
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №1340/4904/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 травня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області про зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
Позивач звернувся з позовом, в якому просить зобов`язати відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в розмірах, визначених постановою Львівського окружного адміністративного суду від 07.12.2017 року у справі №813/4076/17 і зазначених в довідці №91-18440 від 26.01.2018 року, а саме: посадовий оклад - 2900,00 грн; підвищений посадовий оклад - 2900,00 грн; оклад за звання підполковник - 2200,00 грн; стаж служби в поліції (40%) - 2040,00 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань (50%) - 3570,00 грн; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (40%) - 1160,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) - 435,00 грн; премія (65,4%) - 8047,47 грн, при цьому, вказані в довідці №91-18440 від 26.01.2018 року: загальну суму (всього) - 20352,47 грн та причину звільнення з ОВС - «у відставку за віком (ст.65а)» змінити: на суму (всього) - 23252,47 грн, а причину звільнення з ОВС на «через хворобу» (ст.65б)», з дати виникнення права на перерахунок.
Посилається на те, що на виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду від 07.12.2017 року у справі №813/4076/17 відповідачем підготовлено довідку №91-18440 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача. Разом з тим, вказав, що дана довідка містить недоліки, зокрема - в частині причин звільнення та загальної суми грошового забезпечення, а тому повинна бути повторно виготовлена відповідачем та скерована до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Вважаючи у зв`язку із цим свої конституційні права та гарантії на належний соціальний захист порушеними та такими, що потребують захисту, позивач звернувся до суду з даним позовом.
У встановлений судом строк від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що згідно постанови Львівського окружного адміністративного суду від 07.12.2017 року у справі №813/4076/17 та рішення Львівського окружного адміністративного суду від 15.06.2018 року у справі №813/766/18 спірна довідка №91-18440 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача втратила чинність, а право позивача на перерахунок і виплату пенсії з 01.01.2016 року відновлене у встановленому чинним законодавством порядку, а саме - постановою Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-XII від 09.04.1992 року. Відтак, виготовлення нової довідки на основі довідки, яка визнана судом нечинною, є неможливим. З урахуванням викладеного вважає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та безпідставними, відтак у задоволенні позову слід відмовити повністю.
Ухвалою судді від 24.10.2018 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) учасників справи.
Ухвалою суду від 05.12.2018 року позовну заяву залишено без розгляду у зв`язку із пропущенням строку звернення до адміністративного суду.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.02.2019 року (справа №857/397/19) скасовано ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 05.12.21018 року та направлено справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Ухвалою суду від 01.04.2019 року прийнято до провадження адміністративну справу №1340/4904/18 та призначено судове засідання для розгляду справи по суті.
Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду у справі №813/4076/17 від 07.12.2017 року позов ОСОБА_1 до ГУМВС України у Львівській області в особі Ліквідаційної комісії ГУМВС України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій задоволено повністю. Зобов`язано Ліквідаційну комісію ГУМВС України у Львівській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення розрахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988, постановою Кабінету Міністрів України №1294 від 07.11.2007, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме: посадового окладу; окладу за військовим (спеціальним) званням підполковник; надбавки за вислугу років (40%) (від ПО+підвищення+ОЗ); надбавки за виконання особливо важливих завдань (50%) (від ПО+підвищення+ОЗ+ВС); надбавки за службу в умовах режимних обмежень (15%) (від ПО+підвищення); надбавки за оперативно-розшукову діяльність (40%) (від ПО+підвищення); премії (65,4%) від грошового забезпечення, підвищеного посадового окладу, з дати виникнення права на перерахунок.
26.01.2018 року відповідач на виконання рішення суду у справі №813/4076/17 від 07.12.2017 року видав довідку №91-18440 про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2016 року.
Зміст спірних правовідносин полягає в тому, що вищевказана довідка Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області, на переконання позивача, виготовлена з порушеннями, а тому повинна бути повторна виготовлена відповідачем та скерована до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області. Наведене й зумовило позивача звернутись до суду за судовим захистом.
Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.
Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.
Згідно з ч.1 ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за ним, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно з ч.4 ст.63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. №393» (далі - Порядок №45).
Відповідно до п.1 цього Порядку, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі такого рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п`ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (пункт 2) .
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком (пункт третій).
Матеріалами справи підтверджено, що на виконання постанови Львівського окружного адміністративного суду у справі від 07.12.2017 року у справі №813/4076/17 від 07.12.2017 року відповідачем видано довідку №91-18440 про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.01.2016 року.
Згідно цієї довідки, причиною звільнення позивача зазначено «у відставку за віком (ст.65 «а»)».
Проте, як видно з наказу Управління МВС України у Львівській області від 29.08.2005 року №503 о/с «По особовому складу», позивача звільнено з органів внутрішніх справ відповідно до п.64 «ж» Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29.07.1991 року №114, /за власним бажанням/.
В подальшому, наказом Управління МВС України у Львівській області від 07.12.2005 року №676 о/с «По особовому складу» весено зміни до наказу від 29.08.2005 року №503 о/с «По особовому складу» в частині звільнення та вказано, що причиною звільнення вважати п.65 «б» /через хворобу/; підстава: свідоцтво про хворобу ОСОБА_1 №532 від 18.11.2005 року, видане військово-лікарською комісією УМВСУ у Львівській області.
Втім, відповідача вказаного наказу Управління МВС України у Львівській області від 07.12.2005 року №676 о/с «По особовому складу» не врахував та зазначив інформацію, яка не відповідає дійсності.
Крім того, у спірній довідці зазначено такі основні і додаткові види грошового забезпечення позивача: посадовий оклад - 2900,00 грн; підвищений посадовий оклад - 2900,00 грн; оклад за звання «підполковник» - 2200,00 грн; стаж служби в поліції 40% - 2040,00 грн; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 3570.00 грн; надбавка за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення 40% - 1160,00 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% - 435,00 грн; премія 65,4% - 8047,47 грн.
Загальну суму визначено 20352,47 грн.
Однак якщо перерахувати всі складові спірної довідки, то загальна сума основних і додаткових видів грошового забезпечення позивача повинна становити 23252,47 грн, замість вказаної суми 20352,47 грн, яка є на 2900,00 меншою.
При цьому, вказане не заперечувалось відповідачем.
Щодо посилань відповідача на постанову Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», то суд такі не враховує, адже спірна довідка видана на виконання рішення суду, а не згідно визначеного постановою Кабінету Міністрів порядку. Більше того, на момент виникнення спірних правовідносин така постанова взагалі була відсутньою, що свідчить про безпідставність доводів відповідача.
Аргументи відповідача стосовно того, що довідка Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області від 26.01.2018 року №91-18440 втратила чинність, є необґрунтованими та не підтверджуються матеріалами справи.
З урахуванням досліджених судом фактичних даних в контексті вищенаведених норм суд вважає, що в даному випадку, для відновлення порушеного права позивача достатньо зобов`язати відповідача внести зміни у довідку Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області від 26.01.2018 року №91-18440 в частині зазначення причин звільнення та загальної суми складових основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме причиною звільнення вважати п.65 «б» Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29.07.1991 року №114, - «через хворобу», замість п.65 «а» - «за віком», а загальною сумою основних і додаткових видів грошового забезпечення вважати 23252,47 грн, замість 20352,47 грн, та направити таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. А, згідно ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають частковому задоволенню.
Щодо клопотання про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання відповідача подати в установлений судом термін звіт про виконання судового рішення.
Частиною 1 ст.382 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Тобто положеннями вказаної норм закріплено право саме суду встановлювати контроль за виконанням судового рішення і вирішувати у яких випадках належить подавати відповідний звіт. У суду відсутні підстави вважати, що відповідач буде ухилятись від виконання судового рішення після набрання ним законної сили.
Більше того, такі вимоги не є способом захисту порушеного права та не належать до позовних вимог, які може містити позовна заява у силу ч.1 ст.5 Кодексу адміністративного судочинства України.
Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у вказаній адміністративній справі.
Щодо судових витрат, то питання щодо їх розподілу суд не вирішує, оскільки позивач, відповідно до п.8 ст.5 Закону України «Про судовий збір», звільнений від сплати судового збору і такий ним не сплачувався.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, 262, 291, 382, підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
позов задовольнити частково.
Зобов`язати Ліквідаційну комісію Головного управління Міністерства внутрішніх справ України у Львівській області (місцезнаходження: пл.Генерала Григоренка, 3, м.Львів, 79007; код ЄДРПОУ: 40108833) внести зміни у довідку від 26.01.2018 року №91-18440 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ) в частині зазначення причин звільнення та загальної суми складових основних і додаткових видів грошового забезпечення, а саме причиною звільнення вважати п.65 «б» Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Української РСР від 29.07.1991 року №114, - «через хворобу», замість п.65 «а» - «за віком», а загальною сумою основних і додаткових видів грошового забезпечення вважати 23252,47 грн, замість 20352,47 грн, та направити таку довідку до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області
У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Ланкевич А.З.
Оригінал повного тексту судового рішення складено в одному примірнику 13.05.2019 року.