Рішення № 81475656, 23.04.2019, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.04.2019
Номер справи
520/1131/19
Номер документу
81475656
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 квітня 2019 р. № 520/1131/19

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Мороко А.С.,

за участю секретаря судового засідання - Кікояна Г.О.,

представника позивача - Паркаренко Г.Ю.,

представника відповідача - Лутай О.Г.,

розглянувши в порядку загального провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду у м. Харкові адміністративну справу № 520/1131/19 за позовом Куп'янської міської ради Харківської області до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області про визнання протиправним та скасування наказу й припису, -

В С Т А Н О В И В :

Куп'янська міська рада Харківської області звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому з урахуванням уточненої позовної заяви, просить суд визнати протиправним та скасувати наказ в.о. начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області № 2013 від 15.11.2018 "Про проведення перевірки за зверненням" та припис про усунення порушень санітарного законодавства № 16 від 11.02.2019.

В обґрунтування позовних позивач зазначив, що спірний наказ та припис є протиправними, оскільки позивач не є об'єктом перевірки і не повинен нести відповідальність за встановлені відповідачем порушення.

Представник позивача в судове засідання прибув, підтримав позовні вимоги, викладені в позові.

Представник відповідача в судове засідання прибув, проти позовних вимог заперечував, оскільки наказ Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області № 2013 від 15.11.2018 та припис про усунення порушень санітарного законодавства № 16 від 11.02.2019 винесені з дотриманням норм чинного законодавства України, а тому, підстави для визнання їх протиправними та скасування - відсутні.

Заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, суд встановив наступне.

На адресу Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області надійшло колективне звернення громадян за вх. № М-1644 від 09.11.2018 щодо чисельних порушень санітарного законодавства під час організації санітарного очищення територій населених пунктів, які знаходяться в підпорядкуванні Куп'янської міської ради Харківської області (м. Куп'янськ, селищ Ківшарівка та Куп'янськ-Вузловий).

З метою розгляду вказаного звернення, здійснення нагляду за дотриманням органами місцевого самоврядування вимог ст. 22 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" № 4004-ХІІ від 24.02.1994, керуючись ст. 39 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", пп. 2 п. 4, п. 8, пп.11 п. 10 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби № 579 від 21.07.2017 в.о. начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області винесено наказ № 2013 від 15.11.2018, яким наказано керівнику Куп'янського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області забезпечити проведення перевірки Куп'янської міської ради Харківської області з питань, викладених у зверненні гр. ОСОБА_3 та ін. (М-1644) щодо організації здійснення санітарного очищення території м. Куп'янськ, в тому числі, с. Ківшарівка та с. Куп'янськ-Вузловий Куп'янського району Харківської області, дотримання вимог Державних санітарних норм та правил утримання територій населення місць, затверджених наказом МОЗ України № 145 від 17.03.2011.

На виконання даного наказу в період з 21 по 22 листопада 2018 року та 08 лютого 2019 року головними спеціалістами відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Куп'янського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області, фельдшером санітарним відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства Куп'янського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області в присутності заявників здійснено перевірку території м. Куп'янськ з питань, викладених в колективному зверненні № М-1644 від 09.11.2018 щодо організації здійснення санітарного очищення територій м. Куп'янськ (в тому числі, с. Ківшарівка та с. Куп'янськ-Вузловий).

За результатами вказаних перевірок спеціалістами Куп'янського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області складено довідки від 03.12.2018 та від 08.02.2019, якими встановлено порушення санітарного законодавства.

З метою усунення порушень виявлених під час перевірок територій м. Куп'янськ, с. Ківшарівка та с. Куп'янськ-Вузловий спеціалістами Куп'янського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області складено припис про усунення порушень санітарного законодавства № 16 від 11.02.2019, яким визначено строки для їх усунення, а саме: забезпечити санітарне очищення територій м. Куп'янськ, селищ Ківшарівка та Куп'янськ-Вузловий відповідно до вимог Державних санітарних норм та правил утримання територій населення місць, затверджених наказом МОЗ України № 145 від 17.03.2011, ст. 22 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення " № 4004-ХІІ від 24.02.1994 - до 01.04.2019; забезпечити розробку та узгодження актуальних схем санітарного очищення міста Куп'янськ, селищ Ківшарівка та Куп'янськ-Вузловий (п. 2.1 розділу ІІ Державних санітарних норм та правил утримання територій населення місць, затверджених МОЗ України № 145 від 17.03.2011) - до 01.04.2019; забезпечити ліквідацію несанкціонованих звалищ та забруднень територій відходами м. Куп'янськ, селищ Ківшарівка та Куп'янськ-Вузловий, які зазначені в довідках від 03.12.2018 та 08.02.2019 (п. 2.1 розділу ІІ Державних санітарних норм та правил утримання територій населення місць, затверджених наказом МОЗ України № 145 від 17.03.2011, ст. 22 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення " № 4004-ХІІ від 24.02.1994) - до 01.04.2019.

Не погоджуючись із винесеними наказом в.о. начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області № 2013 від 15.11.2018 "Про проведення перевірки за зверненням" та припис про усунення порушень санітарного законодавства № 16 від 11.02.2019, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Щодо правового регулювання спірних правовідносин, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 Положення про Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області, затвердженого наказом Держпродспоживслужби № 579 від 21.07.2017 Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області є територіальним органом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів.

Згідно з підпунктом 2 пункту 4 вказаного Положення Головне управління Держпродспоживслужби в Харківській області відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики у сфері державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства та здійснює державний санітарно - епідеміологічний нагляд (контроль) за дотриманням санітарного законодавства.

Відповідно до статті 39 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" № 4004-ХІІ від 24.02.1994 державний санітарно-епідеміологічний нагляд - це діяльність органів державної санітарно-епідеміологічної служби по контролю за дотриманням юридичними та фізичними особами санітарного законодавства з метою попередження, виявлення, зменшення або усунення шкідливого впливу небезпечних факторів на здоров'я людей та по застосуванню заходів правового характеру щодо порушників.

Закон України "Про місцеве самоврядування в Україні" № 280/97-ВР від 21.05.1997 визначає систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.

Відповідно до частини 1 статті 11 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.

Суд зазначає, що частиною 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено виключну компетенцію сільських, селищних, міських рад, зокрема вирішуються такі питання:

- заслуховування звіту сільського, селищного, міського голови про діяльність виконавчих органів ради, у тому числі щорічного звіту про здійснення державної регуляторної політики виконавчими органами відповідної ради;

- заслуховування звітів постійних комісій, керівників виконавчих органів ради та посадових осіб, яких вона призначає або затверджує;

- затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування;

- надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об'єктів, у тому числі місць чи об'єктів для розміщення відходів, сфера екологічного впливу діяльності яких згідно з діючими нормативами включає відповідну територію;

- встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність;

- вирішення питань у сфері поводження з небезпечними відходами відповідно до законодавства;

- визначення на конкурсних засадах юридичних осіб, які здійснюють у межах певної території збирання та перевезення побутових відходів спеціально обладнаними для цього транспортними засобами.

Крім того, статтею 21 Закону України "Про відходи" визначені повноваження органів місцевого самоврядування у сфері поводження з відходами, а саме:

а) виконання вимог законодавства про відходи;

б) розроблення та затвердження схем санітарного очищення населених пунктів;

в) організацію збирання і видалення побутових відходів, у тому числі відходів дрібних виробників, створення полігонів для їх захоронення, а також організацію роздільного збирання корисних компонентів цих відходів;

г) затвердження місцевих і регіональних програм поводження з відходами та контроль за їх виконанням;

д) вжиття заходів для стимулювання суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері поводження з відходами;

е) вирішення питань щодо розміщення на своїй території об'єктів поводження з відходами;

є) координацію діяльності суб'єктів підприємницької діяльності, що знаходяться на їх території, в межах компетенції;

ж) пункт "ж" частини першої статті 21 виключено

з) здійснення контролю за раціональним використанням та безпечним поводженням з відходами на своїй території;

и) ліквідацію несанкціонованих і неконтрольованих звалищ відходів;

і) сприяння роз'ясненню законодавства про відходи серед населення, створення необхідних умов для стимулювання залучення населення до збирання і заготівлі окремих видів відходів як вторинної сировини;

ї) здійснення інших повноважень відповідно до законів України;

й) надання згоди на розміщення на території села, селища, міста місць чи об'єктів для зберігання та захоронення відходів, сфера екологічного впливу функціонування яких згідно з діючими нормативами включає відповідну адміністративно-територіальну одиницю;

к) пункт "к" частини першої статті 21 виключено

л) пункт "л" частини першої статті 21 виключено

м) здійснення контролю за додержанням юридичними та фізичними особами вимог у сфері поводження з виробничими та побутовими відходами відповідно до закону та розгляд справ про адміністративні правопорушення або передача їх матеріалів на розгляд інших державних органів у разі порушення законодавства про відходи.

Суд зауважує, що в колективному зверненні від 09.11.2018 вказано підставу такого звернення - не забезпечення Куп'янською міською радою Харківської області вимог, встановлених ст. 21 Закону України "Про відходи".

Таким чином, враховуючи викладені норми, Куп'янська міська рада Харківської області наділена відповідними повноваженнями щодо врегулювання правовідносин, які зазначені у вказаному зверненні громадян, а тому, посилання представника позивача на ту обставину, що позивач не є об'єктом державного санітарно-епідеміологічного нагляду є безпідставним.

Також при розгляді справи судом встановлено, що позивачем проведено відповідний конкурс та укладено договір з підприємством на вивезення відходів, проте даний договір не виконується, а як свідчать матеріали справи та під час розгляду не заперечувалось позивачем, ситуація на перевіреній території дійсно свідчить про порушення санітарно-епідеміологічного законодавства, що створює наслідки шкідливого впливу небезпечних факторів на здоров'я людей.

Отже, суд приходить до висновку, що наказ в.о. начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області № 2013 від 15.11.2018 "Про проведення перевірки за зверненням" винесений з дотриманням норм чинного законодавства України, є правомірним, а тому, підстави для його скасування - відсутні.

Щодо правомірності винесення припису № 16 від 11.02.2019, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 Положення по Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 667 від 02.09.2015 Державна служба України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (Держпродспоживслужба) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра аграрної політики та продовольства та який реалізує державну політику, зокрема, у галузі санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників).

Згідно з підпунктами 1,2 пункту 3 вказаного Положення по Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів основними завданнями Держпродспоживслужби є, зокрема: реалізація державної політики у галузі санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників), здійснення відповідно до закону державного нагляду (контролю) за дотриманням санітарного законодавства, санітарного та епідемічного благополуччя населення (крім виконання функцій з реалізації державної політики у сфері епідеміологічного нагляду (спостереження) та у сфері гігієни праці та функцій із здійснення дозиметричного контролю робочих місць і доз опромінення працівників).

Відповідно до пункту 7 Положення по Державну службу України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів Держпродспоживслужба здійснює свої повноваження безпосередньо та через свої територіальні органи.

Згідно з пунктами 8, 9 Положення про державний санітарно-епідеміологічний нагляд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1109 від 22.06.1999 поточний державний санітарно-епідеміологічний нагляд включає, зокрема: контроль за організацією і проведенням органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями та громадянами санітарних і протиепідемічних (профілактичних) заходів.

Поточний державний санітарно-епідеміологічний нагляд як діяльність головних державних санітарних лікарів, їх заступників, інших посадових осіб установ і закладів державної санітарно-епідеміологічної служби з контролю за дотриманням юридичними і фізичними особами санітарного законодавства, санітарних та протиепідемічних (профілактичних) заходів, приписів, постанов та висновків здійснюється шляхом обстеження та перевірки об'єктів нагляду щодо дотримання і реалізації вимог безпеки для здоров'я і життя людини.

Щодо вчинення заходів, передбачених в п. 2 припису про усунення порушень санітарного законодавства № 16 від 11.09.2019, а саме, забезпечення розробки та узгодження актуальних схем санітарного очищення міста Куп'янськ, селищ Ківшарівка та Куп'янськ-Вузловий (п. 2.1 розділу ІІ Державних санітарних норм та правил утримання територій населення місць, затверджених МОЗ України № 145 від 17.03.2011, суд зазначає наступне.

Представником позивача надано до суду рішення Куп'янської міської ради Харківської області ХХХVII сесії VI скликання № 1005-VII від 05.04.2013, яким затверджено схеми санітарної очистки м. Куп'янська.

Таким чином, суд приходить до висновку, що пункт 2 припису про усунення порушень санітарного законодавства № 16 від 11.09.2019 є протиправним та підлягає скасуванню.

Поряд з цим, суд звертає увагу на те, що доказів на усунення порушень, визначених в пунктах 1 та 3 припису про усунення порушень санітарного законодавства № 16 від 11.09.2019, а саме, забезпечення санітарного очищення територій м. Куп'янськ, селищ Ківшарівка та Куп'янськ-Вузловий відповідно до вимог Державних санітарних норм та правил утримання територій населення місць, затверджених наказом МОЗ України № 145 від 17.03.2011, ст. 22 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення " № 4004-ХІІ від 24.02.1994 та забезпечення ліквідації несанкціонованих звалищ та забруднень територій відходами м. Куп'янськ, селищ Ківшарівка та Куп'янськ-Вузловий, які зазначені в довідках від 03.12.2018 та 08.02.2019 (п. 2.1 розділу ІІ Державних санітарних норм та правил утримання територій населення місць, затверджених наказом МОЗ України № 145 від 17.03.2011, ст. 22 Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення " № 4004-ХІІ від 24.02.1994, позивачем до суду не надано.

Стосовно посилань представника Куп'янської міської ради Харківської області на ту обставину, що відповідачем неправомірно в оскаржуваному приписі заявлено вимогу про усунення порушень, які виявлені під час перевірки території Куп'янськ-Вузлової селищної ради, суд вказує наступне.

На офіційному веб-сайті Куп'янськ-Вузловської селищної ради розміщена офіційна інформація в якій зазначено, що Куп'янськ-Вузловий - селище міського типу Харківської області, підпорядковане місту Куп'янськ. Також факт підпорядкованості Куп'янськ-Вузловської селищної ради Куп'янській міський раді Харківської області підтверджується наявними в матеріалах справи розпорядженнями секретаря Куп'янської міської ради № 80 від 22.03.2019, № 81 від 22.03.2019, № 119 від 12.04.2019.

Щодо залучень до перевірки, на думку представника позивача, сторонніх осіб, ОСОБА_4 та ОСОБА_5, суд зазначає, що вказаними особами разом із ОСОБА_3 підписано колективне звернення, яке стало підставою для винесення оскаржуваного наказу.

Окрім того, відповідно до ст. 18 Закону України "Про звернення громадян" громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; знайомитися з матеріалами перевірки; подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги.

Враховуючи викладене та ту обставину, що позивачем порушення, викладені в пунктах 1 та 3 не спростовано та не усунуто, суд приходить до висновку про правомірність припису про усунення порушень санітарного законодавства № 16 від 11.02.2019 у вказаній частині.

Відповідно до статті19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Таким чином, позовні вимоги Куп'янської міської ради Харківської області підлягають частковому задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов Куп'янської міської ради Харківської області (місцезнаходження - проспект Конституції, буд. 3, м. Куп'янськ, Харківська область, 63701, ідентифікаційний код - 33714382) до Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області (місцезнаходження - просп. Науки, буд. 40, 6 поверх, м. Харків, 61166, ідентифікаційний код - 40324829) про визнання протиправним та скасування наказу й припису - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати пункт 2 припису про усунення порушень санітарного законодавства Куп'янського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби в Харківській області № 16 від 11.09.2019.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 26 квітня 2019 року.

Суддя А.С. Мороко