
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 квітня 2019 р. Справа № 480/1282/19
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Соколова В.М.,
за участю секретаря судового засідання - Заіченко А.М.,
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - Кунець В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1282/19 за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання дій протиправними та скасування наказу,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_3 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_3) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ Держгеокадастру у Сумській області), в якій просить:
1. Визнати дії ГУ Держгеокадастру у Сумській області, що полягають у прийнятті Наказу ГУ Держгеокадастру у Сумській області «Про внесення змін до додатку 1 Наказу «Про визначення переліку земельних ділянок» від 09.04.2014 р. № 23» від 13.02.2019 №49 в частині внесення в Додаток 1 Наказу ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 13.02.2019 № 49 земельної ділянки, що знаходиться за межами населеного пункту на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 17,2000 га, за кодом КОАТУУ НОМЕР_3:___ протиправними.
2. Скасувати Наказ ГУ Держгеокадастру у Сумській області «Про внесення змін до додатку 1 Наказу «Про визначення переліку земельних ділянок» від 09.04.2014 р. № 23» від 13.02.2019 №49 в частині внесення в Додаток 1 Наказу Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 13.02.2019 №49 земельної ділянки, що знаходиться за межами населеного пункту на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 17,2000 га, за кодом КОАТУУ НОМЕР_3:___.
Ухвалою суду від 08.04.2019 судом відкрито провадження в зазначеній справі, розгляд проводиться за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Ухвалою суду від 08.04.2019 задоволено заяву ОСОБА_3 про забезпечення позову та заборонено Головному управлінню Держгеокадастру у Сумській області (вул. Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) та Сумській регіональній філії Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» (вул. Петропавлівська, 86, м. Суми, 40000) проводити земельні торги (аукціон) з продажу права оренди земельної ділянки площею 17,2000 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області (реєстраційний номер лота: 1665) до вирішення справи по суті.
Свої вимоги позивач мотивує тим, що відповідачем порушено процес включення земельної ділянки до Переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах, у зв'язку з чим відповідач протиправно відмовив позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, оскільки станом на дату подання позивачами відповідних клопотань про надання дозволів, а також станом на момент прийняття листів-відмов, та до 13.02.2019 бажані земельні ділянки не були включені до переліку земельних ділянок, право оренди яких підлягає продажу на земельних торгах, при цьому у наданій відповіді жодних підстав для відмови у наданні дозволу, передбачених ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідачем наведено не було.
Відповідач у відзиві на позов заперечував проти задоволення позовних вимог та зазначив, що при повторному розгляді клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою відповідач у відповідності до ст. 136 ЗК України відмовить заявнику у задоволенні клопотання і позивач знову звернувся до суду з даним позовом, при цьому рішення суду від 20.03.2019 по справі № 480/377/19 на дату подання позовної заяви по справі №480/1282/19 не набрало законної сили. Крім того, оскарженим наказом від 12.02.2019 №49 було внесено зміни до переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах. Отже, даним наказом затверджувався тільки перелік вільних земельних ділянок які могли бути виставлені на торги, а не перелік земельних ділянок право оренди на які вже виставлявся на земельні торги. Посилання позивача на те, що відповідач зловживає правами щодо надання пріоритетності одних клопотань від громадян над іншими є безпідставними та необґрунтованими (а.с.49-51).
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечувала проти задоволення позову.
Суд, заслухавши представників сторін, перевіривши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на наступне.
У судовому засіданні встановлено, що у грудні 2018 року ОСОБА_3 надіслав до ГУ Держгеокадастру у Сумській області клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 гектара за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області (а.с.17).
Розглянувши клопотання позивача ГУ Держгеокадастру у Сумській області в листі від 18.01.2019 №X-16390-442/21-19 повідомило про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, посилаючись на лист Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області від 08.01.2019 №26-02-15, в якому зазначено, що дана земельна ділянка запланована для виставлення на земельні торги (а.с.16).
Вважаючи, що відмова ГУ Держгеокадастру у Сумській області у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою є протиправною, позивач звернувся з позовом до суду за захистом своїх порушених прав.
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 20.03.2019 у справі №480/377/19 частково задовольнив позовні вимоги, а саме: визнано протиправною відмову ГУ Держгеокадастру у Сумській області, викладену в листі від 18.01.2019 № X-16390-442/21-19 про відмову у надані дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га за рахунок земель сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області; зобов'язано ГУ Держгеокадастру у Сумській області повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою.
Відповідач у справі №480/377/19 вказував на підставу правомірності відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою те, що наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 13.02.2019 №49 внесено зміни до Додатку 1 наказу ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 09.04.2014 №23, а саме до переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах, додано земельну ділянку загальною площею 17,20 га (рілля) на території Яструбинської сільської ради Сумського району (кадастровий масив НОМЕР_3), до якої, у свою чергу, входить земельна ділянка орієнтовною площею 2.0 га, яку бажає у власність позивач.
Позивач вважає, що прийняття Наказу ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 13.02.2019 «Про внесення змін до додатку 1 наказу Головного управління Держземагенства у Сумській області від 09.04.2014 р. № 23 "Про визначення переліку земельних ділянок" шляхом включення 17 земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах» в частині включення земельної ділянки, що розташована за межами населеного пункту на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області, площею 17,2000 га, кадастровий номер НОМЕР_2 (у зазначеному Наказі технічна помилка, зазначеного кадастрового номеру не існує, земельні торги виставлені на лот за кадастровим номером НОМЕР_1) порушує його права та інтереси.
Надаючи правову оцінку матеріалам справи, суд виходить з наступного.
Частиною третьою ст. 134 Земельного кодексу України (далі по тексту - ЗК України) встановлено, що земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 ЗК України, а також передачі земель загального користування садівничому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасниці бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
Варто зазначити, що виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 20.03.2019 по справі № 480/377/19, яке на дату подання позовної заяви по справі №480/1282/19 не набрало законної сили, яким позивача зобов'язано повторно розглянути заяву ОСОБА_3 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою не забороняє відповідачу включити до переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах.
Крім того, оскарженим наказом ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 12.02.2019 №49 було внесено зміни до переліку вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах.
Отже, даним наказом затверджувався тільки перелік вільних земельних ділянок які могли бути виставлені на торги, а не перелік земельних ділянок право оренди на які вже виставлявся на земельні торги.
Крім того, надання дозволу не гарантує особі прийняття відповідним органом рішення про надання земельної ділянки у власність. Дозвіл і проект землеустрою, розроблений на його підставі, є лише стадіями єдиного процесу надання земельної ділянки у власність.
Законний інтерес особи полягає не в отриманні дозволу, а в отриманні земельної ділянки у власність. Відтак, в судовому порядку підлягає захисту саме право на отримання земельної ділянки у власність.
Так, відповідно до листа Яструбинської сільської ради від 08.01.2019 № 26-І2-15 земельна ділянка орієнтовною площею 2,0 га, яку бажає отримати у власність ОСОБА_3, запланована для виставлення на земельні торги, про що було зазначено відповідачем у листі-відмові від 18.01.2019.
12.02.2019 під час засідання комісії відбору земельних ділянок на земельний аукціон секретар комісії ОСОБА_4 доповіла про звернення потенційних орендарів з клопотанням про внесення змін до наказу від 09.04.2014 №23 шляхом включення до переліку 29 вільних земельних ділянок права на які можуть бути продаж на земельних торгах (а.с.25-26).
Щодо зазначення у пункті 4 Протоколу № 1 того, що деякі земельні ділянки не можуть бути включені до Переліку вільних земельних ділянок для продажу права оренди на земельних торгах тому, що вони включені в площі земельних ділянок для передачі їх громадянам у власність і це є явне зловживання правами щодо надання пріоритетності одних клопотань громадян над іншими, отже, відповідач не повинен був включати спірну земельну ділянку до Переліку, варто зазначити наступне.
Дійсно, під час засідання комісії з добору земельних ділянок виконуючою обов'язків начальника Управління землеустрою та охорони земель Головного управління Держгеокадастру у Сумській області ОСОБА_5 було зазначено, що земельні ділянки, які розташовані на території Октябрської сільської ради площею 6,6000 га та Сафонівської сільської ради площами 9,8000 га та 7,5000 га Путивльського району не можуть бути включені до Переліку, оскільки дані земельні ділянки включені в площі земельних ділянок для передачі їх громадянам у власність.
Зазначене означає, що дані земельні ділянки, відповідно до наказу ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 20.06.2018 № 647 «Про затвердження переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності, які можуть бути передані у власність громадянам у III кварталі 2018 року на території Сумської області», раніше, тобто, у червні 2018 року, були включені до переліку площ земельних ділянок для передачі громадянам у власність.
З наведеного вбачається, що посилання позивача на те, що ГУ Держгеокадастру у Сумській області зловживає правами щодо надання пріоритетності одних клопотань від громадян над іншими є безпідставними та необґрунтованими.
Як встановлено ч. 2 ст. 136 ЗК України, добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об'єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян, та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Відповідно до ч. 4 ст. 136 ЗК України підготовка лотів до проведення земельних торгів включає:
а) виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки та у разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості);
б) державну реєстрацію земельної ділянки;
в) державну реєстрацію речового права на земельну ділянку;
г) отримання витягу про нормативну грошову оцінку земельної ділянки відповідно до Закону України «Про оцінку земель» у разі продажу на земельних торгах права оренди на неї;
ґ) проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до Закону України «Про оцінку земель», крім випадків продажу на земельних торгах права оренди на неї;
д) встановлення стартової ціни продажу земельної ділянки, яка щодо земель державної та комунальної власності не може бути нижчою за експертну грошову оцінку земельної ділянки;
е) встановлення стартового розміру річної орендної плати, який щодо земель державної та комунальної власності не може бути меншим розміру орендної плати, визначеного Податковим кодексом України;
є) встановлення стартової ціни продажу прав емфітевзису, суперфіцію земельної ділянки, яка щодо земель державної чи комунальної власності не може бути нижчою за ринкову вартість відповідного права, визначену шляхом проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок;
ж) визначення виконавця земельних торгів, дати та місця проведення земельних торгів.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку про те, що для підготовки лотів для проведення земельного аукціону спершу виготовляється, погоджується та затверджується в установленому законодавством порядку проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та присвоюється їй кадастровий номер, тобто, здійснюється формування земельної ділянки.
Після формування земельної ділянки та здійснення державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі, ГУ Держгеокадастру у Сумській області приймається наказ про проведення земельних торгів у формі аукціону, у додатку до якого визначається перелік земельних ділянок сільськогосподарського призначення, право оренди яких виставляється на земельні торги окремими лотами, в якому відповідно до вимог ч. 1 ст. 136 ЗК України повинно зазначатися місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональні використання), площа, кадастровий номер та умови продажу.
В даному випадку таким наказом із зазначеним переліком земельних ділянок сільськогосподарського призначення, право оренди яких виставляється на земельні торги окремими лотами є наказ ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 11.03.2019 № 136 «Про проведення земельних торгів у формі аукціону» (а.с.53-54).
Оскарженим наказом №49 від 13.02.219 відповідачем було визначено перелік вільних земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах.
Перелік же земельних ділянок сільськогосподарського призначення, право оренди яких виставляється на земельні торги окремими лотами було визначено у Додатку 1 до наказу ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 11.03.2016 № 136 (а.с.54).
Так, зокрема, в зазначеному переліку, відповідно до вимог статей 79-1 та 136 ЗК України чітко зазначено місце розташування земельної ділянки - Яструбинська сільська рада Сумський район; її цільове призначення (функціональне використання) земельної ділянки - 01.01. Для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; площа земельної ділянки - 17.2000 га; кадастровий номер земельної ділянки - НОМЕР_1 та умови продажу - право оренди на 7 років.
Таким чином, наказ ГУ Держгеокадастру у Сумській області №49 від 13.02.2019 «Про внесення змін до додатку 1 наказу «Про визначення переліку земельних ділянок» від 09.04.2014 № 23» не порушує права та законні інтереси ОСОБА_3 на отримання земельної ділянки державної власності до 2,0 га для ведення особистого селянського господарства.
З огляду на викладені вище обставини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню.
Щодо забезпечення позову, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 6 ст. 157 КАС України у випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо відмови у задоволенні позову заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним судовим рішенням.
Таким чином заходи забезпечення позову про забезпечення позову шляхом заборони Головному управлінню Держгеокадастру у Сумській області (вул. Петропавлівська, 108, м. Суми, 40021, код ЄДРПОУ 39765885) та Сумській регіональній філії Державне підприємство «Центр державного земельного кадастру» (вул. Петропавлівська, 86, м. Суми, 40000) проводити земельні торги (аукціон) з продажу права оренди земельної ділянки площею 17,2000 га, кадастровий номер НОМЕР_1, яка розташована за межами населених пунктів на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області (реєстраційний номер лота: 1665) зберігають свою дію до набрання законної сили даним рішенням.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 257, 262-263, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Сумській області про визнання протиправними дії, що полягають у прийнятті наказу ГУ Держгеокадастру у Сумській області «Про внесення змін до додатку 1 Наказу «Про визначення переліку земельних ділянок» від 09.04.2014 р. № 23» від 13.02.2019 №49 в частині внесення в Додаток 1 наказу ГУ Держгеокадастру у Сумській області від 13.02.2019 № 49 земельної ділянки, що знаходиться за межами населеного пункту на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 17,2000 га, за кодом КОАТУУ НОМЕР_3:___, а також скасування наказу «Про внесення змін до додатку 1 наказу «Про визначення переліку земельних ділянок» від 09.04.2014 р. № 23» від 13.02.2019 №49 в частині внесення в Додаток 1 наказу від 13.02.2019 №49 земельної ділянки, що знаходиться за межами населеного пункту на території Яструбинської сільської ради Сумського району Сумської області загальною площею 17,2000 га, за кодом КОАТУУ НОМЕР_3:___ - відмовити за необґрунтованістю.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 26.04.2019 року.
Суддя В.М. Соколов