
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" квітня 2019 р. справа № 300/564/19
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Скільського І.І.,
за участю секретаря судового засідання Гевак Л.І.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представників відповідача - Соловйова О.Б., Цахнюк Н.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом: ОСОБА_4,
до Івано-Франківського міського відділу УДМС в Івано-Франківській області,
про визнання протиправним та скасування рішення №1 від 05.03.2019 року., -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4 (надалі - позивач) 15.03.2019 звернувся в суд з адміністративним позовом до Івано-Франківського міського відділу УДМС в Івано-Франківській області (надалі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення від 05.03.2019 про скасування дозволу на імміграцію в Україну.
Позовні вимоги мотивовано тим, що 12.03.2019 позивачем отримано рішення Івано-Франківського УДМС в Івано-Франківській області №1, яким скасовано виданий 11.08.2017 дозвіл на імміграцію в Україну та видану на підставі цього рішення посвідку на постійне місце проживання серії НОМЕР_3 від 23.08.2017. Позивач вказує, що вказане рішення прийняте на підставі п.5 ч.1 статті12 Закону України «Про імміграцію», тобто у зв`язку із порушенням іммігрантом законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства, однак у рішенні не зазначено конкретне порушення законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства що стало підставою для скасування дозволу на імміграцію в Україну. Позивач вважає вказане рішення протиправним, оскільки з його змісту не зрозумілим є висновок уповноваженого органу про порушення позивачем законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства та відповідно прийняття рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну.
Одночасно з поданням позовної заяви позивачем подано заяву про забезпечення позову шляхом зупинення дії рішення Івано-Франківського МВ УДМС в Івано-Франківській області №1 від 05.03.2019 про скасування дозволу на імміграцію в Україну до набрання чинності остаточного рішення суду у справі за позовом ОСОБА_4 до Івано-Франківського МВ УДМС в Івано-Франківській області про скасування рішення №1 від 05.03.2019 (а.с.22-23).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 18.03.2019 відмовлено у задоволенні заяви позивача про забезпечення позову (а.с.25-26).
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.03.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судовий розгляд на 14.00 год., 09.04.2019 (а.с.1-2).
Відповідач скористався правом подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 04.04.2019, відповідно до якого проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що 17.02.2017 громадянин Австрії ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до Івано-Франківського міського відділу УДМС України в Івано-Франківській області із заявою про надання дозволу на імміграцію в Україну на підставі пункту 1 частини третьої статті 4 Закону України «Про імміграцію», у зв`язку з тим, що його син ОСОБА_6 є громадянином України (свідоцтво про народження серії НОМЕР_4, видане 28.08.2009 відділом РАЦС Івано-Франківського МУЮ). На підтвердження законності перебування в Україні громадянином Австрії ОСОБА_4 при поданні документів на отримання дозволу на імміграцію було пред`явлено в Івано-Франківський МВ УДМС України в Івано-Франківській області паспортний документ НОМЕР_1, та подано копію всіх його сторінок з проставленими штампами про дату перетину кордону, а також нотаріально посвідчений переклад даного паспортного документа, відповідно до яких встановлено, що позивачем не перевищено встановленого строку перебування в Україні. На виконання вимог п.12 Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2002 року працівниками підрозділу направлено запити в Адміністрацію ДПС України, Сектор Укрбюро Інтерполу ГУНП України в Івано-Франківській області, управління СБУ в Івано-Франківській області, за результатами розгляду яких даними органами не встановлено підстав для заборони надання дозволу на імміграцію громадянину Австрії ОСОБА_4. За результатами проведених перевірок 11.08.2017 Івано-Франківським МВ УДМС в Івано-Франківській області прийнято рішення щодо видачі дозволу на імміграцію в Україну ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1. 23.08.2018 позивач був документований посвідкою на постійне місце проживання серії НОМЕР_3.
На виконання п.5.11 рішення Колегії ДМС України від 01.06.2018 року №1, оголошеного наказом ДМС України від 08.06.2018 року №91 щодо проведення перевірок справ про надання дозволу на імміграцію з 01.06.2018 року до 01.08.2012 року (у зворотному порядку) на предмет законності перебування іноземців в Україні на момент подачі та отримання документів (за даними Інтегрованої міжвідомчої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон програми «Аркан»), Управлінням ДМС України в Івано-Франківській області було проведено перевірку справи про надання дозволу на імміграцію громадянину Австрії ОСОБА_4, в результаті якої виявлено, що громадянин Австрії ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 перетинав кордон України за двома різними паспортними документами, а саме паспортами серії НОМЕР_1 та НОМЕР_2. Однак при подачі заяви паспорт серії НОМЕР_2 не пред`явив, про факт перетину кордону за паспортом серії НОМЕР_2 не повідомив, і періоди перетину кордону за паспортом серії НОМЕР_2 не були враховані працівниками Івано-Франківського МВ УДМС України в Івано-Франківській області при обчисленні законності терміну перебування на території України. Перевіркою встановлено, що на час подання заяви та документів щодо отримання дозволу на імміграцію, позивачем порушено дозволений термін перебування в Україні на 74 дні, що є порушенням законодавства про правовий статус іноземців та осіб без громадянства.
Листом Управління ДМС України в Івано-Франківській області від 25.02.2019 №2601.5-1624/26.2-19 справу про надання дозволу на імміграцію громадянину Австрії ОСОБА_4 повернено Івано-Франківському УДМС України в Івано-Франківській області для прийняття рішення щодо скасування дозволу на імміграцію на підставі пункту 5 частини 1 статті 12 Закону України «Про імміграцію». При звірці даних з системи «Аркан» штампів перетину кордону, проставлених у пред`явленому в цей день ОСОБА_4 паспорті серії НОМЕР_2, встановлено, що в періоди, показані програмі «Аркан» іноземець справді перебував в Україні за паспортом НОМЕР_2, що підтвердило встановлений за допомогою системи «Аркан» факт, що на момент звернення за отриманням дозволу на імміграцію в Україну іноземець перебував в Україні незаконно, порушивши дозволений термін перебування в Україні на 74 дні.
Рішенням Івано-Франківського МВ УДМС в Івано-Франківській області №1 від 05.03.2019 громадянину ОСОБА_4 скасовано дозвіл на імміграцію в Україну, виданий 11.08.2017 року, на підставі пункту 5 частини 1 статті 12 Закону України «Про імміграцію» та відповідно до підпункту 1 пункту 64 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №321, скасовано посвідку на постійне проживання серії НОМЕР_5 від 23.08.2017 року.
Відповідач вказав, що твердження позивача про те, що рішення не обґрунтоване є безпідставним, оскільки підстави для прийняття рішення про скасування дозволу на імміграцію в Україну обґрунтовані у висновку щодо скасування дозволу на імміграцію в Україну та посвідки на постійне проживання, затвердженому начальником Івано-Франківського МВ УДМС України в Івано-Франківській області 05.03.2019 року(а.с.40-43).
Позивач подав 11.04.2019 на адресу суду відповідь на відзив, який міститься в матеріалах справи (а.с.124-127). Позивач вказав, що з 11.08.2017 року йому надано дозвіл на імміграцію і відповідно ним набуто статусу іммігранта. Крім того, порушення дозволеного терміну перебування в Україні іноземцем до надання йому дозволу на імміграцію в Україну не є підставою для скасування такого дозволу у розумінні пункту 5 частини 1 статті 12 Закону України «Про імміграцію». Додатково вказав, що приймаючи оскаржуване рішення з підстав, що не визначені Законом України «Про імміграцію», відповідач діяв всупереч статті 19 Конституції України, у зв`язку із чим оскаржуване рішення є безпідставним та незаконним і підлягає скасуванню.
15.04.2019 відповідачем подано заперечення на відповідь на відзив, що міститься в матеріалах справи (а.с.134-135).
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі з підстав, наведених у позовній заяві та відповіді на відзив і надала аналогічні за їх змістом пояснення.
Представники відповідача всудовому засіданні щодо задоволення позовних вимог заперечили з підстав, наведених у відзиві на позовну заяву та запереченні на відповідь на відзив і надали аналогічні за їх змістом пояснення.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
17.02.2017 громадянин Австрії ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до Івано-Франківського міського відділу УДМС України в Івано-Франківській області із заявою про надання дозволу на імміграцію в Україну на підставі пункту 1 частини третьої статті 4 Закону України «Про імміграцію», у зв`язку з тим, що його син ОСОБА_6 є громадянином України ( свідоцтво про народження серії НОМЕР_4, видане 28.08.2009 відділом РАЦС Івано-Франківського МУЮ) (а.с.45-47).
Відповідно до наданих громадянином Австрії ОСОБА_4 паспортним документом НОМЕР_1, копіями всіх його сторінок з проставленими штампами про дату перетину кордону, а також нотаріально посвідченим перекладом даного паспортного документа, встановлено, що позивачем не перевищено встановленого строку перебування в Україні (а.с. 53-66).
На виконання вимог п.12 Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2002 року відповідачем направлено запитв Адміністрацію Державної прикордонної служби України за №15/1150 від 20.02.2017 року (а.с.85), запит в Сектор Укрбюро Інтерполу ГУНП України в Івано-Франківській області за №15/1089 від 17.02.2017 року (а.с.87, 88), запит в управління СБУ в Івано-Франківській області за №15/1149 від 20.02.2017 року (а.с.90), за результатами розгляду яких даними органами не встановлено підстав для заборони надання дозволу на імміграцію громадянину Австрії ОСОБА_4.
За результатами проведених перевірок, на підставі пункту 1 частини 3 статті 4 Закону України «Про імміграцію», 11.08.2017 Івано-Франківським МВ УДМС в Івано-Франківській області прийнято рішення щодо видачі дозволу на імміграцію в Україну ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.95).
На підставі рішення 11.08.2017 Івано-Франківським МВ УДМС в Івано-Франківській області видано дозвіл за №15/62 на імміграцію в Україну ОСОБА_4 (а.с.96).
Листом Управління ДМС України в Івано-Франківській області від 25.02.2019 №2601.5-1624/26.2-19 повідомлено Івано-Франківський МВ УДМС України в Івано-Франківській області, що за результатами вивчення справи №15/195 від 17.02.2017 встановлено, що згідно датоштампів перетину кордону на момент подачі документів щодо оформлення дозволу на імміграцію в Україну громадянина Австрії ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 перебував на території України з порушенням строків перебування, а саме 74 дні.
У зв'язку з чим справу про надання дозволу на імміграцію громадянину Австрії ОСОБА_4, №15/195 від 17.02.2017 повернено Івано-Франківському МВ УДМС України в Івано-Франківській області для прийняття рішення щодо скасування дозволу на імміграцію на підставі пункту 5 частини 1 статті 12 Закону України «Про імміграцію» (а.с.99).
05.03.2019 головним спеціалістом Івано-Франківського МВ УДМС в Івано-Франківській області Заліською М.М. складено висновок щодо скасування дозволу на імміграцію в Україну та посвідки на постійне проживання в Україні, який 05.03.2019 затверджено начальником Івано-Франківського МВ УДМС України в Івано-Франківській області Непеляк В.В. (а.с.101-103).
Рішенням Івано-Франківського МВ УДМС в Івано-Франківській області №1 від 05.03.2019 громадянину ОСОБА_4 скасовано дозвіл на імміграцію в Україну, виданий 11.08.2017 року, на підставі пункту 5 частини 1 статті 12 Закону України «Про імміграцію» та відповідно до підпункту 1 пункту 64 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №321, скасовано посвідку на постійне проживання серії НОМЕР_5 від 23.08.2017 року (а.с.100).
Про прийняте рішення Івано-Франківським МВ УДМС в Івано-Франківській області письмово повідомлено позивача (а.с.104).
Не погоджуючись з вказаним рішенням Івано-Франківського МВ УДМС в Івано-Франківській області про скасування дозволу на імміграцію в Україну, позивач звернувся за захистом до суду.
Надаючи правову оцінку оскаржуваному рішенню, суд зазначає таке.
Спірні правовідносини врегульовано Конституцією України, Законами України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», «Про імміграцію», Порядком формування квоти імміграції, Порядком провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про скасування та виконання прийнятих рішень, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2002 № 1983, Порядком оформлення, видачі, обміну, скасування пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 321.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України «Про імміграцію», визначено умови і порядок імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про імміграцію», питання імміграції регулюються Конституцією України, цим Законом та іншими нормативно-правовими актами, що не повинні їм суперечити.
Згідно статті 1 Закону України «Про імміграцію», імміграція - це прибуття в Україну чи залишення в Україні у встановленому законом порядку іноземців та осіб без громадянства на постійне проживання; іммігрант - іноземець чи особа без громадянства, який отримав дозвіл на імміграцію і прибув в Україну на постійне проживання, або, перебуваючи в Україні на законних підставах, отримав дозвіл на імміграцію і залишився в Україні на постійне проживання; дозвіл на імміграцію - рішення, що надає право іноземцям та особам без громадянства на імміграцію.
Відповідно до пункту 1 частини 3 статті 4 Закону України «Про імміграцію», дозвіл на імміграцію поза квотою імміграції надається одному з подружжя, якщо другий з подружжя, з яким він перебуває у шлюбі понад два роки, є громадянином України, дітям і батькам громадян України.
Статтею 9 Закону України «Про імміграцію», визначено, що заяви про надання дозволу на імміграцію подаються особами, які перебувають в Україні на законних підставах. Заяву про надання дозволу на імміграцію заявник подає особисто до відповідного органу державної влади. Для надання дозволу на імміграцію до заяви додаються такі документи: 1) три фотокартки; 2) копія документа, що посвідчує особу; 3) документ про місце проживання особи; 4) відомості про склад сім'ї, копія свідоцтва про шлюб (якщо особа, яка подає заяву, перебуває в шлюбі); 5) копії документів, що засвідчують їх родинні стосунки з громадянином України; 6) документ про сплату державного мита.
Процедуру провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію іноземцям та особам без громадянства, які іммігрують в Україну, поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, а також компетенцію центральних органів виконавчої влади та підпорядкованих їм органів, які забезпечують виконання законодавства про імміграцію визначено Порядком провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про скасування та виконання прийнятих рішень, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2002 № 1983.
Відповідно до пункту 11 вказаного Порядку, для отримання дозволу на імміграцію разом із заявою встановленого ДМС за погодженням з МЗС зразка подаються, засвідчений у встановленому законодавством порядку переклад українською мовою сторінки паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, з особистими даними, а у разі необхідності відповідні територіальні органи і підрозділи, які забезпечують провадження у справах з питань імміграції, можуть затребувати інші документи, що уточнюють наявність підстав для надання дозволу на імміграцію.
Згідно пункту 12 вказаного Порядку, територіальні підрозділи за місцем проживання, до яких подано заяви про надання дозволу на імміграцію формують справи, перевіряють підстави, законність перебування в Україні іммігрантів, справжність поданих документів та відповідність, їх оформлення вимогам законодавства, у разі потреби погоджують це питання з органами місцевого самоврядування, у межах своєї компетенції з'ясовують питання щодо наявності чи відсутності підстав для відмови у наданні дозволу на імміграцію.
Так, 17.02.2017 громадянин Австрії ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, звернувся до Івано-Франківського міського відділу УДМС України в Івано-Франківській області із заявою про надання дозволу на імміграцію в Україну на підставі пункту 1 частини третьої статті 4 Закону України «Про імміграцію», у зв`язку з тим, що його син ОСОБА_6 є громадянином України ( свідоцтво про народження серії НОМЕР_4, видане 28.08.2009 відділом РАЦС Івано-Франківського МУЮ). На підтвердження законності перебування в Україні громадянином Австрії ОСОБА_4 при поданні документів на отримання дозволу на імміграцію було пред`явлено в Івано-Франківський МВ УДМС України в Івано-Франківській області паспортний документ НОМЕР_1, та подано копію всіх його сторінок з проставленими штампами про дату перетину кордону, а також нотаріально посвідчений переклад даного паспортного документа (45-84).
Законність перебування іноземців та осіб без громадянства в Україні обчислюється з урахуванням вимог Порядку продовження строку перебування та продовження або скорочення строку тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства на території України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 лютого 2012 року №150, та Порядку обчислення строку тимчасового перебування в Україні іноземців, які є громадянами держав з безвізовим порядком в'їзду, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 20.07.2015 № 884 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 серпня 2015 № 944/27389 (далі - Порядок).
У відповідності до пункту 4 наведеного Порядку, під час перебування на території України обчислення дозволеного іноземцю строку перебування здійснюють посадові особи ДМС шляхом відрахування 180 днів назад від дня контролю (дня, на який необхідно визначити законність перебування іноземця на території України). При цьому іноземець вважається таким, що на законних підставах перебуває в Україні, якщо в межах 180-денного періоду він перебував на території України не більше 90 днів.
Як встановлено судом, відповідачем за підрахунком періодів перебування позивача в Україні відповідно до проставлених у поданому ним паспортному документі НОМЕР_1, не встановлено перевищення строку перебування в Україні, тобто на момент подання документів та згідно поданого паспортного документа НОМЕР_1 позивач перебував в Україні на законних підставах.
На виконання вимог п.12 Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, відповідачем направлено запит в Адміністрацію Державної прикордонної служби України за №15/1150 від 20.02.2017 року (а.с.85), запит в Сектор Укрбюро Інтерполу ГУНП України в Івано-Франківській області за №15/1089 від 17.02.2017 року (а.с.87, 88), запит в управління СБУ в Івано-Франківській області за №15/1149 від 20.02.2017 року (а.с.90), за результатами розгляду яких даними органами не встановлено підстав для заборони надання дозволу на імміграцію громадянину Австрії ОСОБА_4.
Таким чином суд констатує, що згідно поданих позивачем документів 17.02.2017, відповідачем вжито всіх заходів щодо перевірки підстав, законності перебування в Україні ОСОБА_4, справжність поданих ним документів та відповідність, їх оформлення вимогам законодавства України.
Як уже зазначалося судом вище, за результатами проведених відповідачем перевірок, 11.08.2017 Івано-Франківським МВ УДМС в Івано-Франківській області прийнято рішення щодо видачі дозволу на імміграцію в Україну ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 (а.с.95).
На підставі рішення 11.08.2017 Івано-Франківським МВ УДМС в Івано-Франківській області видано дозвіл за №15/62 на імміграцію в Україну ОСОБА_4 (а.с.96).
23.08.2017 громадянин Австрії ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 був документований посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_3.
Судом встановлено, що відповідно до наказу ДМС України від 18.07.2017 «Про внесення змін до наказу ДМС від 16.09.2014 №242» та порядку обробки даних у режимі он-лайн запит/відповідь із використанням веб-інтерфейсу системи «Аркан» у режимі тестування (у редакції наказу ДМС від 18.07.2017 №190) у серпні 2018 надіслано до Департаменту інформації, телекомунікації та захисту інформації ДМС України дві заявки на доступ до ВІЗВ «Аркан-веб» головному спеціалісту відділу у справах іноземців та осіб без громадянства та запобігання нелегальній міграції УДМС в області Савчук Г.С., та головному спеціалісту відділу з питань громадянства, паспортизації та реєстрації УДМС в області Дімнич Л.В. Доступ до ВІЗВ «Аркан-веб» для вказаних працівників УДМС в області отримано 20.10.2017. Вказане підтверджується належним чином засвідченою копією листа Сектору інформаційних технологій Управління ДМС України в Івано-Франківській області (а.с.136).
Таким чином судом встановлено, що на час звернення позивача з заявою 17.02.2017, проведення перевірки відповідачем підстав, законності перебування в Україні ОСОБА_4, на справжність поданих ним документів та відповідність, їх оформлення вимогам законодавства України, прийняття рішення щодо видачі дозволу на імміграцію в Україну 11.08.2017 та документування позивача посвідкою на постійне проживання 23.08.2017, в уповноважених працівників УДМС в Івано-Франківській області був відсутній доступ до ВІЗВ «Аркан-веб» так як такий доступ ними був отриманий тільки 20.10.2017.
В судовому засіданні судом встановлено, що наказом ДМС України від 18.07.2017 №190 «Про внесення змін до наказу ДМС від 16.09.2014 №242», з метою забезпечення обробки даних у режимі он-лайн запит/відповідь із використанням веб-інтерфейсу системи «Аркан» внесено зміни у наказ ДМС від 16.09.2014 №242 «Про використання відомчої підсистеми «Аркан-ДМС» доповнено пункт 1 підпунктом 1.3, 1.4 а саме: - Порядок обробки даних у режимі он-лайн запит/відповідь із використанням веб-інтерфейсу системи «Аркан» у режимі тестування; - визначено перелік посад апарату ДМС, територіальних органів та територіальних підрозділів, яким надається доступ до обробки даних у режимі он-лайн запит/відповідь із використанням веб-інтерфейсу системи «Аркан» (а.с.156-161).
Наказом ДМС України від 08.06.2018 №91 «Про оголошення рішення Колегії ДМС України» оголошено для виконання рішення Колегії ДМС України від 01.06.2018 №1. Наказано керівникам самостійних структурних підрозділів апарату ДМС, начальникам ГУДМС, УДМС в областях та місті Києві, генеральному директорові ДП «Документ» організувати роботу з реалізації рішення Колегії ДМС в повному обсязі та у визначені терміни (а.с.147-155).
Відповідно до рішення Колегії ДМС України від 01.06.2018 №1 «Про результати роботи ДМС» Колегією вирішено запровадити пілотний проект щодо здійснення обов'язкової перевірки документів, що є підставою для оформлення набуття громадянства (пункт 5.5 Рішення Колегії ДМС).
Забезпечити обов'язкову перевірку наданих іноземцями та особами без громадянства оригіналів та копій документів, що містять штампи перетину кордону за даними Інтегрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан» у разі їх звернення з питань продовження строку перебування на території України, оформлення посвідки на тимчасове проживання, надання дозволу на імміграцію, оформлення посвідки на постійне проживання (пункт 5.6 Рішення Колегії ДМС).
До 21.06.2018 скласти та затвердити графіки перевірок справ про надання дозволу на імміграцію з 01.06.2018 до 01.08.2012 (у зворотному порядку) з метою перевірки законності перебування іноземців в Україні на момент подачі та отримання документів (за даними Інтогрованої міжвідомчої автоматизованої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон «Аркан») та дійсність поданих документів, виданих в Україні, що стали підставою для надання дозволу на імміграцію (у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян). У разі виявлення порушень вимог чинного законодавства за результатами перевірки приймати відповідні рішення (пункт 5.11 Рішення Колегії ДМС).
Так, судом встановлено, що на виконання пункту 5.11 рішення Колегії ДМС України від 01.06.2018 року №1, оголошеного наказом ДМС України від 08.06.2018 року №91 щодо проведення перевірок справ про надання дозволу на імміграцію з 01.06.2018 року до 01.08.2012 року (у зворотному порядку) на предмет законності перебування іноземців в Україні на момент подачі та отримання документів за даними Інтегрованої міжвідомчої системи обміну інформацією з питань контролю осіб, транспортних засобів та вантажів, які перетинають державний кордон програми «Аркан», Управлінням ДМС України в Івано-Франківській області проведено перевірку справи №15/195 від 17.02.2017 на підставі якої громадянин Австрії ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3, отримав дозвіл на імміграцію в Україну та документований посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_3 в результаті якої виявлено, що громадянин Австрії ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 перебував на території України з порушенням строків перебування, а саме 74 дні, перетинав кордон України за двома різними паспортними документами, а саме паспортами серії НОМЕР_1 та НОМЕР_2.
В зв'язку з встановленням, за результатами перевірки, перебування позивача на території України з порушенням строків перебування, а саме на 74 дні, 25.02.2019 Управління ДМС України в Івано-Франківській області листом №26015-1624/26.2-19 повернуто начальнику Івано-Франківського МВ УДМС в Івано-Франківській області справу №15/195 від 17.02.2017 на підставі якої громадянин Австрії ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3, отримав дозвіл на імміграцію в Україну та документований посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_3 - для прийняття рішення щодо скасування дозволу на імміграцію гр. Австрії ОСОБА_4 в зв'язку із порушенням пункту 5 частини першої статті 12 Закону України «Про Імміграцію».
Відповідно до вимог пункту 22 Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, працівниками відповідача викликано позивача у Івано-Франківський МВ УДМС України в Івано-Франківській області для ознайомлення з матеріалами провадження та надання пояснень за виявленим фактом порушення міграційного законодавства.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалам адміністративної справи 05.03.2019 позивач прибув до територіального підрозділу разом із цивільною дружиною ОСОБА_12, і йому надані для ознайомлення матеріали провадження. При звірці даних з системи «Аркан» та штампів перетину кордону, проставлених у пред'явленому ОСОБА_4 паспорті серії НОМЕР_2, встановлено, що в періоди, показані в програмі «Аркан» позивач перебував в Україні за паспортом НОМЕР_2. Звірко підтверджено встановлений за допомогою системи «Аркан» факт порушення дозволеного терміну перебування позивача в Україні на 74 дні (а.с.110-111 та 114).
Працівником Івано-Франківського МВ УДМС України в області зроблено світлокопії сторінок пред'явлених паспортних документів № НОМЕР_2та НОМЕР_1 із штампами про дату перетину кордону. Засвідчені належним чином копії паспортів містяться в матеріалах справи (а.с.105-109).
Від надання письмових пояснень щодо причин не пред'явлення двох наявних паспортів при поданні документів на отримання дозволу на імміграцію в Україну позивач відмовився. Вказане підтверджується доповідною запискою головного спеціаліста Івано-Франківського МВ УДМС в Івано-Франківській області Заліської М.М. адресованої керівнику Івано-Франківського МВ УДМС в Івано-Франківській області Непеляку В.В.(а.с.112-113).
Таким чином, факт перетину позивачем кордону України за двома різними паспортними документами, а саме паспортами серії НОМЕР_1 та НОМЕР_2 та перебування на території України з порушенням строків перебування на 74 дні станом на 17.02.2017, підтверджено зібраними та наявними в матеріалах справи належними та допустимими доказами. Доказів зворотного як позивачем так і представником позивача суду не надано і судом не встановлено.
На переконання суду згідно досліджених в судовому засіданні доказів позивач свідомо не подав при поданні документів 17.02.2017 року паспортний документ НОМЕР_2, та копію всіх його сторінок з проставленими штампами про дату перетину кордону, а також нотаріально посвідчений переклад даного паспортного документа.
Відповідно до пункту 21 Порядку №1983 від 26.12.2002, дозвіл на імміграцію скасовується органом, який прийняв рішення про надання такого дозволу. Питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, її територіальні органи та територіальні підрозділи, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ, Робочий апарат Укрбюро Інтерполу та Держприкордонслужба або органи, які у межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про імміграцію, якщо стало відомо про існування підстав для скасування дозволу на імміграцію.
Згідно підпункту 1 пункту 64 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 321, посвідка скасовується територіальним органом/територіальним підрозділом ДМС, який її видав, у разі скасування дозволу на імміграцію в Україну відповідно до статті 12 Закону України «Про імміграцію».
Відповідно до пункту 22 Порядку №1983 від 26.12.2002, для прийняття рішення про скасування дозволу на імміграцію у разі, коли ініціатором такого скасування є ДМС, її територіальні органи або територіальні підрозділи, ними складається обґрунтований висновок із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України «Про імміграцію», що надсилається до органу ДМС, який прийняв рішення про надання такого дозволу.
Судом встановлено, що Івано-Франківським МВ УДМС України в Івано-Франківській області за наслідками розгляду матеріалів справи №15/195 від 17.02.2017 на підставі якої громадянин Австрії ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3, отримав дозвіл на імміграцію в Україну та документований посвідкою на постійне проживання серії НОМЕР_3, з врахуванням обставин, виявлених перевіркою Управління ДМС України в Івано-Франківській області складено 05.03.2019 обґрунтований висновок із зазначенням підстав для скасування дозволу, визначених статтею 12 Закону України «Про імміграцію», який затверджено начальником Івано-Франківського МВ УДМС України в області 05.03.2019 року (а.с.101-103).
Вказаним висновком вирішено скасувати рішення Івано-Франківського МВ УДМС в Івано-Франківській області від 11.08.2017 про надання дозволу на імміграцію в Україну громадянину ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3 та скасувати посвідку на постійне проживання серії НОМЕР_3, визнати її недійсною та такою, що підлягає вилученню та знищенню.
05.03.2019 начальником Івано-Франківського МВ УДМС України в області Непеляк В.В. прийнято рішення №1 про скасування дозволу виданого 11.08.2017 на імміграцію в Україну, громадянину Австрії ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця м.Фрізах Австрія, на підставі пункту 5 частини 1 статті 12 Закону України «Про імміграцію».
А також на підставі вимог підпункту 1 пункту 64 Порядку оформлення, видачі, обміну, скасування пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсною та знищення посвідки на постійне проживання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 № 321 скасована видана на підставі рішення посвідка на постійне проживання серії НОМЕР_3 від 23.08.2017 року (а.с.100).
Копію наведеного рішення щодо скасування дозволу на імміграцію в Україну направлено ОСОБА_4 12.03.2019 року, що підтверджується листом Івано-Франківського МВ УДМС України в Івано-Франківській області (а.с.104).
Суд констатує, що виявлене порушення позивачем дозволеного законодавством строку перебування в Україні є підставою для скасування дозволу на імміграцію передбаченого пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону України «Про імміграцію». Застосування в даній нормі статті 12 слова іммігрант є логічним, оскільки відповідно до визначення наведеного в статті 1 Закону України «Про імміграцію» особа, яка отримала дозвіл на імміграцію і прибула в Україну на постійне проживання, є іммігрантом. Не можливо скасувати дозвіл на імміграцію особі, якій він не надавався. Крім того, норма наведеної статті Закону України «Про імміграцію» не містить обмежень щодо вчинення порушень міграційного законодавства часом перебування в статусі іммігранта.
Таким чином твердження представника позивача вказані в судовому засіданні та наведені в відповіді на відзив не заслуговують на увагу, оскільки повністю спростовані поясненнями представника відповідача та дослідженими в судовому засіданні письмовими доказами що містяться в матеріалах адміністративної справи.
Враховуючи наведене суд прийшов до висновку про законність прийнятого відповідачем рішення №1 від 05.03.2019 року, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження, з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Підсумовуючи наведене, суд приходить до висновку про безпідставність позовних вимог позивача, і як наслідок про відмову в задоволенні адміністративного позову.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач:
ОСОБА_4 (паспорт НОМЕР_1 виданий 26.05.2011) адреса: АДРЕСА_1;
Відповідач:
Івано-Франківський міський відділ УДМС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 37794486) адреса: вулю.Гнатюка, 29, м.Івано-Франківськ, 76000.
Суддя /підпис/ Скільський І.І.
Рішення складене в повному обсязі 30 квітня 2019 р.