Рішення № 81756887, 15.05.2019, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2019
Номер справи
280/1572/19
Номер документу
81756887
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

15 травня 2019 року Справа № 280/1572/19 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Конишевої О.В., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, б.158Б)

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд:

1.Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області у не проведенні перерахунку раніше призначеної пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з урахуванням у складі грошового забезпечення додаткових видів, які отримані ОСОБА_1 протягом 24 календарних місяців перед звільненням зі служби в ОВС України зазначених в Довідці № 11 від 30.01.2019 року.

2.Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплачувати з 01.01.2016 року пенсію ОСОБА_1 з урахуванням у складі грошового забезпечення додаткових видів, які отримані ОСОБА_1 протягом 24 календарних місяців перед звільненням зі служби в ОВС України зазначених в Довідці про розмір грошового забезпечення № 11 від 30.01.2019 року у виданої Ліквідаційною комісію Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, а саме надбавки за оперативно - розшукову діяльність 50% (17 400,00 грн.) - надбавки за виконання особливо важливих завдань 50% (26 628,00 грн.) та премії 100% (102 411,62 грн.), які виплачувались на постійній основі та з яких сплачено страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування із збереженням основного розміру пенсії на рівні 86 % грошового забезпечення з 01.01.2016року по 10.12.2017року та в розмірі 90 % грошового забезпечення з 11.12.2017 року з урахуванням раніше виплачених сум.

Крім того, позивач просить суд стягнути з Відповідача на користь Позивача витрати зі сплати судового збору.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області незаконно не враховано під час перерахунку пенсії додаткові види грошового забезпечення. Зазначає, що 30.01.2019 року Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області позивачу було видано Довідку № 11 від 30.01.2019 року «Про додаткові види грошового забезпечення, що надаються щомісячно», за 24 останніх календарних місяців служби з 01.10.2008 року по 30.09.2010. 11 лютого 2019 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області з заявою про здійснення перерахунку належної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у вищевказаній довідці. Листом від 25 лютого 2019 року за вих. № 303/Г-9 відповідач відмовив позивачу у перерахунку пенсії. Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою суду від 15.04.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні) у судовому засіданні на 14.05.2019. Відповідачу запропоновано у 15-денний строк з дня отримання ухвали надати відзив на позовну заяву

Від представника відповідача 26.04.2019 надійшов відзив на позовну заяву, в якому він просить суд в задоволенні позову відмовити в повному обсязі з підстав викладених у відзиві, зокрема зазначає, що підставою для проведення перерахунку пенсії є зміна грошового забезпечення або введення нових видів грошового забезпечення і лише в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Позивач вважає підставою для проведення перерахунку Довідку від 30.01.2019 № 11. Однак, оскільки не відбулося жодних змін на законодавчому рівні з 30.01.2019 (з дати видачі довідки), то у відповідача відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії.

Відповідно до п. 2 ч.1 ст.263 КАС України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи викладене, суд вважає за можливе розглядати дану справу за правилами спрощеного позовного провадження.

Розглянувши матеріали та з`ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , проходив службу в органах внутрішніх справ УМВС України у Запорізькій області.

30.09.2010 року на підставі наказу МВС України № 1715 о/с був звільнений з органів ОВС за п. «а» ст. 65-у відставку зі зняттям з військового обліку згідно Постанови КМУ від 29.07.1991 року № 114 «Про затвердження положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ».

З 01.10.2010 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області та отримує пенсію по вислузі років відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 2262- XII), яка була обчислена відповідно до Постанови КМУ «Про упорядкування грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» від 07.11.2007року №1294.

30.01.2019 року Ліквідаційною комісією ГУМВС України в Запорізькій області було видано Позивачу Довідку № 11 від 30.01.2019 року «Про додаткові види грошового забезпечення, що надаються щомісячно», за 24 останніх календарних місяців служби з 01.10.2008 року по 30.09.2010/

11 лютого 2019 року ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Запорізькій області з заявою про здійснення перерахунку належної ОСОБА_1 пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у вищевказаній довідці.

Листом від 25 лютого 2019 року за вих. № 303/Г-9 Відповідач, посилаючись на Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», який затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 зазначив, що функції щодо підготовки та подання до органів ПФУ документів, необхідних для перерахунку пенсії особам, які мають право на такий перерахунок, покладені на уповноважені підрозділи міністерств (відомств), з яких такі особи звільнені.

Зазначено, у випадку позивача документи, для перерахунку пенсії в частині грошового забезпечення підготовлені уповноваженим органом. Таким чином, з усіх питань, які стосуються зміни структури грошового забезпечення або щодо отримання інформації про складові, які підлягають включенню до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 необхідно звернутися до уповноваженого органу.

Позивач вважає, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо не здійснення перерахунку пенсії на підставі Довідки №11 від 30.01.2019 року протиправними, тому звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч.4 ст. 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, законодавець чітко визначив, шо підставою для проведення перерахунку пенсії є зміна грошового забезпечення або введення нових видів грошового забезпечення і лише в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Позивач вважає підставою для проведення перерахунку Довідку від 30.01.2019 № 11. Однак, суд зазначає, що дана Довідка відображає грошове забезпечення, яке позивач отримував протягом 2008-2010 років. Тобто не відбулося жодної зміни або введення нових видів грошового забезпечення на законодавчому рівні, які були враховані при призначені пенсії Позивачу.

Таким чином, оскільки не відбулося жодних змін на законодавчому рівні з 30.01.2019 (з дати видачі довідки), то у відповідача відсутні підстави для проведення перерахунку пенсії.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Згідно з положеннями пунктів 1- 3 Порядку № 45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п`ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Суд погоджується з доводами відповідача, що Довідка від 30.01.2019 № 11 на яку, як на підставу перерахунку пенсії посилається Позивач, не була надана до Відповідача уповноваженим органом, а самостійно надавалась Позивачем, що свідчить про відсутність волевиявлення уповноваженого органу на наявність підстав для здійснення перерахунку.

Також слід зазначити, що довідка не відповідає встановленій формі, передбаченій Порядком № 45. Крім того, зазначена Довідка від 30.01.2019 № 11 не видана як підстава для перерахунку пенсії (в ній зазначено, що дані види грошового забезпечення отримувалися Позивачем протягом 2008-2010 років).

З приводу врахування видів грошового забезпечення при призначенні (перерахунку) пенсії, суд зазначає наступне.

В Довідці № 11 зазначена матеріальна допомога. З цього приводу суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 7 постанови КМУ від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей» пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення: відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Таким чином, Закон № 2262-ХІІ, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення, зокрема осіб, звільнених з військової служби, та має на меті реалізацію цими особами, конституційного права на державне пенсійне забезпечення і спрямований на встановлення єдності умов та норм пенсійного забезпечення зазначеної категорії громадян України, передбачає включення до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Тобто при обчисленні пенсії не враховується такий складовий елемент грошового забезпечення як одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.

Факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного статтею 43 Закону № 2262-ХІІ, який є вичерпним.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що матеріальна допомога не враховується при призначенні (перерахунку) пенсії. Дана правова позиція підтверджується Постановою Верховного Суду 06.02.2019 по справі № 522/2738/17.

Позивачу відповідно до Порядку № 45 видана Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Відповідно до наданої довідки встановлено: посадовий оклад - 3600,00 грн.; оклад за військове звання - 2400,00 грн.; 50 % надбавка за стаж служби – 3000,00 грн.; 15 % надбавка за таємність – 540,00 грн.; Премія 12,29 % - 1172,47 грн.

Отже, лише дані види грошового забезпечення підлягають врахуванню при перерахунку пенсії.

Щодо інших видів грошового забезпечення.

Відповідно до приписів пункту 5 Порядку № 45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Згідно абз. 7 п.5 Порядку № 45 встановлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Таким чином, оскільки такі види грошового забезпечення, як: надбавка за виконання особливо важливих завдань та надбавка за оперативно – розшукову діяльність, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії не були встановлені законодавством для поліцейських та поліцейським не виплачувались, тому ці надбавки правомірно не враховані.

Аналогічну правову позицію було висловлено Верховним Судом у рішенні від 12 березня 2018 року за результатами розгляду зразкової справи № 802/2196/17-а (провадження Пз/9901/1/18), залишеної без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року.

Крім того, рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від17.01.2019

по справі № 280/5027/18 , яке набрало законної сили 23.02.2019, за позовом ОСОБА_1 до ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому позивач просив суд: визнати протиправною бездіяльність відповідача, яка полягає у невключені до Довідки про розмір грошового забезпечення №86/16977 від 22.02.2018 додаткових видів грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу, на підставі постанову Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988, що підлягають обчисленню при перерахунку пенсії станом на 01 січня 2016 року, за формою передбаченою постановою Кабінету Міністрів України №45, а саме: посадовий оклад – 3600,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням – 2400,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) – 3000,00 грн.; надбавка за таємність (15%) – 540,00 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50%) – 1800,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) – 4500,00 грн.; премія (100%) – 15840,00 грн.; зобов`язати відповідача виготовити і надати позивачу, та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для проведення перерахунку пенсії Довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 з повною реальною інформацією, згідно ст.63 Закону 2262-ХІІ, постанови №45 від 13.02.2008, постанови КМУ від 11.11.2015 №988, постанови №1294 від 07.11.2007, наказу МВС від 06.04.2016 №260, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад – 3600,00 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням – 2400,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) – 3000,00 грн.; надбавка за таємність (15%) – 540,00 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50%) – 1800,00 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) – 4500,00 грн.; премія (100%) – 15840,00 грн., зазначено, що надбавка за виконання особливо- важливих завдань в розмірі 50 %, надбавка за оперативно розшукову діяльність в розмірі 50 % та премія в розмірі 100 % не підлягають включенню в довідку для перерахунку пенсії з 01.01.2016, відмовлено у повному обсязі.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, а також письмові доводи представників сторін стосовно заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до статті 139 КАС України, судові витрати по справі не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8-10, 14, 90, 139, 143, 241-246, 250 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, б.158Б, код ЄДРПОУ 20490012) - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду – якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду – протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення виготовлено в повному обсязі 15.05.2019.

Суддя О.В. Конишева