Рішення № 81732796, 15.05.2019, Криничанський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
15.05.2019
Номер справи
178/1061/18
Номер документу
81732796
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 178/1061/18

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

15 травня 2019 року Криничанський районний суд Дніпропетровської області у складі:

головуючого Цаберябого Б.М.

при секретарі Янченко Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с.Кринички справу за позовом ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості не облікованого (донарахованого) обFєму та обсягу природного газу,-

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з цим позовом та вказав, що відповідачка є побутовим споживачем послуг з розподілу газу, які надаються ПАТ «Дніпропетровськгаз» відповідно до ліцензії по обFєкту, розташованому по пров. Медичний, 2 в смт. Аули Криничанського району Дніпропетровської області, на якому встановлені газові прилади: плита газова ПГ, водонагрівач ГК, опалювальний прилад та зареєстровано дві особи. 07 лютого 2018 року працівниками ПАТ «Дніпропетровськгаз» за вказаною адресою було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу. 07 лютого 2018 року представниками Оператора ГРМ (ПАТ «Дніпропетровськгаз») в присутності споживача було складено акт про виявлені порушення F НОМЕР_1, протокол F НОМЕР_1 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи та акт про порушення F 1729, у яких відповідачка підписалась особисто. В складеному 07 лютого 2018 року акті про демонтаж лічильника відповідачку повідомлено про дату, місце та час проведення експертизи. 06 лютого 2018 року було проведено експертизу знятого для проведення експертизи лічильника газу марки SAMGAS RS/1,2 LA типу G-4, зав. F 1728380, комісією до складу якої входить представник державного підприємства «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації», ОСОБА_2, згідно з п. 3.3.1. Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року F 619. Як зазначено у п. 2 акту експертизи лічильника газу F 46 від 06 лютого 2018 року за результатами проведеної позачергової перевірки виявлено: «порушена герметичність відлікового механізму». Висновком комісії «Лічильник визнано непридатним для комерційного обліку газу згідно з п. 2., 2.3 та п. 6.4.1. З50-071-98. Слідів втручання в роботу лічильника не виявлено. Лічильник запаковано в поліетиленовий пакет, який опломбовано охоронною пломбою F с 40079273 та видано споживачу на руки». Представник позивача вказує, що у зазначеному акті експертизи також наявний підпис відповідачки. При цьому жодних зауважень до вказаного акту відповідачкою не внесено, що свідчить про її згоду з вказаними порушеннями. Встановлено, що вартість не облікованого (донарахованого) обFєму та обсягу природного газу за період 12 вересня 2017 року по 31 січня 2018 року складає 10440,82 грн., які представник позивача просить стягнути з відповідачки. Крім того представник позивача просить стягнути з відповідачки на користь ПАТ «Дніпропетровськгаз» 1762 гривні судового збору.

Відповідачка та її представник в судове засідання не з'явились, про день слухання справи сповіщені. Письмово суду повідомили суду справу слухати у їх відсутності, проти задоволення позовних вимог заперечують, просять у задоволені заявленого позову відмовити, оскільки відповідачка увесь час сплачувала грошові кошти за користування природнім газом та заборгованості не могло виникнути.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши письмові матеріали справи, приходить до висновку що позов задоволеним бути не може.

Судом встановлено, що відповідач є побутовим споживачем послуг з розподілу газу, які надаються ПАТ «Дніпропетровськгаз» відповідно до ліцензії по обFєкту, розташованому по пров. Медичний, 2 в смт. Аули Криничанського району Дніпропетровської області, на якому встановлені газові прилади: плита газова ПГ, водонагрівач ГК, опалювальний прилад та зареєстровано дві особи.

07 лютого 2018 року працівниками ПАТ «Дніпропетровськгаз» за вказаною адресою було виявлено наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу.

07 лютого 2018 року представниками Оператора ГРМ (ПАТ «Дніпропетровськгаз») в присутності споживача було складено акт про виявлені порушення F НОМЕР_1, протокол F НОМЕР_1 про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи та акт про порушення F 1729, у яких відповідачка підписалась особисто. В складеному 07 лютого 2018 року акті про демонтаж лічильника відповідачку повідомлено про дату, місце та час проведення експертизи.

06 лютого 2018 року було проведено експертизу знятого для проведення експертизи лічильника газу марки SAMGAS RS/1,2 LA типу G-4, зав. F 1728380, комісією до складу якої входить представник державного підприємства «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації», ОСОБА_2, згідно з п. 3.3.1. Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, затвердженого Наказом Міністерства палива та енергетики України від 27 грудня 2005 року F 619. Як зазначено у п. 2 акту експертизи лічильника газу F 46 від 06 лютого 2018 року за результатами проведеної позачергової перевірки виявлено: «порушена герметичність відлікового механізму». Висновком комісії «Лічильник визнано непридатним для комерційного обліку газу згідно з п. 2., 2.3 та п. 6.4.1. З50-071-98. Слідів втручання в роботу лічильника не виявлено. Лічильник запаковано в поліетиленовий пакет, який опломбовано охоронною пломбою F с 40079273 та видано споживачу на руки».

В підпункті 2 п. 1 гл. 2 Розділу 11 Кодексу ГРМ, зазначено, що до порушень споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать, зокрема, несанкціоноване відновлення газопостачання.

Відповідно п. 2 ч. 3 Розділу 11 Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об'єм природного газу визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору - з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відповідно до розрахунку не облікованого об'єму природного газу, наданого позивачем, за період з 12 вересня 2017 року по 31 січня 2018 року, розмір збитків складає 10440,82 грн.

14 березня 2018 року на адресу відповідачки позивачем було направлено рекомендований лист, що підтверджується реєстром поштової кореспонденції та поштовим повідомленням.

Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки, регулюються Законом України "Про житлово-комунальні послуги".

Відповідно до ч.2 ст.3 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" суб'єктами цього Закону є органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування, власники, виробники, виконавці та споживачі житлово-комунальних послуг.

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил.

Згідно статті 67 ЖК України плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами.

Відповідно до положень статті 68 ЖК України наймач зобов'язаний своєчасно вносити квартирну плату та плату за комунальні послуги.

Згідно ч. ч. 1, 2 ст.19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.

Пунктом 1 частини першої статті 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачене право споживача одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг, при цьому такому праву прямо відповідає визначений пунктом 5 частини третьої статті 20 цього Закону обов'язок споживача оплачувати житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом.

Пунктом 1 частини 3 статті 20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено обов'язок споживача укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

Відповідно до ч. 2 розділу ІІІ «Порядок постачання природного газу побутовим споживачам» Правил постачання природного газу, затверджених Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг F2496 від 30 вересня 2015 року, постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України. За договором постачання природного газу постачальник зобов'язаний поставити побутовому споживачу природний газ у необхідних для нього об'ємах (обсягах), а побутовий споживач зобов'язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором. Договір постачання природного газу побутовим споживачам укладається з урахуванням статей 633, 634, 641 та 642 Цивільного кодексу України шляхом заявочного приєднання побутового споживача до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам, що розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору.

На письмову вимогу побутового споживача постачальник зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати отримання такого письмового звернення безкоштовно надати побутовому споживачу підписану уповноваженою особою постачальника письмову форму договору постачання природного газу побутовим споживачам.

Відповідно до ч. 4 розділу ІІІ «Порядок постачання природного газу побутовим споживачам» Правил постачання природного газу для забезпечення приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам усіх діючих побутових споживачів, об'єкти яких знаходяться в межах закріпленої території постачальника із спеціальними обов'язками, останній в установленому порядку надсилає кожному побутовому споживачу заяву-приєднання до умов договору постачання природного газу побутовим споживачам з персоніфікованими даними щодо споживача та його об'єкта за формою, встановленою додатком 1 до Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року F2500, разом із супровідним листом за формою, встановленою додатком 2 до Типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕКП від 30 вересня 2015 року F 2500. За відсутності зауважень до персоніфікованих даних у заяві-приєднанні та її змісту побутовий споживач зобов'язаний підписати заяву-приєднання та повернути один її примірник постачальнику. Якщо споживач не повернув постачальнику заяву-приєднання, фактом згоди споживача про приєднання до умов договору (акцептування заяви-приєднання) є сплачений споживачем рахунок (квитанція) постачальника за поставлений природний газ, а щодо постачальника із спеціальними обов'язками - і факт фактичного споживання природного газу після офіційного опублікування договору таким постачальником відповідно до вимог цих Правил, що має підтверджуватися документально, за умови, що у споживача відсутній інший діючий постачальник.

Згідно зі ст. ст. 526, 527 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, при цьому одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Відповідно до п.4 ч.1 ст. 611 ЦК України, у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків.

Відповідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні. Якщо одна із сторін визнала пред'явлену до неї позовну вимогу під час судового розгляду повністю або частково, рішення щодо цієї сторони ухвалюється судом згідно з таким визнанням, якщо це не суперечить вимогам статті 206 цього Кодексу.

Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Таким чином, позивач належними і допустимими доказами повинен довести наявність завданої шкоди, її розмір, та те, що вона підлягає стягненню саме з відповідача.

Судом встановлено, що загальну суму нарахування вартості необлікованого об'єму та обсягу природного газу позивачем нараховано відповідно до пункту 8 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, однак 12 липня 2018 року національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в даний пункт було внесено зміни, який викладено в наступній редакції:

"У разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення обFєму спожитого природного газу здійснюється виходячи з 70 відсотків граничних обFємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

У разі виявлення Оператором ГРМ позаштатного режиму роботи лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення обFєму спожитого природного газу здійснюється залежно від середньомісячного (середньодобового) обсягу споживання природного газу за аналогічний період (опалювальний або міжопалювальний) попереднього року або фактичний період споживання (опалювальний або міжопалювальний), якщо він становить менше шести місяців за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення."

Згідно наявних в матеріалах справи порівняльної таблиці споживання природного газу ОСОБА_1 за місяці, за які їй донараховано суми не облікованого обFєму природного газу, з аналогічними періодами 2015-2017 роки, можна зробити висновок, що період з вересня 2017 року по січень 2018 року показники є більшими за аналогічний період 2015-2017 років. Таким чином, несправність лічильника газу не мала жодного відношення у даному разі до більшого використання відповідачкою природного газу, оскільки покази лічильника газу змінювались навіть за відсутності включених газових приладів у будинку.

Наведені обставини обумовлюють висновок суду про неможливість задоволення позовних вимог, що у відповідності із ст.141 ЦПК України покладає на позивача обов'язок сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 259, 263-265 ЦПК України суд, -

В И Р І Ш И В :

Публічному акціонерному товариству по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» у задоволенні позовних вимог до ОСОБА_1 про стягнення 10440,82 грн. вартості не облікованого (донарахованого) обFєму та обсягу природного газу F відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Дніпровського апеляційного суду через Криничанський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в тридцятиденний строк з дня проголошення рішення.

Суддя:

ОСОБА_3

р