
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2019 року ЛуцькСправа № 140/1463/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Об`єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» до Нововолинського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області про визнання протиправною та скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
Державне підприємство «Об`єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» (далі ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація», позивач) звернулося до суду з позовом до Нововолинського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області (далі Нововолинський МВ ДВС ГТУЮ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови від 10.04.2019 року про відкриття виконавчого провадження № 58850645.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постанова від 10.04.2019 року про відкриття виконавчого провадження № 58850645 не відповідає вимогам чинного законодавства, є протиправною та підлягає скасуванню, оскільки виконавче провадження відкрито стосовно боржника - Відокремленого підрозділу «Західно-Українська виконавча дирекція з ліквідації шахт» Державного підприємства «Об`єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» (далі ВП «Західно-Українська виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація»), який не є юридичною особою.
Ухвалою судді від 07.05.2019 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами Розділу 2 Глави 11 «Розгляд окремих категорій термінових адміністративних справ» Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позовну заяву представник відповідача позовних вимог не визнала та просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, оскільки виконавчий документ, на підставі якого було винесено постанову про відкриття виконавчого провадження, відповідає вимогам, наведеним у статті 4 Закону України «Про виконавче провадження», а тому постанова про відкриття виконавчого провадження № 58850645 винесена правомірно, в межах та у спосіб, що передбачений чинним законодавством.
15.05.2019 року представник позивача подала до суду заяву про розгляд справи без її участі, крім того зазначила, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
У судовому засіданні 16.05.2019 року представник відповідача просила у задоволенні позову відмовити з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
У судове засідання 17.05.2019 року представник позивача та представник відповідача не прибули.
Відповідно до частини третьої статті 268 КАС України неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанцій. Частиною дев`ятою статті 205 КАС України передбачено, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Як передбачено частиною четвертою статті 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Відтак, оскільки неприбуття у судове засідання представників сторін не перешкоджає розгляду справи, судовий розгляд справи проведено в порядку письмового провадження, без фіксування судового засідання технічними засобами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, суд встановив наступне.
Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, позивач - ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» є юридичною особою (код ЄДРПОУ 39244468), зареєстроване за юридичною адресою: 03142, м. Київ, провулок Приладний, будинок 2-А.
Згідно з положення про ВП «Західно-Українська виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» є відокремленим підрозділом ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація», зареєстрований за юридичною адресою: 45400, Волинська область, м. Нововолинськ, вулиця Сокальська, адмінбудинок Шахти № 2 «Нововолинська».
09.04.2019 року на адресу Нововолинського МВ ДВС ГТУЮ у Волинській області надійшов лист від Головного управління ДФС у Волинській області про стягнення з ВП «Західно-Українська виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» заборгованості на підставі вимоги від 06.03.2019 року № Ю-3136-56У.
10.04.2019 року головним державним виконавцем Нововолинського МВ ДВС ГТУЮ у Волинській області Мартинець Р. П. винесено постанову про відкриття виконавчого провадження № 58850645 щодо стягнення з ВП «Західно-Українська виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» заборгованості в сумі 19617,77 грн. в користь Головного управління ДФС у Волинській області. Дану постанову отримано боржником 18.04.2019 року, що підтверджується витягом з веб-сайту Укрпошти щодо відстеження поштових відправлень.
Вважаючи постанову від 10.04.2019 року про відкриття виконавчого провадження № 58850645 протиправною, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом, що визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку, є Закон України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 року № 1404-VIII (далі Закон № 1404-VIII).
Відповідно до статті 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів» (частина перша статті 5 Закону № 1404-VIII) .
Таким чином, відповідач у справі - суб`єкт владних повноважень, на якого чинним законодавством України покладений обов`язок щодо примусового виконання рішень.
Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 1404-VIII підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: 1) виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України; 1-1) судові накази; 2) ухвал, постанов судів у цивільних, господарських, адміністративних справах, справах про адміністративні правопорушення, кримінальних провадженнях у випадках, передбачених законом; 3) виконавчих написів нотаріусів; 4) посвідчень комісій по трудових спорах, що видаються на підставі відповідних рішень таких комісій; 5) постанов державних виконавців про стягнення виконавчого збору, постанов державних виконавців чи приватних виконавців про стягнення витрат виконавчого провадження, про накладення штрафу, постанов приватних виконавців про стягнення основної винагороди; 6) постанов органів (посадових осіб), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення у випадках, передбачених законом; 7) рішень інших державних органів та рішень Національного банку України, які законом визнані виконавчими документами; 8) рішень Європейського суду з прав людини з урахуванням особливостей, передбачених Законом України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», а також рішень інших міжнародних юрисдикційних органів у випадках, передбачених міжнародним договором України; 9) рішень (постанов) суб`єктів державного фінансового моніторингу (їх уповноважених посадових осіб), якщо їх виконання за законом покладено на органи та осіб, які здійснюють примусове виконання рішень.
Статтею 4 Закону № 1404-VIII визначено вимоги до виконавчого документа, зокрема, у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника - фізичної особи; 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб - за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб - платників податків); 5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; 6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); 7) строк пред`явлення рішення до виконання.
У виконавчому документі можуть зазначатися інші дані (якщо вони відомі суду чи іншому органу (посадовій особі), що видав виконавчий документ), які ідентифікують стягувача та боржника чи можуть сприяти примусовому виконанню рішення, зокрема місце роботи боржника - фізичної особи, місцезнаходження майна боржника, реквізити рахунків стягувача і боржника, номери їх засобів зв`язку та адреси електронної пошти.
Відповідно до пункту 6 частини четвертої статті 4 Закону № 1404-VIII виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо, зокрема, виконавчий документ не відповідає вимогам, передбаченим цією статтею, або якщо стягувач не подав заяву про примусове виконання рішення відповідно до статті 26 цього Закону.
Відповідно до частини першої, другої статті 15 Закону № 1404-VIII сторонами виконавчого провадження є стягувач і боржник. Стягувачем є фізична або юридична особа чи держава, на користь чи в інтересах яких видано виконавчий документ. Боржником є визначена виконавчим документом фізична або юридична особа, держава, на яких покладається обов`язок щодо виконання рішення.
Частиною першою статті 18 Закону № 1404-VIII передбачено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Як було встановлено судом державний виконавець виніс постанову про відкриття виконавчого провадження, де боржником зазначено відокремлений підрозділ.
Разом з тим, суд звертає увагу, що відповідно до статті 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Згідно з частиною четвертою статті 64 Господарського кодексу України підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.
Положенням про ВП ««Західно-Українська виконавча дирекція з ліквідації шахт» ДП «ОК «Укрвуглереструктуризація» підтверджено, що Підрозділ не є юридичною особою і діє від імені Підприємства на підставі цього Положення в межах повноважень, наданих Підприємством (пункт 2.1 Положення).
Фінансові, розрахункові операції з діяльності Підрозділу здійснюються Підприємством централізовано, включаю розрахунки за виконані роботи, надані послуги, поставлені товарно-матеріальні цінності, виплату заробітної плати працівникам та інших встановлених законодавством виплат працівникам, сплату податків (внесків) тощо (пункт 2.7 Положення).
В пункті 3.1 даного Положення зазначено, що Підрозділ створено з метою здійснення некомерційної (без мети одержання прибутку) господарської діяльності організації та контролю за виконанням робіт і заходів з ліквідації гірничих підприємств, розташованих на території Волинської області, передбачених проектами ліквідації.
Підприємство забезпечує Підрозділ відповідними матеріально-технічними та фінансовими ресурсами, необхідними для виконання завдання (пункт 3.1.2 Положення).
Підрозділ не має власного майна. Все майно, у тому числі основні фонди, оборотні активи й матеріальні цінності, якими користується ОСОБА_1 є державною власністю і закріплене за Підприємством на праві господарського відання (пункт 6.1 Положення).
Таким чином, відокремлений підрозділ це підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням, здійснює всі або частину її функцій, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Відокремлений підрозділ не є юридичною особою, він наділяється майном юридичної особи, яка його створила і діє на підставі затвердженого нею положення.
Суд наголошує, що при прийнятті виконавчого документу до виконання на державного виконавця покладено обов`язок щодо перевірки цього документу на відповідність вимог статті 4 Закону № 1404-VIII, проте, відповідач не виконав зазначений обов`язок та відкрив виконавче провадження на підставі виконавчого документу, який не відповідав вимогам статті 4 Закону № 1404-VIII, що призвело до порушення прав позивача, оскільки виконавче провадження було відкрито стосовно його відокремленого підрозділу, який не є юридичною особою.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку, що відповідач не довів правомірність прийняття оскаржуваної постанови, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню, а постанова Нововолинського МВ ДВС ГТУЮ у Волинській області від 10.04.2019 року про відкриття виконавчого провадження № 58850645 - скасуванню.
Згідно із частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у розмірі 1 921,00 грн., сплачений згідно з квитанції № 1081 від 24.04.2019 року.
Керуючись статтями 205, 229, 243-246, 250, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про виконавче провадження», суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити.
Визнати протиправною та скасувати постанову Нововолинського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області від 10 квітня 2019 року про відкриття виконавчого провадження № 58850645.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Нововолинського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Волинській області (45400, Волинська область, місто Нововолинськ, вулиця Винниченка, будинок 14, код ЄДРПОУ 35055294) на користь Державного підприємства «Об`єднана компанія «Укрвуглереструктуризація» (03142, місто Київ, провулок Приладний, 2А, код ЄДРПОУ 39244468) судовий збір у розмірі 1 921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна гривня нуль копійок).
Рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня його проголошення.
Головуючий-суддя О. О. Андрусенко