Постанова № 81776320, 15.05.2019, Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області

Дата ухвалення
15.05.2019
Номер справи
320/3697/19
Номер документу
81776320
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України

Дата документу 15.05.2019

Справа № 320/3697/19

Провадження № 3/320/686/19

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 травня 2019 року Мелітопольський міськрайонний суд Запорізької області у складі судді Урупи І.В. розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Департаменту з питань запобігання політичній корупції Національного агентства з питань запобігання корупції відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , що проживає та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ст. 212-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

В С Т А Н О В И В:

24.04.2019 уповноваженою особою – керівником відділу аналітично-інформаційного забезпечення Департаменту з питань запобігання політичній корупції складено протокол №50-25/392 про адміністративне правопорушення, передбаченого ст. 212-15 КУпАП, щодо ОСОБА_1 , за порушення вимог п. 8 ч. 1 ст.15 Закону України «Про політичні партії в Україні», а саме порушення встановленого законом порядку надання внесків на підтримку політичних партій фізичними особами, відповідальність за яке передбачена ст. 212-15 КУпАП України.

Перевіривши наявні у справі матеріали, суд приходить до висновку про наявність підстав для повернення справи до Національного агентства з питань запобігання корупції для належного оформлення, оскільки протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 не відповідає вимогам ст.ст. 254, 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Так, відповідно до ч. 2 статті 254 Кодексу України протокол про адміністративне правопорушення, у разі його оформлення, складається не пізніше двадцяти чотирьох годин з моменту виявлення особи, яка вчинила правопорушення, у двох примірниках, один із яких під розписку вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Статтею 256 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачені вимоги до змісту протоколу про адміністративне правопорушення, який повинен містити пояснення та підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності або запис про відмову цієї особи від підписання протоколу. При цьому особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право подати пояснення і зауваження щодо змісту протоколу, які додаються до протоколу, а також викласти мотиви свого відмовлення від його підписання. При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються його права і обов`язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.

З адміністративного матеріалу вбачається, що особа, яка притягується до відповідальності, взагалі не була присутня при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, нею він не підписувався, відмітка про роз`яснення прав і обов`язків, передбачених статтею 268 цього Кодексу відсутня.

В протоколі про адміністративне правопорушення лише зазначена інформація, щодо факту неявки ОСОБА_1 , який запрошувався до Національного агентства з питань запобігання корупції для надання пояснень та складання протоколу, складання акту № 278 від 26.04.2019, та листа-запрошення від 11.04.2019, які додано до матеріалів адміністративної справи, з яких вбачається, що ОСОБА_1 26.04.2019 для надання пояснень та складання протоколу викликався але не з`явився.

При цьому пунктами 5-7 розділу ІІ Порядку оформлення протоколів про адміністративні правопорушення та внесення приписів Національним агентством з питань запобігання корупції передбачено, що протокол про адміністративне правопорушення підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; за наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від підписання протоколу в ньому робиться запис про це. Особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, пропонується надати по суті вчиненого адміністративного правопорушення письмове пояснення, яке підписується зазначеною особою. Пояснення може додаватися до протоколу про адміністративне правопорушення окремо, про що робиться запис у ньому. Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, згідно зі статтею 63 Конституції України не несе відповідальності за відмову давати пояснення щодо себе, членів своєї сім`ї чи близьких родичів. При складенні протоколу про адміністративне правопорушення особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз`яснюються її права і обов`язки, передбачені статтями 55, 56, 59, 63 Конституції України, статтею 268 КУпАП, повідомляється, що справу про адміністративне правопорушення буде розглянуто судом у строки, визначені статтею 277КУпАП, про що робиться відмітка та ставиться підпис особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі відмови особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, від проставлення підпису про ознайомлення з правами у протоколі робиться запис про це.

Відповідно до п. 10 розділу ІІ цього ж Порядку протокол про адміністративне правопорушення складається у двох примірниках, один з яких під підпис вручається особі, яка притягається до адміністративної відповідальності. У разі якщо особа відмовляється від отримання другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення або не з`являється для ознайомлення з протоколом, другий примірник протоколу про адміністративне правопорушення та копії інших матеріалів, що підтверджують факт вчинення адміністративного правопорушення, рекомендованим поштовим відправленням із повідомленням про вручення та з описом вкладення не пізніше наступного робочого дня з дня складення протоколу про адміністративне правопорушення разом із супровідним листом в конверті з позначкою "особисто" направляються особі, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення. Відміткою про вручення другого примірника протоколу про адміністративне правопорушення у цьому випадку є особистий підпис особи, щодо якої складено протокол про адміністративне правопорушення, на повідомленні про вручення, датою вручення є дата, зазначена на цьому повідомленні.

Тобто, ані Кодекс України про адміністративні правопорушення ані Порядок оформлення протоколів про адміністративні правопорушення та внесення приписів Національним агентством з питань запобігання корупції не передбачають складання протоколу про адміністративне правопорушення у відсутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, а тому складання протоколу у відсутність ОСОБА_1 є грубим порушенням його прав.

В протоколі про адміністративне правопорушення також відсутні пояснення ОСОБА_1

Аналіз зазначених норм та фактичних обставин справи дає підстави вважати, що при складенні протоколу були порушені вищезазначені вимоги закону, а відповідно і права ОСОБА_1 Суд самостійно не може усунути недоліки, допущені посадовою особою при складанні протоколу. А тому, дана справа підлягає поверненню.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 254, 256, 259, 260 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративну справу відносно ОСОБА_1 за ст. 212-15 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути керівнику Департаменту з питань запобігання політичній корупції Національного агентства з питань запобігання корупції для належного оформлення протоколу про адміністративне правопорушення.

СУДДЯ: