Рішення № 81613244, 06.05.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.05.2019
Номер справи
560/959/19
Номер документу
81613244
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/959/19

РІШЕННЯ

іменем України

06 травня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Михайлова О.О.

за участю:секретаря судового засідання Постовіт С.В. представника позивача - ОСОБА_1 представника відповідача - ОСОБА_2 розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_3 звернувся до Хмельницького окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з позовною заявою, в якій просить суд:

1. Визнати протиправним та скасувати рішення ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, оформлене листом від 05.03.2019 №6604/03 про відмову у призначенні ОСОБА_3, пенсії за віком на пільгових умовах.

2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" період роботи електрозварювальником з 22.08.1992 по 01.05.2006, з 01.08.1991 по 30.09.1991, з 01.08.1998 по 31.08.1998, з 01.10.1998 по 31.10.1998, з 01.03.1999 по 31.03.1999, з 01.07.1999 по 30.09.1999, з 01.01.2000 по 31.12.2000, з 01.05.2001 по 01.05.2006 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області призначити ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списку №2 виробництв, цехів, професій, посад і показників, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, починаючи з дати звернення до Управління.

Позивач підставою позову зазначає порушення відповідачем вимог ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у березні 2018 звернувся до Кам'янець-Подільського об'єднаного Пенсійного фонду з документами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2.

Позивач вказує, що листом ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 23.05.2018 №1217/Б-8 його повідомлено про те, що з наданих документів не підтверджується характер роботи на посадах, а тому призначити пенсію неможливо.

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Від відповідача 19.04.2019 надійшов відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача зазначає, що позовні вимоги ОСОБА_3 є необґрунтованими, оскільки відсутні підстави для зарахування до пільгового стажу періодів роботи: з 22.08.1992 по 01.05.2006, оскільки відсутні відомості про проведення атестації робочих місць; з 01.08.1991 по 30.09.1991, з 01.08.1998 по 31.08.1998, з 01.10.1998 по 31.10.1998, з 01.03.1999 по 31.03.1999, з 01.07.1999 по 30.09.1999, оскільки відсутнє нарахування заробітної плати; з 01.01.2000 по 31.12.2000 та з 01.05.2001 по 01.05.2006, оскільки робота на посаді газоелектрозварювальника не підтверджується первинними документами.

Представник відповідача також зазначає, що в діях ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не вбачається будь-якої неправомірності. Просить в задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 відмовити в повному обсязі.

Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.04.2019 відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження, з повідомленням (викликом) сторін.

Представник позивача в судовому засіданні підтвердив викладені в позовній заяві обставини, просив позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача проти позову ОСОБА_3 заперечив, просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Свідки ОСОБА_5, ОСОБА_6 та ОСОБА_7 в судовому засіданні дали показання, що ОСОБА_3 дійсно працював на посаді газоелектрозварника в колгоспі імені Леніна, який був потім перейменований.

Справу розглянуто в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

Суд встановив наступні обставини справи.

ОСОБА_3 11.05.2018 звертався до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно Списку №2.

ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №1217/Б-8 від 23.05.2018 позивача повідомлено про необхідність подати документи для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 та звернутися по місцю проживання до Кам'янець-Подільського сервісного центру обслуговування громадян ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за призначенням пенсії за віком за Списком №2.

13.06.2018 позивач повторно звернувся до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Списку №2, надавши при цьому трудову книжку, копію паспорта та копії архівних довідок.

ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №1511/Б-8 від 26.06.2018 ОСОБА_3 повідомлено про необхідність подати усі необхідні документи для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №2 та звернутися по місцю проживання до Кам'янець-Подільського сервісного центру обслуговування громадян ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області за призначенням пенсії за віком за Списком №2.

10.01.2019 ОСОБА_3 звернувся до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до Списку №2, надавши при цьому трудову книжку, копію паспорта та копії архівних довідок.

Оскільки колгосп ім. Леніна, згодом КСП ім. Леніна, сільськогосподарський кооператив "Віра" та СТзОВ "Мир" ліквідовані у зв'язку з банкрутством без визначення правонаступників, документи щодо підтвердження періоду пільгового стажу за період роботи з 1988 по 30.04.2001 та з 01.05.2001 по 01.05.2006 розглянуті комісією при ОСОБА_4 управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області.

Рішенням Комісії від 27.02.2019 №2 зараховано до пільгового стажу періоди роботи з 05.05.1988 по 31.07.1991, з 01.10.1991 по 21.08.1992 згідно з р. ХХХІІІ, Списку №2, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36.

Вищевказаним рішенням Комісії відмовлено в зарахуванні до пільгового стажу періодів роботи з:

- з 22.08.1992 по 01.05.2006, оскільки відсутні відомості про проведення атестації робочих місць;

- з 01.08.1991 по 30.09.1991, з 01.08.1998 по 31.08.1998, з 01.10.1998 по 31.10.1998, з 01.03.1999 по 31.03.1999, з 01.07.1999 по 30.09.1999, оскільки відсутнє нарахування заробітної плати;

- з 01.01.2000 по 31.12.2000 та з 01.05.2001 по 01.05.2006, оскільки робота на посаді газоелектрозварювальника не підтверджується первинними документами.

Рішенням ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №143 від 01.04.2019 ОСОБА_3 відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком №2.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає та враховує наступне.

Відповідно до пункту "б" частини першої статті 13 Закону № 1788-ХІІ мають право на пенсію за віком на пільгових умовах, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6місяців на зазначених роботах; жінки після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Відповідно до ст. 5 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" N 1058-IV (надалі - Закон N 1058-IV) визначено, що цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" № 2148-VІІІ від 03.10.2017 доповнено розділом ХІV-1 Закон N 1058-IV, яким врегульовано питання пенсійного забезпечення окремих категорій громадян.

Пунктом 2 ч. 2 ст. 114 розділу ХІV-1 Закону N 1058-IV визначено, що на пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

За відсутності страхового стажу, встановленого абзацом першим цього пункту, у період до 1 квітня 2024 року пенсія за віком на пільгових умовах призначається за наявності на дату досягнення віку, встановленого абзацами першим і третім - тринадцятим цього пункту, страхового стажу: з 1 квітня 2018 року по 31 березня 2019 року - не менше 27 років у чоловіків і не менше 22 років у жінок.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 1 серпня 1992 року № 442 (далі - Порядок №442), та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України (далі - Мінпраці) від 1 вересня 1992 року № 41 (далі - Методичні рекомендації).

Відповідно до зазначених нормативних актів основна мета атестації полягає у регулюванні відносин між власником або уповноваженим ним органом і працівниками у галузі реалізації права на здорові й безпечні умови праці, пільгове забезпечення, пільги та компенсації за роботу у несприятливих умовах.

Згідно з пунктом 4 Порядку №442 та підпунктом 1.5 пункту 1 Методичних рекомендацій періодичність проведення атестації робочих місць визначається безпосередньо колективним договором підприємства і проводиться не рідше одного разу на 5 років. Відповідальність за своєчасне та якісне проведення атестації покладається на керівника підприємства чи організації.

Атестація робочих місць відповідно до Порядку №442 та Методичних рекомендацій передбачає: установлення факторів і причин виникнення несприятливих умов праці; санітарно-гігієнічне дослідження факторів виробничого середовища, важкості й напруженості трудового процесу на робочому місці; комплексну оцінку факторів виробничого середовища і характеру праці на відповідальність їхніх характеристик стандартам безпеки праці, будівельним та санітарним нормам і правилам; установлення ступеня шкідливості й небезпечності праці та її характеру за гігієнічною класифікацією; обгрунтування віднесення робочого місця до категорії із шкідливими (особливо шкідливими), важкими (особливо важкими) умовами праці; визначення (підтвердження) права працівників на пільгове пенсійне забезпечення за роботу у несприятливих умовах; складання переліку робочих місць, виробництв, професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; аналіз реалізації технічних і організаційних заходів, спрямованих на оптимізацію рівня гігієни, характеру і безпеки праці.

Відповідно до положень Порядку №442 відомості про результати атестації робочих місць заносяться до картки умов праці, форма якої затверджується Мінпраці разом з Міністерством охорони здоровя України. Перелік робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників, який складається за результатами проведеної атестації робочих місць, після погодження з профспілковим комітетом затверджується наказом по підприємству, організації і зберігається протягом 50 років. Витяги з наказу додаються до трудової книжки працівників, професії та посади яких внесено до переліку.

Комплексний аналіз норм Закону № 1788-ХІІ та Порядку №442 дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту "б" статті 13 Закону № 1788-ХІІ є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці. Документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.

При цьому покази свідків можуть підтвердити лише загальний страховий стаж позивача, а не відповідність робочого місця позивача умовам праці, що може бути встановлено лише шляхом проведення атестації робочого місця.

Враховуючи вищевикладене, судом встановлено правомірність відмови ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо призначення позивачеві пенсії за віком на пільгових умовах.

Оскільки судом встановлено правомірність оскаржуваної відмови відповідача, похідні позовні вимоги позивача щодо зобов'язання ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за п. "б" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" період роботи електрозварювальником з 22.08.1992 по 01.05.2006, з 01.08.1991 по 30.09.1991, з 01.08.1998 по 31.08.1998, з 01.10.1998 по 31.10.1998, з 01.03.1999 по 31.03.1999, з 01.07.1999 по 30.09.1999, з 01.01.2000 по 31.12.2000, з 01.05.2001 по 01.05.2006 та зобов'язання відповідача призначити ОСОБА_3 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до Списку №2 виробництв, цехів, професій, посад і показників, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, починаючи з дати звернення до Управління, задоволенню також не підлягає.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги не знайшли свого підтвердження впродовж розгляду справи та спростовуються наведеними в рішенні суду обставинами.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу (ч. 1 ст. 77 КАС України).

В той же час згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що тягар доказування в спорі покладається на відповідача, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про правомірність його рішень.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачами доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 КАС України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов ОСОБА_3 не підлягає задоволенню.

З врахуванням положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, підстави для розподілу судових витрат - відсутні.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_3 до ОСОБА_4 управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 08 травня 2019 року

Позивач:ОСОБА_3 (с. Завалля, Кам'янець-Подільський район, Хмельницька область, 32337 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя ОСОБА_8