
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 травня 2019 року ЛуцькСправа № 140/849/19
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Дмитрука В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом заступника керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури до Мар`янівської селищної ради Горохівського району Волинської області за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Мар`янівського виробничого управління житлово-комунального господарства про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Заступник керівника Володимир-Волинської місцевої прокуратури звернувся з позовом до Мар`янівської селищної ради Горохівського району Волинської області (далі - Мар`янівська селищна рада) за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача - Мар`янівського виробничого управління житлово-комунального господарства (далі - Мар`янівське ВУЖКГ) про визнання протиправною бездіяльності щодо не розроблення та не затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації об`єкту благоустрою населення, а саме: дитячого ігрового майданчика, який розташований по вул. Незалежності, 17, у смт. Мар`янівка Горохівського району Волинської області та перебуває на балансі Мар`янівського виробничого управління житлово-комунального господарства та зобов`язати вчинити дії по розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика, розташованого по вул. Незалежності, 17, у смт. Мар`янівка Горохівського району Волинської області, який перебуває на балансі Мар`янівського виробничого управління житлово-комунального господарства.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 28.03.2019 у справі відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Горохівським відділом Володимир-Волинської місцевої прокуратури вивчено стан додержання Мар`янівською селищною радою вимог Законів України «Про охорону дитинства», «Про благоустрій населених пунктів», «Про місцеве самоврядування в Україні» та виявлено порушення в частині незабезпечення проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика, що знаходяться по вул. Незалежності 17, у смт. Мар`янівка Горохівського району Волинської області. Відповідач допустив протиправну бездіяльність, оскільки не виконав вимоги пункту 2 частини першої статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» щодо затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації даного дитячого ігрового майданчика. Відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації об`єкта благоустрою (дитячого майданчика) є підставою для невжиття Мар`янівським ВУЖКГ заходів щодо належного його утримання та, відповідно, порушує права користувачів цих об`єктів на безпечні умови для життя і розвитку. У зв`язку з наведеним позивач просив позов задовольнити повністю.
У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги визнав повністю та зазначив, що Мар`янівською селищною радою на виконання Закону України «Про благоустрій населених пунктів» заплановані заходи на квітень щодо планової інвентаризації об`єктів благоустрою (дитячого майданчика) та його паспортизацію у смт. Мар`янівка по вул. Незалежності, 17.
Дослідивши письмові пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, а також письмові докази, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних мотивів та підстав.
Судом встановлено, що Горохівським відділом Володимир-Волинської місцевої прокуратури вивчено стан додержання Мар`янівською селищною радою вимог Законів України «Про охорону дитинства», «Про благоустрій населених пунктів», «Про місцеве самоврядування в Україні» та виявлено порушення в частині незабезпечення проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика, що знаходяться по вул. Незалежності, 17, у смт. Мар`янівка Горохівського району Волинської області.
Так, відповідно до договору №452/16 від 07.10.2016 про виконання робіт з виготовлення і облаштування дитячого ігрового майданчика у смт. Мар`яніка по вул. Незалежності, 17, та акту приймання-передачі робіт з поставки обладнання та будівництва від 21.02.2017, Мар`янівське виробниче управління житлово-комунального господарства - комунальне підприємство Мар`янівської селищної ради прийняло на баланс обладнаний дитячий ігровий майданчик, який складається з ігрового комплексу «Самурай-1», каруселі великої, гойдалки на пружинах «Дельфін», турніка подвійного, одинарної шведської стінки (а.с.13-20).
Згідно із рішенням Мар`янівської селищної ради від 12.05.2017 №17/10 «Про передачу на баланс Мар`янівського ВУЖКГ ігрових споруд» та акту приймання- передачі від 31.05.2017 ігрові споруди за адресою: вул. Незалежності, 17, смт. Мар`янівка Горохівського району, а саме: гойдалка подвійна металева та балансир стандарт, передано на баланс Мар`янівському ВУЖКГ (а.с.10-11).
Крім того, з листа Мар`янівської селищної ради від 15.03.2019 №71/02-09/2-19 слідує, що з часу облаштування дитячого ігрового майданчика по вул. Незалежності, 17, смт. Мар`янівка Горохівського району (з 2017 року) план його технічної інвентаризації та паспортизації Мар`янівською селищною радою чи її виконавчими органами не розроблявся та не затверджувався. У селищній раді наявні лише паспорти (керівництво з монтажу та експлуатації), надані виробником дитячого ігрового обладнання. Власником чи балансоутримувачем паспорти на дитячий ігровий майданчик по вул. Незалежності у смт. Мар`янівка не розроблялися (а.с.87).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» від 06.09.2005 №2807-IV (далі – Закон №2807-IV) до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів, затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб`єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб).
Статтею 1 вказаного Закону передбачено, що заходами з благоустрою населених пунктів є роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об`єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Під заходами з благоустрою населених пунктів, відповідно до цієї ж статті, слід розуміти роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації упорядкування об`єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання.
Згідно із частиною першою статті 2 Закону №2807-IV благоустрій населених пунктів передбачає: 1) розроблення і здійснення ефективних і комплексних заходів з утримання територій населених пунктів у належному стані, їх санітарного очищення, збереження об`єктів загального користування, а також природних ландшафтів, інших природних комплексів і об`єктів; 2) організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель, інженерних споруд та об`єктів рекреаційного, природоохоронного, оздоровчого, історико-культурного та іншого призначення; 3) створення умов для реалізації прав та виконання обов`язків суб`єктами у сфері благоустрою населених пунктів.
До об`єктів благоустрою населених пунктів належать території загального користування та прибудинкові території (пункти 1, 2 частини першої статті 13 Закону №2807-IV).
Елементами (частинами) об`єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків (пункт 8 частини першої статті 21 Закону №2807-IV).
Пунктом 5 частини другої статті 18 Закону №2807-IV передбачено, що підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов`язані проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об`єктів благоустрою (їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.
Відповідно до частин першої, другої статті 20 Закону №2807-IV організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов`язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).
Згідно із частиною третьою статті 15 Закону №2807-IV орган державної влади або орган місцевого самоврядування за поданням підприємства чи балансоутримувача щорічно затверджує заходи з утримання та ремонту об`єкта благоустрою державної або комунальної власності на наступний рік та передбачає кошти на виконання цих заходів. Орган державної влади та орган місцевого самоврядування, підприємство та балансоутримувач несуть відповідальність за виконання затверджених заходів у повному обсязі.
Порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою, в тому числі дитячих ігрових майданчиків, визначено Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об`єктів благоустрою населених пунктів, затвердженою наказом Мінрегіонбуду від 29.10.2012 № 550 (надалі – Інструкція № 550).
Згідно із пунктом 1.3. Інструкції № 550 паспортизація об`єктів благоустрою - складання технічних паспортів об`єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об`єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об`єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об`єкті благоустрою.
Відповідно до пунктів 1.4, 1.5 Інструкції № 550 технічна інвентаризація та паспортизація об`єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно. Технічна інвентаризація об`єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування.
Відтак, розташований по вул. Незалежності, 17 у смт. Мар`янівка Горохівського району Волинської області дитячий майданчик є елементом благоустрою Мар`янівської селищної ради та, відповідно, підлягає технічній інвентаризації та паспортизації.
Однак, як слідує із матеріалів справи, Мар`янівська селищна рада не виконала вимоги пункту 2 частини першої статті 10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», оскільки не затвердила план технічної інвентаризації та паспортизації об`єкту благоустрою - дитячого майданчика розташованого по вул. Незалежності, 17 у смт. Мар`янівка Горохівського району Волинської області.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності Мар`янівської селищної ради щодо не розроблення та не затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації об`єкту благоустрою населення, а саме: дитячого ігрового майданчика, який розташований у смт. Мар`янівка Горохівського району Волинської області по вулиці Незалежності, 17, а тому вона підлягає задоволенню.
Крім того, оскільки суд дійшов висновку про допущення Мар`янівською селищною радою протиправної бездіяльності щодо не розроблення та не затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації об`єкту благоустрою населення (дитячого майданчика), тому вимога про зобов`язання вчинити дії по розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика, розташованого у селищі міського типу Мар`янівка Горохівського району Волинської області по вулиці Незалежності 17 є також обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Згідно із частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При вирішенні питання щодо розподілу судових витрат суд враховує, що Прокуратура Волинської області сплатила судовий збір у сумі 3842 грн. відповідно до платіжного доручення від 18.03.2019 №378, який зараховано до спеціального фонду державного бюджету України (а.с.2).
Таким чином, враховуючи задоволення позову повністю, на користь Прокуратури Волинської області необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Мар`янівської селищної ради судовий збір у сумі 3842 грн.
Керуючись статтями 243 – 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Мар`янівської селищної ради Горохівського району Волинської області щодо не розроблення та не затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації об`єкту благоустрою населення, а саме: дитячого ігрового майданчика, який розташований у селищі міського типу Мар`янівка Горохівського району Волинської області по вулиці Незалежності 17, та перебуває на балансі Мар`янівського виробничого управління житлово-комунального господарства.
Зобов`язати Мар`янівську селищну раду Горохівського району Волинської області вчинити дії по розробленню та затвердженню плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячого ігрового майданчика, розташованого у селищі міського типу Мар`янівка Горохівського району Волинської області по вулиці Незалежності 17, який перебуває на балансі Мар`янівського виробничого управління житлово-комунального господарства.
Стягнути на користь Прокуратури Волинської області (43025, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Винниченка, будинок 15, код ЄДРПОУ 02909915) за рахунок бюджетних асигнувань Мар`янівської селищної ради Горохівського району Волинської області (45744, Волинська область, Горохівський район, вулиця Незалежності, будинок 26, код ЄДРПОУ) судовий збір в розмірі 3842 (три тисячі вісімсот сорок дві) гривні 00 копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України. У разі подання апеляційної скарги рішення якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В.В. Дмитрук