
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2019 року справа № 580/868/19
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Руденко А.В.,
за участю:
секретаря - Сачинської В.С.,
представника позивача - адвоката Ковтуна А.В.(за ордером),
представника відповідача Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області Щербини Н.І. (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Державної фіскальної служби у Черкаській області про визнання протиправною відмови у виплаті одноразової грошової допомоги та зобов'язання прийняти заяву (рапорт) та скласти висновок про призначення одноразової грошової допомоги і направити складений висновок до ДФС України для прийняття рішення,-
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_4 з позовною заявою до Головного управління ДФС у Черкаській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії щодо відмови в розрахунку одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності, що пов'язане з проходженням служби в органах ДФС;
- зобов'язати відповідача прийняти заяву (рапорт) з додатками та скласти висновок про призначення одноразової грошової допомоги в разі інвалідності працівника податкової міліції згідно із Податковим кодексом України та Законом України "Про міліцію" №565-ХІІ від 20.12.1990, із визначенням розміру одноразової грошової допомоги, що підлягає виплаті позивачу згідно статті 23 Закону України "Про міліцію" №565-ХІІ від 20.12.1990, в редакції Закону №208-VІІІ від 13.02.2015, який набрав чинності 12.03.2015 і згідно Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівника міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015, виходячи із розрахунку 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб та направити вказаний висновок разом з іншими матеріалами в 15-денний строк з дня реєстрації до ДФС України для прийняття відповідного рішення у строки, встановлені законодавством України.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що з 10.08.2005 по 04.01.2019 проходив службу в органах податкової міліції. Наказом Головного управління ДФС у Черкаській області №2-о/пм від 04.01.2019 був звільнений з податкової міліції за підпунктом "В" пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ України, а саме через обмежений стан здоров'я. Позивачу з 07.02.2019 встановлено ІІ групу інвалідності у зв'язку із захворюванням, пов'язаним із проходженням військової служби. 21.02.2019 позивач звернувся до відповідача із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому інвалідності. Проте, відповідач листом №7461/23-00-05-018 від 28.02.2019 відмовив позивачу у виплаті такої допомоги. Позивач вважає вказану відмову протиправною та такою, що порушує його право на належний соціальний захист.
Відповідач Головне управління ДФС у Черкаській області проти позову заперечив. 19.04.2019 надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що розрахунок і виплата одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції здійснюється підрозділом, у якому проходив службу працівник податкової міліції, згідно з Порядком та умовами виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 травня 2007 №707. Закон України «Про міліцію» 07.11.2015 втратив чинність. Збереження права на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України «Про міліцію» у Порядку, що діяв до набрання чинності Законом України «Про Національну поліцію», передбачено пунктом 15 розділу ХІ цього Закону відповідно до змін, внесених Законом України №900-VІІІ від 23.12.2015 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей». Разом з цим, працівники податкової міліції не проходять службу в складі Державної фіскальної служби України і не належить до органів внутрішніх справ. На теперішній час проведення розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції законодавчо не врегульовано, тому проводити розрахунок та виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності та втратою працездатності після 07.11.2015 підстави відсутні. Постановою Кабінету Міністрів від 21 жовтня 2015 №850 затверджено Порядок та умови призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції. Порядок №850 не поширюється на працівників податкової міліції, тому підстав для виплати одноразової грошової допомоги згідно з цим Порядком відсутні.
Крім того, відповідач зазначив, що позивачем не надано доказів причинного зв'язку захворювання, що стало причиною інвалідності, з проходженням служби в органах внутрішніх справ, оскільки відповідно до пункту 9 довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 07.12.2019 серії 12 ААБ №134194 причиною інвалідності зазначено - захворювання, пов'язане з проходженням військової служби. Просить в задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 26.03.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено судове засідання на 09 год. 00 хв. 25.04.2019.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, позов просив задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив, просив у задоволенні позову відмовити.
Заслухавши представників сторін, дослідивши наявні матеріали справи, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_4 з 10.08.2005 по 04.01.2019 проходив службу в органах податкової міліції Державної фіскальної служби України. Вислуга років для нарахування одноразової грошової допомоги станом на день звільнення складає 14 років 09 місяців 18 днів, що підтверджується копією наказу №2-о /пм від 04.01.2019 (а.с.9).
Згідно свідоцтва про хворобу №341 від 26.12.2018 позивач визнаний обмежено придатним до військової служби внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби (а.с. 10).
Наказом Головного управління ДФС у Черкаській області №2-о/пм від 04.01.2019 позивача звільнено з посади та податкової міліції у запас Збройних Сил України з постановкою на військовий облік (військове звання рядовий) за п. 64 п.п. «В» (через обмежений стан здоров'я) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою КМУ від 29 липня 1991 року №114.
Згідно довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ №134194 позивачу 07.02.2019 встановлено ІІ групу інвалідності безстроково внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби. (а.с. 11).
21.02.2019 позивач звернувся до Головного управління ДФС у Черкаській області із заявою (рапортом) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням йому ІІ групи інвалідності, пов'язаної з проходженням служби в органах Державної фіскальної служби, відповідно до Порядку та умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 21 жовтня 2015 №850.
28.02.2019 Головне управління ДФС у Черкаській області листом №7461/23-00-05-018 відмовило позивачу у виплаті такої допомоги з тієї підстави, що працівники податкової міліції проходять службу в складі ДФС і не належать до органів внутрішніх справ. Проведення розрахунку та виплати одноразової грошової допомоги працівникам податкової міліції законодавчо не врегульовано. Колишнім працівникам податкової міліції, інвалідність яких встановлено після втрати чинності Законом України від 20 грудня 1990 року №565-ХІІ "Про міліцію", проводити розрахунок та виплати одноразової грошової допомоги у звязку з встановленням інвалідності та втратою працездатності після 7 листопада 2015 року законні підстави відсутні.
Вважаючи протиправними дії відповідача, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку фактичним обставинам справи, суд зазначає наступне.
Правові та організаційні засади діяльності податкової міліції визначені Податковим кодексом України.
Згідно пункту 356.1 статті 356 Податкового кодексу України держава гарантує правовий та соціальний захист осіб начальницького і рядового складу податкової міліції та членів їхніх сімей. На них поширюються гарантії соціального і правового захисту, передбачені статтями 20 - 23 Закону України "Про міліцію" та Законом України "Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ і деяких інших осіб та їх соціальний захист".
Згідно частини 6 статті 23 Закону України "Про міліцію" №565-ХІІ від 20.12.1990 (в редакції Закону України від 13.02.2015 №208-V111) у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України. Визначення ступеня втрати працездатності працівником міліції у період проходження служби в органах внутрішніх справ у кожному випадку ушкодження здоров'я здійснюється в індивідуальному порядку відповідно до законодавства.
Закон України "Про міліцію" №565-ХІІ від 20.12.1990 втратив чинність 07.11.2015 в зв'язку з набранням чинності Законом України "Про Національну поліцію" №580-VІІІ від 02.07.2015.
При цьому, відповідно до абзацу 3 пункту 15 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" №580-VІІІ від 02.07.2015 за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Право на отримання одноразової грошової допомоги, інших виплат, передбачених Законом України "Про міліцію" №565-ХІІ від 20.12.1990, зберігається і здійснюється в порядку, що діяв до набрання чинності Закону України "Про Національну поліцію" №580-VІІІ від 02.07.2015.
Аналіз вищенаведених норм дає підстави для висновку, що за позивачем, якому під час перебування на службі в органі податкової міліції встановлено інвалідність у зв'язку із захворюванням, яке пов'язане з проходженням військової служби, зберігається право на отримання одноразової грошової допомоги, передбачено статтею 23 Закону України "Про міліцію".
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом, зокрема, в постановах від 07 березня 2018 року у справі № 464/5571/16-а, від 21 червня 2018 року у справі № 822/31/18 та від 28 серпня 2018 року № 804/6297/17.
Частиною 6 статті 23 "Про міліцію" №565-ХІІ від 20.12.1990 визначено, що одноразова грошова допомога у зв'язку із встановленням інвалідності призначається та виплачується в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаної норми постановою Кабінету Міністрів України №707 від 12.05.2007 затверджено Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції (далі - Порядок №707).
Законом України №208-VІІІ від 13.02.2015 "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" частина 6 статті 23 Закону України "Про міліцію" №565-ХІІ від 20.12.1990 викладена в наступній редакції: у разі поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного працівнику міліції під час виконання ним службових обов'язків, яке призвело до встановлення йому інвалідності, а також інвалідності, що настала в період проходження служби в органах внутрішніх справ або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби чи після закінчення цього строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби в органах внутрішніх справ, залежно від ступеня втрати працездатності йому виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 250-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності I групи, 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності II групи, 150-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення інвалідності III групи в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання положень Закону України №208-VІІІ від 13.02.2015 "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" Кабінет Міністрів України постановою від 21.10.2015 №850 затвердив Порядок та умови призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції (далі Порядок №850).
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №850 від 21.10.2015 визначено, що особам, які до набрання чинності Законом України від 13.02.2015 №208-VIII "Про внесення змін до статті 23 Закону України "Про міліцію" щодо виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або каліцтва працівника міліції" мають право на отримання одноразової грошової допомоги, допомога призначається і виплачується відповідно до Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) або інвалідності працівника міліції, податкової міліції, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2007 №707.
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Порядку №850 днем виникнення права на отримання грошової допомоги у разі встановлення працівнику міліції інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Таким чином, призначення та виплата одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 23 Закону України "Про міліцію" №565-ХІІ від 20.12.1990, здійснюється відповідно до Порядку, під час дії якого встановлена втрата працездатності.
Судом встановлено, що ІІ група інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням військової служби, була встановлена позивачу 07.02.2019, тому питання щодо призначення йому одноразової грошової допомоги повинно бути вирішено відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» в редакції Закону №208 та Порядку №850.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 850 працівник міліції, якому призначається грошова допомога у разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без установлення інвалідності, подає за місцем служби такі документи: заяву (рапорт) про виплату грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності за формою згідно з додатком до цих Порядку та умов; довідку медико-соціальної експертної комісії про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках).
До заяви додаються копії: довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією; постанови відповідної військово-лікарської комісії щодо встановлення причинного зв'язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання; акта розслідування нещасного випадку та акта, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) працівника міліції, зокрема про те, що воно не пов'язане з учиненням ним кримінального чи адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення ним дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп'яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, за формою, що затверджується МВС; сторінок паспорта з даними про прізвище, ім'я та по батькові і місце реєстрації; документа, що підтверджує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (сторінки паспорта громадянина України - для особи, яка через свої релігійні переконання відмовляється від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомила про це відповідному контролюючому органу і має відповідну відмітку у паспорті громадянина України).
Пунктом 8 Порядку № 850 визначено, що керівник органу внутрішніх справ, у якому проходив (проходить) службу працівник міліції, подає МВС в 15-денний строк з дня реєстрації документи, зазначені в пунктах 6 або 7 цих Порядку та умов, висновок щодо виплати грошової допомоги, а також у разі загибелі (смерті) працівника міліції: витяг з наказу про виключення загиблого (померлого) працівника міліції із списків особового складу; витяг з особової справи про склад сім'ї загиблого (померлого) працівника міліції.
Таким чином, обов'язок складання висновку та його подання до ДФС України щодо виплати грошової допомоги покладено на керівника Головного управління ДФС у Черкаській області.
Судом встановлено, що позивач надав відповідачу всі необхідні документи про встановлення йому інвалідності у зв'язку із захворюванням, яке пов'язане з проходженням військової служби, однак відповідач відмовив у виплаті одноразової грошової допомоги та повернув документи позивачу, чим порушив вимоги статті 23 Закону України «Про міліцію» в редакції Закону №208 та Порядку №850. Отже, його дії є протиправними.
Щодо посилання відповідача на ту обставину, що позивачем не надано доказів причинного зв'язку захворювання, що стало причиною інвалідності, з проходженням служби в органах внутрішніх справ, оскільки відповідно до пункту 9 довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 07.12.2019 серії 12 ААБ №134194 причиною інвалідності зазначено - захворювання, пов'язане з проходженням військової служби. Однак, суд не погоджується з твердженням відповідача з огляду на наступне.
З 26 травня 2017 року набрав чинності наказ Міністерства внутрішніх справ України від 03 квітня 2017 року №285 "Про затвердження Положення про діяльність медичної (військово-лікарської) комісії МВС". При оформленні направлення на військово-лікарську комісію до Державної установи територіально-медичного об'єднання МВС України в області, для визначення стану здоров'я кандидата на службу, працівника податкової міліції, медичний огляд проводиться відповідно до наказу Міністерства оборони України від 14 серпня 2008 року №402. З огляду на викладене, причинний зв'язок захворювання, що стало причиною інвалідності, зазначається відповідно до вказаного нормативно-правового акта. Крім того, дана обставина не була причиною відмови Головним управлінням ДФС у Черкаській області у виплаті одноразової грошової допомоги позивачу.
Таким чином, позовні вимоги в частині визнання протиправною відмови про виплату одноразової грошової допомоги, зобов'язання скласти висновок та направити до Державної фіскальної служби України є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Згідно п. 4 ч. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання прийняти рішення.
Розглянувши справу, суд дійшов висновку, що порушене право позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання відповідача Головного управління Державної фіскальної служби України України скласти висновок щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» та Порядку №850 з врахуванням висновків суду.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Головного управління ДФС у Черкаській області скласти та подати до Державної фіскальної служби України висновок щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 2 групи інвалідності в розмірі, встановленому ст. 23 Закону України «Про міліцію» (в редакції Закону №208-V111 від 13.02.2015) та підпункту 2 пункту 3 Порядку №850 виходячи з 200-ти кратного розміру прожиткового мінімуму доходів громадян суд зазначає, що вирішення питання про наявність підстав для призначення одноразової грошової допомоги та її розмір відноситься до компетенції Головного управління ДФС у Черкаській області, тому задоволенню не підлягає як передчасна.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору як інвалід ІІ групи на підставі Закону України "Про судовий збір", з відповідача судові витрати, у відповідності до статті 139 КАС України, не стягуються.
Керуючись статями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1) задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління ДФС у Черкаській області щодо розгляду заяви (рапорта) ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1) про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням 11 групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ, оформлену листом від 28.02.2019 №7461/23-00-05-018.
Зобов'язати Головне управління ДФС у Черкаській області повторно прийняти заяву (рапорт) ОСОБА_4 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1) та скласти висновок щодо призначення одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в органах внутрішніх справ відповідно до статті 23 Закону України «Про міліцію» (із змінами, внесеними Законом України №208-VІІІ від 13.02.2015) та Порядку та умов призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без установлення інвалідності працівників міліції, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.2015 №850 і направити складений висновок до Державної фіскальної служби України.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 02 травня 2015 року.
Суддя А.В. Руденко