
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 травня 2019 року справа № 580/229/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Торговельний центр Софієвський" до Головного управління ДФС у Черкаській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось товариство з обмеженою відповідальністю "Торговельний центр Софієвський" з позовною заявою до Головного управління ДФС у Черкаській області, в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0014471403 від 19.12.2018.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що відповідачем на підставі акту перевірки №430/23-00-14-0307/35550138 від 15.11.2018 винесено податкове повідомлення-рішення №0014471403 від 19.12.2018, яким позивачу нараховано грошове зобов`язання у сумі 252 296 грн. 16 коп., в т.ч. 201 836 грн. 85 коп. за основним платежем та 50 459 грн. 31 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, зазначає, що 01.07.2008 уклав з Софіївською сільською радою договір оренди землі, згідно якого йому передано в оренду для комерційного використання земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_1 , загальною площею 1,3961 га, яка знаходиться за адресою АДРЕСА_1 . Пунктом 4 вказаного договору визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 289 970 грн., а згідно пункту 8 вказаного договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4% від грошової оцінки землі і становить 11 598 грн. 80 коп. на рік, обчислення розміру орендної плати здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації. Згідно вказаного договору зміна індексації нормативної грошової оцінки є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договору оренди землі його учасниками та не тягне автоматичну зміну умов договору щодо розміру орендної плати. Оскільки оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням позивачу донараховано грошове зобов`язання з орендної плати за землю, ним фактично змінено умови договору в частині визначення збільшення розміру орендної плати.
Також зазначив, що в ході перевірки не взято до уваги, що позивач 01.10.2018 сплатив на користь Софіївської сільської ради 100 178 грн. 81 коп. орендної плати за землю, що перевищує розмір орендної плати, яку орендар повинен був сплатити за період з 2013 по 2018 роки згідно умов договору (4% від грошової оцінки землі - 11 598 грн. 80 коп.).
Щодо неподання податкових декларацій з плати за землю до Золотоніського управління ГУ ДФС у Черкаській області зазначив, що відповідальність за це передбачена частиною 1 статті 163-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
З вказаних підстав позивач вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що порушує його права.
Відповідач проти позову заперечив. 07.03.2019 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що звернувся листом №1060/23-00-12-1010 від 12.03.2018 до Міськрайонного управління у Золотоніському районі та м. Золотоноші Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області з проханням надати інформацію щодо розміру нормативно-грошової оцінки земельної ділянки площею 1,3961 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ), що знаходиться в адміністративних межах Софіївської сільської ради та перебуває в користуванні згідно договору оренди від 01.07.2008 у ТОВ «Софієвський», станом на 1 січня 2013-2018 років. На вказаний лист Міськрайонне управління у Золотоніському районі та м. Золотоноші Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області на адресу відповідача надано відповідь №257/117-18 від 27.03.2018, в якій зазначено, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки площею 1,3961 га (кадастровий номер НОМЕР_1 ) становить: за 2013 рік - 655 748 грн. 17 коп., за 2014 рік - 655 748 грн. 17 коп., за 2015 рік - 819 029 грн. 46 коп., за 2016 рік - 1 173 669 грн. 22 коп., за 2017 рік - 995 271 грн. 50 коп., за 2018 рік - 995 271 грн. 50 коп.
Пунктом 9 договору оренди землі від 01.07.2008 визначено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексації. Пунктом 11 вказаного договору визначено, що розмір орендної плати переглядається один раз на рік у разі зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством. Таким чином, порядок обчислення орендної плати не залежить від фіксування у договору факту зміни нормативної грошової оцінки землі. Зміна нормативно-грошової оцінки землі як бази оподаткування платою за землю (у т.ч. визначення річної суми орендної плати), є обов`язковою для застосування.
Відповідно до пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, тобто складає 4% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, і становить: за 2013 рік - 26 229 грн. 96 коп., за 2014 рік - 26 229 грн. 96 коп., за 2015 рік - 32 761 грн. 76 коп., за 2016 рік - 46 946 грн. 76 коп., за 2017 рік - 39 810 грн. 84 коп., за 2018 рік - 29 858 грн. 13 коп.
Таким чином, сума податкового зобов`язання за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки за період з 01.01.2013 по 01.10.2018 складає 201 836 грн. 85 коп.
З вказаних підстав просив у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 12.02.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 10 год. 00 хв. 12.03.2019.
Усною ухвалою суду від 21.03.2019, занесеною до протоколу судового засідання, ухвалено здійснити розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши надані письмові докази, суд встановив наступне.
Позивач товариство з обмеженою відповідальністю «Торговельний центр Софієвський» (орендар) 01.07.2008 уклав договір оренди землі із Софіївською сільською радою (орендодавець), згідно якого орендодавець на підставі рішення Софіївської сільської ради №13-1/V від 26.06.2008, надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для комерційного використання (розміщення супермаркету і кафе, торговельних павільйонів та стоянки вантажного транспорту), яка знаходиться в межах села Софіївка Софіївської сільської ради по вул. Радянська, 39А. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 1,3961 га земель загального користування, за угіддями вулиці, для комерційного використання. Пунктом 8 договору визначено, що орендна плата вноситься орендарем у безготівковому порядку у грошовій формі в розмірі 4% від грошової оцінки і становить 11 598 грн. 80 коп. в рік.
Відповідачем на підставі наказу №1857 від 03.10.2018 та повідомлення про проведення перевірки №303/23-00-14-0314 від 03.10.2018 проведено документальну позапланову невиїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового законодавства по орендній платі за землю за період з 01.01.2013 по 01.10.2018, за результатами якої був складений акт №430/23-00-14-0307/35550138 від 15.11.2018.
За результатами перевірки встановлено, що позивач не подавав до Золотоніської ОДПІ податкову декларацію з плати за землю (орендна плата за землю) за 2013-2018 роки, чим порушив вимоги пункту 286.2 статті 286 розділу Х111 Податкового кодексу України.
Відповідно до п. 102.2 ст. 102 Податкового кодексу України грошове зобов`язання може бути нараховане або провадження у справі про стягнення такого податку може бути розпочате без дотримання строку давності, визначеного в абзаці першому пункту 102.1 цієї статті, якщо податкову декларацію за період, протягом якого виникло податкове зобов`язання, не було подано. У зв`язку з цим даною перевіркою податкове зобов`язання по орендній платі за землю визначено за період з 01.01.2013 по 01.10.2018.
При проведенні перевірки встановлено, що позивач відповідно до договору оренди від 01.07.2008, укладеного із Софіївською сільською радою, орендує земельну ділянку площею 1,3961 га, кадастровий номер НОМЕР_1 для комерційного використання (розміщення супермаркету і кафе, торговельних павільйонів та стоянки вантажного транспорту), яка знаходиться в межах села Софіївка Софіївської сільської ради по вул. Радянська (Черкаський шлях), 39А. Відповідно до пункту 8 договору орендна плата вноситься орендарем у безготівковому порядку у грошовій формі в розмірі 4% від грошової оцінки і становить 11 598 грн. 80 коп. в рік. Пунктом 9 договору визначено, що обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексації.
Відповідно до п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Розмір орендної плати змінювався після індексації нормативної грошової оцінки земель і відповідно до листа Міськрайонного управління у Золотоніському районі та м. Золотоноші ГУ Держгеокадастру у Черкаській області нормативно-грошова оцінка земельної ділянки для комерційного використання становила: за 2013 рік - 655748,17 грн., за 2014 рік - 655748,17 грн., за 2015 рік - 819029,46 грн., за 2016 рік - 1173669,22 грн., за 2017 рік - 995271,50 грн., за 2018 рік - 995271,50 грн.
Отже, сума належної до сплати орендної плати з розрахунку 4% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки складає 201836,85 грн.
Позивач не подавав декларації з орендної плати за землю за 2013-2018р.р., чим порушив вимоги пунктів 288.1, 288.5 статті 288 Податкового кодексу України, в результаті чого занизив податкове зобов`язання по орендній платі за землю до сплати в бюджет за період з 01.01.2013 по 01.10.2018 на загальну суму 201 836 грн. 85 коп., в тому числі за 2013 рік у сумі 26 229 грн. 96 коп., за 2014 рік у сумі 26 229 грн. 96 коп., за 2015 рік у сумі 32 761 грн. 20 коп., за 2016 рік у сумі 46 946 грн. 76 коп., за 2017 рік у сумі 39 810 грн. 84 коп., та січень-вересень 2018 року у сумі 29 858 грн. 13 коп.
На підставі акту перевірки №430/23-00-14-0307/35550138 від 15.11.2018 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0014471403 від 19.12.2018, яким до позивача за порушення пунктів 288.1, 288.5 статті 288 Податкового кодексу України застосовано штрафні (фінансові) санкції та збільшено суму грошового зобов`язання з орендної плати з юридичних осіб на суму 201 836 грн. 85 коп. за основним платежем та 50 459 грн. 31 коп. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Згідно листа Золотоніського управління Державної казначейської служби України Черкаської області №02-26/991 від 03.10.2018 до місцевого бюджету Софіївської сільської ради за ККДБ 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб» на рахунок №33217812023161 у сумі 28 921 грн. 18 коп. згідно платіжного доручення від 01.10.2018 №@2PL318750, у сумі 46 946 грн. 77 коп. згідно платіжного доручення від 01.10.2018 №@2PL318611, у сумі 46 946 грн. 77 коп. згідно платіжного доручення від 01.10.2018 №@2PL571837, які були сплачені ОСОБА_1 за ТОВ «Торговельний центр Софієвський».
Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням №0014471403 від 19.12.2018 позивач звернувся до суду.
Спірні правовідносини врегульовані Податковим кодексом України.
Згідно статті 269 Податкового кодексу України платниками земельного податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Згідно статті 270 Податкового кодексу України об`єктами оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності.
Згідно пункту 286.2 статті 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов?язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Згідно пункту 287.3 статті 287 Податкового кодексу України податкове зобов?язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.
Згідно пункту 288.1 статті 288 Податкового кодексу України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни. Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.
Згідно пункту 288.2 статті 288 Податкового кодексу України платником орендної плати є орендар земельної ділянки.
Згідно пункту 288.3 статті 288 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Згідно пункту 288.4 статті 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
Згідно пункту 288.5 статті 288 Податкового кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:
не може бути меншою за розмір земельного податку:
для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки;
для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області.
Згідно пункту 288.5.2 статті 288 Податкового кодексу України річна сума платежу з орендної плати не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Згідно пункту 289.1 статті 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Отже, з метою оподаткування орендна плата визначається у розмірі, передбаченому договором оренди землі, від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Згідно п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
П. 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України передбачає, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення за станом на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І : 100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.
Згідно з п. 289.3 вказаної статті центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Судом встановлено, що Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області листом №257/117-18 від 27.03.2018 надало відповідачу інформацію про те, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки для комерційного призначення за адресою с . Софіївка, вул. Черкаський шлях , 39-а . кадастровий номер НОМЕР_1 площею 1,3961 га становить: за 2013 рік - 655748,17 грн., за 2014 рік - 655748,17 грн., за 2015 рік - 819029,46 грн., за 2016 рік - 1173669,22 грн., за 2017 рік - 995271,50 грн., за 2018 рік - 995271,50 грн.
Отже, орендна плата за 2013-2018 визначена відповідачем у розмірі 4% від вказаної нормативно-грошової оцінки земельної ділянки і складає 201836,85 грн.
Згідно з п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов`язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, - тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання, завищеної суми бюджетного відшкодування. При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов`язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування - тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов`язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
Позивач не сплачував орендну плату за землю, отже відповідач нарахував позивачу податкове зобов`язання та застосував штрафні санкції на законних підставах, у зв`язку з чим податкове повідомлення-рішення №0014471403 від 19.12.2018 скасуванню не підлягає.
Посилання позивача на ту підставу, що відповідач самостійно змінив умови договору оренди від 01.07.2008 є необгрунтованими, оскільки відповідач діяв відповідно до вимог ст.ст. 288 та 289 Податкового кодексу України.
Згідно п. 36.4 ст. 36 Подлаткового кодексу України виконання податкового обов`язку може здійснюватися платником податків самостійно або за допомогою свого представника чи податкового агента.
Згідно листа Золотоніського управління Державної казначейської служби України Черкаської області №02-26/991 від 03.10.2018 орендну плату до місцевого бюджету Софіївської сільської ради за ККДБ 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб» на рахунок №33217812023161 у сумі 28 921 грн. 18 коп. згідно платіжного доручення від 01.10.2018 №@2PL318750, у сумі 46 946 грн. 77 коп. згідно платіжного доручення від 01.10.2018 №@2PL318611, у сумі 46 946 грн. 77 коп. згідно платіжного доручення від 01.10.2018 №@2PL571837 сплатив ОСОБА_1 за ТОВ «Торговельний центр Софієвський».
Отже, оплата здійснена іншою особою - ОСОБА_1 , який не є представником позивача. При цьому відповідач у судовому засіданні пояснив, що сплата орендної плати саме позивачем у нього не обліковується.
З огляду на приписи п. 36.4 ст. 36 Податкового кодексу України позивач не виконав свій податковий обов`язок, тому його посилання про часткову оплату орендної плати є безпідставним.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Беручи до уваги вищезазначене, суд дійшов висновку, що відповідач довів законність нарахування грошового зобов`язання з орендної плати за землю, тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю «Торгівельний центр Софіївський» відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання рішення.
Суддя А.В. Руденко