Рішення № 81763279, 15.05.2019, Корольовський районний суд м. Житомира

Дата ухвалення
15.05.2019
Номер справи
296/1033/19
Номер документу
81763279
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 296/1033/19

2/296/1379/19

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"15" травня 2019 р. м.Житомир

Корольовський районний суд міста Житомира у складі:

головуючого судді Рожкової О.С.,

за участю секретаря судового засідання Яковенко О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у судове засідання цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди,

ВСТАНОВИВ:

05.02.2019 позивач звернувся з позовною заявою, в якій просить стягнути з відповідача надміру сплачені кошти в сумі 7588,40 грн. та суму судового збору в розмірі 1762.00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі заяв відповідача від 16.03.2016 та 07.09.2016 встановлено, що відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям була призначена така допомога на період з 01.03.2016 по 28.02.2017. Під час проведення перевірки з`ясовано, що заявник не вказала доходи своєї доньки ОСОБА_2 від МНЗ «Музична школа №3». Це призвело до надмірної виплати бюджетних коштів за період з 01.03.2016 по 28.02.2017 в розмірі 9038,40 грн. частину боргу заявник погасила самостійно в розмірі 1450,00 грн. Залишок боргу у сумі 7588,40 грн. у добровільному порядку не повертає.

Просить стягнути з відповідача на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради надміру сплачені кошти у сумі 7588,40 грн. та 1762,00 грн. сплаченого судового збору.

Ухвалою судді від 15.02.2019 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін у судове засідання (а.с.26).

Ухвалою судді від 15.04.2019 продовжено розгляд справи до 15.05.2019 без виклику сторін (а.с.29).

Представник позивача просив розглядати справу у відсутність представника, позовні вимоги підтримав повністю (а.с.32).

У встановлений судом строк, відповідач будучи повідомленою належним чином, відзив на позов не подала, клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін від відповідача також не надходило (а.с.28).

Суд, у порядку спрощеного позовного провадження без виклику у судове засідання сторін, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, всебічно перевіривши обставини, на яких вони ґрунтуються у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, встановив наступні обставини та дійшов до наступних висновків.

Як вбачається із матеріалів справи 16.03.2016 та 07.09.2016 відповідач звернулась до позивача Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради із заявами на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї (а.с.4,9).

Відповідно до рішень Корольовського РУПСЗН м. Житомира відповідачу призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї на період з 01.06.2016 по 31.08.2016 та з 01.09.2016 по 28.02.2017 (а.с.8,13).

Згідно довідки директора Комунального початкового спеціалізованого мистецького навчального закладу музична школа №3 Житомирської міської ради Солуянової Г.М. №121 від 11.12.2017 вбачається, що дочка відповідача ОСОБА_2 працювала на посаді викладача по класу скрипки за сумісництвом з 10.09.2015 по 31.05.2016 за весь період працевлаштування отримувала заробітну плату та компенсацію за невикористану відпуску у загальній сумі 8540,76 грн. (а.с.15).

Згідно акту про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидій та соціальної допомоги від 14.12.2017, встановлено, що при зверненні з заявами від 16.03.2016 та 07.09.2016 , позивач не вказала доходи своє дочки ОСОБА_2 (а.с.16).

З розрахунку переплати по особовому рахунку НОМЕР_1 вбачається, що розмір надмірно виплачених коштів ОСОБА_1 за період з 01.03.2016 по 31.08.2016 становить у сумі 5729,22 грн. та за період з 01.09.2016 по 28.02.2017 - у сумі 3309,18 грн., загальна сума 9038, 40 грн. (а.с.19).

На адресу відповідача направлялося повідомлення щодо погашення залишку надміру сплаченої допомоги у розмірі 9038,40 грн. (а.с.20).

Зі змісту позовної заяви вбачається, що відповідач ОСОБА_1 частину боргу в сумі 1450,00 грн. погасила самостійно, у зв`язку з чим, залишок боргу складає 7588,40 грн.

Згідно з вимогами ч. 2 ст.19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до вимог ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги передбачені Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" №1768-ІІІ від 01 червня 2000 року та Постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" № 250 від 24 лютого 2003 року (далі Порядок).

Відповідно до абзацу другого статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям - це щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, який залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї.

Відповідно до ч. 3 ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» до заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім`ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї; довідка про наявність та розмір земельної частки (паю); довідка встановленої форми про безпосередню участь особи в антитерористичній операції.

Згідно ч. 1 ст. 5 цього Закону розмір державної соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, який обчислюється за методикою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, але цей розмір не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.

Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою КМУ від 24.02.2003 року № 250.

Так, пунктом 2 Порядку передбачено, що державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім`ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.

Згідно абз. 1 п. 14 Порядку розмір соціальної допомоги визначається як різниця між прожитковим мінімумом для сім`ї та її середньомісячним сукупним доходом, але не може бути більшим ніж 75 відсотків прожиткового мінімуму для сім`ї.

Відповідно до абз.1 п. 27 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.

Надана ОСОБА_1 неповна інформація про отримані доходи дочки ОСОБА_2 призвела до надмірно виплаченої суми державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям в розмірі 7588,40 гривень.

Відповідно до п. 28 Порядку якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Відповідно до ч.1 ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

За таких обставин, суд приходить до висновку про те, що вимоги про стягнення з відповідача надміру виплаченої йому державної допомоги є правомірними.

Крім того, на підставі ч.1 ст. 141 ЦПК України з відповідача підлягають стягненню на користь позивача судові витрати, а саме судовий збір у розмірі 1762,00 грн.

Керуючись ст.ст. 4, 10, 12, 13, 18, 263, 265, 273 ЦПК України, суд,

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про відшкодування шкоди - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради грошові кошти у розмірі 7588 (сім тисяч п`ятсот вісімдесят вісім) грн. 40 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Управління соціального захисту населення Корольовського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради судовий збір в розмірі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одну) грн. 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Житомирського апеляційного суду через Корольовський районний суд м. Житомира протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач:

Управління соціального захисту населення

Корольовського району департаменту

соціальної політики Житомирської міської ради,

місцезнаходження за адресою:

10009, м. Житомир, площа Польова, 8

ЄДРПОУ 42103215,

Відповідач:

ОСОБА_1 ,

ІНФОРМАЦІЯ_1 ,

проживає за адресою:

АДРЕСА_1

РНОКПП НОМЕР_2 ,

Cуддя О. С. Рожкова