Рішення № 81508306, 03.05.2019, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.05.2019
Номер справи
120/882/19-а
Номер документу
81508306
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Вінниця

03 травня 2019 р. Справа № 120/882/19-а

Вінницький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Крапівницької Н.Л.,

розглянувши у письмовому провадженні в м. Вінниці в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом:

Головного управління Держспоживслужби у Вінницькій області (вул. Максимовича, 19, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 40310643)

до комунального підприємства "Гніваньводопостач" (вул. Петровського, 2, м. Гнівань, 23310, код ЄДРПОУ 36242300)

про стягнення штрафу та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

14 березня 2019 року Головне управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області (далі-ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області, позивач) звернулось до суду з позовом до комунального підприємства “Гніваньводопостач” (далі - КП “Гніваньводопостач”, відповідач) про стягнення штрафу та зобов’язання вчинити дії.

Позов мотивовано тим, що позивачем проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) за результатами якого складено Акт №008 перевірки дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін від 27.11.2018 року.

На підставі даного акту начальником ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області ОСОБА_1 було винесено рішення №003 від 03.12.2018 року про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін.

Даним рішенням відповідно до ст. 20 Закону України “Про ціни і ціноутворення” №5007-V від 21.06.2012 року передбачено вилучення у КП “Гніваньводопостач” в дохід державного бюджету штраф в сумі 20423,34 грн. та повернути споживачам суми необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 20423,34 грн.

Відповідач, як вказує позивач, отримав Рішення №003 від 03.12.2018 року про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін 10.12.2018 року, але у визначений термін штраф не сплачено, зобов’язання щодо повернення споживачам суми необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 20423,34 грн. не виконано. Вказане рішення комунальним підприємством "Гніваньводопостач" не оскаржено.

Вказані обставини стали причиною звернення до суду з даним позовом.

Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 20.03.2019 року відкрито провадження по справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

09.04.2019 року на адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якій просили відмовити в задоволені позовних вимог ГУ Держпродспоживслужби у Вінницькій області. Мотивуючи це тим, що згідно Колективного договору між адміністрацією і трудовим колективом КП “Гніваньводопостач”, який затверджено Гніванською міською радою №50 від 27.03.18 року та ЗУ “Про оплату праці” визначено гарантії забезпечення мінімальної тарифної ставки за просту некваліфіковану працю у розмірі прожиткового мінімуму, а саме, розмір заробітної плати працівника за повністю виконану місячну норму праці не може бути нижчим за розмір мінімальної заробітної плати, згідно ЗУ “Про держаний бюджет України на 2018 рік” становить 3723 грн. Просять в позові відмовити.

Враховуючи викладене, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.

Судом встановлено, що на підставі Погодження на проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), відповідно на підставі звернення фізичної особи про порушення суб’єктом господарювання її законних прав, наданого Державною регулятивною службою України від 12.10.2018 року №10055 (а.с.9), позивачем було проведено позаплановий захід державного нагляду (контролю) з питань, викладених у колективних зверненнях громадян міста Гнівань від 18.09.2018 та 19.09.2018 року, і зокрема, щодо правильності встановлення тарифних ставок та посадових окладів працівникам підприємства при формуванні тарифів, правильності розподілу накладених витрат, правильності нарахування плати за послуги централізованого водопостачання та водовідведення.

Підставами для проведення заходу був наказ від 18.10.2018 року №3897-о “Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю)” у відповідності з яким завідувачу сектору контролю за регульованими цінами ОСОБА_2 необхідно було провести позапланову перевірку відповідача в період 3 22 по 23 жовтня 2018 року, та направлення на проведення заходу державного нагляду (контролю) від 18.10.2018 №3406(а.с.10-11).

Перед початком перевірки директору КП “Гніваньводопостач” ОСОБА_3 було вручено під розписку вимогу “Про надання документів для проведення позапланової перевірки” (а.с. 12), де було вказано, що до 13 години 22.10.2018 року надати копії документів та пояснення. Проте, відповідач надав документи лише після 16 години 22.10.2018 року, що унеможливило проведення позапланової перевірки.

За підставами перевірки позивачем було складено Акт №008 від 27.11.2018 року (а.с. 20-25), за результатами якого, було винесено рішення №003 від 03.12.2018 року про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення державної дисципліни цін (а.с. 27-28), згідно з яким, стягнутоз КП “Гніваньводопостач” в дохід державного бюджету штраф у сумі 20423,34 грн. та зобов’язано КП “Гніваньводопостач” повернути споживачам суму необґрунтовано одержаної виручки в розмірі 20423,34 грн.

У зв'язку з несплатою відповідачем вказаної заборгованості у добровільному порядку, позивач звернувся із даним позовом до суду.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 ст. 6 ЗУ “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” підставою для здійснення позапланових заходів є, зокрема, звернення фізичної особи (фізичних осіб) про порушення, що спричинило шкоду її (їхнім) правам, законним інтересам, життю чи здоров'ю, навколишньому природному середовищу чи безпеці держави, з додаванням документів чи їх копій, що підтверджують такі порушення (за наявності). Позаплановий захід у такому разі здійснюється виключно за погодженням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері державного нагляду (контролю), або відповідного державного колегіального органу.

Відповідно до ч. 6 ст. 6 ЗУ “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” за результатами здійснення планового або позапланового заходу посадова особа органу державного нагляду (контролю) складає акт, який повинен містити такі відомості: дату складення акту; тип заходу (плановий або позаплановий); форма заходу (перевірка, ревізія, обстеження, огляд тощо); предмет державного нагляду (контролю); найменування органу державного нагляду (контролю), а також посаду, прізвище, ім'я та по батькові посадової особи, яка здійснила захід; найменування юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи - підприємця, щодо діяльності яких здійснювався захід. Посадова особа органу державного нагляду (контролю) зазначає в акті стан виконання вимог законодавства суб'єктом господарювання, а в разі невиконання – детальний опис виявленого порушення з посиланням на відповідну вимогу законодавства. В останній день перевірки два примірники акту підписуються посадовими особами органу державного нагляду (контролю), які здійснювали захід, та суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою, якщо інше не передбачено законом. Якщо суб'єкт господарювання не погоджується з актом, він підписує акт із зауваженнями. Зауваження суб'єкта господарювання щодо здійснення державного нагляду (контролю) є невід'ємною частиною акту органу державного нагляду (контролю). У разі відмови суб'єкт господарювання підписати акт посадова особа органу державного нагляду (контролю) вносить до такого акту відповідний запис. Один примірник акту вручається керівнику чи уповноваженій особі суб'єкта господарювання - юридичної особи, її відокремленого підрозділу, фізичній особі – підприємцю або уповноваженій ним особі в останній день заходу державного нагляду (контролю), а другий зберігається в органі державного нагляду (контролю).

Згідно ч. 7 ст. 6 ЗУ “Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності” на підставі акту, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно ст. 16 Закону України “Про ціни та ціноутворення” органами державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення (далі – уповноважені органи) є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з контролю за цінами; інші органи, визначені законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 року №667 затверджено Положення про Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захист прав споживачів.

Згідно доп. п. 11 п. 4 вказаного Положення Держпродспоживслужба відповідно до покладених на неї завдань у сфері дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін: здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням вимог формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснює державний нагляд (контроль) за достовірністю інформації, зазначеної у документах про формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; надає у випадках, передбачених законодавством, висновки щодо економічного обґрунтування витрат під час формування цін (тарифів) на товари, роботи і послуги, щодо яких запроваджено державне регулювання цін (тарифів); надає органам виконавчої влади, органам місцевого самоврядування, суб’єктам господарювання обов’язкові до виконання приписи про усунення порушень вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

В ході перевірки виявлене та зафіксоване в акті порушення позивачем вимог постанови Кабінету Міністрів України №869 від 01 червня 2011 року "Про затвердження єдиного підходу до формування тарифів на житлово- комунальні послуги".

Вказане порушення полягає в тому, що КП “Гніваньводопостач” сформовано економічно необґрунтований тариф на водопостачання.

Згідно до матеріалів справи, в листі КП “Гніваньводопостач” від 13.11.2018 року №157 (а.с. 17) зазначені приклади розрахунків посадових окладів окремих фахівців та робітників де за основу розрахунку бралася мінімальна заробітна плата в розмірі 3723 грн.

Відповідно до такого розрахунку було розраховано та затверджено штатний розпис КП “Гніваньводопостач” з 01.03.2018 року, який враховано при формуванні тарифів на послуги з водопостачання та водовідведення та вивезення побутових відходів.

Згідно п. 3 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень ЗУ “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 06.12.2016 року №1774-VIII, встановлено що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина для визначення посадових окладів та заробітної плати працівників та інших виплат.

В п. 5 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень цього Закону зазначено, що мінімальна заробітна плата після набрання чинності цим Законом не застосовується як розрахункова величина у колективних договорах та угодах усіх рівнів.

Сторонам, які уклали колективні договори і угоди, у тримісячний строк привести їх норми у відповідність із цим Законом згідно із законодавством.

До внесення змін до колективних договорів і угод усіх рівнів щодо незастосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини вона застосовується у розмірі прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно зі змінами та доповненнями до Галузевої регіональної угоди між Департаментом житлово-комунального господарства, енергетики та інфраструктури Вінницької облдержадміністрації та Вінницькою обласною організацією профспілки працівників житлово-комунального господарства, місцевої промисловості, побутового обслуговування населення України на 2017-2018 роки, зареєстрована Департаментом соціальної політики Вінницької міської ради 14.03.2017 року №108 мінімальна тарифна ставка робітника І розряду встановлюється в розмірі не менше 140 відсотків розміру прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Враховуючи розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб в розмірі 1841 грн., 140 відсотків згідно до Галузевої регіональної угоди коефіцієнта співвідношення (експлуатація та обслуговування обладнання системи водозабезпечення та водовідведення) в розмірі 1,58 та коефіцієнтів співвідношення місячних посадових окладів до мінімальної ставки першого розряду робітника та коефіцієнтів, визначених в штатному розписі підприємства сума витрат на виплату заробітної плати становить 1125,68 тис. грн.

В той же час, у затвердженому тарифі на вказаний вид послуг на заробітну плату із нарахуваннями складають 1341,42 тис. грн. Це призвело до завищення планової собівартості на суму 215,54 тис. грн.

Таким чином, тариф на централізоване водопостачання повинен становити разом з ПДВ 13,46 грн/м куб.

Згідно із рішенням Гніванської міської ради Тиврівського району Вінницької обл. №628 від 30.08.2018 (28 сесія 7 скликання) “Про встановлення тарифів на водопостачання та водовідведення для КП “Гніваньводопостач”” встановлено тарифи:

Водопостачання-14,80 грн./м.куб;

Водовідведення-10,22 грн./м.куб.

Збирання, вивезення та захоронення твердих побутових відходів для населення-16 грн./м.куб;

Збирання, вивезення та захоронення твердих побутових відходів для організацій-137,12 грн./м.куб

Суд дійшов до висновку, що відповідач неправомірно підвищив тариф, включивши до розрахунку цього тарифу витрати на заробітну плату працівникам, що отримують її з Державного бюджету України та необґрунтовано отримав виручку за послуги з централізованого водопостачання, водовідведення та за послуги з вивезення побутових відходів в сумі 20423,34 грн.

Відповідно до пункту 6 частини 1 статті 18 Закону України "Про ціни та ціноутворення" уповноважені органи мають право - приймати рішення про застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін.

Приймаючи до уваги наведене, а також те що відповідачем було допущено вказане вище порушення, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення частково.

Згідно ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України Судове рішення, яке набрало законної сили, є обов’язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Частиною 1 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача суми штрафу в розмірі сумі 20423,34 грн. є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до приписів статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, тому судові витрати у даному випадку з відповідача стягненню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити.

Стягнути з комунального підприємства “Гніваньводопостач” (вул. Петровського, 2, м. Гнівань, 23310, код ЄДРПОУ 36242300) на користь Держави штраф в сумі 20423,34 грн. (двадцять тисяч чотириста двадцять три грн. 34 коп.).

Зобов’язати комунальне підприємство “Гніваньводопостач» повернути споживача мм необґрунтовано одержану виручку в розмірі 20423,34 грн. (двадцять тисяч чотириста двадцять три грн. 34 коп.).

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - Головне управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області (вул. Максимовича, 19, м. Вінниця, 21036, код ЄДРПОУ 40310643).

Відповідач - комунальне підприємства “Гніваньводопостач” (вул. Петровського, 2, м. Гнівань,23310, код ЄДРПОУ 36242300)

Суддя Крапівницька Н. Л.