ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
У Х В А Л А
14 травня 2019 року м. Київ № 826/7660/16
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Катющенко В.П., за участю секретаря судового засідання Литвина Б.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління ДФС у Донецькій області про поворот виконання рішення в адміністративній справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" до Головного управління ДФС у Донецькій, третя особа: Управління Державної казначейської служби України у м. Краматорську Донецької області про визнання протиправними дій, зобов’язання вчинити дії, -
за участю:
від заявника - Шуневич-Христенко В.В.;
від позивача - Руденко Є.О.
від третьої особи - не з'явився
В С Т А Н О В И В:
05.04.2019 представником Головного управління ДФС у Донецькій області подано до суду заяву про поворот виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.07.2016 та ухвали Київського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2017 у справі № 826/7660/16 за позовом Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" до Державної податкової інспекції у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій, третя особа: Управління Державної казначейської служби України у м. Краматорську Донецької області в частині повернення до Державного бюджету України суми грошового зобов’язання з податку на прибуток у розмірі 47479425,10 грн.
Заява мотивована тим, що на виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.07.2016 ДПІ у м. Краматорську були сформовані та направлені до органу Державної казначейської служби висновки про повернення надміру сплачених сум грошового зобов’язання з податку на прибуток за зверненням Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" від 15.11.2016 № 2931-07 на суму 23917732,00 грн та № 3085-07 від 26.12.2016 на суму 23561693,10 грн. Вказані висновки були виконані органом Державної казначейської служби. Враховуючи, що постановою Верховного Суду від 20.02.2018 скасовано постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.07.2016 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2017, заявник вважає, що відповідно до статті 380 Кодексу адміністративного судочинства України, є підстави для повороту виконання постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.07.2016.
Ухвалою суду від 10.04.2019 призначено розгляд заяви Головного управління ДФС у Донецькій області в судове засідання на 14.05.2019.
Відповідно до ухвали суду від 07.05.2019 допущено заміну первинного відповідача у справі - Державну податкову інспекцію у м. Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області його правонаступником - Головним управлінням ДФС у Донецькій області.
Представник заявника у судовому засіданні підтримала подану заяву з викладених у ній підстав.
Представник позивача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення вказаної заяви, вважаючи її необгрунтованою.
Вислухавши пояснення учасників справи, вивчивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Згідно з частинами восьмою та дев’ятою статті 380 Кодексу адміністративного судочинства України заява про поворот виконання може бути подана протягом одного року з дня ухвалення відповідного рішення суду апеляційної чи касаційної інстанції або з дня ухвалення рішення при новому розгляді справи за результатами перегляду рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Суд розглядає заяву про поворот виконання, подану відповідно до частин сьомої та восьмої цієї статті, у двадцятиденний строк з дня надходження заяви у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника і постановляє ухвалу, яку може бути оскаржено у порядку, встановленому цим Кодексом. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.
Так, у травні 2016 року Публічне акціонерне товариство "Укртрансгаз" (далі – ПАТ "Укртрансгаз") звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом, у якому просило суд:
- визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у місті Краматорську Головного управління ДФС у Донецькій області (далі – ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області), яка виразилась у ненаданні до органу казначейства висновку про повернення ПАТ "Укртрансгаз" надмірно сплаченого податку на прибуток в сумі 50125734,00 грн;
- зобов’язати ДПІ у м. Краматорську ГУ ДФС у Донецькій області підготувати та надати до органу казначейства висновок про повернення ПАТ "Укртрансгаз" суми надміру сплаченого податку на прибуток в розмірі 50125734,00 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.07.2016, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2017, адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз" задоволено частково: визнано протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у місті Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області щодо неподання відповідному органові Державної казначейської служби України висновку про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств за зверненням Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз"; зобов’язано Державну податкову інспекцію у місті Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області вчинити дії щодо подання відповідному органові Державної казначейської служби України висновку про повернення надміру сплачених сум грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств за зверненням Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз".
Постановою Верховного Суду від 20.02.2018 касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Краматорську Головного управління Державної фіскальної служби у Донецькій області задоволено частково, скасовано постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 22.07.2016 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 23.03.2017, справу направлено на новий розгляд до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Пунктом 3 частини другої статті 380 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, якщо рішення після його виконання скасовано і справу повернуто на новий розгляд, суд, ухвалюючи рішення, вирішує питання про поворот виконання, якщо при новому розгляді справи він відмовляє в позові повністю.
З аналізу наведених положень статті 380 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що під поворотом виконання слід розуміти повернення позивачем відповідачеві всього одержаного ним за скасованим рішенням у разі відмови у задоволенні позову при новому розгляді.
Так, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.11.2018 у справі № 826/7660/16, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, відмовлено у задоволенні позову Публічного акціонерного товариства "Укртрансгаз".
Зі змісту вказаного судового рішення вбачається, що підставою для звернення позивача до суду з даним позовом було те, щовідповідачем не було розглянуто заяви ПАТ "Укртрансгаз" від 23.02.2016 та від 11.04.2016 про повернення переплати з податку на прибуток у розмірі 50125734,00 грн, яка утворилась станом на 01.02.2016 по філії УМГ "Донбастрансгаз".
Відповідач не заперечував наявність у позивача переплати з податку на прибуток.
Поряд з цим, підставами для відмови у задоволенні позову при прийнятті Окружним адміністративним судом міста Києва рішення від 22.11.2018 у справі № 826/7660/16 були дві обставини:
- контролюючим органом повернуто позивачеві суму надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток в розмірі 47479425,10 грн, які обліковувались по коду "11023100" - авансові внески з податку на прибуток, що свідчить про дотримання останнім вимог Податкового кодексу України в частині повернення надміру сплачених сум податків та відсутності станом на день розгляду справи оскаржуваної бездіяльності;
- відсутність у контролюючого органу підстав для повернення суми податку на прибуток підприємств і організацій, що перебувають у державній власності у розмірі 2646308,90 грн, яка обліковувалась по коду "11020100".
Таким чином, у даному випадку відсутні підстави для повороту виконання рішення, позаяк повернута ПАТ "Укртрансгаз" сума коштів у розмірі 47479425,10 грн є сумою надміру сплачених авансових внесків з податку на прибуток, яка правомірно повернута останньому.
Враховуючи викладене у сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви Головного управління ДФС у Донецькій області.
Керуючись статтями 243, 248, 250, 380 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви Головного управління ДФС у Донецькій області про поворот виконання рішення в адміністративній справі № 826/7660/16 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини дев’ятої статті 380 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала суду може бути оскаржена. Згідно частини першої статті 295 та частини першої статті 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції з урахуванням підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону № 2147-VIII.
Суддя В.П. Катющенко