Рішення № 81613238, 08.05.2019, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.05.2019
Номер справи
560/1090/19
Номер документу
81613238
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 560/1090/19

РІШЕННЯ

іменем України

08 травня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом від 09.04.2019, в якому просить: 1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, яка полягає у не проведенні обчислення та виплати призначеної ОСОБА_1 пенсії із її збільшенням на один процент заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 20 років та виплатою додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров’ю з 01.03.2019; 2) зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити обчислення та виплату пенсії ОСОБА_1 із її збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожен рік роботи понад стаж 20 років, але не вище 75 процентів заробітку, згідно ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 01.03.2019 з врахуванням проведених виплат.

В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що звертався із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просив обчислити та проводити виплату його пенсії з врахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак листом №703/М-8 від 25.03.2019 йому відмовлено у проведенні перерахунку. Вважає таку бездіяльність відповідача протиправною, адже є громадянином який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, має страховий стаж понад 44 роки, що відповідно дає право отримувати пенсію з доплатою за понаднормативний стаж 24 відсотки (44-20), тому звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою суду від 10.04.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

26.04.2019 до суду поступив відзив на позовну заяву, в якому відповідач вказує, що розрахунок пенсії позивачу і її виплата проводиться відповідно до чинного законодавства, а саме Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Позивач не звертався з вимогою про здійснення нарахування та виплати додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, згідно ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.03.2019 року, а тому позовна вимога про здійснення виплати додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю, починаючи з 01.03.2019 року, є безпідставною та передчасною. Також, просив провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр. 106-107).

Згідно з ухвалою суду від 26.04.2019, клопотання представника Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін - залишено без задоволення.

З'ясувавши обставини, на які сторони покликаються як на підставу своїх вимог, так і заперечень, оцінивши надані докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Відповідно до копії посвідчення серії А №114273 від 04.03.2010, ОСОБА_1 має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, категорія 1 та має 2 групу інвалідності із захворювання пов'язаного з роботою по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС - довічно, згідно з довідкою серії МСЕ №175540 (арк. спр.7, 52).

Протоколом 198465 від 14.01.1999 стверджено, що позивачу призначено пенсію за віком з 26.10.1998, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Загальний стаж складає 27 років 8 місяців 24 дні (арк. спр. 16).

Відповідно до Рішення 968250198465 про перерахунок пенсії з 01.02.2019 - 30.06.2019 ОСОБА_2 в тому числі визначено: страховий стаж (повний) 44 роки 10 місяців 24 дні, оплата за понаднормативний стаж (19 років) - 284,43 гривень; розмір пенсії з набавками - 3848,83 гривень (арк. спр. 100 - зворотній бік).

12.03.2019 позивач звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якій просив нарахувати та виплатити пенсію, починаючи з 01.03.2019 з врахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (арк. спр. 104).

Листом №703/М-8 від 25.03.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивача, що за документами пенсійної справи проведено умовний розрахунок пенсії за двоскладовою формулою відповідно до частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та з врахуванням норм частини 2 статті 27 Закону і її розмір становить 2470,05 грн. Зазначено, що з 01.03.2019 року недоцільно проводити обчислення розміру пенсії за двоскладовою формулою відповідно до частини 2 статті 56 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” та з врахуванням норм частини 2 статті 27 Закону. Повідомлено, що пенсію обчислено відповідно до чинного законодавства про пенсійне забезпечення (арк. спр. 103).

Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" № 796-XII від 28.02.1991 (далі - Закон № 796-XII), визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Згідно з п. 2 ст. 56 Закону № 796-XII, право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на один процент заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 процентів заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком № 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 процентів заробітку у разі призначення пенсії на умовах частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Отже, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в пункті 2 статті 56 Закону № 796-ХІІ.

Частиною 2 ст. 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 ( далі - Закон № 1058-IV) визначено, що за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону. При цьому частина розміру пенсії за віком, обчислена за раніше діючим законодавством, не може перевищувати максимальних розмірів пенсій, визначених законом для відповідних категорій пенсіонерів, та не може бути нижчою, ніж розмір трудової пенсії за віком з урахуванням цільової грошової допомоги на прожиття, що діяли на день набрання чинності цим Законом. Розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством, підвищується з дня набрання чинності цим Законом до дня її призначення в порядку, передбаченому частинами першою та другою статті 42 цього Закону.

Законом України від 03.10.2017 № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" було виключено ч. 1 ст. 42 Закону № 1058-IV, а ч. 2 цієї ж статті викладено в такій редакції: "2. Для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

У разі відсутності дефіциту коштів Пенсійного фонду для фінансування виплати пенсій у солідарній системі розмір щорічного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, передбачений абзацом другим цієї частини, може бути збільшений, але не повинен перевищувати 100 відсотків показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення.

Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини".

Отже, з 11.10.2017 підвищується розмір пенсії за віком, обчислений за раніше діючим законодавством до дня її призначення в порядку, передбаченому ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV.

Таким чином, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, розрахункова величина і порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в п. 2 ст. 56 Закону № 796-ХІІ, як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Тобто, перерахунок пенсії позивача має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років для жінок і 20 років для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права, викладений в постановах Верховного Суду від 06 лютого 2018 року по справі №560/675/17 (адміністративне провадження №К/9901/684/17) та від 28 лютого 2019 року по справі №560/359/17 (адміністративне провадження №К/9901/23098/18).

Крім цього, потрібно враховувати, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності Закону № 1058-IV, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.

Частиною 1 ст.43 Закону № 1058-IV визначено, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до ч. 4 ст. 45 Закону № 1058-IV, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки: у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа; у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.

З заявою про перерахунок пенсії позивач звернувся 12 березня 2019 року, а тому перерахунок пенсії слід проводити з 01.03.2019, що відповідач фактично не оспорює так як у листі (відмові) за №703/М-8 від 25.03.2019 вказує, що: "Вам з 01.03.2019 недоцільно проводити обчислення розміру пенсії за двоскладовою формулою відповідно до частини 2 ст. 56 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з урахуванням норм частини 2 статті 27 Закону". При цьому, суд дає критичну оцінку висновку відповідача про недоцільність обчислення пенсії за Законом № 796-XII, адже це право позивача, згідно п. 2 ст. 56 цього закону і Закону № 1058-IV.

Щодо вимоги позивача про визнання протиправною бездіяльності щодо не проведення обчислення та виплати пенсії, то такі дії виражені у формі листа (відмови) №703/М-8 від 25.03.2019, тому саме ця відмова у формі листа є протиправною та підлягає скасуванню. Цей висновок підтверджує і відсутність рішення по заяві позивача від 12.03.2019, що є порушенням ч.5 ст.45 Закону № 1058-IV.

Частиною 5 ст.45 Закону № 1058-IV визначено, що документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Вимога про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо виплати додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю з 01.03.2019 року не може бути задоволена, адже позивач не звертався із заявою про здійснення нарахування та виплати йому додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, згідно ст. 50 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", починаючи з 01.03.2019 року.

Також потрібно враховувати, що відповідно до ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

У п.18 постанови Верховного Суду від 19 червня 2018 року по справі № 805/2979/17-а вказано, що обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

Отже, враховуючи відсутність рішення відповідача з вказаного питання, та, як наслідок, і встановленого порушення прав позивача, вказана позовна вимога є передчасною, тому задоволенню не підлягає.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 5 ст. 242 КАС України визначено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, суд з урахуванням вказаних вище висновків Верховного Суду в постановах від 06 лютого 2018 року по справі №560/675/17, від 28 лютого 2019 року по справі №560/359/17 та від 19 червня 2018 року по справі № 805/2979/17-а, і встановлених обставин у цій адміністративній справі, приходить до висновку, що позивач частково довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону, відмовляючи ОСОБА_1 у перерахунку пенсії з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону 796-XII, що підтверджено доказами, які перевірено судом, тому позов задовольняється частково.

Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає, адже позивач був звільнений від сплати судового збору, відповідно до ст. 5 Закону України "Про судовий збір".

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1, задовольнити частково.

Визнати протиправною та скасувати відмову у формі листа Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №703/М-8 від 25.03.2019 щодо розгляду заяви ОСОБА_1 від 12.03.2019 про перерахунок пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2019 з урахуванням положень п. 2 ст. 56 Закону України № 796-XII від 28.02.1991 "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині збільшення пенсії на один процент заробітку за кожний повний рік страхового стажу понад 20 років, із врахуванням фактично проведених виплат.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 08 травня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, 29000 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя ОСОБА_3