОУПФ України Волинської області призначити і виплачувати пенсію на пільгових умовах відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 08.01.2019.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд звертає увагу на те, що будь-яке рішення чи дії суб`єкта владних повноважень має бути законним та обґрунтованим, прийнятим чи вчиненим в межах наданих повноважень, містити конкретні об`єктивні факти, на підставі яких його ухвалено або вчинено, а суд, відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, перевіряє чи прийнято такі рішення на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, безсторонньо (неупереджено), добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення, своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно частини 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, з урахуванням вище викладеного, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд оцінивши докази, які є у справі, в їх сукупності дійшов висновку, що відповідачем не доведено законність та обґрунтованість оскаржуваної відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 2 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», викладеної у листі від 15.01.2019 №424/02-10-15, тому з огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Щодо розподілу судових витрат суд зазначає наступне.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (частина 1 статті 132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Судом встановлено, що згідно квитанції №23 від 28.02.2019 за подання позовної заяви до Волинського окружного адміністративного суду позивачем сплатило судовий збір в сумі 768,40 грн., який у зв`язку із задоволенням позовних вимог, підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Новововлинсько-Іваничівського ОУПФ України Волинської області.
Керуючись статтями 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 263, Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні стажу роботи в період з 01.02.1994 по 01.04.1996 та період роботи з 01.04.1996 по 01.05.1998 до пільгового стажу за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та відмови в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов`язати Нововолинсько-Іваничівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (45400, Волинська область, місто Нововолинськ, бульвар Шевченка, будинок 7, ідентифікаційний код 40442724) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) період роботи з 01.02.1994 по 01.04.1996 та період роботи з 01.04.1996 по 01.05.1998 до пільгового страхового стажу за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Зобов`язати Нововолинсько-Іваничівське об`єднане управління Пенсійного фонду України Волинської області (45400, Волинська область, місто Нововолинськ, бульвар Шевченка, будинок 7, ідентифікаційний код 40442724) призначити та виплачувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з 08.01.2019.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Нововолинсько-Іваничівського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Волинської області (45400, Волинська область, місто Нововолинськ, бульвар Шевченка, 7, ідентифікаційний код 40442724) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий
Суддя В.В. Мачульський