
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
13 травня 2019 року м. Ужгород№ 260/1482/18 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гаврилка С.Є.,
з участю секретаря судового засідання Кубічек Н.І.
учасники справи:
позивач ОСОБА_1 – не з`явився;
відповідач – Закарпатська митниці ДФС – представник – Максименко Віта Петрівна,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Закарпатської митниці ДФС про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
27 грудня 2018 року до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом звернулася ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Закарпатської митниці ДФС (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Собранецька, 20, код ЄДРПОУ 39515893), яким просила суд: "1. Визнати протиправною бездіяльність Закарпатської митниці ДФС, яка полягала у незавершенні митного оформлення легкового автомобіля марки "Шкода Октавія", кузов НОМЕР_2 НОМЕР_3 , за електронною митною декларацією, якій митним органом було присвоєно номер UА305200/2018/039886, у строк, встановлений ч. 1 ст. 255 МК України; 2. Зобов`язати Закарпатську митницю ДФС завершити митне оформлення товару - легкового автомобіля марки "Шкода Октавія", кузов № НОМЕР_3 , за електронною митною декларацією, якій митним органом було присвоєно номер UА 305200/2018/039886; 3. Стягнути із Закарпатської митниці ДФС на користь позивача моральну шкоду завдану неправомірною бездіяльністю Закарпатської митниці ДФС у розмірі 255000 грн."
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 02 січня 2019 року дану позовну заяву було залишено без руху.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 22 січня 2019 року було прийнято дану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 12 лютого 2019 року було закрите підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.
Свої позовні вимоги позивач мотивував наступним. 21 грудня 2018 року об 12:30 год. ОСОБА_2 було подано до митного поста "Мукачево" Закарпатської митниці ДФС, для митного оформлення товар - легковий автомобіля марки "Шкода Октавія", кузов № НОМЕР_4 , за електронною митною декларацією, якій митним органом було присвоєно номер UA305200/2018/039886. Однак, станом на 27 грудня 2018 року, митне оформлення вказаного товару завершене не було, та не було видано належним чином оформленої картки відмови у здійсненні митного оформлення. Позивач вказує, що вказана бездіяльність Закарпатської митниці ДФС є протиправною, оскільки відповідачем в порушення норм Митного кодексу України не завершене митне оформлення в встановлений законом 4-х годинний строк та не прийнято рішення про відмову у здійсненні митного оформлення. Вказаною протиправною бездіяльністю відповідача, позивач вказує, що йому завдано моральної шкоди, яка виявилась у душевних стражданнях, необхідності вжиття додаткових зусиль до нормалізації життєвих зв`язків. Зважаючи на очевидність протиправної бездіяльності відповідача та душевні страждання, позивач оцінив завдану йому моральну шкоду у розмірі 255000 грн..
Відповідач надав суду відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв`язку з наступним. Транспортний засіб - легковий автомобіль "Шкода Октавія", ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 , було ввезено на митну територію України за попередньою митною декларацією від 13 грудня 2018 року № UA305200/2018/038336. 21 грудня 2018 року, об 14:58 год., транспортний засіб було подано до митного оформлення на митному посту "Мукачево" за митною декларацією № UA305200/2018/039886. Заявлена декларантом (ФОП ОСОБА_3 ) митна вартість товару становила 8100 євро. 21 грудня 2018 року, об 17:10 год. декларантом до вказаної митної декларації було надіслано лист щодо бажання надати додаткові документи відповідно до статті 255 частини 2 пункту 2 Митного кодексу України. 18 січня 2019 року об 10:42 год. декларант повідомив про неможливість подання додаткових документів, а також заявив клопотання, відповідно до статті 55 МК України, щодо проведення консультації з митним органом з метою вибору обґрунтованого методу визначення митної вартості на підставі інформації, яка наявна в митному органі. 18 січня 2019 року об 10:43 год. декларант, відповідно до статті 269 МК України, подав заяву про відкликання митної декларації № UA305200/2018/039886, у зв`язку із чим здійснення митних формальностей за цією деклаарцією було припинено. Таким чином, на дату подання позовної заяви, митні формальності за вказаною МД не були завершені у зв`язку із письмовим повідомленням декларантом про намір подати додаткові документи. Водночас, наведені фактичні обставини справи вказують, що з врахуванням часу подання декларації до митного оформлення, часу подання декларантом заяви із наміром подання додаткових документів, митним органом, всупереч доводами позивача, не було порушено часові нормативи здійснення митного оформлення (4-х годинний строк для здійснення митного оформлення). Відкликання декларантом митної декларації вказує на відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині зобов`язання митниці завершити митне оформлення легкового автомобіля за митною декларацією № UA305200/2018/039886.
Позивач у судове засідання не з`явився та не забезпечив явку свого представника, хоча судом вживалися заходи щодо виклику позивача, що передбачені Главою 7 Розділу І КАС України.
Однак, як вбачається з тексту позовної заяви, позивач просив розглянути дану справу без участі позивача (а.с. 16).
У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.
А відтак, оскільки позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце проведення судового засідання, неявка позивача не перешкоджає розгляду даної справи по суті.
Представник відповідача в судовому засіданні, проти задоволення позову заперечив та просив суд відмовити в задоволенні позову в повному обсязі з підстав наведених у відзиві на позов.
Розглянувши подані сторонами докази, (заслухавши сторони та їх представників) всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд встановив наступне.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У відповідності до статті 4 частини 1 пунктів 23 та 29 Митного кодексу України, митне оформлення - виконання митних формальностей, необхідних для випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення. Митні формальності - сукупність дій, що підлягають виконанню відповідними особами і органами доходів і зборів з метою дотримання вимог законодавства України з питань державної митної справи.
Відповідно до статті 70 частини 1 Митного кодексу України, метою митного оформлення є засвідчення відомостей, одержаних під час митного контролю товарів і транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України, та оформлення результатів такого контролю, а також статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів і транспортних засобів. Митне оформлення здійснюється посадовими особами митного органу.
Згідно зі статтею 72 Митного кодексу України митне оформлення розпочинається після подання митному органу митної декларації, а також усіх необхідних для здійснення митного контролю та оформлення документів відомостей щодо товарів і транспортних засобів, які підлягають митному оформленню. Засвідчення митним органом прийняття товарів, транспортних засобів і документів на них до митного контролю та митного оформлення здійснюється шляхом проставлення відповідних відміток на митній декларації та товаросупровідних документах.
Статтею 4 частиною 1 пунктом 8 Митного кодексу України, визначено, що декларант - це особа, яка самостійно здійснює декларування або від імені якої здійснюється декларування.
Статтею 265 частиною 1 пунктом 1 Митного кодексу України, встановлено, що декларантами мають право виступати при переміщенні товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України або при зміні митного режиму щодо товарів на підставі зовнішньоекономічного договору, укладеного резидентом, - резидент, яким або від імені якого укладено цей договір; в інших випадках - особа, яка відповідно до законодавства України має право вчиняти щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення юридично значущі дії від свого імені.
Статтею 4 частиною 1 пунктом 63 Митного кодексу України, визначено, що уповноважена особа (представник) - особа, яка на підставі договору або належно оформленого доручення, виданого декларантом, наділена правом вчиняти дії, пов`язані з проведенням митних формальностей, щодо товарів, транспортних засобів комерційного призначення від імені декларанта.
21 грудня 2018 року об 12:30 год. ОСОБА_2 в особі ОСОБА_3 було подано до митного поста "Мукачево" Закарпатської митниці ДФС, для митного оформлення товар - легковий автомобіля марки "Шкода Октавія", кузов № НОМЕР_4 , за електронною митною декларацією, якій митним органом було присвоєно номер UA305200/2018/039886 (а.с.а.с. 17-19, 75,76).
21 грудня 2018 року об 17:10 год. декларантом до вказаної митної декларації було надіслано лист щодо бажання надати додаткові документи по митній вартості (а.с.а.с. 28, 29).
18 січня 2019 року об 10:42 год. декларант повідомив про неможливість подання додаткових документів, а також заявив клопотання, відповідно до статті 55 Митного кодексу України, щодо проведення консультації з митним органом з метою вибору обґрунтованого методу визначення митної вартості на підставі інформації, яка наявна в митному органі (а.с.а.с. 28, 30,31).
18 січня 2019 року об 10:43 год. декларантом ОСОБА_3 , відповідно до статті 269 Митного кодексу України, було подано заяву № 3 від 18 січня 2018 року про відкликання митної декларації № UA305200/2018/039886, у зв`язку із чим здійснення митних формальностей за цією декларацією було припинено (а.с.а.с. 28,32).
Допитана в судовому засіданні в якості свідка ОСОБА_3 , вказала, що за зверненням позивача здійснювала митне оформлення легковий автомобіля марки "Шкода Октавія", кузов № НОМЕР_4 . Пояснила, що після реєстрації електронної митної декларації № UА305200/2018/039886, нею було подано заяву в межах чотирьохгодинного строку, до відповідача про дозвіл надати додаткові документи по митній вартості, однак позивачем не було надано вказаних додаткових документів, після чого ОСОБА_3 написала заяву про неможливість надання таких документів та в порядку статті 55 Митного кодексу України заявила клопотання про проведення консультації з митним органом з метою вибору обґрунтованого методу визначення митної вартості. Однак, скорегувати приблизну вартість не вдалося, а тому 18 січня 2019 року було подано заяву про відкликання митної декларації № UA305200/2018/039886, у зв`язку із чим здійснення митних формальностей за цією декларацією було припинено. Свідок підтвердила, що відповідачем не було порушено часові нормативи здійснення митного оформлення у зв`язку наявністю письмових підтверджень бажання позивача подати додаткові документи.
Приписами статті 52 частини 3 пункту 5 Митного кодексу України передбачено, що декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, мають право, зокрема, приймати самостійне рішення про необхідність коригування митної вартості після випуску товарів.
Статтею 264 частинами 1, 2 (абзацу 1), 8 Митного кодексу України, визначено, що митна декларація реєструється та приймається органом доходів і зборів у порядку, що визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Митна декларація та інші документи подаються органу доходів і зборів в електронному вигляді з дотриманням вимог цього Кодексу або на паперових носіях. Митна декларація на паперовому носії супроводжується її електронною копією. Разом з митною декларацією органу доходів і зборів подаються рахунок або інший документ, що визначає вартість товару, та, у випадках, встановлених цим Кодексом, - декларація митної вартості. Відомості про документи, визначені частиною третьою статті 335 цього Кодексу, зазначаються декларантом або уповноваженою ним особою у встановленому порядку в митній декларації. На вимогу органу доходів і зборів декларант або уповноважена ним особа зобов`язані надати органу доходів і зборів оригінали таких документів або засвідчені в установленому порядку їх копії, якщо законодавством не передбачено подання оригіналів. З моменту прийняття органом доходів і зборів митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант або уповноважена ним особа несе відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.
Згідно статті 255 частини 1 Митного кодексу України митне оформлення завершується протягом чотирьох робочих годин з моменту пред`явлення органу доходів і зборів товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що підлягають митному оформленню (якщо згідно з цим Кодексом товари, транспортні засоби комерційного призначення підлягають пред`явленню), подання митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та всіх необхідних документів і відомостей, передбачених статтями 257 і 335 цього Кодексу.
Відповідно до статті 255 часини 2 Митного кодексу України, строк, зазначений у частині першій цієї статті, може бути перевищений на час виконання відповідних формальностей виключно у разі: виконання митних формальностей поза місцем розташування органу доходів і зборів відповідно до статті 247 цього Кодексу; підтвердженого письмово бажання декларанта або уповноваженої ним особи подати відповідно до цього Кодексу додаткові документи чи відомості про зовнішньоекономічну операцію або характеристики товару; проведення досліджень (аналізу, експертизи) проб і зразків товарів, якщо товари не випускаються відповідно до частини двадцять першої статті 356 цього Кодексу; виявлення порушень митних правил, якщо товари не випускаються відповідно до частини шостої цієї статті; зупинення митного оформлення відповідно до Закону України "Про державний ринковий нагляд і контроль нехарчової продукції"; подання додаткових документів відповідно до частини третьої статті 53 цього Кодексу в межах передбаченого нею строку, перебіг якого припиняється з моменту отримання митницею (митним постом) таких документів чи письмової відмови декларанта або уповноваженої ним особи у їх наданні; призупинення митного оформлення відповідно до статей 399 і 400 цього Кодексу.
За приписами статті 55 частин 5, 6 Митного кодексу України декларант може провести консультації з митним органом з метою обґрунтованого вибору методу визначення митної вартості на підставі інформації, яка наявна в митному органі. На вимогу декларанта консультації проводяться у письмовому вигляді.
Судом встановлено, що 21 грудня 2018 року позивачем в особі декларанта було подано до митного оформлення митну декларацію № UА305200/2018/039886 та у відповідності до статті 255 частини 2 пункту 2 Митного кодексу України, декларантом до вказаної митної декларації 21 грудня 2018 року було надіслано лист про бажання декларанта подати додаткові документи по митній вартості. 18 січня 2018 року декларантом було повідомлено про неможливість надати додаткові документи та відповідності до статті 55 Митного кодексу України заявив клопотання про можливість проведення консультації з митним органом з метою вибору обґрунтованого методу визначення митної вартості на підставі інформації, яка наявна в митному органі.
Таким чином, з врахуванням часу подання позивачем (декларантом) вказаної митної декларації до митного оформлення та у відповідності до статті 255 часини 2 пункту 2 Митного кодексу України, яка передбачає, що строк, зазначений у частині першій цієї статті, може бути перевищений на час виконання відповідних формальностей виключно у разі, зокрема, підтвердженого письмово бажання декларанта або уповноваженої ним особи подати відповідно до Митного кодексу України додаткові документи чи відомості про зовнішньоекономічну операцію або характеристики товару, всупереч доводам позивача, відповідачем не було порушено часові нормативи здійснення митного оформлення.
Відповідно до статті 255 частини 4 Митного кодексу України митне оформлення вважається завершеним після виконання всіх митних формальностей, визначених цим Кодексом відповідно до заявленого митного режиму, що засвідчується органом доходів і зборів шляхом проставлення відповідних митних забезпечень (у тому числі за допомогою інформаційних технологій), інших відміток на митній декларації або документі, який відповідно до законодавства її замінює, а також на товаросупровідних та товарно-транспортних документах у разі їх подання на паперовому носії.
Згідно із статтею 256 Митного кодексу України відмова у митному оформленні - це письмове вмотивоване рішення органу доходів і зборів про неможливість здійснення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через невиконання декларантом або уповноваженою ним особою умов, визначених цим Кодексом. У рішенні про відмову у митному оформленні повинні бути зазначені причини відмови та наведені вичерпні роз`яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення. Зазначене рішення повинно також містити інформацію про порядок його оскарження. Рішення про відмову у митному оформленні приймається в межах строку, відведеного статтею 255 цього Кодексу для завершення митного оформлення. Неприйняття такого рішення протягом зазначеного строку є бездіяльністю, яка може бути оскаржена в порядку, встановленому главою 4 цього Кодексу.
Як визначено статтею 269 частиною 1 Митного кодексу України за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу органу доходів і зборів відомості, зазначені в митній декларації, можуть бути змінені або митна декларація може бути відкликана. У разі відмови у наданні такого дозволу орган доходів і зборів зобов`язаний невідкладно, письмово або в електронному вигляді, повідомити декларанта про причини і підстави такої відмови.
У відповідності до статті 269 частини 7 Митного кодексу України порядок внесення змін до митних декларацій, їх відкликання та визнання недійсними визначається КМУ.
Відповідно до пункту 33 Положення про митні декларації, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 року № 450 (далі по тексту - Положення № 450) За письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу митного органу відомості, зазначені в поданій митному органу митній декларації, можуть бути змінені, зокрема шляхом доповнення, або митна декларація може бути відкликана.
У заяві за формою згідно з додатком 3, підписаній декларантом або уповноваженою ним особою, зазначаються причини зміни або відкликання митної декларації. Якщо відповідні нові відомості або причини відкликання митної декларації підтверджуються документами, що не подавались під час декларування, до заяви додаються завірені в установленому порядку копії таких документів.
Дозвіл митного органу на зміну або відкликання митної декларації, митне оформлення якої не завершено, надається посадовою особою митного органу, яка здійснює оформлення цієї митної декларації, в усній формі.
Відповідно до пункту 34 Положення № 450, не дозволяється: внесення змін до граф 1 (перший і другий підрозділи), 14, 37 (перший підрозділ) і 54 митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа; внесення змін або відкликання митної декларації у разі виявлення порушень митних правил щодо задекларованих у цій митній декларації товарів; внесення змін до митної декларації, якщо з поданих документів не випливає, що відомості, зазначені у цій митній декларації, необхідно змінювати; внесення змін або відкликання митної декларації після надання декларанту або уповноваженій ним особі митним органом, якому подана така митна декларація, інформації про призначення митним органом митного огляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення або перевірки документів на товари (крім випадків, коли після проведення зазначених митних формальностей порушень митних правил не виявлено); внесення змін до митної декларації або її відкликання у разі відсутності документів, що підтверджують необхідність внесення таких змін або її відкликання; внесення змін до митної декларації на бланку єдиного адміністративного документа з метою подання відомостей у випадках, коли Митним кодексом України передбачена необхідність подання з цією метою додаткової декларації.
Відповідно до пункту 36 абзаців 3, 4 Положення № 450, внесення змін до поданої митному органу електронної митної декларації здійснюється шляхом її відкликання. Заява декларанта або уповноваженої ним особи щодо відкликання електронної митної декларації надсилається декларантом митному органу у складі засвідченого електронним цифровим підписом електронного повідомлення.
Таким чином, за письмовим зверненням декларанта або уповноваженої ним особи та з дозволу митного органу здійснюється відкликання поданої митному органу електронної митної декларації, водночас відкликання митної декларації може бути здійснено виключно у випадку надання декларантом документів, що підтверджують необхідність відкликання митної декларації, які декларант повинен подати митному органу.
Позивач через уповноважену ним особу – декларанта скориставшись наданим статтею 269 частиною 1 Митного кодексу України правом, відкликав митну декларацію № UА305200/2018/039886 від 21 грудня 2018 року, шляхом подання 18 січня 2019 до митного органу заяви № 3 зазначивши причиною відкликання митної декларації консультації з митними органами (а.с. 32).
На підставі вказаної заяви позивача, відповідач у відповідності до статті 256 Митного кодексу України за заявою декларанта прийняв рішення про відмову у прийнятті митної декларації, митному оформленні в межах строку, відведеного статтею 255 Митного кодексу України для завершення митного оформлення (а.с. 79).
Таким чином, оскільки заява про відкликання митної декларації була подана позивачем до завершення митних формальностей, її відкликання не заборонялося враховуючи вищевказані нормативні положення.
Отже, позивач у порядку визначеному Митним кодексом України звернувся з належною та обґрунтованою заявою про відкликання митної декларації, в свою чергу відповідач діяв у відповідності до указаних норм законодавства.
Аналізуючи наведені правові норми та обставини справи, Закарпатський окружний адміністративний суд вважає, що оскільки за наслідками розгляду даної справи судом встановлено відсутність протиправної бездіяльності Закарпатської Митниці ДФС щодо не завершення митного оформлення легкового автомобіля марки "Шкода Октавія" за електронною митною декларацією № UА305200/2018/039886, в задоволенні позовних вимог щодо зобов`язання відповідача завершити митне оформлення легкового автомобіля марки "Шкода Октавія" за вказаною митною декларацією, а відтак й стягнення моральної шкоди завданої позивачу такою бездіяльністю в розмірі 255000 грн., необхідно відмовити.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, –
УХВАЛИВ:
У задоволенні позову ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Закарпатської митниці ДФС (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Собранецька, 20, код ЄДРПОУ 39515893) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).
Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 13 травня 2019 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі було складено 16 травня 2019 року.
СуддяС.Є. Гаврилко