Рішення № 81569827, 19.04.2019, Київський районний суд м. Харкова

Дата ухвалення
19.04.2019
Номер справи
640/15685/18
Номер документу
81569827
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 640/15685/18

н/п 2/640/598/19

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 квітня 2019 року Київський районний суд м. Харкова

у складі головуючого судді Чередник В.Є.,

за участю секретаря судового засідання Поліщук А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові цивільну справу №640/15685/18 (н/п 2/640/598/19) в порядку загального позовного провадження за позовною заявою Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради до ОСОБА_1, третя особа Комунальне підприємство «Добробут» Литвинівської сільської ради Вишгородського району Київської області про скасування рішення про державну реєстрацію права власності, -

ВСТАНОВИВ:

29.08.2018 р. представник Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради - ОСОБА_2 звернувся до суду з даним позовом, в якому просить скасувати рішення Державного реєстратора Литвинівської сільської ради у м.Чугуїв Харківської області Нежинської Г.В. від 29.05.2018 р. №41315053 про реєстрацію змін в об'єкт нерухомого майна.

В обґрунтування позовних вимог, представник позивача посилається на те, що згідно чинного законодавства України Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради приймає в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти (видає сертифікати, реєструє декларації про готовність об'єкта

до експлуатації та повертає такі декларації на доопрацювання для усунення виявлених недоліків).

Прийняття в експлуатацію об'єкта будівництва здійснюється уповноваженими органами з у порядку встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461.

Під час проведення Інспекцією позапланової перевірки на об'єкті «Реконструкція квартири АДРЕСА_1» було встановлено, що згідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкту нерухомого майна від 26.02.2018: двокімнатна квартира АДРЕСА_1 загальною площею 58,7 м2, згідно договору купівлі-продажу належить ОСОБА_1 на праві приватної власності.

За результатами перевірки право на виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 20.02.2018 № ХК 061180501161 по об'єкту: «Реконструкція квартири АДРЕСА_1 скасовано наказом Інспекції від 16.03.2018 № 91.Підставою для скасування вказаного повідомлення стало виявлення фактів, які дають підстави вважати об'єкт самочинним будівництвом. Дії Інспекції щодо скасування права на виконання будівельних робіт та повернення для доопрацювання повідомлень про початок будівельних робіт Відповідачем не оскаржувались.

У зв'язку з встановленням факту самочинної реконструкції приміщень Інспекцією після скасування права на виконання будівельних робіт 06.06.2018 призначено позапланову перевірку вищезазначеного об'єкта, у ході якої встановлено, що на теперішній час згідно інформації з Реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 належать на праві приватної власності нежитлові приміщення в житловому будинку літ. «А-5» загальною площею 58,7 м2

по АДРЕСА_1. Опис змін: - об'єкт нерухомого майна: квартира, двокімнатна об'єкт житлової нерухомості змінено на нежитлове приміщення, в літ. «А-5»; - площа: загальна площа 58,7 м2, житлова площа 36,9 м2 змінено на загальна площа 58,7 м2; - адреса: АДРЕСА_1.

Реєстрація змін відбулась на підставі: довідка, серія та номер: б/н, виданий 24.05.2018, видавник: Товариство з обмеженою відповідальністю «АМРА ГРУП»; технічний паспорт, серія та номер: б/н, вданий 24.05.2018, видавник: Товариство з обмеженою відповідальністю «АМРА ГРУП».

Відомості внесено до Реєстру: 29.05.2018, державний реєстратор - Нежинська Галина Валентинівна, Філія комунального підприємства «Добробут» Литвинівської сільської ради у м. Чугуїв Харківської області, Харківська обл., індексний номер рішення: 41315053.

Відповідачем внаслідок введення в оману державного реєстратора зареєстровано право власності на самочинно реконструйовану квартиру, що унеможливлює здійснення Інспекцією подальшого реагування на вказане порушення та нівелює функцію органу державного архітектурно - будівельного контролю, у зв'язку з чим представник позивача звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою Київського районного суду м.Харкова від 16.10.2018 р. позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання.

Ухвалою Київського районного суду м.Харкова від 11.02.2019 р. закрито підготовче провадження по цивільній справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

У судові засідання, призначені на 11.03.2019 р., 29.03.2019 р., 19.04.2019 р. відповідач не з'явилась, про дати, час і місце судових засідань повідомлялась належним чином.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, 11.02.2019 р. подав до суду заяву про проведення судового розгляду справи за його відсутності, проти розгляду справи у заочному порядку не заперечує (а.с.92).

Представник третьої особи у судове засідання не з'явився, про дату, час і місце судового засідання повідомлявся належним чином.

Відповідно до ухвали суду від 19.04.2019 р., враховуючи, що в справі є достатні дані про права і взаємовідносини сторін, відповідач належним чином повідомлений про місце і час судового засідання, суд розглядає справу у відсутності відповідача та згідно ч.4 ст.223 ЦПК України постановляє заочне рішення на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Згідно ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Частиною 3 статті 129 Конституції України визначено основні засади судочинства, однією з яких, згідно пункту 3 вказаної статті, є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод всі судові процедури повинні бути справедливими.

Судом встановлені наступні фактичні обставини.

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать повноваження у галузі будівництва, а саме: надання відповідно до закону містобудівних умов і обмежень забудови земельних ділянок, надання (отримання, реєстрація) документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт, здійснення державного архітектурно-будівельного контролю та прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів у випадках та відповідно до вимог, встановлених Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності », здійснення в установленому порядку державного контролю за дотриманням законодавства, затвердженої містобудівної документації при плануванні та забудові відповідних територій; зупинення у випадках, передбачених законом, будівництва, яке проводиться з порушенням містобудівної документації і проектів окремих об'єктів, а також може заподіяти шкоди навколишньому природному середовищу.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про архітектурну діяльність» для забезпечення під час забудови територій, розміщення і будівництва об'єктів архітектури додержання суб'єктами архітектурної діяльності затвердженої містобудівної та іншої проектної документації, вимог вихідних даних, а також з метою захисту державою прав споживачів будівельної продукції здійснюється в установленому законодавством порядку державний архітектурно-будівельний контроль та нагляд.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється, зокрема, органами державного архітектурно-будівельного контролю, іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради у відповідності до пунктів 1.1, 3.3. Положення про Інспекцію, затвердженого рішенням Харківської міської ради від 20.11.2015 року № 7/15, є самостійним виконавчим органом, який утворюється Харківською міською радою та діє на правах відділу, та здійснює держаний архітектурно-будівельний контроль за дотриманням вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, положень містобудівної документації всіх рівнів, вихідних даних для проектування об'єктів містобудування, проектної документації щодо об'єктів, розташованих у межах міста Харкова.

Згідно з Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», Положенням про Інспекцію, метою Інспекції є забезпечення додержання на території міста Харкова містобудівного законодавства України та запобігання його порушенням, основними завданнями Інспекції є здійснення відповідно до закону державного архітектурно-будівельного контролю, виконання дозвільних та реєстраційних функцій.

Так, Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради приймає в експлуатацію закінчені будівництвом об'єкти (видає сертифікати, реєструє декларації про готовність об'єкта до експлуатації та повертає такі декларації на доопрацювання для усунення виявлених недоліків).

Прийняття в експлуатацію об'єкта будівництва здійснюється уповноваженими органами у порядку встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» та Порядком прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 461.

Згідно зі ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації відповідним органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації протягом десяти робочих днів з дня реєстрації заяви. Експлуатація закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачено законодавством) в експлуатацію, забороняється.

Аналогічні правові позиції викладені у постановах Верховного Суду України від 18.11.2015 у справі № 6-388цс15, від 16.12.2015 у справі № 6-2710цс15, які є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права та мають враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права, згідно з вимогами ст. 360-7 ЦПК України.

Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» планування і забудова територій - це діяльність державних органів, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб, яка передбачає, зокрема, проведення моніторингу забудови населених пунктів.

Під час проведення Інспекцією позапланової перевірки на об'єкті «Реконструкція квартири АДРЕСА_1» було встановлено, що згідно Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборони відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкту нерухомого майна від 26.02.2018: двокімнатна квартира АДРЕСА_1 загальною площею 58,7 м2, згідно договору купівлі-продажу (серія та номер: 3303, виданий 17.07.2017) належить ОСОБА_1 на праві приватної власності (номер запису про право власності 21415082, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 1301990163101) (а.с.13).

Право на виконання будівельних робіт, набуте на підставі поданого повідомлення про початок виконання будівельних робіт від 20.02.2018 № ХК 061180501161 по об'єкту: «Реконструкція квартири АДРЕСА_1 скасовано наказом Інспекції від 16.03.2018 № 91 (а.с.23).

Підставою для скасування вказаного повідомлення стало виявлення фактів, які дають підстави вважати об'єкт самочинним будівництвом.

Власником вищезазначеної квартири неодноразово подавалися повідомлення про початок виконання будівельних робіт, по об'єкту: «Реконструкція квартири № 2 під магазин без змін зовнішньої конфігурації та функціонального призначення за адресою: АДРЕСА_1», поданому 25.04.2018, які були повернуті для усунення недоліків

у зв'язку з наступним:

- найменування об'єкта будівництва не відповідає ДБН А.2.2-3:2014 «Склад

та зміст проектної документації на будівництво» згідно якого реконструкція - перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об'єкта будівництва, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, внаслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг.

Згідно з Державним класифікатором будівель та споруд ДК 018-2000: квартири відносяться до класу 1122 (будинки з трьома та більше квартирами) тобто визначаються кодом об'єкта 1122.1 (будинки багатоквартирні масової забудови), магазини відносяться до класу 1230 (будівлі торговельні) та визначаються кодом об'єкта 1230.1.

Враховуючи визначення нормативних актів та зазначені в повідомленні: найменування об'єкта будівництва, код об'єкта відповідно до класифікатора, основні показники об'єкта будівництва наявна зміна функціонального призначення об'єкта.

З урахуванням вищевикладеного інформація зазначена в розділі «Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки видані» не узгоджується з найменуванням об'єкта будівництва.

Дії Інспекції щодо скасування права на виконання будівельних робіт та повернення для доопрацювання повідомлень про початок будівельних робіт ОСОБА_1 не оскаржувались.

У зв'язку з встановленням факту самочинної реконструкції приміщень Інспекцією після скасування права на виконання будівельних робіт 06.06.2018 призначено позапланову перевірку вищезазначеного об'єкта, у ході якої встановлено наступне.

Згідно інформації з Реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_1 належать на праві приватної власності нежитлові приміщення в житловому будинку літ. «А-5» загальною площею 58,7 м2 по АДРЕСА_1.

Опис змін:

- об'єкт нерухомого майна: квартира, двокімнатна об'єкт житлової нерухомості змінено на нежитлове приміщення, в літ. «А-5»;

- площа: загальна площа 58,7 м2, житлова площа 36,9 м2 змінено на загальна площа 58,7 м2;

- адреса: АДРЕСА_1.

Реєстрація змін відбулась на підставі: довідка, серія та номер: б/н, виданий 24.05.2018, видавник: Товариство з обмеженою відповідальністю «АМРА ГРУП»; технічний паспорт, серія та номер: б/н, вданий 24.05.2018, видавник: Товариство з обмеженою відповідальністю «АМРА ГРУП».

Відомості внесено до Реєстру: 29.05.2018, державний реєстратор - Нежинська Галина Валентинівна, Філія комунального підприємства «Добробут» Литвинівської сільської ради у м. Чугуїв Харківської області, Харківська обл., індексний номер рішення: 41315053.

Однак, при реєстрації права власності на об'єкт нерухомого майна у зв'язку зі зміною його функціонального призначення (переведення з житлового фонду у нежитловий) було порушено вимоги законодавства.

Так, процедура державної реєстрації речових прав на такі об'єкти передбачена пунктом 45 Порядку державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1127, де зазначено, що для державної реєстрації права власності у зв'язку із зміною суб'єкта такого права в результаті реконструкції об'єкта нерухомого майна, у тому числі в результаті переведення об'єкта нерухомого майна із житлового у нежитловий або навпаки подаються:

1) документ, що посвідчує право власності на об'єкт нерухомого майна до його реконструкції (крім випадків, коли право власності на такий об'єкт вже зареєстровано в Державному реєстрі прав); 2) документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта; 3) технічний паспорт на об'єкт нерухомого майна; 4) письмова заява або договір співвласників про розподіл часток у спільній власності на реконструйований об'єкт нерухомого майна (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, що набувається у спільну часткову власність); 5) договір про спільну діяльність або договір простого товариства (у разі, коли державна реєстрація проводиться щодо майна, реконструкція якого здійснювалась у результаті спільної діяльності).

У разі зміни відомостей про об'єкт нерухомого майна, визначення часток у праві спільної власності чи їх зміни такі відомості вносяться до Державного реєстру прав відповідно до законодавства поза процедурою державної реєстрації прав.

Документ, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, не вимагається у разі, коли реєстрація такого документа здійснювалася в Єдиному реєстрі документів.

У такому разі державний реєстратор відповідно до наданих заявником у відповідній заяві відомостей про реєстраційний номер документа, що відповідно до вимог законодавства засвідчує прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта, обов'язково перевіряє наявність реєстрації такого документа в Єдиному реєстрі документів, відсутність суперечностей між заявленими правами та відомостями, що містяться в цьому Реєстрі.

З Реєстру вбачається, що підставою для прийняття, державним реєстратором Нежинською Г.В., рішення № 41315053 стали довідка, серія та номер: б/н, виданий 24.05.2018, видавник: Товариство з обмеженою відповідальністю «АМРА ГРУП»; технічний паспорт, серія та номер: б/н, вданий 24.05.2018, видавник: Товариство з обмеженою відповідальністю «АМРА ГРУП».

У зв'язку з тим, що в єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт і засвідчують прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, відомостей про повернення на доопрацювання, відмову у видачі, скасування та анулювання зазначених документів Державної архітектурно-будівельної інспекції України, розміщеному на офіційному сайті Держархбудінспекції України, відсутня інформація по вищевказаному об'єкту (щодо реконструкції квартири під нежитлові приміщення та про готовність до експлуатації об'єкта) рішення державного реєстратора Нежинської Г.В. № 41315053 від 29.05.2018 суперечить вимогам діючого законодавства.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 13.04.2011 № 466

«Деякі питання виконання підготовчих і будівельних робіт» якою затверджено «Порядок виконання підготовчих та будівельних робіт» будівельні роботи - роботи з нового будівництва, реконструкції, технічного переоснащення, реставрації, капітального ремонту.

Реконструкція - перебудова введеного в експлуатацію в установленому порядку об'єкту будівництва, яка передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та проживання, якості послуг.

Тобто зміна функціонального призначення будівлі повинна відбуватися за наслідками проведення робіт з реконструкції та у порядку, що описаний нижче.

Статтею 26 та ч. 1 ст. 31 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено, що забудова територій здійснюється шляхом розміщення об'єктів будівництва. Суб'єкти містобудування зобов'язані додержуватися містобудівних умов та обмежень під час проектування і будівництва об'єктів. Виконавчий орган сільської, селищної, міської ради вживає заходів щодо організації комплексної забудови територій відповідно до вимог цього Закону. Право

на забудову земельної ділянки реалізується її власником або користувачем за умови використання земельної ділянки відповідно до вимог містобудівної документації.

Проектування та будівництво об'єктів здійснюється власниками або користувачами земельних ділянок у такому порядку: отримання замовником або проектувальником вихідних даних; розроблення проектної документації та проведення у випадках, передбачених статтею 31 цього Закону, її експертизи; затвердження проектної документації; виконання підготовчих та будівельних робіт; прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів; реєстрація права власності на об'єкт містобудування.

Відповідно до ст. 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» Основними складовими вихідних даних є: 1) містобудівні умови та обмеження; 2) технічні умови; 3) завдання на проектування.

Відповідно до Наказу міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово - комунального господарства від 07.07.2011 № 109 містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки - документ, що містить комплекс планувальних та архітектурних вимог до проектування і будівництва щодо поверховості та щільності забудови земельної ділянки, відступів будинків і споруд від червоних ліній, меж земельної ділянки, її благоустрою та озеленення, інші вимоги до об'єктів будівництва, встановлені законодавством та містобудівною документацією.

Містобудівні умови та обмеження надаються відповідними уповноваженими органами містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом семи робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви разом із документами, передбаченими пунктом 2.2 цього розділу, у порядку, встановленому Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» .

Містобудівні умови та обмеження забудови земельної ділянки не надаються, зокрема, для реконструкція житлових та нежитлових приміщень без зміни їх зовнішньої конфігурації та функціонального призначення, розміщення в існуючих житлових будинках, адміністративно-побутових та громадських будівлях вбудованих приміщень громадського призначення (Відповідно до п. 25 «Переліку об'єктів будівництва, для проектування яких містобудівні умови та обмеження не надаються»)

Проектна документація на будівництво об'єктів розробляється у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури, з урахуванням вимог містобудівної документації та вихідних даних і дотриманням вимог законодавства, будівельних норм, державних стандартів і правил та затверджується замовником.

Відповідно до ДБН А.2.2-3:2014 проектна документація - це затверджені текстові та графічні матеріали, якими визначаються містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні, технологічні рішення, а також кошториси об'єктів будівництва.

У відповідності до ст. 7 Закону України «Про архітектурну діяльність» та ст. 7 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» проект об'єкта архітектури розробляється під керівництвом або з обов'язковою участю головного архітектора проекту та/або головного інженера проекту, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат.

Проекти об'єктів архітектури затверджуються замовником.

Порядок розроблення проектної документації на будівництво об'єктів затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 45 від 16.05.2011.

Відповідно до ст. 34 Закону замовник має право виконувати будівельні роботи після подання повідомлення про початок виконання будівельних робіт відповідному органу державного архітектурно-будівельного контролю - щодо об'єктів будівництва, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з незначними наслідками (СС1), та щодо об'єктів, будівництво яких здійснюється на підставі будівельного паспорта та які не потребують отримання дозволу на виконання будівельних робіт згідно з переліком об'єктів будівництва, затвердженим Кабінетом Міністрів України або видачі замовнику органом державного архітектурно-будівельного контролю дозволу на виконання будівельних робіт - щодо об'єктів, які за класом наслідків (відповідальності) належать до об'єктів з середніми (СС2) та значними (СС3) наслідками.

Форма повідомлення про початок виконання будівельних робіт та порядок його подання визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» датою прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта є дата реєстрації декларації про готовність об'єкта до експлуатації або видачі сертифіката. Експлуатація закінчених будівництвом об'єктів, не прийнятих (якщо таке прийняття передбачено законодавством) в експлуатацію, забороняється.

Рішенням державного реєстратора Нежинської Г.В. № 41315053 від 29.05.2018 адреса об'єкту нерухомого майна змінена з АДРЕСА_1.

Рішенням Харківської міської ради №325/11 від 06.07.2011 затверджено Порядок присвоєння адрес об'єктам нерухомості, розташованим на території міста Харкова, який визначає на території Харкова єдині правила присвоєння адрес земельним ділянкам і нерозривно зв'язаним з ними будівлям і спорудам, встановлює єдині правила визначення адрес, їх склад і структуру.

Порядок присвоєння адрес об'єктам нерухомості, розташованим на території міста Харкова поширюється на всі види адресної інформації (адреси) щодо об'єктів нерухомості всіх форм власності в місті Харкові.

Кожному об'єкту нерухомості присвоюється унікальна адреса на території міста Харкова.

Відповідно до п. 1.4 цього Порядку адреса об'єкту нерухомості після проведення процедури присвоєння або зміни повинна бути зареєстрована у Єдиному адресному реєстрі міста Харкова.

Адреси присвоюються за заявами юридичних та фізичних осіб - власників об'єктів нерухомості, відповідних органів місцевого самоврядування, а також органів державної виконавчої влади щодо об'єктів нерухомості державної власності.

Присвоєння, зміна, анулювання адрес здійснюється на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради, крім адрес, земельних ділянок.

Проект рішення про присвоєння, зміну або анулювання адрес об'єктів нерухомості готує та виносить на розгляд виконавчого комітету Харківської міської ради управління містобудування та архітектури Департаменту містобудування, архітектури та земельних відносин Харківської міської ради відповідно до Регламенту виконавчих органів Харківської міської ради.

Таким чином, належним документом, який би підтверджував присвоєння об'єкту нерухомого майна поштової адреси, має бути рішення виконкому Харківської міської ради або довідка (витяг) з Єдиного адресного реєстру міста Харкова, а не довідка, та технічний паспорт, виданий ТОВ «АМРА ГРУП».

Аналогічного висновку дійшов Верховний суд України в своїй постанові

від 20.04.2016 по справі №826/1112/15.

На підставі зазначеного, суд дійшов висновку, що державна реєстрація змін до об'єкту нерухомого майна (квартири), порушує встановлений порядок проведення будівельних робіт з реконструкції з метою зміни функціонального призначення такого об'єкту.

Відповідно ч.1 ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення, що визначено частино 2 статті 77 ЦПК України.

Згідно ст. ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 1, 2, 5 ст. 263 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Обгрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.

Суд постановляє рішення в межах заявлених ними вимог і на підставі наданих сторонами доказів.

Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши надані сторонами належні, допустимі та достовірні докази як кожний окремо, так і у їх сукупності, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті приходить до висновку, що позивачем обґрунтовані та доведені позовні вимоги щодо скасування рішення Державного реєстратора Литвинівської сільської ради у м. Чугуїв Харківської області Нежинської Г.В. від 29.05.2018 № 41315053 про реєстрацію змін в об'єкт нерухомого майна квартиру АДРЕСА_1 зі зміною її на нежитлове приміщення, в житловому будинку літ. «А-5», що розташований по АДРЕСА_1 (реєстраційний № 1301990163101), тому позов підлягає задоволенню.

Крім того, згідно з ч.1 ст.141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Встановлено, що позивачем сплачено судовий збір в розмірі 1762 грн., що підтверджується платіжним дорученням №1883 від 16.08.2018 р. (а.с.2).

Таким чином, враховуючи, що позовні вимоги задовольняються судом в повному обсязі, з відповідача ОСОБА_1 на користь позивача належить стягнути витрати на оплату судового збору в розмірі 1762 грн., які необхідно сплатити за реквізитами: код: 04059243, рахунок 35417005032986, банк одержувача - Головне управління державної казначейської служби України у Харківській області, МФО 851011.

Відповідно до п.7 ст.158 ЦПК України у разі ухвалення судом рішення про задоволення позову заходи забезпечення позову продовжують діяти протягом дев'яноста днів з дня набрання вказаним рішенням законної сили або можуть бути скасовані за вмотивованим клопотанням учасника справи.

На підставі викладеного, керуючись ст.. 12, 13, 19, 81, 141, 263-265, 268, 272, 273-276, 280-284 ЦПК України, Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», суд-

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради - задовольнити.

Рішення Державного реєстратора Литвинівської сільської ради у м. Чугуїв Харківської області Нежинської Г.В. від 29.05.2018 № 41315053 про реєстрацію змін в об'єкт нерухомого майна квартиру АДРЕСА_1 зі зміною її на нежитлове приміщення, в житловому будинку літ. «А-5», що розташований по АДРЕСА_1 (реєстраційний № 1301990163101) скасувати.

Стягнути з ОСОБА_1 (паспорт серії НОМЕР_2, виданий 24.12.1996 р. Зміївським РВ УМВС України в Харківській області, ІПН НОМЕР_1) на користь Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради судові витрати у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гривні.

Заочне рішення може бути оскаржено позивачем у встановленому порядку до Харківського апеляційного суду протягом 30 днів з дня його складення.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано відповідачем протягом тридцяти днів з дня складення рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський районний суд м. Харкова до Харківського апеляційного суду.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: https://court.gov.ua/fair/sud2018.

Позивач: Інспекція Державного архітектурно-будівельного контролю Департаменту територіального контролю Харківської міської ради, місцезнаходження: 61003, м.Харків, майдан Конституції, б.7.

Відповідач: ОСОБА_1, паспорт серії НОМЕР_2, виданий 24.12.1996 р. Зміївським РВ УМВС України в Харківській області, ІПН НОМЕР_1.

Третя особа: Комунальне підприємство «Добробут» Литвинівської сільської ради Вишгородського району Київської області, місцезнаходження: 07334 Київська область Вишгородський район сел. Литвинівка вул. Тараса Шевченка, 1 корп А, ідентифікаційний код юридичної особи 40449541.

Повне судове рішення складено 06.05.2019 р.

Суддя Чередник В.Є.