Рішення № 81666031, 18.04.2019, Гуляйпільський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
18.04.2019
Номер справи
315/1170/18
Номер документу
81666031
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 315/1170/18

Номер провадження № 2/315/41/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

18 квітня 2019 рокуГуляйпільський районний суд Запорізької області

у складі головуючого: судді Яроша С.О.

при секретарі: Дмитренко В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Гуляйполе Запорізької області позовну заяву Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про відшкодування шкоди, -

В С Т А Н О В И В:

21.08.2018 року до суду звернулась Державна екологічна інспекція у Запорізькій області з позовом до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про відшкодування шкоди.

В позові посилалися на те, що Державна екологічна інспекція у Запорізькій області відповідно до Положення про Державну екологічну інспекцію у Запорізькій області, затвердженого наказом Державної екологічної інспекції України № 652 від 28.09.2017р., здійснює державний контроль за додержанням вимог законодавства про екологічну та радіаційну безпеку, про використання та охорону земель, про охорону і раціональне використання вод та відтворення водних ресурсів, про охорону атмосферного повітря, про охорону, захист, використання та відтворення лісів, законодавства щодо наявності дозволів, лімітів та квот на спеціальне використання природних ресурсів, дотримання їх умов, та ін. За матеріалами наданими Гуляйпільським ВП ГУНП у Запорізькій області було встановлено, що 09.12.2015 відповідачами скоєно незаконну порубку дерев породи «Біла акація», у кількості З штук, які росли у лісопосадці поблизу с. Загірне, що розташована в З км. від дороги Мирне-Загірне, Гуляйпільського району, Запорізької області. Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області 29 січня 2016 року складено протокол про адміністративне правопорушення №004967 на ОСОБА_1 та протокол про адміністративне правопорушення №004639 на ОСОБА_2 , за порушення ст. 69, ст. 105 Лісового кодексу України, ст. 40 Закону України «Про рослинний світ», згідно якого відповідачі спільно здійснили незаконне знесення З дерев породи акація біла в лісосмузі неподалік с. Мирне Гуляйпільського району Запорізької області. З протоколами відповідачі ознайомилися, копії отримали, про що свідчить підпис в протоколах. Постановами про накладення адміністративного стягнення від 29.01.2016 № 000027/02/04, № 000028/02/04 відповідачів визнано винними у скоєнні адміністративного правопорушення та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 85,00 грн. на кожного. Штрафи відповідачі сплатили, що підтверджується квитанціями про сплату та свідчить про беззаперечне визнання протиправності своїх дій відповідачами. Результатом такої протиправної поведінки та порушення природоохоронного законодавства України стало спричинення державі шкоди у розмірі 3069 грн. 13 коп. Розрахунок шкоди здійснено відповідно до Додатку 1 до Постанови Кабінету Міністрів Постанови Кабінету Міністрів України від 23.07.2008 № 665 «Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної лісу» з урахуванням індексації такс. Для вирішення питання в добровільному порядку Інспекцією 15.02.2016 на адресу відповідачів було направлено лист про відшкодування шкоди № 490/12 з доданим розрахунком розміру шкоди, проте, в добровільному порядку шкоду сплачено не було, у зв`язку з чим Інспекція вимушена звернутися з позовом до суду про відшкодування заподіяної державі шкоди, прохають стягнути з відповідачів в солідарному порядку шкоду, завдану державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 3069 (три тисячі шістдесят дев`ять) грн. 13 коп. до державного та місцевих бюджетів за реквізитами: р/р № 33116331008393, код ЄДРПОУ 37963916, МФО 899998, код бюджетної класифікації 24062100 (отг. м. Гуляйполе, Гуляйпільський р-н.. Запорізька обл.), отримувач - УК у Гуляйпільському районі Запорізької області, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), стягувач - Державна екологічна інспекція у Запорізькій області та стягнути з відповідачів в солідарному порядку на користь Державної екологічної інспекції у Запорізькій області судові витрати в розмірі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. за такими реквізитами: р/р 35214026081154, код ЄДРПОУ 38025388, МФО 820172, банк ОПЕРУ Державного казначейства України.

23.10.2018 року ухвалою судді Гуляйпільського районного суду Запорізької області Яроша С.О. позовну заяву прийнято до провадження, відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено до розгляду у відкрите підготовче судове засідання на 19.11.2018 року.

19.11.2018 року ухвалою Гуляйпільського районного суду Запорізької області підготовче судове засідання відкладено на 23.01.2019 року.

23.01.2019 року ухвалою судді Гуляйпільського районного суду Запорізької області Яроша С.О. закрито підготовче провадження та призначено до розгляду у відкрите судове засідання на 14.03.2019 року.

14.03.2019 року судове засідання не відбулося у зв`язку з відрядження судді Яроша С.О. до м.Запоріжжя, судовий розгляд відкладено на 18.04.2019 року.

18.04.2019 року належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи судом, представник позивача в судове засідання не з`явився, надав суду клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, прохав їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 , належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи судом, в судове засідання не з`явився, про причини неявки суду не повідомив, заяву про розгляд справи без його участі не надав, відзив на позов суду не подав.

Відповідач ОСОБА_1 , належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи судом, в судове засідання не з`явився, про причини неявки суду не повідомив, заяву про розгляд справи без його участі не надав, відзив на позов суду не подав.

Суд, керуючись ст.280 ЦПК України, так як належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи судом, відповідачі у судове засідання не з`явилися, про причини неявки суду не повідомили, відзив на позов не надали, та проти заочного розгляду справи не заперечує представник позивача, розглядає справу заочним розглядом на підставі наявних у справі доказів.

Фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу при розгляді даної справи не здійснювалось відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, так як розгляд справи здійснювався судом у відсутність всіх учасників справи.

Суд, оцінивши наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, об`єктивному, всебічному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, вважає встановленими наступні обставини:

30.12.2015 року постановою слідчого Гуляйпільского ВП Пологівського ВП ГУНП в Запорізькій області Перегінець Г. В. закрито кримінальне провадження, внесене до ЄДРДР за № 12015080220000618 від 10.12.2015 року відносно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у зв`язку з відсутністю складу злочину, передбаченого ст. 216 КК України, виділено та направлено матеріали перевірки відносно ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Державної екологічної інспекції у Запорізькій області для притягнення останніх до адміністративної відповідальності за ст. 65 КУпАП.

29.01.2016 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області Григоренком О. В. складено протокол № 004967 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 ст. 65-1 КУпАП.

29.01.2016 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області Григоренком О. В. складено протокол № 004639 про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2 ст. 65-1 КУпАП.

29.01.2016 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області Григоренком О. В. винесено постанову № 000027/02/04 про накладення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_1 за ст. 65-1 КУпАП у вигляді штрафу на користь держави в сумі 85 грн.

29.01.2016 року державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Запорізької області Григоренком О. В. винесено постанову № 000023/02/04 про накладення адміністративного стягнення відносно ОСОБА_2 за ст. 65-1 КУпАП у вигляді штрафу на користь держави в сумі 85 грн.

Відповідно до квитанції № 24129764 від 29.01.2016 року ОСОБА_1 сплатив накладене на нього адміністративного стягнення за ст. 65-1 КУпАП у вигляді штрафу на користь держави в сумі 85 грн.

Відповідно до квитанції № 24129787 від 29.01.2016 року ОСОБА_2 сплатив накладене на нього адміністративного стягнення за ст. 65-1 КУпАП у вигляді штрафу на користь держави в сумі 85 грн.

Згідно розрахунку розміру заподіяної шкоди внаслідок незаконного знесення дерев на території Гуляйпільського району у лісосмузі, яка розташована в с. Мирне ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , здійсненим Державною екологічною інспекцією у Запорізькій області від 01.02.2016 року відповідно до Додатку 1 "Такси для обчислення розміру шкоди, заподіяної зеленим насадженням у межах міст та інших населених пунктів»., розмір заподіяної шкоди становить 3069,13 грн.

Відповідно до листа № 490/12 від 15.02.2016 року Державної екологічної інспекції у Запорізькій області Семенюку Є. О. та ОСОБА_2 . запропоновано солідарно сплатити шкоду, заподіяну державі в сумі 3069 грн., 13 коп., відповідно до ст. 69 Закону України «Про охорону навколишнього середовища», яку перерерахувати до місцевого бюджету Мирненської сільської ради Гуляйпільського району Запорізької області за вказаними в листі реквізитами та надати копію платіжного документу на підтвердження сплати.

Суд, задовольняючи позов в повному обсязі, виходить з наступного.

Згідно ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 13 Конституції України, земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону.

Відповідно до ст.ст. 6, 25, 36 Закону України «Про рослинний світ» Державна екологічна інспекція України здійснює державне управління у сфері охорони та контролю використання та відтворення рослинного світу.

Державна екологічна інепекція України у Запорізькій облаеті є теріторіальним органом Державної екологічної інспекції України, який діє у складі Держекоінспекції України і їй підпорядковується.

Так, відповідно до ст.66 Конституції України кожен зобов`язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.

Згідно із ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов`язкових екологічних вимог: здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубний квиток або лісовий квиток, що видається безоплатно.

Згідно ст.40 Закону України «Про рослинний світ», порушення законодавства про рослинний світ тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законами України. Відповідальність за порушення законодавства про рослинний світ несуть особи, винні у протиправному знищенні або пошкодженні об`єктів рослинного світу.

Статтею 105 Лісового Кодексу України передбачено, що порушення лісового законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність. Відповідальність за порушення лісового законодавства несуть особи, винні, зокрема, у незаконному вирубуванні та пошкодженні дерев і чагарників.

Відповідно до ст. 41 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлює економічні заходи забезпечення охорони навколишнього природного середовища, зокрема, передбачає відшкодування в установленому порядку збитків, завданих порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища.

Згідно ч.4 ст.68 цього ж Закону підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Відповідно до ст.ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов`язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації в повному обсязі.

Відповідно до частини 1 статті 1166 Цивільного кодексу України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відповідно до ч. 1 ст. 1190 ЦК України особи, спільними діями або бездіяльністю яких було завдано щкоди, несуть солідарну відповідальність перед потерпілим.

Згідно ст. 47 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», частина грошових стягнень за порушення норм і правил охорони навколишнього природного середовища та шкода, заподіяна порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища спрямовується до спеціально створених фондів охорони навколишнього природного середовища у відповідних місцевих бюджетах за місцем заподіяння екологічної шкоди.

Судом встановлено, що 09.12.2015 року ОСОБА_1 та ОСОБА_2 скоєно незаконну порубку дерев породи «Біла акація», у кількості З штук, які росли у лісопосадці поблизу с. Загірне, що розташована в З км. від дороги Мирне-Загірне, Гуляйпільського району, Запорізької області, які своїми діями спричинили шкоду державі у розмірі 3069 грн. 13 коп., порушивши вимоги ст. 40 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. 69 Лісового Кодексу України, що відповідно до ч.2 п.8 ст.16 ЦК України підлягає захисту шляхом відшкодування майнової шкоди.

Невідшкодування ОСОБА_1 та ОСОБА_2 шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, призводить до ненадходження до бюджету коштів, необхідних для забезпечення функцій Держави, визначених Конституцією України, та відповідно завдає шкоди інтересам держави.

А тому позов підлягає задоволенню як такий, що ґрунтується на законі, підтверджений обставинами, які встановлені судом під час їх перевірки належними, достовірними та допустимими доказами.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Так як позов задоволено в повному обсязі, то суд відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України покладає на відповідачів понесені позивачем і документально підтверджені витрати на сплату судового збору в сумі 1762 грн. та стягує їх з кожного з відповідачів у сумі 881,00 грн. на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 1166 ЦК України, ст. ст. 41, 68, 69 ЗУ «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 10, 13, 82, 141, 264, 265, 273, 280-289 ЦПК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Державної екологічної інспекції у Запорізькій області до ОСОБА_1 , ОСОБА_2 про відшкодування шкоди - задовольнити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_3 та ОСОБА_2 , шкоду, завдану державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства в розмірі 3069 (три тисячі шістдесят дев`ять) грн. 13 коп. до державного та місцевих бюджетів за такими реквізитами: р/р № 33116331008393, код ЄДРПОУ 37963916, МФО 899998, код бюджетної класифікації 24062100 (отг. м. Гуляйполе, Гуляйпільський р-н.. Запорізька обл.), отримувач - УК у Гуляйпільському районі Запорізької області, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), стягувач - Державна екологічна інспекція у Запорізькій області.

Стягнути з ОСОБА_1 та ОСОБА_2 на користь Державної екологічної інспекції у Запорізькій області судові витрати по 881,00 грн з кожного за такими реквізитами: р/р 35214026081154, код ЄДРПОУ 38025388, МФО 820172, банк ОПЕРУ Державного казначейства України.

Повний текст рішення буде складений 25.04.2019 року.

На заочне рішення може бути подана заява про його перегляд протягом 30 днів з дня його проголошення.

Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом 30 днів з дня його проголошення.

Суддя:С. О. Ярош