
Справа № 182/7428/17
Провадження № 2/0182/308/2019
Р І Ш Е Н Н Я
Іменем України
07.05.2019 року м. Нікополь
Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області в складі:
головуючого-судді Кобеляцької-Шаховал І.О.
секретар Іванова Т.С.
за участю представника позивача Царьової О.М.
представника відповідача ОСОБА_1 .
розглянувши у відкритому судовому засіданнні в залі суду в м.Нікополі цивільну справу за позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_2 про стягнення збитків, -
В С Т А Н О В И В:
До Нікопольського міськрайонного суду Дніпропетровської області надійшла позовна заява ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_2 про стягнення збитків.
В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що відносини між газопостачальними підприємствами, газорозподільними підприємствами та фізичними особами (населенням) - споживачами газу регулюються Кодексом газорозподільних систем, затвердженого постановою Національної комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015 року та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06.11.2015 року за № 1379/27824. Згідно положень ст.15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання чи оспорювання. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів встановлений ст.16 ЦК України. Відповідно п.1 ст.1 Закону України «Про ринок природного газу», оператор газорозподільної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із розподілу природного газу газорозподільною системою на користь третіх осіб (замовників); побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі, для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність; Регулятор - національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг; Кодекс газотранспортної системи, кодекс газорозподільних систем, кодекс газосховища, кодекс установки LNG - правила експлуатації та доступу до газотранспортної системи, газорозподільної системи, газосховища, установки LNG, що затверджуються Регулятором. Відповідно до п.1 ст.4 Закону України «Про ринок природного газу», державне регулювання ринку природного газу здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства. Відносини, які виникають між постачальником та споживачами, з урахуванням їх взаємовідносин з Операторами ГРМ, регулюються Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2496 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1382/27827. Відповідно до розділу III Правил постачання, підставами для постачання природного газу побутовому споживачу є: наявність у побутового споживача договору розподілу природного газу, укладеного з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого підключений об`єкт споживача, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб`єкту ринку природного газу; наявність у побутового споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов. Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2498 затверджено Типовий договір розподілу природного газу, який є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної поставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів. У відповідності до п.1.2. та 1.3. розділу І Типового договору розподілу природного газу, умови цього договору однакові для всіх споживачів та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу ГРС. Даний договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього договором (акцептуванням договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема, надання підписаної споживачем заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу. Також в розділі III Правил постачання вказано, що договір постачання природного газу споживачу розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору. Згідно п.11 розділу III Правил постачання, постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється за вільними цінами, крім ціни постачальника із спеціальними обов`язками, яка встановлюється відповідно до законодавства. Відповідно до глави 4 розділу IX Кодексу ГРС, визначення фактичного об`єму споживання (розподілу/постачання) природного газу (алокації) по об`єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Операторами ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника газу з урахуванням вимог Кодексу ГРС та договору. Умови приєднання позивача до Типового договору виконано. Фактом приєднання ОСОБА_2 до умов Типового договору (акцептування договору) є фактичне споживання природного газу та його оплата. Відтак, згідно розділу VIII Типового договору розподілу природного газу, відповідач зобов`язаний виконувати його умови та несе передбачену законом відповідальність за невиконання чи неналежне виконання своїх обов`язків. Пунктом 2.3. Типового договору розподілу природного газу передбачено, що, окрім договору, сторони зобов`язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом ГРС. Згідно п.3 глави 5 розділу III Кодексу ГРС, власники газових мереж, у тому числі, побутові споживачі, згідно з актом розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін відповідають за експлуатацію цих мереж та їх складових, забезпечують належну їх експлуатацію, згідно з чинним законодавством, зокрема, Правил безпеки системи газопостачання, затвердженими наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованими в міністерстві юстиції України 088 червня 2015 року за № 674/27119. Отже, позивач несе відповідальність згідно із законодавством за пошкодження лічильника газу, а також дій, що призводять до заниження показань лічильника. Згідно ст.526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. В помешканні позивача за адресою: АДРЕСА_1 був встановлений лічильник газу марки «Октава» типорозміру 0-6. 15 лютого 2017 року представниками ПАТ «Дніпропетровськгаз», на об`єкті - житловий будинок, за адресою: АДРЕСА_1 у споживача ОСОБА_2 встановлено факт порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, відповідно до п.п.3 п.1 гл.2 розд.XI Кодексу ГРС, виявлено дію спрямованого магнітного поля на лічильний механізм марки «Октава» типорозміру Об, заводський номер 535429, рік випуску - 2003, з показниками на дату складання акту 04648. Про що, на вимогу Кодексу ГРМ, за участю споживача, складено відповідний акт про порушення за № 7. Даний акт особисто підписано споживачем ОСОБА_2 , що свідчить про достовірність даних, вказаних в зазначеному акті про порушення від 15.02.2017 року. Також, в акті про порушення вказано, що проведення експертизи лічильника газу буде проводитись о 09 год. 30 хв. 21.02.2017 року за адресою: АДРЕСА_3 Отже, споживач був завчасно повідомлений про час, дату та місце проведення експертизи лічильника газу. В присутності ОСОБА_2 лічильник марки «Октава» типорозміру Об, заводський номер 535429, рік випуску - 2003, було демонтовано для проведення експертизи, з метою захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи, додатково опломбовано вхідний - пломбою № с35386931, та вихідний - пломбою № с35386932 патрубки цього лічильника, запаковано в поліетиленовий пакет і опломбовано пломбою № сЗ53 86933. Згідно ст.1 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», повірка ЗВТ - це сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам. На території Дніпропетровської області уповноваженим органом на проведення повірки законодавчо врегульованих засобів вимірювальної техніки, що перебуває в експлуатації, є ДП «Дніпростандартметрологія». 21 лютого 2017 року в присутності інженера з метрології ДП «Дніпростандартметрологія» було проведено експертизу ЗВТ марки «Октава» типорозміру Об, заводський номер 535429 , рік випуску - 2003, за результатами якої складено відповідний акт експертизи лічильника газу № 7, з висновком комісії: «Підтверджено втручання з вини споживача. Лічильник визнано непридатним для комерційного обліку газу, згідно п.1.1, 1.3, 1.5, та п.6.4.1. Р50-071-98. Виявлені конструктивні зміни відлікового механізму не заводського походження, які призводили до заниження показників». Під час проведення експертизи здійснювалась відеофіксації. Вказаний вище акт експертизи підписаний членами комісії та позивачем, що свідчить про достовірність даних, вказаних в акті експертизи № 7 від 21.02.2017 року. Експертиза лічильника марки «Октава» типорозміру 06, заводський номер 535429, рік випуску - 2003 проводилася комісійно і жоден член комісії і навіть споживач не відмовився від підпису даного акту експертизи. Крім того, в акті експертизи передбачена окрема думка члена комісії або споживача. Позивачем не вказано в акті експертизи № 7 від 21.02.2017 року жодного зауваження, клопотань про залучення додаткових експертів для проведення експертизи не надходило. З акту експертизи лічильника газу № 7 від 21.02.2017 року вбачається, що споживач був присутній при проведенні експертизи лічильника газу, про що свідчить особистий підпис ОСОБА_2 . За рішенням комісії не призначено додаткової експертизи ЗВТ марки «Октава» типорозміру Об, заводський номер 535429, рік випуску - 2003. Отже, з огляду на вказане, висновки про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ є обгргунтованими та одноголосними. Згідно Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність», законодавчо врегульованих ЗВТ, що перебувають в експлуатації, проводиться науковими метрологічними центрами, метрологічними центрами та повірочними лабораторіями, уповноваженими на проведення повірки відповідних засобів. Виходячи з викладеного вище, висновки щодо непридатності до експлуатації лічильника та наявності похибок при вимірюванні можуть бути надані лише уповноваженими повірниками у сфері метрології, тому вважають, що проведена експертиза 21.02.2017 року є достатньою для встановлення факту несанкціонованого втручання в роботу побутового лічильника газу, оскільки проведена згідно вимог Кодексу ГРС в присутності представника ДП «Дніпростандатртметрологія». 15 лютого 2017 року виявлене представниками ПАТ «Дніпропетровськгаз» порушення передбачене Кодексом ГРС та кваліфікується, як несанкціонований відбір природного газу, а саме - несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (пп. п.1 гл.2 розд.XI Кодексу ГРС). Дане порушення належним чином, з дотриманням положень глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, за участю ОСОБА_2 зафіксовано актом про порушення № 7 від 15.02.2017 року, що також підтверджено актом експертизи № 7 від 21.02.2017 року. Згідно п.1 гл.2 розд.XI Кодексу ГРС, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів природного газу належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. Згідно п.1 гл.3 розд.XI Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявилися пошкодженими, але не більше 12 місяців. 24 лютого 2017 року комісією ПАТ «Дніпропетровськгаз» в присутності Рак Наталії Сергіївни було розглянуто акт про порушення № 7 від 15.02.2017 року та за результатами висновку комісії споживачу проведено донарахування об`ємів природного газу, згідно п.1 гл.3 розд.XI Кодексу ГРС за період з 15.02.2016 року по 31.01.2017 року за граничними об`ємами в розмірі 17 539,58 грн. Отже, враховуючи викладене вище, дії ПАТ «Дніпропетровськгаз» щодо складання акту про порушення № 7 від 15.02.2017 року та по нарахуванню об`ємів спожитого газу за граничними об`ємами споживання є правомірними. Ст.22 ЦК України встановлено загальні правила відшкодування збитків та передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. У відповідності до ст.57 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема, звуко- і відеозаписів, висновків експертів. Як передбачено ст.58 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обгрунтувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. За загальним принципом доказування та подання доказів, відповідно до ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Також, згідно п.8, гл.9, розд. X Кодексу ГРС, якщо за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки ЗВТ буде підтверджений факт несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ, у всіх випадках витрати, пов`язані з демонтажем, транспортуванням, монтажем ЗВТ, та витрати, пов`язані з експертизою або позачерговою чи експертною повіркою ЗВТ, компенсуються за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). При цьому, якщо сам ЗВТ за результатами експертизи або позачергової чи експертної повірки буде визнаний таким, що непридатний до подальшої експлуатації та потребує ремонту, витрати, пов`язані з ремонтом ЗВТ або встановленням нового ЗВТ, мають бути компенсовані за рахунок споживача (сторони, відповідальної за збереження ЗВТ). Відповідно до пп.4, п.11, гл.5, розд.XI Кодексу, при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються. 28.02.2017 року відповідачем особисто під підпис було отримано Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості та рахунок на оплату збитків. Згідно п.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. За таких обставин звернулись до суду і просять стягнути з ОСОБА_2 (інн НОМЕР_2 ) суму завданих ПАТ «Дніпропетровськгаз» збитків в розмірі 17 539,58 грн. на р/р НОМЕР_3 , МФО 300647, ПАТ «Банк Кліринговий Дім» м.Київ, код ЄДРПОУ 03340920. А також стягнути з ОСОБА_3 на користь ПАТ «Дніпропетровськгаз» витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 600,00 грн. на розрахунковий рахунок: № НОМЕР_4 в ПАТ «Державний Ощадбанк України», МФО 305482, ПАТ «Дніпропетровськгаз» ЄДРПОУ 03340920.
Відповідачка надала відзив на позов, в якому зазначила, що, відповідно до п.8 розділу V (порядок оформлення акта про порушення) Глави XI Газорозподільчого кодексу, акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії). В Акті про порушення № б/н від 15.05.2017 року, який було надано їй працівниками Відповідача, зазначено, що Комісія з розгляду цього акту буде проводити засідання «21» 02 2017 року о 9:30 за адресою: АДРЕСА_3 контактний телефон. Споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення (п. 10 розділу V глави XI Газорозподільчого кодексу). 21 лютого 2017 року, як це анонсовано в Акті про порушення, комісія з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ не проводилась. Як вбачається з додатків до позовної заяви, комісія з розгляду актів про порушення відбулась 24.02.2017 року. Ні в письмовому вигляді, ні усно їй про переніс дати засідання комісії по розгляду акта повідомлено не було. Письмової згоди на проведення засідання комісії без своєї присутності вона не надавала. Таким чином, її як споживача даної послуги позбавили законного права на захист своїх інтересів у передбаченому законом порядку. Згідно п.9 глави 5 «Порядок оформлення акта про порушення» розділу XI Кодексу ГРС, до складу комісії з розгляду актів про порушення має входити не менше трьох представників Оператора ГРМ зі складу інженерно-технічного персоналу та юристів. Крім того, Оператор ГРМ офіційним листом має запросити для участі на постійній основі у складі комісії по одному уповноваженому представнику метрологічної організації та територіального органу Регулятора. У разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії комісія створюється без участі такого представника. З копії Протоколу засідання комісії по розгляду акта, доданого до позову, вбачається, що комісію Оператора ГРМ складено з наступних осіб: ОСОБА_4 . - старший менеджер відділу продажів; ОСОБА_5 - менеджер з продажів; ОСОБА_6 . - фахівець І категорії СЕБ; ОСОБА_7 . - головний юрисконсульт; ОСОБА_8 . - провідний інженер з ВТВ; ОСОБА_9 . - старший майстер ВБСГ; ОСОБА_10 . - майстер СЗВПЛГ. Отже, серед членів складу комісії відсутні уповноважені представники метрологічної організації та територіального органу Регулятора. Таким чином, комісія з розгляду Акту про порушення, яка була проведена 24.02.2017 року без наявності уповноважених представників метрологічної організації та територіального органу Регулятора, є неправомочною приймати будь-які рішення щодо розгляду Акту про порушення № б/н від 15.05.2017 року. У березні 2017 року їй зателефонували представники позивача та запросили до себе отримати примірник Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу та його вартості від 24.02.2017 року. Під час здійснення розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу Оператор ГРМ застосував опалювальну площу - 25,18 м2. Цей розмір опалювальної площі є ключовим під час здійснення розрахунку. Однак, їй не зрозуміло, звідки Оператор ГРМ взяв цю площу, оскільки технічний паспорт на своє домоволодіння вона їм не надавала. Розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу здійснено Оператором ГРМ за період, що дорівнює 12 місяцям. Однак, відповідно до п.2.2. Порядку відшкодування збитків, завданих газопостачальному або газорозподільному підприємству внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання, затвердженого Постановою НКРЕ від 29 травня 2003 року № 475, у разі пошкодження лічильника газу, повірочного тавра, цілісності його пломб з вини споживача або дій споживача, що призвело до заниження показань лічильника, розрахунок збитків здійснюється за нормами з урахуванням кількості підключених газових приладів, пристроїв, розміру опалювальної площі, кількості осіб, яким надавались послуги з газопостачання, та кількості днів з часу останнього контрольного зняття представником газопостачального або газорозподільного підприємства показань лічильника газу до дня виявлення порушення, але не більше, ніж за 6 місяців. Таким чином, Оператор ГРМ під час розрахунку застосував період, який в два рази більше, ніж це передбачено законодавством. У квітні 2017 року, після отримання Акту-розрахунку, вона через свого представника звернулась до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг із запитаннями: чи є порушенням процедури розгляду Акту про порушення у разі проведення комісії в інший час, ніж вказано в Акті про порушення без попередження споживача; чи має право комісія з розгляду акту про порушення здійснювати нарахування збитків, якщо Акт про порушення не відповідає вимогам розділу XI Кодексу Газорозподільних систем, з огляду на те, що, згідно з п.1 Розділу 1 Глави XI Кодексу Газорозподільних систем щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цього розділу; чи є порушенням прав споживача розгляд Акту про порушення без присутності самого споживача з вини Оператора ГРМ. Голова НКРЕКІІ Вовк Д. у своїй відповіді зазначив, що. якщо представником Оператора ГРМ не зазначено в акті про порушення, зокрема, місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; контактний телефон особи Оператора ГРМ, акт про порушення вважається оформлений з порушенням вимог глави 5 розділу XI Кодексу. В її випадку, всупереч даним, зазначеним в Акті про порушення, не повідомивши її, комісію з розгляду її Акту про порушення було проведено не в той день, який зазначено в Акті, не в той час, та взагалі в іншому місті (м.Марганець Марганецька дільниця), відсутній контактний телефон. Далі у своїй відповіді Голова НКРЕКП Вовк Д. зазначає, що перерахунок (донарахування) або зміна режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі, побутовому споживачу застосовуються за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРПМ, відповідно до вимог розділу XI Кодексу. Таким чином, оскільки Акт про порушення та процедура проведення комісії з розгляду цього Акту здійснено з порушенням вимог розділу XI Кодексу, то перерахунок (донарахування) об`єму та обсягу природного газу і його вартості не застосовуються. Беручи до уваги вищенаведене, керуючись ст.178 ЦПК України, просить суд відмовити ПАТ по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» у задоволенні позовних вимог.
Позивачем було надано відповідь на відзив на позовну заяву, де зазначається, що відповідач у своєму відзиві невірно розуміє складені акти та те, про що в них йдеться. Так, Акт про виявлення порушень б/н був складений 15.02.2017 року В ньому взагалі не йдеться про місце і час проведення експертизи, а вже в Акті про демонтаж лічильника газу для проведення експертизи б/н від 15.02.2017 року зазначено, що споживач ОСОБА_3 запрошується о 9:30 год. 21.02.2017 року для проведення експертизи лічильника і вказано місце проведення експертизи: АДРЕСА_3. Даний Акт підписаний відповідачем. Також, вищезазначений Акт про виявлення порушень б/н від 15.02.2017 року не є актом, який мається на увазі в Главі XI Газорозподільного кодексу. Цей Акт засвідчує факт, що працівники позивача, дійсно, виявили порушення в роботі лічильника, але ж ці порушення потрібно підтвердити або спростувати, тому далі лічильник газу демонтується для проведення експертизи. Як працівники позивача могли в Акті про виявлення порушень б/н від 15.02.2017 року визначити місце, дату та орієнтовний час засідання комісії по розгляду актів про порушення, якщо ще не було відомо, чи є порушення, чи ні. А вже після проведення експертизи, яка відбулася 21.02.2017 року, і на якій була присутня відповідачка, про що складений Акт № 7 експертизи лічильника газу від 21 лютого 2017 року, виявлено втручання в роботу лічильника з вини споживача, і тільки тоді призначається засідання комісії по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем. Просить суд взяти до уваги те, що висновки комісії про проведення перерахунку (донарахувань) об`ємів природного газу за період з 15.02.2016 року по 31.01.2017 року ґрунтуються саме на Акті № 7 експертизи лічильника газу від 21 лютого 2017 року, а не на акті про виявлення порушень б/н від 15.02.2017 року. До того ж, п.8 глави 5 Розділу XI Кодексу ГРС Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Далі, відповідач сам собі суперечить з приводу присутності на засіданні комісії представників метрологічної організації та територіального органу Регулятора, посилаючись на п.9 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, адже там передбачено, що, у разі відмови метрологічної організації або територіального органу Регулятора в делегуванні свого представника для участі на постійній основі у складі комісії, комісія створюється без участі такого представника. Потім відповідач зазначає, що серед членів складу комісії відсутні уповноважені представники метрологічної організації або територіального органу Регулятора, і робить висновки, нічим не підтверджені, про те, що комісія є неправомочною приймати будь-які рішення. Але відповідач не до кінця ознайомився з п.9 глави 5 розділу XI Кодексу ГРС, адже далі йдеться, що остаточний склад комісії з розгляду актів про порушення затверджується наказом Оператора ГРМ. У своєму відзиві відповідач пише, що у березні 2017 року їй зателефонували представники позивача та запросили отримати примірник Акту-розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 24.02.2017 року. Як вбачається з матеріалів, які додані до позовної заяви, Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості від 24.02.2017 року та Рахунок на оплату збитків від 24.02.2017 року відповідач отримала 28.02.2017 року, то для чого б представники позивача телефонували їй у березні 2017 року невідомо, тобто це вже є відвертою брехнею. Що стосується незгоди відповідача щодо здійснення розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу на опалювальну площу - 25,18 м2, відповідно до п.5 Розділу III Правил постачання природного газу, затверджених Постановою НКРЕКП № 2496 від 30.09.2015 року, передбачено, що нові власники об`єктів (нові споживачі) разом із заявою про укладання договору постачання природного газу пред`являють постачальнику із спеціальними обов`язками оригінали таких документів: документи, якими визначено право власності чи користування на об`єкт (приміщення); документ, що посвідчує особу споживача (для громадян України - паспорт громадянина України або тимчасове посвідчення громадянина України (для осіб, недавно прийнятих до громадянства України); для іноземців та осіб без громадянства - національний паспорт або документ, що його замінює), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті, - серія та номер паспорта). Нарахування було здійснено, згідно проведеної інвентаризації будинку, про що складений Акт інвентаризації № 0320018789 від 24.02.2017 року, який підписаний відповідачем. Тобто, відповідач був згодний з визначенням опалювальної площі у розмірі 25,18 м2. До того ж, цей Акт був складений в той день, а саме 24.02.2017 року, коли засідала комісія по розгляду актів про порушення Кодексу газорозподільних систем, і відповідач була на ньому присутня, оскільки постало питання нарахування і потрібно було визначити опалювальну площу, і відповідач з представниками позивача повернулася до свого домоволодіння для складення вищезазначеного акту інвентаризації. Посилання відповідача на Порядок відшкодування збитків, завданих газопостачальному або газорозподільному підприємству внаслідок порушення споживачем природного газу Правил надання населенню послуг з газопостачання, затвердженого Постановою НКРЕ від 29 травня 2003 року № 475 є недоречним, оскільки даний Порядок втратив силу.
В судовому засіданні представник позивача свої позовні вимоги підтримала в повному обсязі і суду пояснила, що факт втручання позивача в роботу лічильника був зафіксований не лише їх працівниками, а й підтверджений висновками комісії. Відповідачка знала, коли й де відбудеться засідання комісії. Про це є відмітка в Акті 7 від 21.02.2017 року. Крім того, опалювальна площа будинку була визначена представниками позивача за згодою та у присутності відповідачки. Порушення було прихованим способом, тому представникам позивача прийшлось розкривати лічильник. Але комісією було доведено, що при допомозі магніту відповідачка зменшувала показання витрати газу.
Представник відповідача позовні вимоги до своєї довірительки в судовому засіданні не визнав і суду пояснив, що в Акті зазначено, що Акт буде розглядатись 21.02.2017 року. Однак, в цей день порушення не розглядалось, а розглядалось 24.02.2017 року, про що його довірительці повідомлено не було. На комісії, яка складалась із 7 осіб, не було жодного представника метрології. Тому склад комісії не компетентний. Крім того, опалювальна площа теж зазначена неправильно. Його довірителька не надавала документів і звідки взялась ця площа їм невідомо. Тому й сума збитків, яка була обчислена, виходячи з неправильної площі будинку, теж не відповідає дійсності.
Вислухавши представників сторін, вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст.6 Конвенції „Про захист прав людини і основоположних свобод", кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
Згідно п.17 Правил надання населенню послуг газопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України за № 2246 від 09.12.1999 року, споживач природнього газу зобов`язаний своєчасно сплачувати послуги за наданий природній газ згідно встановлених тарифів, не пізніше 10 числа наступного місяця.
Відповідно до п.1 ст.4 Закону України «Про ринок природного газу», державне регулювання ринку природного газу здійснює Регулятор у межах повноважень, визначених цим Законом та іншими актами законодавства. Відносини, які виникають між постачальником та споживачами, з урахуванням їх взаємовідносин з Операторами ГРМ, регулюються Правилами постачання природного газу, затвердженими Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2496 та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1382/27827. Відповідно до розділу III Правил постачання, підставами для постачання природного газу побутовому споживачу є: наявність у побутового споживача договору розподілу природного газу, укладеного з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого підключений об`єкт споживача, та присвоєння споживачу Оператором ГРМ персонального ЕІС-коду як суб`єкту ринку природного газу; наявність у побутового споживача укладеного з постачальником договору постачання природного газу побутовим споживачам та дотримання його умов. Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2498 затверджено Типовий договір розподілу природного газу, який є публічним, регламентує порядок та умови переміщення природного газу з метою фізичної поставки Оператором ГРМ обсягів природного газу, які належать споживачам (їх постачальникам), до об`єктів споживачів. У відповідності до п.1.2. та 1.3. розділу І Типового договору розподілу природного газу, умови цього договору однакові для всіх споживачів та розроблені відповідно до Закону України «Про ринок природного газу» і Кодексу ГРС. Даний договір є договором приєднання, що укладається з урахуванням вимог статей 633, 634, 641 та 642 ЦК України на невизначений строк. Фактом приєднання Споживача до умов цього договором (акцептуванням договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір, зокрема, надання підписаної споживачем заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу. Також в розділі III Правил постачання вказано, що договір постачання природного газу споживачу розміщений на офіційному веб-сайті Регулятора та постачальника і не потребує двостороннього підписання письмової форми договору. Згідно п.11 розділу III Правил постачання, постачання природного газу побутовим споживачам здійснюється за вільними цінами, крім ціни постачальника із спеціальними обов`язками, яка встановлюється відповідно до законодавства. Відповідно до глави 4 розділу IX Кодексу ГРС, визначення фактичного об`єму споживання (розподілу/постачання) природного газу (алокації) по об`єкту побутового споживача здійснюється на межі балансової належності між Операторами ГРМ і побутовим споживачем на підставі даних лічильника газу з урахуванням вимог Кодексу ГРС та договору. Умови приєднання позивача до Типового договору виконано. Фактом приєднання ОСОБА_2 до умов Типового договору (акцептування договору) є фактичне споживання природного газу та його оплата. Відтак, згідно розділу VIII Типового договору розподілу природного газу, відповідач зобов`язаний виконувати його умови та несе передбачену законом відповідальність за невиконання чи неналежне виконання своїх обов`язків. Пунктом 2.3. Типового договору розподілу природного газу передбачено, що, окрім договору, сторони зобов`язуються керуватися Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом ГРС. Згідно п.3 глави 5 розділу III Кодексу ГРС, власники газових мереж, у тому числі, побутові споживачі, згідно з актом розмежування балансової належності та експлуатаційної відповідальності сторін відповідають за експлуатацію цих мереж та їх складових, забезпечують належну їх експлуатацію, згідно з чинним законодавством, зокрема, Правил безпеки системи газопостачання, затвердженими наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 15 травня 2015 року № 285, зареєстрованими в міністерстві юстиції України 088 червня 2015 року за № 674/27119. Отже, позивач несе відповідальність згідно із законодавством за пошкодження лічильника газу, а також дій, що призводять до заниження показань лічильника. Згідно ст.526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином, відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Як встановлено в судовому засіданні, в помешканні позивача за адресою: АДРЕСА_1 .Червоногригорівка був встановлений лічильник газу марки «Октава» типорозміру 0-6. 15.02.2017 року представниками ПАТ «Дніпропетровськгаз», на об`єкті - житловий будинок, за адресою: АДРЕСА_2 у споживача ОСОБА_3 встановлено факт порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу, відповідно до п.п.3 п.1 гл.2 розд.XI Кодексу ГРС, виявлено дію спрямованого магнітного поля на лічильний механізм марки «Октава» типорозміру Об, заводський номер 535429, рік випуску - 2003, з показниками на дату складання акту 04648. Про що, на вимогу Кодексу ГРМ, за участю споживача, складено відповідний акт про порушення за № 7 (а.с.9). Даний акт особисто підписано споживачем ОСОБА_3 та в ньому вказано, що проведення експертизи лічильника газу буде проводитись о 09 год. 30 хв. 21.02.2017 року за адресою: АДРЕСА_3. Тобто, споживач була завчасно повідомлена про час, дату та місце проведення експертизи лічильника газу. Тому суд не бере до уваги посилання представника відповідача, що його довірителька не була повідомлена належним чином про дату розгляду акту, чим було порушено її право як споживача.
В судовому засіданні також було встановлено, що присутності ОСОБА_3 лічильник марки «Октава» типорозміру Об, заводський номер 535429, рік випуску - 2003, було демонтовано для проведення експертизи, з метою захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи, додатково опломбовано вхідний - пломбою № с35386931, та вихідний - пломбою № с35386932 патрубки цього лічильника, запаковано в поліетиленовий пакет і опломбовано пломбою № сЗ53 86933.
Згідно ст.1 ЗУ «Про метрологію та метрологічну діяльність», повірка ЗВТ - це сукупність операцій, що включає перевірку та маркування та/або видачу документа про повірку засобу вимірювальної техніки, які встановлюють і підтверджують, що зазначений засіб відповідає встановленим вимогам. На території Дніпропетровської області уповноваженим органом на проведення повірки законодавчо врегульованих засобів вимірювальної техніки, що перебуває в експлуатації, є ДП «Дніпростандартметрологія».
Як встановлено в судовому засіданні, 21.02.2017 року в присутності інженера з метрології ДП «Дніпростандартметрологія» було проведено експертизу ЗВТ марки «Октава» типорозміру Об, заводський номер 535429 , рік випуску - 2003, за результатами якої складено відповідний акт експертизи лічильника газу № 7, з висновком комісії, яким підтверджено втручання з вини споживача. Лічильник визнано непридатним для комерційного обліку газу, згідно п.1.1, 1.3, 1.5, та п.6.4.1. Р50-071-98. Виявлені конструктивні зміни відлікового механізму не заводського походження, які призводили до заниження показників (а.с.10).
Вказаний вище акт експертизи підписаний членами комісії та позивачем. Експертиза лічильника проводилася комісійно і всі члени комісії та споживач підписали вказаний акт експертизи. Крім того, в акті експертизи № 7 від 21.02.2017 року не зазначено жодного зауваження чи клопотань. З акту експертизи лічильника газу № 7 від 21.02.2017 року вбачається, що споживач був присутній при проведенні експертизи лічильника газу, про що свідчить особистий підпис ОСОБА_3 .
Отже, з огляду на вказане, суд вважає, що висновки про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ є обгргунтованими, оскільки експертиза проведена згідно вимог Кодексу ГРС в присутності представника ДП «Дніпростандатртметрологія».
Згідно п.1 гл.3 розд.XI Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу шляхом прихованих заходів, початок періоду, за який визначається з дня встановлення лічильника газу та/або пломби, які виявилися пошкодженими, але не більше 12 місяців.
Як встановлено в судовому засіданні, 24.02.2017 року комісією ПАТ «Дніпропетровськгаз» в присутності Рак Н.С. було розглянуто акт про порушення № 7 від 15.02.2017 року та за результатами висновку комісії проведено донарахування об`ємів природного газу, згідно п.1 гл.3 розд.XI Кодексу ГРС за період з 15.02.2016 року по 31.01.2017 року за граничними об`ємами в розмірі 17 539,58 грн. (а.с.11-16).
За таких обставин суд вважає дії ПАТ «Дніпропетровськгаз» щодо складання акту про порушення № 7 від 15.02.2017 року та по нарахуванню об`ємів спожитого газу за граничними об`ємами споживання - правомірними.
Відповідно до ст.22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Згідно п.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ст.57 ЦПК України, доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, їхніх представників, допитаних як свідків, показань свідків, письмових доказів, речових доказів, зокрема, звуко- і відеозаписів, висновків експертів.
Згідно зі ст.58 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обгрунтувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень.
Відповідно до ст.60 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір.
За таких обставин суд вважає за необхідне позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Згідно зі ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню й судовий збір в розмірі 1 600 грн. 00 коп., які були сплачені останнім при подачі позову до суду.
Керуючись ст.11, 15, 16, 509, 526, 527, 530, 610, 1166 Цивільного кодексу України, ст.64,67,68 Житлового кодексу України, ст.10, 13, 19, 76-81, 141, 263-268, 274, 354 ЦПК України, Кодексом газорозподільних систем, який затверджений постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 від 30.09.2015 року, суд -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Дніпропетровськгаз» до ОСОБА_2 про стягнення збитків - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_2 (інн НОМЕР_2 ) суму завданих ПАТ «Дніпропетровськгаз» збитків в розмірі 17 539,58 грн. на р/р НОМЕР_3 , МФО 300647, ПАТ «Банк Кліринговий Дім» м.Київ, код ЄДРПОУ 03340920.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ПАТ «Дніпропетровськгаз» витрати по сплаті судового збору в розмірі 1 600,00 грн. на розрахунковий рахунок № НОМЕР_4 в ПАТ «Державний Ощадбанк України», МФО 305482, ПАТ «Дніпропетровськгаз» ЄДРПОУ 03340920.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду Дніпропетровської області до або через Нікопольський міськрайонний суд Дніпропетровської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: І. О. Кобеляцька-Шаховал