Рішення № 81611376, 09.04.2019, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.04.2019
Номер справи
240/5550/18
Номер документу
81611376
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2019 року м.Житомир

справа № 240/5550/18

категорія 112010000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Горовенко А.В.,

за участю секретаря судового засідання Демчук О.М.,

за участю:

представників позивача: ОСОБА_1 (на підставі ордеру серії ЖТ №053179 від 27.11.2018); ОСОБА_2 (за довіреністю від 09.04.2019); ОСОБА_3 (за довіреністю від 09.04.2019);

представника відповідача - ОСОБА_4 (за довіреністю від 15.02.2019),

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, адміністративну справу за позовом Комунальної установи "Обласний онкологічний диспансер" Житомирської обласної ради до Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про визнання незаконним та скасування рішення №0021281306 від 29.08.2018 року, -

встановив:

Комунальна установа "Обласний онкологічний диспансер" Житомирської обласної ради звернулась до суду з позовом, в якому просить:

- визнати незаконним та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області від 29.08.2018 №0021281306 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску, відповідно до якого Комунальній установі "Обласний онкологічний диспансер" Житомирської обласної ради нарахована штрафна санкція у розмірі 154785,19 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що оскаржуване рішення є протиправним оскільки позивачем своєчасно перераховано всі нараховані суми єдиного внеску. Контролюючим органом під час здійснення перевірки діяльності позивача не враховано, що Комунальна установа "Обласний онкологічний диспансер" Житомирської обласної ради (далі – КУ "Обласний онкологічний диспансер") у звіті за травень 2017 року помилково не була невідображена: сума нарахованої заробітної плати по працівникам установи; сума допомоги по тимчасовій непрацездатності, на яку нараховується єдиний внесок; сума нарахованого єдиного соціального внеску, що підлягає сплаті за звітний місяць; сума нарахованого єдиного соціального внеску із сум допомоги по тимчасовій непрацездатності, що підлягає сплаті за звітний місяць. Однак, платником податків самостійно виявлено та виправлено помилку до початку перевірки, шляхом подання відомостей та коригування показників під час звітування до контролюючого органу за червень та жовтень 2017 року.

Вважаючи, що оскаржуване рішення є незаконним, необґрунтованим та таким, що порушує його права та законні інтереси, позивач звернувся до суду з позовом.

Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 03.12.2018 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду на 20.12.2018 у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження.

Згідно з протокольною ухвалою суду від 20.12.2018 підготовче засідання відкладено до 29.01.2019, у зв"язку із задоволенням відповідач апро відкладення розгляду справи.

Відповідно до довідки від 29.01.2019 розгляд справи відкладено на 22.02.2019, у зв"язку із тимчасовою непрацездатністю головуючого судді.

Згідно з протокольною ухвалою суду від 22.02.2019 закрито підготовче провадження у справі та призначено розгляд справи по суті позовних вимог на 21.03.2019.

Відповідно до довідки від 21.03.2019 розгляд справи відкладено на 09.04.2019, у зв"язку із задоволенням клопотання відповідача про відкладення розгляду справи.

Представники позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд задовольнити їх у повному обсязі, з мотивів викладених у позовній заяві та відповіді на відзив на позовну заяву від 29.01.2019 (вх.№1782/19).

Додатково наголошували, що сплата єдиного соціального внеску за травень 2017 року на суму 335040,4 грн підтверджується платіжними дорученнями за травень 2017 року та банківськими виписками. Однак у зв"язку із технічними проблемами роботи програми М.Е.Doc нарахована сума єдиного соціального внеску на загальнобов"язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ) не відображена у звітності за травень 2017 року, яку було подано до органу Державної фіскальної служби України та відображено позивачем в наступних звітах за 2017 рік.

Також зазначає, що з даного приводу висловлена правова позиція Верховного Суду, яка стверджує, що помилки при зазначенні суми нарахованої заробітної плати, що призвели до автоматичного розрахунку по ЄСВ, яка в подальшому була виправлена позивачем, не можуть бути підставою для застосування до позивача штрафних санкцій та нарахування пені за несвоєчасне перерахування ЄСВ.

Представник відповідача в судовому засіданні проти заявлених позовних вимог заперечувала у повному обсязі з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву від 20.12.2018 (за вх.№24873/18). В обґрунтування зазначала про проведення уповноваженими особами контролюючого органу документальної позапланової виїзної перевірки КУ "Обласний онкологічний диспансер" з питань правильності обчислення та сплати ЄСВ за період з 01.05.2017 по 31.05.2017.

За результатами перевірки позивача було встановлено, що при поданні звіту про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми ЄСВ за травень 2017 року не було відображено суми заробітної плати та ЄСВ, що підлягали сплаті за звітний період. В подальшому зазначені помилки було самостійно виправлено позивачем при формування та поданні звіту за червень 2017 року та за жовтень 2017 року, однак оскільки позивачем здійснено донарахування своєчасно не нарахованого ЄСВ у зв"язку з виправленням помилки, відповідачем на виконання вимог п.3 ч.11 ст.25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування” до платника ЄСВ застосовано фінансові санкції.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

Судом встановлено, що Комунальна установа "Обласний онкологічний диспансер" Житомирської обласної ради (далі – КУ "Обласний онкологічний диспансер") (код ЄДРПОУ 01991470) зареєстрована за адресою:ІНФОРМАЦІЯ_1/4, м.Житомир, 10002 (а.с.13-14).

Матеріали справи свідчать, що 20.06.2017 позивачем засобами електронного зв'язку надіслано до контролюючого органу Звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2017 року, у якому зазначено нульові показники суми нарахованої заробітної плати, винагород за виконану роботі (надані послуги) за цивільно-правовими договорами, сплати допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв"язку з вагітністю та пологами, суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (а.с.70).

В судовому засіданні представник позивача пояснив, що під час формування звіту про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2017 року у програмі “М.Е.Doc”, за допомогою якої звіт відправляється до контролюючого органу, в автоматичному режимі помилково було сформовано нульовий показник виплат сум заробітної плати, допомоги по тимчасовій непрацездатності, на які нараховується ЄСВ через, що після закриття звіту програма самостійно встановила відсутність показників щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

В подальшому, у зв"язку із самостійно виявленими помилками, позивачем засобами електронного зв'язку надіслано до контролюючого органу Звіти про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за червень та жовтень 2017 року, у яких відображеного донарахування сплаченого єдиного внесоку у зв"язку з допущеними помилками у звіті за травень 2017 року (а.с.71, 72).

На підтвердження своєчасності сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2017 року, позивачем надано до суду копії платіжних доручень від 29.05.2017 №550, №551, №552, №480 та виписку з рахунків у банках (а.с.51, 52, 53, 54, 55-58).

Відповідачем не оспорюється, що позивачем до початку перевірки самостійно виявлено та виправлено помилки при формуванні Звіту про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2017 року.

Службовими особами Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.75.1.2 п.75.1, ст.75, пп.78.1.1. п.78.1 ст.78, ст.82 Податкового кодексу України, п.2 ч.1 ст.13 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 №2464-VІ, проведено позапланову виїзну документальну перевірку КУ "Обласний онкологічний диспансер", з питань правильності нарахування, обчислення та сплати ЄСВ за період з 01.05.2017 по 31.05.2017.

За наслідками перевірки складено акт №927/06-30-13-06/01991470 від 08.08.2018 (далі - акт перевірки) (а.с.19-23).

Відповідно до висновків, викладених в акті перевірки встановлено порушення позивачем п. 1 ч.2 ст.6, ч.2 ст.9, п. 5 ст.8 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску загальнообов’язкове соціальне страхування” №2464-ІV від 08.07.2010, а саме:

1) платником за травень 2017 року подано звіт в якому не відображена сума нарахованої заробітної плати по працівникам установи.

Проте, платником самостійно виявлено та виправлено помилку до початку перевірки, а саме в звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за червень 2017 року в Таблиці 1 Додатку 4 відображено суму заробітної плати, на яку нараховується єдиний внесок на загальну суму 1440117,12 гри. При цьому платником було порушено п.5 розділу V Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства Фінансів України від 14.04.2015 №435 (далі – Порядок);

2) платником за травень 2017 року подано звіт в якому не відображена сума допомоги по тимчасовій непрацездатності, на які нараховується єдиний внесок.

Проте, платником самостійно виявлено та виправлено помилку до початку перевірки в звіті про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за червень 2017 року в Таблиці 1 Додаток 4 відображено суму допомоги по тимчасовій непрацездатності, на які нараховується єдиний внесок в розмірі 22 % в сумі 65019,01 грн. При цьому платником було порушено п.5 розділу V Порядку;

3) платником за травень 2017 року подано звіт в якому не відображено суму нарахованого єдиного соціального внеску, що підлягала сплаті за звітний місяць.

Проте, платником самостійно виявлено та виправлено помилку до початку перевірки, а саме в графі 4 Таблиці 1 Додатку 4 “Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за жовтень 2017 року донараховано єдиний внесок у зв’язку з виправленням помилки допущеної у травні 2017 року на загальну суму 295266,17 грн, в тому числі єдиного внеску в розмірі 22% на суму 281924,26 грн,та єдиного внеску в розмірі 8,41% на

суму 13341,91 грн;

4) платником за травень 2017 року подано звіт в якому не відображено суму нарахованого єдиного соціального внеску із сум допомоги по тимчасовій непрацездатності, що підлягала сплаті за звітний місяць.

Проте, платником самостійно виявлено та виправлено помилку до початку перевірки, а саме в графі 4 Таблиці 1 Додатку 4 “Звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за жовтень 2017 року донараховано єдиний внесок у зв’язку з виправленням помилки допущеної у травні 2017 року у розмірі 22% на загальну суму 14304,2 грн.

На підставі акту перевірки відповідачем 29.08.2018 прийнято рішення №0021281306 про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нараховано єдиного внеску, відповідно до якого на підставі п.3 ч.11 ст.25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов"язкове державне соціальне страхування" до позивача застосовано штрафну санкцію у розмірі 154785,19 грн (а.с.17).

Позивач, не погоджуючись з прийнятими відповідачем рішенням, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначається Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 №№2464 (далі - Закон України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”).

Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 6 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування. У разі надсилання звітності поштою вона вважається поданою в день отримання відділенням поштового зв'язку від платника єдиного внеску поштового відправлення із звітністю.

Згідно з частиною 8 статті 9 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Відповідно до частини 10 статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

За приписами пункту 3 частини 11 статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування” за донарахування територіальним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску.

Матеріали справи свідчать, що Звіт про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2017 року КУ "Обласний онкологічний диспансер" подано 20.06.2017, тобто без порушення строку, встановленого Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 14 квітня 2015 року №435, що не заперечується сторонами, однак без відображення сум виплати заробітної плати повністю та без зазначення сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У той же час, оцінивши долучені до справи докази та обставини справи, суд дійшов до висновку про те, що невідображення сум виплати заробітної плати повністю та сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у Звіті про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2017 року, шляхом зазначення нульових показників, не вплинуло на своєчасність сплати сум єдиного внеску за звітний період.

Суд зазначає, що своєчасність сплати сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2017 року КУ "Обласний онкологічний диспансер", підтверджується наданими позивачем документами бухгалтерської звітності щодо нарахування єдиного внеску, відомостями з виплати грошових коштів, платіжними дорученнями та виписками з банківського рахунку, відповідно до яких суми заробітної плати, допомоги по тимчасовій непрацездатності та єдиного соціального внеску за травень 2017 року сплачено позивачем своєчасно та в повному обсязі (а.с. 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55-58).

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про те, що зобов'язання зі сплати єдиного внеску виконані позивачем вчасно та у встановлені Законом строк.

Технічна помилка, допущена у Звіті про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за травень 2017 року, не є правопорушенням у розумінні пункту 2 частини одинадцятої статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування”, оскільки визначена позивачем сума грошового зобов'язання перерахована до бюджету у визначений Законом строк та у повному обсязі. Помилка, яка виникла при зазначенні сум заробітної плати та допомоги по тимчасовій непрацездатності, що призвела до автоматичного неправильного подання розрахунку по ЄСВ, яка в подальшому була виправлена позивачем, не може слугувати підставою для застосування штрафних санкцій за несвоєчасне нарахування ЄСВ. При цьому, своєчасність сплати сум ЄСВ відповідачем не заперечується.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 13.06.2018 у справі №826/1016/16, від 16.03.2018 у справі №808/273/17 та від 31.01.2018 у справі №806/1092/17.

Таким чином, рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про застосування штрафних санкцій за несвоєчасне нарахування єдиного внеску №0021281306 від 29.08.2018 є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на викладене, суд дійшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог та, як наслідок, їх задоволення.

В силу приписів ст. 139 КАС України, сплачений позивачем судовий збір підлягає відшкодуванню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області

Керуючись статтями 6-9, 32, 77, 90, 139, 241-246, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд,-

вирішив:

Позов Комунальної установи "Обласний онкологічний диспансер" Житомирської обласної ради (вул.В.Бердичівська, буд.35, м.Житомир, 10008 код ЄДРПОУ 01991470) до Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області (вул.Ю.Тютюнника,7 м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 39459195) про визнання незаконним та скасування рішення №0021281306 від 29.08.2018, - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску №0021281306 від 29.08.2018.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Державної фіскальної служби у Житомирській області на користь Комунальної установи "Обласний онкологічний диспансер" Житомирської обласної ради судові витрати зі сплати судового збору у сумі розміром 2321 (дві тисячі триста двадцять одна) грн 79 (сімдесят дев"ять) коп.

Вступну та резолютивну частини рішення складено у нарадчій кімнаті і проголошено 09 квітня 2019 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.В. Горовенко

Рішення складено у повному обсязі 23 квітня 2019 року.