
Справа № 420/6219/18
УХВАЛА
06 травня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -Танцюри К.О.,
секретаря судового засідання - Савулія В.О.,
розглянувши у судовому засіданні заяву Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про відстрочення виконання рішення суду у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Малиновському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, стягнення моральної шкоди,-
ВСТАНОВИВ:
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2019р. по справі №420/6219/18 частково задоволено адміністративний позов ОСОБА_1; визнано протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення в Малиновському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради яка полягає у невидачі ветерану праці - ОСОБА_1 нагрудного знаку "Ветерана праці"; зобов'язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради (код ЄДРПОУ 36290160, вул. Льва Толстого,7 м.Одеса) видати ветерану праці ОСОБА_1(ІПН НОМЕР_1, АДРЕСА_1) нагрудний знак "Ветерана праці"; у задоволенні іншої частини позовних вимог-відмовлено.
24.04.2019р. до суду від Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради надійшла заява про відстрочення виконання рішення суду, яке представники відповідача підтримали у судовому засіданні.
В обґрунтування наявності підстав для задоволення заяви про відстрочення виконання рішення суду представник відповідача зазначив, що зазначене рішення є не зрозумілим в частині, що стосується видачі нагрудного знаку «Ветеран праці» ОСОБА_1 Також, представник відповідача зазначив, що листом Міністерства соціальної політики України від 18.03.2019р., на звернення Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради від 15.02.2019р., повідомлено, що розгляд питання стосовно виготовлення нагрудних знаків буде можливим після стабілізації соціально-економічного стану країни та збалансування видатків із наявними бюджетними ресурсами. Посилаючись на те, що відповідачем вжиті заходи щодо отримання нагрудного знаку "Ветеран праці" та отримано відповідь, щодо неможливості виготовлення вказаного знаку, у зв'язку з не стабільним соціально-економічним станом країни та не збалансуванням видатків із наявними бюджетними ресурсами, заявник вважає, що вказані обставини істотно ускладняють виконання рішення та роблять його неможливим. У зв'язку з викладеним, представник відповідача просить суд відстрочити виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2019р. по справі №420/6219/18 в частині зобов'язання Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради видати ветерану праці ОСОБА_1 нагрудний знак "Ветерана праці", строком на один рік.
Позивач заперечував проти задоволення зазначеної заяви Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про відстрочення виконання рішення суду з підстав, викладених у відзиві на заяву від 02.05.2019р., зазначивши, що він має право на позачергове отримання нагрудного знаку «Ветерана праці» та що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Частиною 1 ст. 378 КАС України визначено, що за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Згідно із ч.3 ст.378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
При цьому, ч.ч.4, 5 ст.378 КАС України передбачено, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує:1) ступінь вини відповідача у виникненні спору; 2) щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище; 3) стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо. Відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення не може перевищувати одного року з дня ухвалення рішення, ухвали, постанови.
Частиною 1 статті 129-1 Конституції України встановлено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.
Разом з тим, суд зазначає, що постанови (рішення) та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України.
Стаття 378 КАС України не містить конкретного переліку обставин для відстрочення та/або розстрочення виконання судового рішення, а лише встановлює критерії для їх визначення, надаючи суду в кожному конкретному випадку вирішувати питання про їх наявність з урахуванням усіх обставин справи. Підставою для застосування правил цієї норми є виняткові обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі, ускладнюють його виконання або роблять неможливим.
Як вбачається із заяви Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про відстрочення виконання рішення суду від 24.04.2019р. відповідач зазначив, що ним вжиті заходи щодо отримання нагрудного знаку "Ветеран праці".
При цьому, під вжиттям відповідних заходів для виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2019р. по справі №420/6219/18 Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради зазначав звернення від 15.02.2019р., на яке листом Міністерства соціальної політики України від 18.03.2019р., повідомлено, що розгляд питання стосовно виготовлення нагрудних знаків буде можливим після стабілізації соціально-економічного стану країни та збалансування видатків із наявними бюджетними ресурсами.
Разом з тим, очікування суб'єкта владних повноважень на покращення економічної ситуації в країні не є підставою для відстрочення виконання рішення, а тому вказані обставини не є підставами для відстрочення та/або розстрочення виконання судового рішення. Разом з тим, органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
При цьому, суд враховує, що відповідач, звернувшись до суду із заявою про відстрочення виконання судового рішення на рік, не зазначив причини для відстрочення виконання рішення на максимальний строк, визначений ч.5 ст.378 КАС України та які саме дієві заходи будуть здійснені суб'єктом владних повноважень у визначений ним строк.
Враховуючи викладене та керуючись принципом обов'язковості судового рішення, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про відстрочення виконання рішення суду.
Керуючись ст. ст. 378, 248, 294 КАС України, суд -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про відстрочення виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.01.2019р. по справі №420/6219/18 - відмовити.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку визначеному ст. 295 та п.15.5 розділу VII КАС України. Ухвала набирає законної сили відповідно до приписів ст. 256 КАС України.
Повний текст ухвали виготовлено 06.05.2019р.
Суддя К.О. Танцюра