Рішення № 81695080, 02.05.2019, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.05.2019
Номер справи
1540/4345/18
Номер документу
81695080
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 1540/4345/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 квітня 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Корой С.М.,

секретаря судового засідання Чернецької О.А.,

за участю сторін:

представника позивача ОСОБА_4. (за довіреністю),

представників відповідачів Рамжева О.Д. (за довіреністю),

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини - ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Савранського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини - ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії.

Підстава звернення до суду - оскарження бездіяльності відповідачів щодо не оформлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки та зобов`язання оформити та видати бланк паспорта у формі паспортної книжечки.

Ухвалою суду від 03.09.2018 року відкрито провадження по справі. Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Ухвалою суду від 12.09.2018 року зупинено провадження у справі № 1540/4345/18 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 806/3265/17 за позовом ОСОБА_3 до Коростенського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, третя особа - Управління Державної міграційної служби України в Житомирській області, про визнання бездіяльності протиправною щодо не оформлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки та зобов`язання оформити та видати бланк паспорта у формі паспортної книжечки.

25.09.2018 року від відповідача надійшов відзив на позов.

11.10.2018 року від позивача надійшла відповідь на відзив.

Ухвалою суду від 01.11.2018 року поновлено провадження по справі № 1540/4345/18.

09.11.2018 року від представника позивача надійшло клопотання в якому зазначено про необхідність залучення до у часті у справі співвідповідача - Любашівський районний сектор ГУ ДМС України в Одеській області, також в клопотанні зазначено про заявлення позовних вимог в цій справі до Суворовського районного відділу. Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що позивач з відповідною заявою про отримання паспорту книжечки звертався до Савранського РС ГУ ДМС України в Одеській області.

З огляду на викладене, враховуючи важливе значення справи для сторін, а також необхідність визначитись з остаточним складом учасників справи та позовними вимогами, а також встановити відповідні факти та обставини із дослідженням думки та правової позиції учасників справи, суд дійшов висновку, що дана адміністративна справа має бути розглянута за правилами загального позовного провадження про що ухвалено рішення 29.01.2019 року.

15.02.2019 року від представника позивача надійшло клопотання про залучення до участі у справі співвідповідача - Савранський районний сектор Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, а також заява про прийняття до розгляду зміненого позову в редакції від 26.02.2019 року.

Ухвалою суду від 26 лютого 2019 року задоволено клопотання представника позивача про залучення до участі у справі, в якості співвідповідача- Савранського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, залучено до участі у справі № 1540/4345/18 співвідповідача- Савранський районний сектор Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області. Також, задоволено заяву представника позивача про прийняття до розгляду зміненого позову в редакції від 26.02.2019 року та прийнято до розгляду заяву про зміну (уточнення) позовних вимог в редакції представника позивача від 26.02.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що вона як мати ОСОБА_2 та її неповнолітня дочка по досягненню нею 16-річного віку звернулись із письмовою заявою до Савранський районний сектор Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про видачу паспорта громадянина України у формі паперової книжечки зразка 1994 року, на що отримала лист в якому зазначається, що паспорт виготовляється лише у формі картки, який містить безконтактний електронний носій. Оскільки родина є віруючою та через свої релігійні переконання відмовляється від отримання та користування будь-якими біометричними документами, що містять інформацію, для зчитування якої необхідні додаткові пристрої, а також від внесення даних про до Єдиного демографічного реєстру та зняття біометричної інформації, позивач вважає протиправними дії відповідача щодо відмови в оформленні та видачі, паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки.

25.09.2018 року та 15.03.2019 року від представника Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області надійшов відзив на позов. Зокрема представник зазначив, що заява про оформлення паспорта громадянина України старого зразка у вигляді книжечки без використання засобів Державного демографічного реєстру була викладена у довільній формі, без дотримання вимог п. 35 постанови № 302 і не є підставою для видачі паспорта будь-якого зразку (у тому числі і у вигляді книжечки), таким чином на день звернення позивача із заявою, були відсутні правові підстави для видачі позивачу паспорта громадянина України зразка 1994 року у формі паперової книжечки.

Враховуючи вищевикладене, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

11.10.2018 року від позивача надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено про необґрунтованість відзиву на позов та не спростування доводів викладених у позові. Щодо надання позивачем заяви довільного характеру, позивач зазначив що в даному спорі має бути встановлено правомірність дій щодо саме відмови у видачі паспорту книжечки зразка 1994 року. Крім того, позивач зазначив, що до заяви про оформлення паспорту заявниками було надано дві фотокартки розміром 3,5х4,5 см, та свідоцтво про народження, а сама заява містить дані про особу.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позов і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст. 72-79 КАС України, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, ч. 2 ст. 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Судом встановлено, що 13.03.2018 року позивач, в інтересах своєї неповнолітньої дитини та особисто ОСОБА_2 , звернулись до Савранського РС Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області із заявою щодо оформлення паспорта громадянина України, в якій просили оформити та видати паспорт громадянина України виключно у вигляді паперової книжечки, який не містить безконтактний електронний носій, відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної ради України 26.06.1992 року № 2503-12, зразок якої затверджено постановою Кабінету Міністрів України 04.06.1994 року № 353 (а.с. 14).

Листом від 20.03.2018 року № 5143/77 Савранським районним сектором Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області позивачу було роз`яснено порядок звернення та вимоги законодавства щодо оформлення заяви для отримання паспорта громадянина України (а.с. 15-17).

Позивач не погодившись із відмовою в оформленні та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді паспортної книжечки, звернувся до суду з цим позовом.

Суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, враховуючи наступне.

У ч.2 ст.21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» зазначено, що кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов`язаний отримати паспорт громадянина України.

Згідно п. 2 постанови Кабінету міністрів України від 25.03.2015 року № 302 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 жовтня 2016 р. № 745) про «Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» паспорт виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Так відповідно до ч.5 ст.21 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус», оформлення паспорта громадянина України здійснюється розпорядником Реєстру. Прийняття заяв-анкет для внесення інформації до Реєстру, видача паспорта громадянина України здійснюються розпорядником Реєстру або уповноваженими суб`єктами, передбаченими пунктом 4 частини першої статті 2 цього Закону.

Як зазначено у пп. 1 п. 7 постанови Кабінету міністрів України від 25.03.2015 року № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються: особі, яка досягла 14-річного віку, - на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.

Відповідно до п. 35 постанови Кабінету міністрів України від 25.03.2015 року № 302 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України» заявник для оформлення паспорта подає, в тому числі, такі документи:

свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (далі - свідоцтво про народження);

оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України).У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України;

документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів):

довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття;

одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру Фотокартка повинна відповідати вимогам рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.

Згідно матеріалів справи, надана письмова заява позивача не відповідає приписам п. 35 постанови Кабінету міністрів України від 25.03.2015 року № 302 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України», оскільки до заяви позивач не додав жодного документу, а сама форма заяви є довільною. Крім того, в заяві міститься запис заявників про те, що свідоцтво про народження і дві фотокартки для оформлення паспорта будуть подані у разі позитивної відповіді (зворотній бік а.с. 14).

Зазначаючи про надання до заяви про оформлення паспорту заявниками документів визначених п. 35 постанови Кабінету міністрів України від 25.03.2015 року № 302 «Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України», позивач не надав до суду жодних доказів на підтвердження цих обставин, також вказані обставини не були підтверджені під час розгляду справи та не підтверджується матеріалами справи.

З огляду на вищевказане суд дійшов висновку, про відсутність у Савранського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області правових підстав для оформлення та видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України будь-якого зразка.

З урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню, у зв`язку з тим, що Савранським районним сектором Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області правомірно та обґрунтовано повідомлено позивача про відсутність правових підстав для видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року у вигляді книжечки, оскільки форма заяви з якою позивач звернувся, була подана в довільній формі та без надання необхідних документів визначених постановою Кабінету міністрів України від 25.03.2015 року № 302.

З огляду на вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.

Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В:

У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини - ОСОБА_2 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, Савранського районного сектору Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії- відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне рішення суду підписане суддею 02.05.2019 року

Суддя Корой С.М.

.