
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
02 травня 2019 р. Справа № 120/971/19-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Богоноса М.Б.,
за участю:
секретаря судового засідання: Павліченко А.В.
позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: Зарогляна А.Є.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса проживання: АДРЕСА_1)
до: Вінницького обласного військового комісаріату (код ЄДРПОУ 08362793, місцезнаходження: вул. Данила Галицького, 31, м. Вінниця, Вінницька область, 21000)
про: визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Вінницького обласного військового комісаріату (далі - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
В позовній заяві позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Вінницького обласного військового комісаріату щодо не виготовлення для перерахунку пенсії нової довідки ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення з урахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення на підставі ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262- XII, за формою передбаченою Додатком № 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні передбачених Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704;
- зобов'язати Вінницький обласний військовий комісаріат виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704, з повною інформацією, за формою передбаченою Додатком № 2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393» для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018 року на підставі ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII з урахуванням раніше сплачуваних до перерахунку пенсій додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці у розмірі 20 % від посадового окладу; надбавки за особливі умови служби у розмірі 78 % від посадового окладу; окладу за військове звання та надбавки за вислугу років; надбавки за військову кваліфікацію у розмірі 7 % від посадового окладу, премії у розмірі 35 % від посадового окладу.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач вказав, що він є ветераном військової служби та отримує пенсію за вислугу років з 20.09.2011 року. Пенсія йому призначена за нормами Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Позивач вказав, що до 01.01.2018 року він отримував пенсію з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, що підтверджено протоколом за пенсійною справою № НОМЕР_2 від 20.09.2011 року та довідкою військової частини А 0549 № 581 від 20.09.2011 року, відповідно до якої була призначена пенсія. Крім того, йому було проведено підвищення пенсії відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року № 355 «Про збільшення розмірів пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262-ХІІ (далі - Постанова №355) з 01.07.2012 року, згідно довідки № 10794 від 31.05.2012 року, яку надав Вінницький обласний військовий комісаріат.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), на підставі нової довідки, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницький області у березні 2018 року здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року з врахуванням лише посадового окладу в розмірі 9300 грн, окладу за військовим званням в розмірі 1480 грн та процентної надбавки за вислугу років в розмірі 5390 грн.
На думку позивача, такий перерахунок позбавив його додаткових видів грошового забезпечення в складі пенсії, які виплачувались до 01.01.2018 року та були визначені в довідці військової частини А 0549 № 581 від 20.09.2011 року; не врахував нові види грошового забезпечення, які визначені в постанові Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704).
Позивач наголосив, що у довідці, яку надав Вінницький обласний військовий комісаріат для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області № ХЛ-64381, видно невідповідність складових грошового забезпечення із грошовим забезпеченням, зазначеним в довідці військової частини А 0549 № 581 від 20.09.2011 року, виданої при призначенні пенсії після звільнення зі Збройних Сил України, грошовим забезпеченням зазначеним в довідці № 10794 від 31.05.2012 року, яку надав Вінницький обласний військовий комісаріат при підвищенні пенсії, згідно Постанови № 355 та грошовим забезпеченням зазначеним в довідці від 15.03.2019 року № 171.
Таким чином, позивач не оспорюючи у рамках цієї адміністративної справи правомірність перерахунку його пенсії, вважає, що Вінницьким обласним військовим комісаріатом допущено протиправну бездіяльність щодо надання довідки без включення в неї додаткових видів грошового забезпечення, крім окладу за посадою, окладу за військовим званням та відсоткової надбавки за вислугу років.
Позивач вказав, що довідку військової частини А 0549 від 14.02.2019 року № 122 про розмір грошового забезпечення за посадою, яку він обіймав до звільнення з військової служби він надав Вінницькому обласному військовому комісаріату із проханням скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницький області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, із урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, які він отримував на час звільнення з лав Збройних Сил України, а саме: надбавки за роботу яка передбачає доступ до державної таємниці у розмірі 20 % від посадового окладу, надбавки за особливі умови служби у розмірі 78 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, надбавки за військову кваліфікацію у розмірі 7 % від посадового окладу, премії у розмірі 35 % від посадового окладу.
Проте, Вінницький обласний військовий комісаріат відмовив у задоволенні його заяви та надав відповідь від 25.02.2019 року за № 12/364. У відповіді відповідач вказав, що складові грошового забезпечення, які враховується для перерахунку пенсії за нормами, чинними на 01.03.2018 за посадою начальника командного центру-заступника начальника штабу з бойового управління ком. ПС ЗСУ визначені в довідці № ХЛ-64381 відповідно до Постанови №103, Постанови № 45 на умовах, визначених ст. 63 Закону № 2262-ХІІ.
Вважаючи таку бездіяльність відповідача протиправною, з метою захисту своїх прав та інтересів, зобов'язання відповідача виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 29.03.2019 року відкрито провадження у справі, розгляд адміністративної справи вирішено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з повідомленням сторін. Також вказаною ухвалою встановлено відповідачеві строк на подання відзиву на позовну заяву.
16.04.2019 року представником Вінницького обласного військового комісаріату надано до суду відзив на позовну заяву, в якому він просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Як підставу для відмови в задоволенні позовних вимог вказав, що відповідачем в порядку та за формою, передбаченою у додатку № 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 надано довідку про розмір грошового забезпечення позивача. Також, зазначив, що існуючий порядок проведення перерахунку пенсії не передбачає подання Вінницьким обласним військовим комісаріатом довідки про додаткові види грошового забезпечення, крім тих, які передбачені постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року.
Таким чином, при складанні довідок про розмір грошового забезпечення колишніх військовослужбовців Вінницьким обласним військовим комісаріатом враховувались три складових грошового забезпечення: оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років.
При цьому, представник відповідача вказав, що врахування будь-яких інших складових грошового забезпечення та направлення органам Пенсійного фонду України нової довідки не передбачено як вимогами чинних нормативно-правових актів, так і встановленим зразком довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.
Крім того, представник відповідача зазначив, що 12.12.2018 року Окружним адміністративним судом міста Києва прийнято рішення в адміністративній справі № 826/3858/18 за позовом групи осіб до Кабінету Міністрів України, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Також, зобов'язано Кабінет Міністрів України невідкладно після набрання рішенням суду законної сили опублікувати резолютивну частину рішення суду про визнання нормативно-правого акта протиправним та нечинним в окремій його частині у виданні, в якому було офіційно оприлюднено нормативно-правовий акт.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року вказане рішення залишено без змін.
При цьому, представник відповідача наголосив, що будь - яких зобов'язань щодо вчинення дій стосовно перерахунку грошового забезпечення особам, звільненим з військової служби на обласні військові комісаріати не покладено.
Таким чином, на думку представника відповідача, вказаними рішеннями були визнані протиправними та нечинними п.1,2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Постанови № 45. Однак, п. 1, 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою № 45 залишились чинними, а відтак порядок направлення довідок для його проведення є незмінним.
Тому, на думку представника відповідача, Вінницький обласний військовий комісаріат діяв на підставі, в межах та порядку визначеному чинним законодавством України. З огляду на викладене, відповідач вважає, що доводи позовної заяви є необґрунтованими, а позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
16.04.2019 року та 25.04.2019 року на адресу суду від позивача надійшли відповідь на відзив та додаткові пояснення.
В наданій відповіді на відзив позивач не погоджується із доводами відповідача, викладеними у відзиві на позовну заяву. Крім того, вказав, що відповідач в силу вимог чинного законодавства України, зобов'язаний скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідку, яка б включала всі складові елементи грошового забезпечення, а не лише оклад за посадою, оклад за військовим званням, відсоткова надбавка за вислугу років.
Щодо наданих позивачем 25.04.2019 року додаткових пояснень, то суд вважає що такі не можуть вважатися допустимою заявою по суті справи із таких мотивів.
Згідно ч. 2 ст. 159 КАС України, заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
Підстави, час та черговість подання заяв по суті справи визначаються цим Кодексом або судом у визначених цим Кодексом випадках (ч. 3 ст. 159 КАС України).
Відповідно до ч. 5 ст. 159 КАС України, суд може дозволити учаснику справи подати додаткові пояснення щодо окремого питання, яке виникло при розгляді справи, якщо визнає це необхідним.
Оцінюючи пояснення позивача від 25.04.2019 року, суд зазначає, що такі не відносяться до заяв, право подання яких прямо передбачено нормою ч. 2 ст. 159 КАС України. При цьому позивач, на підставі ч. 5 ст. 159 КАС України, не отримував дозволу суду на подачу таких пояснень. Відтак, додаткові пояснення позивача подані ним із порушенням встановленого процесуальним Законом порядку, що вказує на їх недопустимість.
В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити в повному обсязі. Крім того, вказав, що бездіяльність відповідача в частині не включення до довідки всіх складових грошового забезпечення військовослужбовців, передбачених Постановою № 45 (в редакції, яка діяла до внесення змін Постановою № 103), порушує його інтереси, звужує зміст його прав гарантованих Конституцією України та іншими законодавчими актами.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив та просив суд в їх задоволенні відмовити повністю. Також зазначив, що Вінницький обласний військовий комісаріат під час формування довідки діяв відповідно до вимог чинного законодавства. Тому, доводи позивача є необґрунтованими, а позовні вимоги такими, що задоволенню не підлягають.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши письмові докази, що містяться у матеріалах адміністративної справи, суд встановив, що ОСОБА_1 проходив військову службу на посаді начальника командного центру - заступника начальника штабу з бойового управління Командування Повітряних Сил Збройних Сил України та з 19.09.2011 року звільнений у запас.
Перебуває позивач на обліку у Головному управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та отримує пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
Судом встановлено, що перший перерахунок пенсії позивача здійснений Головним управлінням Пенсійного фонду України у Вінницькій області на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 355 від 23.04.2012 року із урахуванням довідки Вінницького обласного військового комісаріату № 10794 від 31.05.2012 року, відповідно до якої визначено такі види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання полковник, процентна надбавка за вислугу років - 40%, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50 %, надбавка за роботу, що передбачає доступ до державної таємниці 20%, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови 10%, надбавка за кваліфікацію 11%, надбавка за особливі умови служби 20%, премія - 90% (а.с.26).
Враховуючи положення постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018 року та постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року, Вінницьким обласним військовим комісаріатом направлено довідку про розмір грошового забезпечення № ХЛ 64381 від 16.03.2018 року для перерахунку пенсії до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області. Грошове забезпечення позивача відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року станом на 01.03.2018 включає: посадовий оклад в розмірі 9300,00 грн, оклад за військовим званням 1480,00 грн, надбавка за вислугу років 50% в розмірі 5390,00 грн, всього 16170,00 грн. (а.с.14).
ОСОБА_1 звернувся із заявою до відповідача про складення та направлення до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій станом на 01.03.2018 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за роботу яка передбачає доступ до державної таємниці у розмірі 20 % від посадового окладу, надбавки за особливі умови служби у розмірі 78 % від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, надбавки за військову кваліфікацію у розмірі 7 % від посадового окладу, премії у розмірі 35 % від посадового окладу.
Проте, Вінницький обласний військовий комісаріат відмовив у задоволенні його заяви та надав відповідь від 25.02.2019 року за № 12/364. У відповіді відповідач вказав, що підстави для оформлення та направлення довідки відсутні, а складові грошового забезпечення за посадою начальника командного центру-заступника начальника штабу з бойового управління Командування Повітряних Сил Збройних Сил України, визначені в довідці № ХЛ-64381 відповідно до Постанови № 103, Постанови № 45 на умовах, визначених ст. 63 Закону № 2262-ХІІ. Тому, відповідач відмовив ОСОБА_1 в оформленні нової довідки та направленні її до органів Пенсійного фонду України, що і стало підставою звернення до суду.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходить із наступного.
Частиною 3 статті 46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону.
Суд, окреслюючи межі спірних правовідносин, що виникли між сторонами, звертає увагу на те, що такі стосуються питання про наявність чи відсутність підстав для виготовлення та обов'язку направлення Вінницьким обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області довідки про грошове забезпечення військовослужбовця. Така довідка, на думку позивача, повинна стати підставою для перерахунку його пенсії та має містити інші складові грошового забезпечення, крім тих, що вказані у довідці від 16.03.2018 року про розмір грошового забезпечення в особовій справі № ХЛ 64381, яка бралася до уваги органами пенсійного фонду, при проведенні перерахунку його пенсії.
При цьому суд зазначає, що правовідносини щодо перерахунку пенсії позивача як і правовідносини щодо видів грошового забезпечення які слід враховувати при його проведенні не відносяться до сфери спору у цій адміністративній справі. Зокрема судом при розгляді справи із пояснень позивача встановлено, що у провадженні Вінницького окружного адміністративного суду наявна інша справа у який ОСОБА_1 звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (справа № 120/4850/18-а). В обґрунтування позовних вимог у справі № 120/4850/18-а позивач зазначає, що відповідачем у березні 2018 року неправомірно здійснено перерахунок його пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 що призвело до її зменшення.
Отже, враховуючи предмет позову у справі яка розглядається, судом буде надано правову оцінку виключно підставам для оформлення нової довідки про грошове забезпечення у частині, що стосується позивача та направлення її до управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області.
Підстави та порядок оформлення спірної довідки про розмір грошового забезпечення та її направлення головним управлінням Пенсійного фонду України до 21.02.2018 року було врегульовано постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45 (в редакції до 21.02.2018 року)).
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції до 21.02.2018 року) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Системний аналіз зазначених норм Порядку дає підстави для висновку, що підготовці та поданню довідки про розмір грошового забезпечення передує система юридичних фактів і лише при їх настанні виникає обов'язок уповноваженого органу оформити відповідну довідку. До таких зокрема належать:
прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством;
направлення компетентними державними органами у п'ятиденний строк повідомлення Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям
повідомлення Пенсійним фондом України у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки);
складення головними управліннями у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списків та подання їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;
підготовка уповноваженими органами довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та подання їх головним управлінням Пенсійного фонду України у місячний строк.
Отже, підготовка та подання довідки про розмір грошового забезпечення є завершальним (п'ятим) етапом процедури доведення до відому органів Пенсійного фонду України інформації про наявність підстав для прийняття рішення про проведення перерахунку пенсії. Тому про виникнення у відповідача обов'язку із підготовки такої довідки можна вести мову лише за наявності встановлених вище передумов.
30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову за № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців.
Відповідно до пункту 10 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 ця постанова набирає чинності з 01.01.2018 року.
21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова № 103 «Про перерахунок пенсій особам звільнених з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), текст якої офіційно оприлюднений 23.02.2018 року на Урядовому порталі.
Пунктом 1 Постанови № 103 встановлено необхідність перерахування пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01.01.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704).
Також, Постановою № 103 внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Так, відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції після 21.02.2018 року) пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС (далі - державні органи).
Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Аналіз і цієї редакції Порядку свідчить про те, що заява позивача із посиланням на наявний на його думку факт зміни грошового забезпечення не є достатньої підставою для видачі довідки про розмір грошового забезпечення. Підготовці такої довідки повинні передувати:
підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців;
прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій;
отримання Пенсійним фондом України відповідного повідомлення від Мінсоцполітики
повідомлення Пенсійним фондом України своїх головних управлінь про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки), та надсилання відповідної інформації;
складення головними управліннями у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення списків за встановленою формою та подання їх компетентним державним органам
підготовка державними органами на підставі отриманих списків довідок про розмір грошового забезпечення та їх направлення до органів пенсійного фонду.
Крім того, відповідно до абз. 1 п. 5 Порядку № 45 (в редакції після 21.02.2018 року) під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Перевіряючи наявність передбачених передумов для оформлення та направлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача суд встановив наступне.
Позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим особам».
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які затверджені відповідною постановою Уряду.
05.03.2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року - без змін.
Відповідно до ч.2 ст. 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Згідно з ч. 1 ст. 325 КАС України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Суд зазначає, що пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» втратили чинність з 05.03.2019 року, що узгоджується із нормою ч. 2 ст. 265 КАС України.
Проте суд звертає увагу позивача, що прийняте Окружним адміністративним судом міста Києва в адміністративній справі №826/3858/18 рішення не є тим юридичним фактом, який в силу вимог п. 1, 2, 3 Порядку № 45 (в редакції до 21.02.2018 року) тягне за собою обов'язок відповідача оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача.
Як зазначалося вище, першим етапом та приводом для оформлення довідок про грошове забезпечення є прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Суд звертає увагу, що при розгляді справи не встановлено факту прийняття Кабінетом Міністрів України рішень які б тягнули за собою зміни в грошовому забезпеченні військовослужбовців. Тому, підстави для висновків про те, що у відповідача виник обов'язок оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області іншу довідку про новий розмір грошового забезпечення також відсутні.
Водночас суд наголошує, що ані Порядок №45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення.
Такі повноваження належать Кабінету Міністрів України, реалізація яких, в силу вимог Порядку № 45 (незалежно від того чи в редакції до 21.02.2018 року чи після 21.02.2018 року) має стати підставою для позитивних дій зі сторони як органів Пенсійного фонду України, так державних органів, в яких військовослужбовці проходили службу.
Враховуючи викладене, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання бездіяльності Вінницького обласного військового комісаріату, яка полягає у не включенні в довідку про розмір грошового забезпечення відомостей про додаткові види грошового забезпечення та не виготовленні та не направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області нової довідки про розмір грошового забезпечення - задоволенню не підлягають.
Щодо вимоги позивача скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Вінницькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення, суд зазначає, що така є похідною від першої позовної вимоги, а тому задоволенню також не підлягає.
Крім того, суд наголошує, що відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені судом, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
При цьому, суд враховує положення Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів щодо якості судових рішень (пункти 32-41), в якому, серед іншого, звертається увага на те, що усі судові рішення повинні бути обґрунтованими, зрозумілими, викладеними чіткою і простою мовою і це є необхідною передумовою розуміння рішення сторонами та громадськістю; у викладі підстав для прийняття рішення необхідно дати відповідь на доречні аргументи та доводи сторін, здатні вплинути на вирішення спору; виклад підстав для прийняття рішення не повинен неодмінно бути довгим, оскільки необхідно знайти належний баланс між стислістю та правильним розумінням ухваленого рішення; обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент заявника на підтримку кожної підстави захисту; обсяг цього обов'язку суду може змінюватися залежно від характеру рішення.
При цьому, зазначений Висновок також акцентує увагу на тому, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах.
Суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення. Як випливає із п. 25 рішення Європейського суду з прав людини, національні суди не повинні ігнорувати доводи позивача які є специфічними, доречними та важливими в контексті обставин справи.
Суд наголошує, що в даній адміністративній справі із урахуванням змісту елементів позову, не входять у предмет доказування обставини щодо наявності чи відсутності підстав для перерахунку пенсії позивача та можливого врахування при його проведенні інших складових грошового забезпечення, про які зазначає позивач у позовній заяві. Як зазначалося, у провадженні Вінницького окружного адміністративного суду наявна інша справа у який ОСОБА_1 звернувся із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо неправомірного (на думку позивача) визначення розміру його пенсії. Водночас, спір у даній адміністративній справі стосується обов'язку відповідача оформити та направити довідку про розмір грошового забезпечення до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, підстав для виконання якого судом не встановлено.
Відтак, інші доводи позивача наведені у заявах по суті справи, не є доречними і важливими у цій справі, оскільки не стосуються предмету доказування в даній справі.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи викладене, суд дійшов переконання, що у спірних правовідносинах відповідач зазначеного Конституційного припису дотримався, а тому відсутні ознаки порушення ним прав, свобод та законних інтересів позивача.
Беручи до уваги викладене вище, суд доходить висновку, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зазначає, що у зв'язку із відмовою в задоволенні позовних вимог, сплачена позивачем при зверненні до суду сума судового збору відшкодуванню не підлягає.
Керуючись ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні вимог адміністративного позову відмовити повністю.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса проживання: АДРЕСА_1)
Відповідач: Вінницький обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 08362793, місцезнаходження: вул. Данила Галицького, 31, м. Вінниця, Вінницька область, 21000)
Повний текст рішення виготовлено: 07.05.2019 року
Суддя Богоніс Михайло Богданович