
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 травня 2019 року м. Житомир справа № 240/3227/19
категорія 112030100
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
судді Майстренко Н.М.,
розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії щодо пенсійних виплат,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення основного розміру призначеної йому пенсії з 90 % грошового забезпечення до 80% відповідних сум грошового забезпечення з 01.10.2011 по 31.12.2015 включно;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату призначеної йому пенсії з 01.10.2011 по 31.12.2015 включно у розмірі 90% грошового забезпечення, з урахуванням проведених виплат, та прийняти його до негайного виконання.
На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 17.07.2002 він звільнений у відставку за віком з органів внутрішніх справ, перебуває на пенсійному обліку з призначенням пенсії за вислугу років у розмірі 90% грошового забезпечення. У відповідь на звернення до відповідача з листа Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 30.10.2018 дізнався, що при перерахунку йому пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 відповідачем було застосовано граничний максимальний розмір пенсії, обчисленої відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII (у редакції від 08.07.2011 №3668), який не перевищує 80% відповідних сум грошового забезпечення. Вважає, що відповідач має здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.10.2011 по 31.12.2015 із розрахунку 90% грошового забезпечення, яка була обчислена йому на дату призначення пенсії. Також зазначив, що рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 03.09.2018 по справі №0640/3921/18, яке набрало законної сили 04.10.2018, дії відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії з 90% грошового забезпечення до 70 % визнано протиправними та зобов’язано провести йому перерахунок та виплату пенсії з розрахунку 90% від грошового забезпечення з 01.01.2016. Вважає, що обставини, встановлені у цьому рішенні, мають преюдиціальне значення при розгляді даної справи.
Ухвалою суду від 08.04.2019 відкрито провадження у справі за правилам спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Копію ухвали позивач отримав 12.04.2019, а відповідач - 10.04.2019, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштових відправлень.
На адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області надійшов відзив на позов, в якому відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку та отримує пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення. З прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивачу було проведено підвищення пенсії з урахуванням вимог п. 1 цієї постанови, а саме: у розмірі 11% пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 до 23 відсотків та з 01.01.2013 до 35 відсотків. При цьому, розміри пенсій обчислені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-XII), виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012. Зазначає, що грошове забезпечення станом на 01.04.2012 використовується виключно для розрахунку підвищення згідно Постанови. Виходячи з основного розміру пенсії 4760,61 грн., позивачу було проведено перерахунок та виплату підвищення у розмірі 523,67 грн з 01.07.2012 (4760,61х11%), 1094,94 грн (4760,61 х 23%) з 01.09.2012, та 1310,27 грн з 01.01.2013 (максимальний розмір підвищення). Вважає, що позивач помилково ототожнює визначення підвищення до пенсії з перерахунком розміру призначеної пенсії у зв’язку зі збільшенням розмірів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців.
Від позивача на адресу суду надійшла відповідь на відзив, в якому він відхиляє доводи відзиву на його позовну заяву та підтримує свої позовні вимоги в повному обсязі. Вважає, що посилання відповідача на постанову Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 є хибними, тому що вказана постанова не регулює та не визначає розмір грошового забезпечення при призначені йому пенсії, який встановлений ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII. Звертає увагу суду на те, що відповідач не заперечує, що ним зменшено відсоток грошового забезпечення на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355, так як вона не передбачала врахування 90 відсотків основного розміру призначеної йому пенсії за віком.
Згідно з ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст. 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, позовну заяву, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їх змісту правовідносини.
ОСОБА_1, полковник міліції, 16.07.2002 звільнений у відставку із зняттям з військового обліку (а.с. 13) та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області і отримує пенсію за вислугу років (а.с.28-35).
Згідно довідки Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 18.01.2018 №253 грошове забезпечення для обчислення пенсії ОСОБА_1 становить 5289,57 грн, основний розмір пенсії - 4760,61 грн., що становить 90% грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії, у т.ч. з урахуванням підвищення згідно постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355, станом на 01.01.2018 складає 7098,65 грн (а.с. 36).
Відносини щодо призначення, перерахунку та виплати пенсій військовослужбовцям регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - постанова КМУ №355), постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (далі - постанова КМУ №1294).
Статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" (у редакції станом на час виникнення права на пенсію позивача) встановлено, що пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення. Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Матеріалами справи підтверджено, що основний розмір пенсії ОСОБА_1 призначений у сумі 4760,61 грн., що становить 90% від його грошового забезпечення у сумі 5289,57 грн., використаного для призначення пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" установлено з 01.07.2012 р. підвищення до пенсій, призначених до зазначеної дати відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій, призначених військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, у розмірі 11 відсотків пенсій, обчислених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону, збільшивши його з 01.09.2012 до 23 відсотків та з 01.01.2013 до 35 відсотків. При цьому розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону з урахуванням доплат до попередніх розмірів пенсій згідно з пунктом 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, та підвищень, передбачених абзацом першим цього пункту, не можуть перевищувати розміри пенсій, обчислені відповідно до Закону виходячи з грошового забезпечення, встановленого постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" за відповідними посадами військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу станом на 01.04.2012.
Станом на 01.07.2012 частиною 2 статті 13 Закону №2262-XII визначено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Розмір грошового забезпечення за посадою начальника ОТУ УМВС в Житомирській області станом на 01.04.2012, яку займав на день звільнення позивач, складав 8456,86 грн., що підтверджується довідкою від 08.06.2012 №85/8873.
Виходячи з викладеного, розмір підвищення пенсії має здійснюватись за розміром пенсії, що призначений позивачу, однак не може перевищувати розміру пенсії, обчисленого відповідно до Закону №2262-XII, виходячи з грошового забезпечення за відповідною посадою згідно постанови КМУ №1294 станом на 01.04.2012, а саме 6765,49 грн (8456,86х80% = 6765,49).
Згідно розрахунків, викладених у листах Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 30.10.2018 №Б-4485, від 19.02.2019 №Б-560 (а.с. 15, 22) та довідки від 18.01.2018 №253 (а.с. 36), ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії з 01.07.2012 в сумі 523,67 грн (11% від розміру пенсії 4760,61 грн, що складає 90% грошового забезпечення); з 01.09.2012 в сумі 1094,94 грн (23% від розміру пенсії 4760,61 грн, що складає 90% грошового забезпечення); з 01.01.2013 - 1310,27 грн (із застосуванням обмеження граничного розміру пенсії за відповідною посадою військовослужбовців згідно постанови КМУ №1294 станом на 01.04.2012 - 6765,49 грн). Отже, збільшення пенсії позивачу проведено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області у відповідності до вимог постанови КМУ №355 з урахуванням обмежень розмірів пенсій, встановлених відповідно до Закону №2262, виходячи з грошового забезпечення військовослужбовців згідно постанови КМУ №1294. Даних про зменшення відповідачем основного розміру пенсії, призначеної ОСОБА_1 з 90% грошового забезпечення до 80% за період з 01.10.2011 по 31.12.2015, суд не встановив. При цьому, суд погоджується з доводами відповідача, що позивач безпідставно ототожнив визначення підвищення пенсії із перерахунком розміру призначеної пенсії у зв'язку із збільшенням розмів хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців і помилково вказує на необхідність застосування 90% основного розміру призначеної йому пенсії за віком замість механізму підвищення, встановленого постановою №355.
Суд відхиляє також доводи позивача про преюдиціальність рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 03.09.2018, оскільки обставини, встановлені у справі №0640/3921/18, пов’язані з перерахунком пенсії у відповідності до постанови КМУ від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та відрізняються за своєю фактичною та правовою підставою від обставин даної справи, пов’язаних з підвищенням пенсії згідно постанови КМУ №355 від 23.04.2012 "Про збільшення розмірів пенсії, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
На виконання завдань та основних засад адміністративного судочинства у відповідності до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно; своєчасно.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У силу вимог ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 цієї статті визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо проведення підвищення пенсії ОСОБА_1 є правомірними, вчинені з дотриманням вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України та на виконання приписів постанови КМУ від 23.04.2012 №355 "Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Суд не встановив порушень прав позивача з боку суб’єкта владних повноважень при реалізації ним владних управлінських функцій, зокрема щодо зменшення розміру у спірний період призначеної йому пенсії з 90 % до 80% грошового забезпечення, зважаючи на що відсутні підстави для задоволення позову.
Відповідно ст. 139 КАС України у разі відмови у задоволенні позову судові витрати, понесені позивачем, компенсації не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5, 139, 242, 245, 246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Кооперативна, 23, с. Станишівка, Житомирський район, Житомирська область, 12430, РНОКПП НОМЕР_1) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії щодо пенсійних виплат відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 07.05.2019.
Суддя Н.М. Майстренко