Рішення № 81514099, 23.04.2018, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
23.04.2018
Номер справи
826/3121/18
Номер документу
81514099
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 квітня 2018 року м. Київ №826/3121/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністра-тивну справу за позовом ОСОБА_1 до Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві (далі - Лівобережне ОУПФУ в м. Києві), Головного управління Державної казначейської служби України у м. Києві (далі - ГУ ДКСУ у м. Києві), про зобов'язання вчинити дії,

в с т а н о в и в:

У лютому 2018р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить зобов'язати Лівобережне ОУПФУ в м. Києві сформувати та подати до ГУ ДКСУ у м. Києві подання про повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості на суму 9037 грн., сплаченого згідно квитанції від 23.10.2017 №0.0.877930686.1.

Позов обґрунтовано тим, що позивача звільнено від сплати збору згідно з п. 9 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", як особу, яка придбала житло вперше, тому помилково сплачений збір підлягає поверненню.

Лівобережним ОУПФУ в м. Києві подано відзив на позов, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що органи Пенсійного фонду України не володіють інформацією відносно прав власності на нерухоме майно.

ГУ ДКСУ у м. Києві подано відзив на позов, в якому відповідач зазначив, що повер-нення помилково або надмірно сплачених до бюджету податків і зборів здійснюється за поданням органів Пенсійного фонду України.

Розглянувши матеріали справи, судом встановлено наступні факти і відповідні їм правовідносини.

Позивач звернувся до Лівобережного ОУПФУ в м. Києві із заявою вх. від 07.12.2017 №4769/09 про повернення сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 9037 грн.

Листом Лівобережного ОУПФУ в м. Києві від 08.12.2017 №25134/12, копія якого наявна у справі, відповідач повідомив про відсутність офіційного джерела інформації, яке б підтверджувало, що житло придбане особою вперше.

Спірні правовідносини виникли у сфері справляння збору на обов'язкове державне пенсійне страхування і стосуються правомірності відмови відповідача у поверненні позивачу сплаченого ним збору.

Порядок справляння та використання збору на обов'язкове державне пенсійне страху-вання визначено положеннями Закону України від 26.06.1997 №400/97-ВР "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з п. 9 ст. 1 цього Закону платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування є: підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та фізич-ні особи, які придбавають нерухоме майно, за винятком <…> громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Питання сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій згідно із Законом України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" врегульовано Порядком сплати збору на обов'язкове державне пенсій-не страхування з окремих видів господарських операцій, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.1998 №1740 (далі - Порядок №1740).

Згідно з п. 151 Порядку №1740 збір на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі-продажу нерухомого майна сплачується підприємствами, установами, орга-нізаціями незалежно від форм власності та фізичними особами, які придбавають нерухоме майно, у розмірі 1 відсотка від вартості нерухомого майна, зазначеної в договорі купівлі-продажу такого майна, за винятком <…> громадян, які придбавають житло і перебувають у черзі на одержання житла або придбавають житло вперше.

Як вбачається з наявних у справі копій договору купівлі-продажу квартири від 22.11.2017, нотаріально посвідченого і зареєстрованого в реєстрі за №3709, інформаційної довідки від 07.02.2018 №113113687 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в якому внесено запис №23506753 від 22.11.2017 про право власності, позивачем придбано у власність квартиру АДРЕСА_1.

Факт сплати позивачем, при цьому, збору обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 9037 грн. (1% від операції купівлі-продажу нерухомого майна) не заперечується сторо-нами і підтверджується квитанцією від 23.10.2017 №0.0.877930686.1, копія якої наявна у справі (а.с. 29).

Згідно з інформаційною довідкою в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні інші відомості про придбання позивачем житла, що дає суду підстави для висновку про придбання вищевказаної квартири вперше.

Відповідач не надав заперечень і доказів, які б спростували вказані твердження пози-вача і надані ним докази. Посилання відповідача у відзиві на те, що органи Пенсійного фон-ду України не володіють інформацією про придбання житла вперше, суд вважає формальни-ми і такими, що не спростовують можливість встановлення відповідачем відповідних фактів.

Беручи до уваги твердження позивача, які підтверджені належними доказами і не були спростовані відповідачем, суд дійшов висновку про те, що позивач вперше придбав житло, тому на підставі п. 9 ст. 1 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне стра-хування" і п. 151 Порядку №1740 був звільненим від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Пунктом 153 Порядку №1740 передбачено, що нотаріальне посвідчення або реєстрація на біржі договорів купівлі-продажу нерухомого майна здійснюється за наявності докумен-тального підтвердження сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з опера-цій купівлі-продажу нерухомого майна.

На час придбавання позивачем житла і звернення до відповідача із заявою чинне на-ціональне законодавство не визначало механізму звільнення від сплати збору на обов'язкове державне страхування з операцій придбання громадянами житла вперше. Відсутність такого механізму не може бути перешкодою для реалізації громадянами своїх прав, свобод чи інте-ресів. У контексті фактичних обставин цієї справи, законодавство передбачає можливість повернення помилково або надміру сплаченого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" платники збору, визначені пунктами 5-7, 9 і 10 ст. 1 цього Закону, збір на обо-в'язкове державне пенсійне страхування сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів. Ці кошти в установленому порядку зараховуються до загального фонду державного бюджету і використовуються згідно із законом про Державний бюджет України.

Згідно з додатком до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2011 №106 "Деякі питання ведення обліку податків і зборів (обов'язкових платежів) та інших доходів бюджету" контроль за справлянням (стягненням) до бюджету надходжень, що обліковуються за кодом доходів бюджету 24140500 "Збір з операцій придбання (купівлі-продажу) неру-хомого майна" покладений на Пенсійний фонд України.

Пунктом 3 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 №787 (далі - Порядок №787), повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету платежів у національній валюті здійснюється органами Державної казначейської служби України (органи Казначейства) з відповідних бюджетних рахунків для зарахування надходжень (рахунки за надходженнями), відкритих в органах Казначейства відповідно до законодавства, шляхом оформлення розрахункових документів (абз. 1).

Згідно з п. 5 Порядку №787 повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету <…> (абз. 1).

Подання на повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету зборів, платежів та інших доходів бюджетів (крім зборів та платежів, контроль за справлянням яких покладено на органи Державної фіскальної служби України) подається до відповідного органу Казначейства за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку (абз. 2).

Положеннями п. 10 Порядку №787 передбачено, що заява та подання або ухвала суду подається до відповідного органу Казначейства за місцем зарахування платежу до бюджету. Органи Казначейства приймають подання від органів, які контролюють справляння надхо-джень бюджету або які здійснюють облік заборгованості в розрізі позичальників, у строки, визначені нормативно-правовими актами з питань повернення помилково або надміру зара-хованих до бюджету коштів. У разі відсутності такого нормативно-правового акта платник подає до відповідного органу Казначейства заяву та подання, дати складання яких не перевищують 30 календарних днів.

Отже, як вбачається, повернення помилково або надміру сплаченого до бюджету збору на обов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється з відповідного рахунку за надхо-дженням відповідно до ч. 3 ст. 3 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" за поданням відповідного територіального органу Пенсійного фонду України, що контролює надходження цього збору до бюджету.

Враховуючи, що позивач був звільненим від сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при придбанні житла, але фактично сплатив цей збір у сумі 9037 грн., суд, погоджуючись з доводами позивача, дійшов висновку про те, що така сплата здійснена позивачем помилково, а тому сплачені кошти підлягали поверненню позивачу за поданням Лівобережного ОУПФУ в м. Києві.

За цих обставин суд вважає відмову Лівобережного ОУПФУ в м. Києві у задоволенні заяви позивача, викладену у листі від 08.12.2017 №25134/12, за наявності законних підстав для підготовки відповідного подання, неправомірною і такою, що порушує майнове право позивача на отримання помилково сплачених коштів.

З метою поновлення порушеного права позивача на повернення йому помилково спла-чених коштів суд вважає частково обґрунтованою і такою, що підлягає частковому задово-ленню вимогу про зобов'язання відповідача сформувати подання до ГУ ДКСУ у м. Києві про повернення позивачу збору на обов'язкове державне пенсійне страхування у сумі 9037 грн.

Водночас дана вимога у частині зобов'язання відповідача подати вказане подання до ГУ ДКСУ у м. Києві не підлягає задоволенню, оскільки згідно з приписами Порядку №787 подання подається особою разом із заявою, тобто ці дії вчиняються позивачем самостійно.

Також, не підлягає задоволенню позов щодо ГУ ДКСУ у м. Києві, який є неналежним відповідачем у справі.

Зважаючи на те, що позивач звільнений від сплати судового збору у справі, то стягнення судового збору не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 90, 139, 241-246, 250 КАС України, суд

в и р і ш и в:

1. Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1).

2. Зобов'язати Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві (02225, м. Київ, вул. Каштанова, 6; код ЄДРПОУ 40379527) сформувати подання до Голов-ного Управління Державної казначейської служби у м. Києві про повернення ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операції купівлі-продажу нерухомого майна в розмірі 1% від його вартості на суму 9037 грн., сплаченого згідно з квитанцією від 23.10.2017 №0.0.877930686.1.

3. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні позову в іншій частині.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Рішення суду може бути оскаржено до Київського апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Д.А. Костенко