Рішення № 81475529, 17.04.2019, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.04.2019
Номер справи
480/862/19
Номер документу
81475529
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 квітня 2019 р. Справа № 480/862/19

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кунець О.М.,

розглянувши в приміщенні суду в м. Суми в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу №480/862/19 за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш" про стягнення штрафу,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку, звернувся до суду з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш", у якій, згідно уточнення від 28.03.2019 (а.с.47-48) просить суд стягнути з відповідача штраф в загальному розмірі 6800 грн.

Свої вимоги позивач обгрунтовує тим, що ПрАТ ВЕК «Сумигазмаш» розкрило на фондовому ринку річну інформацію емітента за 2017 рік шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії 27.04.2018 р., розміщення на сторінці в мережі Інтернет www.sumygazmash.pat.ua 27.04.2018 р., опубліковання в офіційному друкованому виданні «Відомості НКЦПФР» №82 від 30.04.2018 р. та подання до Комісії 02.05.2018 р., ID 104099. Однак, відомості розкриті не в повному обсязі, оскільки відсутнє зазначення рішення емітента, відсутності інформації про прийняття рішення про попереднє надання згоди на вчинення значних правочинів, інформації про прийняття рішення на вчинення значних правочинів та інформації про прийняття рішення про надання згоди на вчинення правочинів, щодо яких є заінтересованість, місцезнаходження ТОВ «ГАЗМАШСЕРВІС». Зазначене є порушенням положень ст.ст.39, 40 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» № 3480-ІУ від 23 лютого 2006 року, зі змінами, з урахуванням вимог п. 15 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів» № 2210-УІІІ від 16.11.2017 року.

Враховуючи достатність даних, які вказують на наявність правопорушень, та керуючись пунктом 1 розділу III та пунктом 1 розділу IV «Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій», затверджених рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012р. № 1470, (зареєстровано в Міністерстві юстиції України за № 1855/22167 від 05 листопада 2012р.) 07.11.2018 року уповноважена особа Комісії у відношенні Відповідача порушила дві справи про правопорушення на ринку цінних паперів.

22.11.2018 року уповноваженою особою Комісії, складено Акти про правопорушення на ринку цінних паперів №751-СХ-4-Е та №752-СХ-4-Е. Примірники актів отримані директором Товариства особисто 22.11.2018 року. Постанова про розгляд справ про правопорушення була направлена Відповідачу.

30.11.2018 року з інформацією про час та місце розгляду справи. Представник відповідача на розгляд справи не з'явився.

За результатами розгляду справи, на підставі п.7 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Уповноваженою особою Комісії 13.12.2018 року винесено постанови №751-СХ-4-Е та №752-СХ-4-Е про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів у розмірі 3400грн. кожна, на загальну суму 6800грн.

На час звернення до суду штрафні санкції Товариством не сплачені.

Таким чином, є потреба у стягненні санкцій у судовому порядку.

Ухвалою суду від 25.03.2019 відкрито провадження у даній справі за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

05.04.2019 відповідач подав до суду повідомлення, що не заперечує проти задоволення позовних вимог. Розгляд справи просить проводити без участі представника відповідача (а.с.53).

У судове засідання представник позивача не з'явився. У заяві від 17.04.2019 повідомляє про неможливість прибути у судове засідання у зв'язку з виконанням службових обов'язків, тому, просить справу розглядати без участі представника позивача (а.с.57-58).

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що 27.04.2018 ПрАТ ВЕК «Сумигазмаш» розкрило на фондовому ринку річну інформацію емітента за 2017 рік шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії, розміщення на сторінці в мережі Інтернет www.sumygazmash.pat.ua 27.04.2018 р., опубліковання в офіційному друкованому виданні «Відомості НКЦПФР» №82 від 30.04.2018 р. та подання до Комісії 02.05.2018 р., ID 104099.

07.11.2018 позивач склав постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів (а.с.8-10), в якій зазначено, що інформація про господарську та фінансову діяльність емітента річної інформації за 2017 рік, розкритої Товариством шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії 27.04.2018 р., розміщення на сторінці в мережі Інтернет www,sumygazmash.pat.ua 27.04.2018 р. та подання до Комісії 02.05.2018 р.. ID 104099, не містить інформацію про прийняття рішення про попереднє надання згоди на вчинення значних правочинів на загальних зборах акціонерів Товариства 27.04.2017 року, яку зазначено в особливій інформації Товариства, розкритій шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії 28.04.2017 р., розміщення на сторінці в мережі Інтернет www.sumygazmash.pal.иа 28.04.2017 р., опубліковання в офіційному друкованому виданні «Відомості НКЦПФР» №82 від 03.05.2017 р. та подання до Комісії 03.05.2017 р., ID 84979. У примітках змісту вищезазначеної річної інформації Товариства за 2017 рік не вказані причини відсутності інформації про прийняття рішення про попереднє надання згоди на вчинення значних правочинів, інформації про прийняття рішення про надання згоди на вчинення значних правочинів та інформації про прийняття рішення про надання згоди на вчинення правочинів, щодо вчинення яких є заінтересованість. В описі до таблиці «Інформація щодо освіти та стажу роботи посадових осіб емітента» річної інформації Товариства за 2017 рік не зазначено місцезнаходження ТОВ «ГАЗМАШСЕРВІС», на якому голова Наглядової ради ОСОБА_1 займає посаду генерального директора.

Таким чином, ПрАТ ВЕК «Сумигазмаш» розкрило не в повному обсязі регулярну річну інформацію емітента за 2017 рік шляхом розміщення у загальнодоступній інформаційній базі даних Комісії про ринок цінних паперів. Це є порушенням ст.ст.39-40 Закону України "Про цінні папери та фондовий ринок". Постанова направлена позивачу (а.с.13).

22.11.2018 року уповноваженою особою Комісії, складено Акти про правопорушення на ринку цінних паперів №751-СХ-4-Е (а.с.14) та №752-СХ-4-Е (а.с.15).. Примірники актів отримані директором Товариства особисто 22.11.2018 року (зворотній бік а.с.14,15).

30.11.2018 Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку складено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, розгляд справи призначено на 13.12.2018 (а.с.16), яку направлено на адресу ПрАТ "Сумигазмаш" (а.с.17).

Представник відповідача на розгляд справи не з'явився.

За результатами розгляду справи, на підставі п.7 ст.11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», Уповноваженою особою Комісії 13.12.2018 було складено постанову №751-СХ-4-Е про накладення санкцій на ринку цінних паперів за розміщення не в повному обсязі інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних НКЦПФР про ринок цінних паперів, у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 грн. (а.с.18); та постанову №752-СХ-4-Е про накладення штрафу на ринку цінних паперів за подання інформації не в повному обсязі до НКЦПФР, у розмірі 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 грн. (а.с.19).

Вищевказані постанови направлені відповідачу (а.с.21).

Товариством зазначені постанови про накладення санкцій оскаржені до Сумського окружного адміністративного суду (справа №480/4826/18).

19.03.2019 рішенням Сумського окружного адміністративного суду у справі №480/4826/18 у задоволенні позовної заяви приватного акціонерного товариства "Виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про визнання протиправними та скасування постанов №751-СХ-4-Е про застосування санкцій у вигляді штрафу в розмірі 200 (двісті) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3 400,00грн.; №752-СХ-4-Е про застосування санкцій у вигляді штрафу в розмірі 200 (двісті) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3 400,00грн.; №753-СХ-4-Е про застосування санкцій у вигляді попередження - відмовлено у повному обсязі.

На час звернення до суду штрафні санкції Товариством не сплачені.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначає Закон України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

Частиною 1 статті 1 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.

Згідно з ч.1 ст.5 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

За приписами ч.10,14 ст.8 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право, надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Пунктом 8 ч.1 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від п'яти до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;

Відповідно до п.2-5 розділу XVIII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 16.10.2012 №1470, штраф має бути сплачений юридичною особою не пізніше ніж через п'ятнадцять днів з дати отримання ним постанови. Юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до державного бюджету. Документ, який підтверджує сплату штрафу, протягом п'яти робочих днів надсилається до уповноваженого підрозділу Комісії. У разі несплати штрафу юридичною особою в строк, установлений пунктом 2 цього розділу, штраф стягується в судовому порядку.

Судом встановлено, що постанови від 13.12.2018 про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №751-СХ-4-Е та №752-СХ-4-Е направлені відповідачу 14.12.2018, про що свідчать наявні в матеріалах справи докази (а.с.20-21) та станом на момент розгляду справи доказів сплати штрафу у загальному розмірі 6800 грн. відповідачем суду надано не було.

При цьому, у повідомленні, що надійшло до суду 05.04.2019, ПрАТ "Сумигазмаш" не заперечує проти задоволення позовних вимог (а.с.53).

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Приватного акціонерного товариства "Виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш" про стягнення штрафу - задовольнити.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Виробничо-енергетична компанія "Сумигазмаш" (пл. Незалежності, 15, м. Суми, 40030, код ЄДРПОУ 04542778) до Державного бюджету України штраф у розмірі 6800 (шість тисяч вісімсот) грн. на рахунок УК у м. Сумах/м. Суми/21081100 за балансовим рахунком 31118106018002 "надходження до загального фонду державного бюджету" по коду бюджетної класифікації 21081100 "Адміністративні штрафи та інші санкції", новий символ звітності 106, МФО 899998, код ЄДРПОУ отримувача 37970593.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.М. Кунець