
Дата документу 16.05.2019 Справа № 554/3609/19
Єдиний унікальний номер 554/3609/19
Провадження №1-кс/554/7198/2019
У Х В А Л А
Іменем України
16 травня 2019 року м.Полтава
Слідчий суддя Октябрського районного суду м. Полтави Бугрій В.М., при секретарі судового засідання Сорока Ю.Г., за участю прокурора Каспрів Р.І., підозрюваного ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Полтави клопотання слідчого Першого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань розташованого у м. Полтаві, Маслова Дениса Борисовича за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019220750000029 від 15 лютого 2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, про відсторонення від посади: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,-
В С Т А Н О В И В:
16.05.2019 року слідчий звернувся до суду із зазначеним клопотанням, із матеріалів якого убачається, що у провадженні Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у м. Полтаві перебувають матеріали досудового розслідування № 42019220750000029 від 15 лютого 2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час проведення досудового розслідування у формі процесуального керівництва досудовим розслідуванням у цьому кримінальному провадженні здійснюється військовою прокуратурою Харківського гарнізону.
Досудовим розслідуванням встановлено, що між начальником Харківського прикордонного загону полковником ОСОБА_2 з одного боку та громадянином України (військовослужбовцем) ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прапорщиком, 17.03.2015 укладено контракт №1930 про проходження громадянами України військової служби в Державній прикордонній службі України, який діє до 16.03.2020.
Відповідно до контракту громадянин України ОСОБА_1 ознайомившись із законами та іншими нормативно-правовими актами України, які регулюють порядок проходження громадянами України військової служби в Держаній прикордонній службі України, добровільно вступає на військову службу за контрактом і бере на себе зобов`язання додержуватись Конституції України, законів України, Статутів ЗС України, Кодексу професійної етики військовослужбовця ДПС України та інших нормативно-правових актів з питань, що регламентують проходження військової служби, а також виконувати накази старших начальників; виконувати службові обов`язки військовослужбовця, вимоги посадової інструкції; не використовувати своє службове становище з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб; не допускати впливу членів сім`ї або інших осіб на виконання своїх службових обов`язків, якщо їх інтереси не збігаються з покладеними завданнями та/або суперечать їм, а також не вчиняти інших корупційних правопорушень; дотримуватись вимог військової дисципліни, визначеного в органі Державної прикордонної служби України розпорядку дня; не допускати вчинення злочинів та адміністративних правопорушень, у тому числі корупційних правопорушень; дотримуватись обмежень визначених для військовослужбовців законодавством.
Наказом начальника 4 прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України №124-ОС від 10.04.2018 прапорщика ОСОБА_1 призначено на посаду інспектора прикордонного контролю 1 категорії – начальника 3 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби «Чугунівка» (тип А) відділу прикордонної служби «Вільхуватка» 1 категорії
(тип Б) Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
Стаття 19 Конституції України зобов`язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до Посадової інструкції інспектора прикордонного контролю 1 категорії – начальника групи відділення інспекторів прикордонної служби «Чугунівка» прапорщика ОСОБА_1 , останній відповідає за охорону державного кордону на ділянці відділу на період несення служби з охорони державного кордону, здійснення прикордонного контролю згідно з рішенням начальника відділу. Інспектор прикордонної служби підпорядковується начальникові відділу, його заступникам та начальнику відділення, в штат якого входить.
Згідно вказаної посадової інструкції ОСОБА_1 як інспектор прикордонного контролю 1 категорії – начальника групи відділення інспекторів прикордонної служби «Чугунівка» відділу прикордонної служби «Вільхуватка» виконує наступні завдання та обов`язки: забезпечувати надійну охорону державного кордону на ділянці відділу в установлений час; здійснювати прикордонний контроль та пропуск в установленому порядку через державний кордон осіб, транспортних засобів та вантажів; запобігати злочинам та адміністративним правопорушенням, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Держприкордонслужби; виявляти та затримувати осіб, які скоїли злочини або адміністративні правопорушення, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Держприкордонслужби; процесуально оформляти правопорушення, протидію яким законодавством віднесено до компетенції Держприкордонслужби; контролювати дотримання прикордонного режиму та виконання режиму в пунктах пропуску; з`ясовувати підстави перетинання державного кордону особами, які його перетинають; заносити інформацію щодо контролю осіб і транспортних засобів, які перетинають державний кордон, до бази даних інтегрованої інформаціно-телекомунікаційної системи «Гарт»; в установленому порядку здійснювати адміністративне затримання осіб, які вчинили правопорушення, протидія яким належить до повоноважень Держприкордонслужби на підставах і на строки, визначені законом.
Інспектор прикордонного контролю несе відповідальність згідно із Законом України «Про Державну прикордонну службу України», Дисциплінарним статутом Збройних Сил України за неякісне та несвоєчасне виконання покладених на нього посадових обов`язків.
На військовослужбовців Державної прикордонної служби України,
крім військовослужбовців строкової служби, курсантів військових
навчальних закладів, курсантів факультетів, кафедр та відділень
військової підготовки, відповідно до Закону України «Про державну прикордонну службу України», поширюються інші вимоги та обмеження,
встановлені Законом України «Про запобігання корупції» відповідно.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, органи доходів і зборів, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші
органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Згідно з положеннями ч. ч. 2, 3 ст. 18 КК України спеціальним суб`єктом злочину є фізична осудна особа, яка вчинила у віці, з якого може наставати кримінальна відповідальність, злочин, суб`єктом якого може бути лише певна особа.
Службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Відповідно до примітки 1 статті 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-2, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Тобто, ОСОБА_1 , обіймаючи посаду інспектора прикордонного контролю 1 категорії – начальника групи відділення інспекторів прикордонної служби «Чугунівка» відділу прикордонної служби «Вільхуватка» Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України, є службовою особою.
В той же час, відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» дія даного Закону поширюється, з-поміж іншого, на військових посадових осіб Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, курсантів вищих військових навчальних закладів, курсантів вищих навчальних закладів, які мають у своєму складі військові інститути, курсантів факультетів, кафедр та відділень військової підготовки.
Згідно ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» військовим посадовим особам Збройних Сил України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України та інших утворених відповідно до законів військових формувань, крім військовослужбовців строкової військової служби, забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов`язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Згідно ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», корупція – це використання особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, наданих їй службових повноважень чи пов`язаних з ними можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди чи прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди особі, зазначеній у частині першій статті 3 цього Закону, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень чи пов`язаних з ними можливостей.
Також, відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції», неправомірна вигода – це грошові кошти або інше майно, переваги, пільги, послуги, нематеріальні активи, будь-які інші вигоди нематеріального чи негрошового характеру, які обіцяють, пропонують, надають або одержують без законних на те підстав.
Так, встановлено, що інспектор прикордонного контролю 1 категорії відділення інспекторів прикордонної служби «Чугунівка» відділу прикордонної служби «Вільхуватка» прапорщик ОСОБА_1 , налагодив схему систематичного одержання неправомірної грошової винагороди від громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території за внесення до відомчої бази даних ПТК АПК «Гарт – 1/П» неправдивих відомостей про перетин державного кордону України, громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, без їх фактичного перетину.
У ході виконання своїх службових обов`язків, точної дати та часу у ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_1 познайомився з ОСОБА_3 , який постійно мешкає на тимчасово окупованій території, та який працює водієм одного з пасажирських мікроавтобусів та домовився з останнім про налагодження протиправної схеми, яка надасть можливість мешканцям вказаних територій отримувати соціальні виплати та пенсійне забезпечення.
Так, ОСОБА_1 всупереч вищевказаним вимогам Конституції України, Закону України «Про запобігання корупції», Закону України «Про Державну прикордонну службу України», посадової інструкції, контракту, з корисливих мотивів та з метою особистого збагачення, не відмовившись від превалювання приватного інтересу під час здійснення наданих йому повноважень, вирішив вступити у позаслужбові відносини з ОСОБА_3 для одержання від нього неправомірної вигоди у виді грошових коштів за вчинення ним, ОСОБА_1 , в інтересах третіх осіб дій – внесення до відомчої бази даних
ПТК АПК «Гарт – 1/П» неправдивих відомостей про перетин державного кордону України, громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, без їх фактичного перетину.
Так, ОСОБА_3 , точної дати та часу у ході досудового розслідування не встановлено, за допомогою месенджеру WatsApp переслав на мобільний телефон ОСОБА_1 осіб з їх анкетними відомостями, яким необхідно зробити фіктивний в`їзд в Україну з території РФ.
Продовжуючи реалізацію власного злочинного умислу, ОСОБА_1 виконуючи службові обов`язки інспектора прикордонного контролю 1 категорії відділення інспекторів прикордонної служби «Чугунівка» відділу прикордонної служби «Вільхуватка» під своїм особистим логіном та паролем вніс неправдиві відомості до бази даних ПТК АПК «Гарт 1/П» про перетин державного кордону України 08.02.2019 ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 , ОСОБА_33 , ОСОБА_34 , ОСОБА_35 , ОСОБА_36 , ОСОБА_37 , ОСОБА_38 , ОСОБА_39 , ОСОБА_40 , ОСОБА_41 , ОСОБА_42 , ОСОБА_43 , ОСОБА_44 , ОСОБА_45 , ОСОБА_46 , ОСОБА_47 , ОСОБА_48 , ОСОБА_49 , ОСОБА_50 , ОСОБА_51 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_52 , ОСОБА_53 , ОСОБА_54 , ОСОБА_55 , ОСОБА_56 , ОСОБА_57 , ОСОБА_58 , ОСОБА_59 , ОСОБА_60 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_61 , ОСОБА_62 , ОСОБА_63 , ОСОБА_64 , ОСОБА_65 , ОСОБА_66 , ОСОБА_67 , з використанням наданої йому влади та службового становища.
В подальшому, 06.04.2019 ОСОБА_3 , який фактично мешкає на тимчасово-окупованій території, за допомогою мобільного додатку «monobank» АТ «Універсал Банк» перерахував на зарплатну картку АТ КБ «ПриватБанк» з НОМЕР_1 НОМЕР_2 ОСОБА_1 неправомірну вигоду у вигляді грошових коштів в розмірі 30 700 гривень за те, що останній внес до відомчої бази даних ПТК АПК «Гарт – 1/П» неправдиві відомості про перетин державного кордону України, громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, без фактичного перетину державного кордону такими особами.
14.05.2019 ОСОБА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, тобто в одержанні службовою особою неправомірної вигоди для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах третіх осіб дій з використанням наданої їй влади чи службового становища, поєднаного з вимаганням.
Враховуючи, що ОСОБА_1 вчинив тяжкий корупційний злочин, є військовослужбовцем, перебуваючи на посаді інспектора прикордонного контролю 1 категорії – начальника 3 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби «Чугунівка» (тип А) відділу прикордонної служби «Вільхуватка» 1 категорії (тип Б) Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України використовуючи свої професійні здібності, службове становище, може впливати на свідків у даному кримінальному провадженні з якими він проходить службу та продовжити свою злочинну діяльність, може знищіти чи підробити документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином та вчиняти аналогічні правопорушення, слідчий звернувся до суду з вказаним клопотанням.
Прокурор у судовому засіданні підтримав клопотання та просив його задовольнити з підстав, викладених у клопотанні.
Підозрюваний з клопотанням слідчого погодився.
Заслухавши доводи прокурора та підозрюваного, дослідивши матеріали клопотання, суд вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно ч.2 п. 4 статті 131 КПК України, одним з видів забезпечення кримінального провадження є відсторонення від посади, яке застосовується з метою досягнення дієвості цього провадження.
Згідно ч.1статті 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину щодо службової особи, яка є службовою особою правоохоронного органу.
Відповідно до ч.2 ст.157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов`язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Згідно ч.5 ст.65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на посаді інспектора прикордонного контролю 1 категорії – начальника 3 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби «Чугунівка» (тип А) відділу прикордонної служби «Вільхуватка» 1 категорії (тип Б) Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
Беручи до уваги викладене суд вважає, що у наданих матеріалах є достатньо даних, які вказують на те, що ОСОБА_1 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч.3 ст.368 КК України, яке віднесене до категорії тяжких злочинів, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна, що підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
Доведеними суд вважає також і наявність ризику, щодо можливої протиправної поведінки підозрюваного, пов`язаної з його перебуванням на посаді інспектора прикордонного контролю 1 категорії – начальника 3 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби «Чугунівка» (тип А) відділу прикордонної служби «Вільхуватка» 1 категорії (тип Б) Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
Використання його службового становища, здатне негативно вплинути на процес розслідування та встановлення істини у справі та підозрюваний може незаконно впливати на свідків з метою зменшити свою участь у вчиненні злочину або уникнути взагалі відповідальності за скоєне; знищити чи підробити документи, що мають суттєве значення для підтвердження факту вчинення кримінального правопорушення під час здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні.
Враховуючи наведене, а також беручи до уваги, що злочин, в якому підозрюється ОСОБА_1 безпосередньо пов`язаний з його перебуванням на займаній посаді, він є службовою особою, а слідчим доведено, що такий захід необхідний для запобігання протиправній поведінці підозрюваного, тому є підстави відповідно до ст.ст.154,157 КПК України для задоволення клопотання прокурора та відсторонення підозрюваного від займаної посади на час проведення досудового розслідування строком на 2 (два) місяці.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 154-157,376 КПК України, слідчий суддя
У Х В А Л И В:
Клопотання слідчого Першого слідчого відділу слідчого управління Територіального управління Державного бюро розслідувань розташованого у м. Полтаві, Маслова Дениса Борисовича за матеріалами досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42019220750000029 від 15 лютого 2019 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, про відсторонення від посади: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від займаної посади інспектора прикордонного контролю 1 категорії – начальника 3 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби «Чугунівка» (тип А) відділу прикордонної служби «Вільхуватка» 1 категорії (тип Б) Харківського прикордонного загону Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України строком на 2 (два) місяці .
На час відсторонення від посади ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у останнього підлягають вилученню документи, які посвідчують обіймання ним посади.
Копію ухвали вручити сторонам кримінального провадження та направити за місцем роботи підозрюваного.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого та прокурора.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя : В.М.Бугрій