
Справа № 815/380/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 квітня 2019 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Марина П.П.
розглянув в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області, в якому позивач, згідно уточнених позовних вимог (а.с.30-42) просить визнати протиправною бездіяльність Ліквідаційної комісії Головного Управління МВС України в Одеській області в частині відмови у видачі уточненої довідки встановленого зразка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії у відповідності до посад поліцейських; зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного Управління МВС України в Одеській області видати нову уточнену довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії із включенням у неї максимальних розмірів грошового забезпечення, а саме: посадовий оклад - 2600 грн., оклад за спеціальним званням «майор» - 2000 грн., надбавка за вислугу років 30% - 1380,00 гри., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 2990,00 грн., премія 66% - 5920,20 грн.; зобов'язати Ліквідаційну комісію Головного Управління МВС України в Одеській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову уточнену довідку за формою, встановленою додатком №2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року за №45, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, згідно постанови КМУ №988 від 11.11.2015 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в розмірах: посадовий оклад 2600 гри., оклад за спеціальним званням «майор» - 2000 грн., надбавка за вислугу років 30% - 1380,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 2990,00 грн., премія 66% - 5920,20 грн., починаючи з 12.09.2016 року, з моменту виникнення права на перерахунок пенсії.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він є пенсіонером Міністерства Внутрішніх Справ України, ветераном війни-інвалідом війни III групи. Відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 07 листопада 2015 року позивачу призначена пенсія по інвалідності. Позивач зазначає, що після прийняття Закону України №900-2015р., у позивача виникло законне право на перерахунок пенсії відповідно до грошового забезпечення поліцейських з 01.01.2016 року. Проте, позивач не згоден з розмірами складових, що ввійшли до довідки для здійснення перерахунку пенсії. Оскільки, додаткові види грошового забезпечення та премії встановлені Постановою №988 не могли бути враховані при перерахунку пенсій станом на 1 січня 2016 року, значить відповідні їм види та премії встановлені Постановою №1294, що є складовими існуючих пенсій, на цей час залишались без змін їхніх розмірів відповідним рішенням КМУ, тому змінам при даному перерахунку пенсійне підлягають. Адже очевидним є те, що при перерахунку пенсій, змінам в складі існуючих пенсій підлягають тільки ті їх складові види, розміри яких зазнали змін відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262, а також пункту 1, абзаців 1,2,4,5 і 7 пункту 5 Порядку №45.
Представником Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 29.03.2018 року надано до суду відзив на позов (а.с.86-83), в якому відповідач зазначає, що позовні вимоги позивача є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню. Свою позицію відповідач обґрунтовує тим, що на підставі поданого списку пенсійного фонду ліквідаційна комісія ГУМВС України в Одеській області підготувала для перерахунку пенсії довідку про розмір грошового забезпечення пенсіонера ОСОБА_1 до Постанови КМУ №988 від 11.11.2015 року та направила до ГУ ПФУ в Одеській області (довідка №4742). Отже, ліквідаційною комісією ГУМВС України Одеській області не порушено прав позивача. Щодо позовних вимог про протиправні дії при виготовлені довідки для перерахунку пенсії та зобов'язання виготовити нову довідку з новими розмірами грошового забезпечення зазначаємо, а саме включити до довідки: надбавку за особливо важливі завдання 50% посадового окладу 2990, 00 грн., премію 66% в розмірі 5920,20 грн., відповідача зазначає, що надбавка за особливо важливі завдання 50,0% (в розмірі 2990,00 грн.), постановою КМУ №988 від 15.11.2015 року не передбачена, а тому діючим поліцейським не нараховується. В зв'язку з чим в довідку №4742 вказана надбавка не встановлена ОСОБА_1 Стосовно премії яку хоче встановити собі позивач (66% - 5920рн. 00коп.) ЛК ГУМВС повідомляє, що Національна поліція України на виконання доручення МВС від 07 квітня 2017 року №4918/05/22-2017 надала інформацію про середній розмір надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені в грудні 2015 року, за переліком посад поліцейських Національної поліції, затвердженим постановою КМУ від 11 листопада 2015 року №988. Позивачу встановлено середню премію по Україні відповідно до посади (старший інспектор) 3,14% в розмірі 187,77 грн. ЛК ГУМВС звертає увагу, що премія яка була встановлена позивачу при проходженні служби в ОВС ґрунтувалася на розмірі посадового окладу, окладу за спеціальне звання, та в подальшому встановленням премії корегувалося грошове забезпечення працівника. В зв'язку з підвищенням працівникам поліції розмірів посадового окладу та окладу за спеціальне звання попередні розміри премій вже є не чинними і не можуть виплачуватись. Відповідач зазначає, що працівникам поліції Одеської області на момент виникнення права на перерахунок пенсії додаткові види грошового забезпечення (премії) не виплачувались, а тільки сплачувались оклад, звання, вислуга років. Таким чином, відповідачем зазначено у довідці про грошове забезпечення позивача розмір премії у розмірі 3,14 % від посадового окладу з дотриманням вимог чинного законодавства. Отже, відповідач вважає, що позовні вимоги позивача не підлягають задоволенню.
Ухвалою суду від 07.03.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 07.03.2018 року судом зупинено провадження у справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №802/2196/17-а.
Ухвалою суду від 19.03.2019 року поновлено провадження у справі.
В судове засідання учасники справи не з'явились, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлені належним чином та своєчасно.
У зв'язку з відсутністю потреби заслухання свідка чи експерта, судом, керуючись положеннями ч.9 ст.205 КАС України, прийнято рішення про розгляд справи в порядку письмового провадження.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.
Судом встановлено та не заперечується відповідачем, що позивач є пенсіонером органів Внутрішніх справ.
Позивачу відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 07.11.2015 року призначено пенсія по інвалідності при обчисленні якої враховано:
посадовий оклад - 900,00 грн.;
оклад за військове звання - 125,00 грн.;
процентна надбавка за вислугу років (25%) - 256,25 грн.;
середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці, у тому числі:
- надбавка за особливо важливі завдання 50%
- премія 66%
- ВСЬОГО - 2938,25 грн.
Основний розмір пенсії: 60% грошового забезпечення у розмір - 1762,95 грн.,
Надбавки на утриманців:
- непрацездатна дитина віком до 18 років ст16 п.«А» - 537,00 грн.,
- непрацездатна дитина віком до 18 років ст16 п.«А» - 537,00 грн.,
Підсумок пенсії (з надбавками) - 2836,95 грн. (а.с.46).
Відповідно до грошового атестату №104 НДЕКЦ при ГУМВС України в Одеській області оклад позивача складав - 900,00 грн., оклад за спеціальним званням - 125,00 грн.; додаткова набавка за вислугу років - 256,25 (25%); місячна премія за 11.2015 року 66% - 1268,44 грн. (а.с.45).
Як вбачається з довідки №4742 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с.97) на ім'я позивача, розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2016 року за посадою старший експерт відділу організації роботи техніко-криміналістичного забезпечення органів внутрішніх справ НДЕКЦ при ГУМВС України в Одеській області становить:
посадовий оклад - 2600,00 грн.;
оклад за військовим (спеціальним) званням - 2000,00 грн.;
набавка за стаж служби - 1380,00 грн., (25%).
премія - 187,77 (3.14%)
Всього - 6167,77 грн.
Позивач, не погоджуючись з вказаними розмірами, що містяться у довідці, 1.09.2017 року звернувся до Голови Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області Гейко К.Г. із заявою, в якій просив виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, згідно постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року з повною реальною інформацією згідно постанови КМУ від 11.11.2015 року №988 із зазначеням основних і додаткових видів грошового забезпечення в розмірах: посадовий оклад 2600 грн., оклад за спеціальним званням «майор» - 2000 грн., надбавка за вислугу років 30% - 1380,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 2990,00 грн., премія 66% - 5920,20 грн. (а.с.50-51).
Ліквідаційною комісією ГУ МВС України в Одеській області 12.10.2017 року за №14/3-М-1406/зі позивачу надано відповідь, в якій зазначено, що «відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року №900 «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» позивачу було проведено перерахунок грошового забезпечення. » Згідно вищевказаного Закону перерахунок пенсій мас здійснюватися з урахуванням грошового забезпечення, установленого для поліцейських згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - постанова КМУ № 988), з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто з 01 січня 2016 року. Види та розміри грошового забезпечення поліцейських (посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавки за вислугу років), що враховуються для проведення перерахунку пенсій, визначаються відповідно до постанови КМУ № 988 та наказу МВС від 06.04.2016 № 260 «Про затвердження Порядку та умов виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання». Надбавки, доплати, підвищення та премії для проведення перерахунку пенсій враховуються відповідно до постанови КМУ № 988 в середніх розмірах, що фактично виплачені за грудень 2015 року за відповідною посадою (посадами) в Національній поліції (додаток 3). Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачувалися на момент виникнення права па перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються» (а.с.54).
Позивач, 10.10.2017 року повторно звернувся до Голови Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Одеській області Гейко К.Г. із аналогічною заявою (а.с.52-53), на що відповідачем 12.10.2017 року надано відповідь за №14/3-М-1406/зі такого ж змісту, що і попереднє та в які зазначено, що довідка про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року для перерахунку пенсії позивачу відповідає вимогам чинного законодавства. (а.с.54).
Позивач звернувся до суду з вказаним позовом вважаючи, що його права порушенні у зв'язку з тим, що відповідачем не виготовлено та не направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2016 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення, зокрема надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% та премії в розмірі 66%.
Суд зазначає, що ухвалою суду від 07.03.2018 року зупинено провадження у даній справі до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій адміністративній справі №802/2196/17-а.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру судових рішень Великою Палатою Верховного Суду від 12.12.2018 року у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18) за позовом ОСОБА_2 до Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Вінницькій області, третя особа на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії, прийнято рішення яким у задоволенні позову відмовлено. Вказану постанову оприлюднено 15.01.2019 року.
Ознаками даної типової справи є:
1) позивач - пенсіонер органів внутрішніх справ, якому призначено пенсію згідно із Законом № 2262-ХІІ; 2)
2) відповідач - ліквідаційна комісія УМВСУ;
3) третя особа - ГУ ПФУ у Вінницькій області;
4) предмет спору: зобов'язання відповідача виготовити на направити до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення.
Висновки Великої Палати Верховного Суду у вищезазначеній зразковій справі належить застосовувати в аналогічних типових адміністративних справах до яких й відноситься розглядувана справа, в силу приписів частини 3 статті 291 КАС України, у зв'язку із чим суд враховує правові висновки Верховного Суду, викладені у вищезазначеній постанові, які полягають у наступному.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
В свою чергу в п.6 ч.1 ст.92 Конституції України зазначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Відповідно до ч.1-4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі Закон України №2262-XII) встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом наддасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
В свою чергу, Кабінет Міністрів України постановою №988 Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції від 11.11.2015 року встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.
Вказана постанова набрала чинності 02.12.2015 року, а тому перерахунок пенсії повинен здійснюватись з 01.01.2016 року з урахуванням розмірів грошового забезпечення, що виплачувались поліцейським за прирівняними посадами у грудні 2015 року.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України №2262-ХІІ, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пунктами 1-3 Порядку №45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством. На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до абз.7 п.5 Порядку №45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
З урахуванням абз.7 п.5 Порядку №45, суд зазначає, що оскільки надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії поліцейським за прирівняними посадами вже не виплачувалась, тому, ця надбавка правомірно не вказана у довідці про розмір грошового забезпечення.
Суд не приймає до уваги посилання позивача в адміністративному позові на Постанову Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка діяла на момент виникнення права на перерахунок пенсії (01.01.2016) та якою надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема, надбавку за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби особам рядового і начальницького складу, оскільки Порядком №45 передбачено, що для перерахунку пенсії не враховуються види грошового забезпечення, які не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок саме за відповідною (конкретною) посадою, а не за будь-якою посадою працівника МВС.
Щодо зазначення відповідачем у довідці премії у розмірі 66%, суд зазначає наступне.
Відповідно до абз.5 п.5 Порядку №45 при перерахунку пенсій інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія зараховуються - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Судом встановлено, що Міністерство внутрішніх справ України листом від 20 квітня 2017 року №5551/05/22-2017 «Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій» головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі доведено до відома інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року (а.с.96).
Відповідно до листа Національної поліції України на виконання доручення МВС від 19 квітня 2017 року №4060/03/48-2017 про середній розмір надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені в грудні 2015 року, премія за посадою «Старший інспектор» становить 3,14 від окладу, при цьому , розмір окладу 2600,00 грн.(а.с.91).
Відповідно до переліку посад осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», що прирівнюються посадам поліцейських, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України 17.02.2017 року №138, посада позивача старший експерт відділу організації роботи техніко-криміналістичного забезпечення органів внутрішніх справ НДЕКЦ при ГУМВС України в Одеській області прирівняна до посади поліцейських Національної поліції, а саме «Старший інспектор».
Позивачу встановлено середню премію по Україні відповідно до прирівняної посади поліцейського 3,14% в розмірі 187,77 грн. відповідно до інформації наданої Національною поліцією України на виконання доручення МВС від 07 квітня 2017 року №4918/05/22-2017 про середній розмір надбавок та премій поліцейських, що фактично виплачені в грудні 2015 року, за переліком посад поліцейських Національної поліції, затвердженим постановою КМУ від 11 листопада 2015 року №988.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем правомірно зазначено розмір премії позивача в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, а тому позовні вимоги позивача щодо зазначення в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії премії в розмірі 66% (1268,44 грн.) не підлягають задовленню.
Питання щодо правомірності неврахування у довідці про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ певних видів грошового забезпечення було розглянуто Верховним Судом у зразковій справі №802/2196/17-а.
При вирішенні спору Верховний Суд зробив висновок про те, що якщо у цій категорії справ буде встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії не виплачувалась, то цю надбавку не належить вказувати у довідці про розмір грошового забезпечення. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу сьомого пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Розмір премії для перерахунку пенсій враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою. Такий висновок ґрунтується на положеннях абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, відповідно до якого для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Висновки Верховного Суду в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ», до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направити до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ч.3 ст.291 КАС України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.
Суд зазначає, що бездіяльність суб'єкта владних повноважень - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
Дії суб'єкта владних повноважень, натомість, це активна поведінка суб'єкта владних повноважень, яка може виражатись, як приклад, у певних рішеннях, актах, листах тощо (тобто мати певне матеріальне вираження), які негативно впливають на права, свободи, інтереси фізичної чи юридичної особи.
Отже, невиконання суб'єктом владних повноважень своїх повноважень, встановлених законодавством становить бездіяльність цього суб'єкта, а дії, вчинені ним під час здійснення управлінських функцій є діями суб'єкта владних повноважень у розумінні ст. 5 КАС України.
Як встановлено судом, відповідачем правомірно не включено до довідки позивача про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ надбавки за особливо важливі завдання в розмірі 50,0% та премії в розмірі 66%. При цьому, відповідачем на звернення позивача щодо надання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ із зазначенням надбавки та премії, які на переконання позивача мають бути включені до даної довідки було надано роз'яснювальну відповідь, що свідчить про відсутність бездіяльності з боку відповідача.
В свою чергу, вирішуючи вимоги позивача про зобов'язання Ліквідаційну комісію Ліквідаційну комісію Головного Управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області Ліквідаційну комісію Головного Управління МВС України в Одеській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову уточнену довідку за формою, встановленою додатком №2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року за №45, про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, згідно постанови КМУ № 988 від 11.11.2015 року із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в розмірах: посадовий оклад 2600 гри., оклад за спеціальним званням «майор» - 2000 грн., надбавка за вислугу років 30% - 1380,00 грн., надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 2990,00 грн., премія 66% - 5920,20 грн., починаючи з 12.09.2016 року, з моменту виникнення права на перерахунок пенсії, суд зазаначає наступне.
Згідно з п.23 ч.1 ст.4 КАС України похідна позовна вимога - вимога, задоволення якої залежить від задоволення іншої позовної вимоги (основної вимоги).
Оскільки вказана вимога позивача про зобов'язання відповідача вчинити дії є похідною вимогою від вимоги про визнання протиправними дії, вона також є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.
Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч.ч.1-3 ст.242 КАСУ, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.
Судові витрати розподілити відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 21,22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п.15.5 ч.І Перехідних положень КАС України апеляційна скарга подається до або через відповідні суди, а матеріали справи витребуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Позивач: ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, АДРЕСА_1);
Відповідач: Ліквідаційна комісія Головного управління МВС України в Одеській області (код ЄДРПОУ 08592298, 65014, м.Одеса, вул.Єврейська, 12);
Суддя П.П. Марин
.