Рішення № 81695732, 14.05.2019, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2019
Номер справи
580/824/19
Номер документу
81695732
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2019 року справа № 580/824/19

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд в складі головуючого - судді Паламаря П.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання протиправними дій, скасування розпорядження та про зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ), звернувшись з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (18000, м. Черкаси, вул. Смілянська, 23), просить:

-визнати протиправним та скасувати розпорядження відділу з питань призначення та перерахунків пенсії № 5 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 04.10.2018 (о/р НОМЕР_1 ) щодо припинення з 01.10.2018 виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VІІ.;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (ідентифікаційний код юридичної особи 21366538, адреса місцезнаходження - вулиця Смілянська, 23, м. Черкаси) відновити та здійснювати виплату ОСОБА_1 пенсію з інвалідності відповідно до вимог ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VІІ, яку визначити у розмірі 60 відсотків від середньомісячного заробітку з урахуванням довідки прокуратури Черкаської області №18-240 вих. 17 від 17.10.2017;

- зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплатити різницю між пенсією, виплаченою згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", яка виплачувалась з 01.10.2018 та пенсією, згідно ч. 2, 9 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року з урахуванням фактично виплачених сум.

В обґрунтування заявленого позову позивач зазначає, що з 10.10.2017 позивач отримує пенсію по інвалідності. На підставі заяви позивача від 21.02.2018 йому здійснено перерахунок пенсії відповідно до ч. 9 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII. Однак відповідач за відсутності підстав з 01.10.2018 припинив виплату пенсії за вказаним законом і перевів його на пенсію згідно з Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" через відсутність в позивача необхідного стажу роботи на прокурорських посадах. Вважає такі дії протиправними і такими, що суперечать нормам чинного законодавства, грубо порушують його конституційне право на соціальне забезпечення та просить позов задовольнити повністю.

Представник відповідача у відзиві на адміністративний позов зазначив про відсутність підстав для задоволення позову, оскільки позивач у період з 30.07.2001 по 11.05.2010 та з 09.12.2011 по 11.06.2012 працював на посадах, які відповідно до ст. 15 Закону України «Про прокуратуру» не є посадами прокурорів. А тому згідно записів трудової книжки стаж позивача на посадах прокурора становить 7р. 3міс. 6дн. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, суд зазначає наступне.

Суд встановив, що позивач з 03.07.2001 по даний час працює в органах прокуратури, зокрема на посадах: з 30.07.2001 по 31.07.2003 - помічник прокурора Жашківського району Черкаської області, з 01.08.2003 по 11.05.2010 - старший помічник прокурора Жашківського району Черкаської області, з 12.05.2010 по 08.12.2011 - прокурор Лисянського району Черкаської області, з 09.12.2011 по 11.06.2012 - помічник прокурора Жашківського району Черкаської області, з 12.06.2012 по 05.12.2012 - прокурор прокуратури Жашківського району Черкаської області, з 06.12.2012 по 28.05.2014 - старший Жашківського району Черкаської області, з 29.05.2014 no 14.12.2015 - заступник прокурора Жашківського району Черкаської області, з 15.12.2015 по 08.12.2016 - прокурор Жашківського відділу Уманської місцевої прокуратури Черкаської області; начальник Жашківського відділу Уманської місцевої прокуратури Черкаської області, з 09.12.2016 по даний час - прокурор Жашківського відділу Уманської місцевої прокуратури Черкаської області

З жовтня 2017 року позивачу призначена пенсія по інвалідності відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

На підставі заяви позивача від 21.02.2018 йому призначено пенсію по інвалідності відповідно до ч. 9 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII на підставі розпорядження відповідача № 134946 від 27.02.2018.

Відповідно до рішення № 971080134946 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.10.2018. У ньому зазначено, що вид його пенсії - "пенсія по інвалідності", умови призначення - відповідно до ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Призначено пенсію щомісячно з 01.01.2018 довічно у розмірі 4738 грн. 99 коп.

Не погоджуючись із прийнятим рішенням позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір по суті, суд враховує, що згідно ч. 2 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII пенсія прокурорам призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Частиною 9 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII передбачено, що прокурорам, визнаним особами з інвалідністю I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Відповідно до п. 5 Перехідних положень Закону №1697-VII положення цього Закону, в тому числі статті 86 регулює пенсійне забезпечення працівників органів прокуратури.

Відповідно до ст. 15 Закону №1697-VII прокурором органу прокуратури є: 1) Генеральний прокурор України; 2) перший заступник Генерального прокурора України; 3) заступник Генерального прокурора України; 4) заступник Генерального прокурора України - Головний військовий прокурор; 5) керівник підрозділу Генеральної прокуратури України; 6) заступник керівника підрозділу Генеральної прокуратури України; 7) прокурор Генеральної прокуратури України; 8) керівник регіональної прокуратури; 9) перший заступник керівника регіональної прокуратури; 10) заступник керівника регіональної прокуратури; 11) керівник підрозділу регіональної прокуратури; 12) заступник керівника підрозділу регіональної прокуратури; 13) прокурор регіональної прокуратури; 14) керівник місцевої прокуратури; 15) перший заступник керівника місцевої прокуратури; 16) заступник керівника місцевої прокуратури; 17) керівник підрозділу місцевої прокуратури; 18) заступник керівника підрозділу місцевої прокуратури; 19) прокурор місцевої прокуратури.

Проаналізувавши вищенаведені норми суд дійшов висновку, що прокурори мають право на пенсійне забезпечення з інвалідності незалежно від віку за наявності на день звернення стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Проте, суд вважає, що під час вирішення питання про наявність чи відсутність підстав для зарахування періодів роботи на таких посадах до прокурорського стажу, підлягають застосуванню норми законодавства, чинні на час роботи особи на відповідних посадах.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 25.09.2018 у справі №263/13789/16-а.

Під час роботи позивача на цих посадах з 27.04.2007 по 13.06.2012 чинними були положення Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ від 5 листопада 1991 року, статтею 56 якого надано роз`яснення поняття "прокурор", а саме: під поняттям "прокурор" у статті 8, частині четвертій статті 9, частинах першій, другій, третій статті 12, частині першій статті 20, статтях 34, 35, 36, 44, 45, частинах першій, четвертій і шостій статті 46, частині першій статті 46-1, частині першій статті 47, статтях 48, 49, 50, 50-1, частині п`ятій статті 52 і статті 55 цього Закону слід розуміти: Генеральний прокурор України та його заступники, підпорядковані прокурори та їх заступники, старші помічники і помічники прокурора, начальники управлінь і відділів, їх заступники, старші прокурори і прокурори управлінь і відділів, які діють у межах своєї компетенції.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв`язку з прийняттям Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" від 17 травня 2012 року №4711-VI внесено зміни до статті 56 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, які набули чинності 13.06.2012.

Після внесених змін під поняттям "прокурор" у статті 8, частині четвертій статті 9, частинах першій, другій, третій статті 12, частині першій статті 20, статтях 34, 35, 36, 44, 45, частинах першій, третій, п`ятій і сьомій статті 46, статті 46-2, статтях 46-3, 46-4, частині першій статті 47, статтях 48, 48-1, 49, 50, 50-1 та 55 цього Закону слід розуміти: Генеральний прокурор України, перший заступник, заступники Генерального прокурора України, їх старші помічники та помічники, прокурори Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, спеціалізованих прокуратур (на правах обласних), їх перші заступники, заступники, міжрайонні прокурори, прокурори міст, районів, районів у містах та прирівняних до них спеціалізованих прокуратур, їх перші заступники і заступники, начальники головних управлінь, управлінь, відділів прокуратур, їх перші заступники, заступники, старші прокурори та прокурори прокуратур усіх рівнів, які діють у межах своєї компетенції.

Статтею 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ визначалось право на пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури.

Частиною 6 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ визначено, що до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених у статті 56 цього Закону, в тому числі у військовій прокуратурі, стажистами в органах прокуратури, слідчими.

У відповідності до ч. 9 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ прокурорам і слідчим, що визнані інвалідами I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною першою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Із системного аналізу наведених вимог Закону України "Про прокуратуру" №1789-ХІІ, чинними до 15.07.2015, слідує висновок, що періоди перебування позивача з 30.07.2001 по 11.05.2010 та з 09.12.2011 по 11.06.2012 на посадах помічника, старшого помічника прокурора Жашківського району, повинні були враховані відповідачем при вирішенні питання про призначення пенсії, як прокурорський стаж.

Також і ч. 6 ст. 86 Закону №1697-VII передбачає, що до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на прокурорських посадах, зазначених у статті 15 цього Закону, стажистами, на посадах помічників і старших помічників прокурорів.

Таким чином, позивач на момент звернення до відповідача із заявою від 21.02.2018 про призначення пенсії по інвалідності мав десятирічний стаж роботи на прокурорських посадах, тому що його стаж роботи на прокурорських посадах, згідно довідки прокуратури Черкаської області від 19.02.2018 № 11-117вих-18, складав 16 років 6 місяців 13 дні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позивач набув право на перерахунок пенсії на підставі вимог Закону №1697-VII, а тому підлягає до задоволення вимога визнати протиправним та скасувати розпорядження відділу з питань призначення та перерахунків пенсії № 5 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 04.10.2018 (о/р НОМЕР_1 ) щодо припинення з 01.10.2018 виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-VІІ в частині відсутності 10-річного стажу роботи в органах прокуратури.

При цьому, суд звертає увагу, що згідно абз. 4, 5 ч. 15 ст. 86 Закону №1697-VII з 1 січня 2018 року пенсія, призначена відповідно до цієї статті, у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених цим Законом, законами України "Про статус народного депутата України", "Про державну службу", "Про судоустрій і статус суддів", виплачується в розмірі, обчисленому відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього Закону поновлюється.

З аналізу зазначених вимог Закону суд робить висновок, що у період перебування на посадах, які визначені Законом України "Про прокуратуру" №1697-VII пенсія виплачується в розмірі, визначеному Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Виплата пенсії поновлюється лише після звільнення із займаної посади.

Враховуючи, що позивач перебуває на посаді прокурора, яка визначена Законом України "Про прокуратуру" №1697-VII, останній набуде права на виплату пенсії в розмірі в розмірі 60 відсотків від суми місячної (чинної) заробітної плати прокурора, виключно після звільнення.

До цього часу, позивач повинен отримувати пенсію в розмірі, визначеному Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

У той же час, позивач звільнений від сплати судового збору, а тому судовий з відповідача не стягується.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 12, 14, 72, 76, 90, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати розпорядження відділу з питань призначення та перерахунків пенсії № 5 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 04.10.2018 щодо ОСОБА_1 в частині висновку про відсутність 10 річного стажу роботи прокурором в органах прокуратури.

В іншій частині у задоволенні позову відмовити.

Копію рішення направити учасникам справи.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя П.Г. Паламар