
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18 квітня 2019 року Справа № 280/5178/18 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сіпаки А.В., при секретарі судового засідання Гопки Л.І.
за участю:
представників позивачів – ОСОБА_1, ОСОБА_2
представник відповідача – не прибув
представника третьої особи 1 – не прибув
представника третьої особи 2 – не прибув
представника третьої особи 3 – ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом ОСОБА_4 (71504, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1), ОСОБА_5 (71500, АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_2), ОСОБА_6 (71504, АДРЕСА_3, РНОКПП НОМЕР_3)
до Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Курчатова. буд. 11, код ЄДРПОУ 04526934),
треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Енергодарська міська рада Запорізької області (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Курчатора, буд. 11, код ЄДРПОУ 20514818), Управління комунальної власності Енергодарської міської ради (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Набережна, буд. 24, код ЄДРПОУ 26249961), Товариство з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Енергодар" (71502, Запорізька область, м. Енергодар, пр. Енергетиків, буд. 14, прим.159, код ЄДРПОУ 42090091)
про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 (далі – позивачі, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6Ю.) звернулися до Запорізького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області (далі - відповідач), треті особи треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Енергодарська міська рада Запорізької області, Управління комунальної власності Енергодарської міської ради, Товариство з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Енергодар", в якому позивачі просять визнати протиправним та скасувати рішення відповідача № 161 від 06.06.2018 «Про призначення управителя багатоквартирних будинків».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 06.06.2018 відповідач прийняв рішення № 161 «Про призначення управителя багатоквартирних будинків», відповідно до п.1 та п. 2 якого управителем багатоквартирних будинків у м. Енергодарі за обєктами конкурсу № 1 та № 2, крім багатоквартирних будинків, що знаходяться за адресою: вул. Українська, 29, 33, пр. Будівельників 41, 43, було призначено Товариство з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Енергодар».
Пунктом 3 оскаржуваного рішення відповідач уповноважив міського голову ОСОБА_7 від імені співвласників багатоквартирного будинку підписати із Товариством з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Енергодар» договір про надання послуги за кожним багатоквартирним будинком, що входив в обєкт конкурсу № 1 та № 2, строком на 1 рік.
Позивачі є субєктами правовідносин у сфері житлово-комунальних послуг і зобовязані сплачувати за надані управителем послуги щомісяця додатково до встановленого тарифу на житлово-комунальні послуги для житлових та нежитлових приміщень. Вважають рішення № 161 від 06.06.2018 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, із наступних підстав.
Згідно п. 5 ст. 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» у разі якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено обєднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок. У разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу – субєкту владних повноважень функцій із здійснення управління обєктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом.
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; старосту.
Частиною 3 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що представницькі органи місцевого самоврядування діють за принципом розподілу повноважень у порядку і межах, визначених цих та іншими законами.
Відповідно до ст. 11 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
Статтею 54 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення) рада у межах затверджених нею структури і штатів може створювати відділи, управління та інші виконавчі органи для здійснення повноважень, що належать до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад.
Так, рішенням Енергодарської міської ради № 1 від 27.12.2013 «Про структуру апарату ради та її виконавчих органів» затверджено наступні виконавчі органи: управління комунальної власності; управління освіти; фінансове управління; управління праці та соціального захисту населення та інші.
Рішенням Енергодарської міської ради № 192 від 24.07.2015 затверджено Положення про управління комунальної власності Енергодарської міської ради, яке містить перелік повноважень та функцій, одним із основних яких – це здійснення управління обєктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг. Крім того, до функцій управління комунальної власності, які закріплені Положенням «Про управління комунальної власності Енергодарської міської ради», належить також організація проведення конкурсів по вибору виконавців окремих видів послуг у сфері житлово-комунального господарства, транспорту та звязку.
Відтак вважають, що Енергодарська міська рада закріпила за управлінням комунальної власності повноваження щодо управління обєктами житлово-комунального господарства та закріпила за управлінням функцію з організації проведення конкурсів, зокрема, з вибору управителя будинком, а тому право призначати управителя багатоквартирними будинками в м. Енергодар має виключно управління комунальної власності, а не відповідач.
Крім того, 09.11.2017 було прийнято ОСОБА_8 України «Про житлово-комунальні послуги», який набрав чинності 10.12.2017. Відповідно до п. 6 Прикінцевих та перехідних положень прийнятого Закону у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не створено обєднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласниками не прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком та не оголошено конкурс з призначення управителя багатоквартиного будинку відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, виконавчий орган місцевої ради (або інший орган субєкт владних повноважень, якому делеговані функції із здійснення управління обєктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг) зобовязаний оголосити і провести такий конкурс у тримісячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя. Рішення щодо цього питання вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.
У звязку з цим вважають, що після набрання чинності Закону України «Про житлово-комунальні послуги» законодавець обмежив частиною 6 Прикінцевих та перехідних положень компетенцію виконавчих органів місцевих рад на проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків. Просять позов задовольнити.
Ухвалою суду від 10.12.2018 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 03.01.2019.
03.01.2019 на адресу суду надійшов відзив відповідача, в якому він проти задоволення позовних вимог заперечує. Свою позицію обгрунтовує тим, що оскаржуване рішення було прийняте у відповідності до вимог чинного законодавства. Прикінцевими положеннями Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» визначено, що у разі неприйняття рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої він розташований. Саме на виконання Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» були прийняті ряд рішень, а саме рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради № 105 від 27.04.2017 «Про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків у місті Енергодар», рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради № 107 від 16.04.2018 «Про затвердження конкурсної документації для проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків у місті Енергодар», рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради № 161 від 06.06.2018 «Про призначення управителя багатоквартирних будинків». Крім того, зазначає, що оскаржуване рішення не порушує права позивача як споживача, а лише визначає виконавця послуг з управління за будинками, в яких співвласники не визначилися з формою правління. Просить відмовити у позові повністю.
Представник третьої особи Товариство з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Енергодар" 3.01.2019 надіслав до суду свої письмові пояснення, в яких вважає позовні вимоги безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню. Свою позицію обгрунтовує тим, що у відповідності до вимог Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку виконавчим комітетом Енергодарської міської ради було проведено конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку у м. Енергодар. Конкурс з призначення управителів багатоквартирних будинків було проведено виконавчим комітетом Енергодарської міської ради в порядку, передбаченому наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 13.06.2016 № 150 «Про затвердження порядку проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку». За результатами проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків у м. Енергодар на підставі протоколу засідання конкурсної комісії від 01.06.2018 № 6 відповідач оскаржуваним рішенням призначив управителя багатоквартирних будинків у м. Енергодар. Зазначає, що припущення позивачів щодо того, що вони, як власники не уповноважували голову Енергодарської міської ради на укладання від свого імені договору з ТОВ «Місто для людей Енергодар», є безпідставним, оскільки позивачі своєчасно не створили обєднання співвласників багатоквартирного будинку та не визначилися з формою правління. Вважає, що оскаржуване рішення не порушує права позивачів, а лише визначає виконавця послуг з управління будинками, в яких співвласники не визначилися з формою правління, оскільки згідно із ст. 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» вони не позбавлені права ініціювати проведення зборів співвласників будинку у якому він мешкає та вносити зміни до умов договору, шляхом прийняття рішення зборів співвласників, яке оформляється протоколом зборів співвласників у будь-який час. Вважає, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а дії відповідача мають на меті забезпечення належного утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території та належні умови проживання співвласників будинку і задоволенню господарсько-побутовим потребам.
Крім того, вважає посилання позивачів на п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» є помилковим та необгрунтованим, оскільки ОСОБА_8 України «Про житлово-комунальні послуги» є загальним актом, а ОСОБА_8 України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» є спеціальним актом і дія його є вужчою, а відтак застосуванню підлягає саме ОСОБА_8 України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Норма п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не скасовує прав та повноважень виконавчих органів місцевої ради на проведення конкурсів згідно із Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», а регулює лише окремий випадок, який до цього моменту не був врегульований законодавством, а саме встановлює обовязок провести конкурс в 3-місячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників. Таким чином Законом України «Про житлово-комунальні послуги» не скасована можливість проведення конкурсів згідно з положеннями норм Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» за одноосібним рішенням виконавчого органу міської ради.
Також вказує на те, що в розділі VI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» зазначено, що цей ОСОБА_8 набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (0.12.2017), та вводиться в дію з 01 травня 2019 року, крім: статті 1, ч. 1 ст. 2, ст. 3-7, 9, 11, 12, ч. 2 ст. 26, ст. 27 та 29 (в частині регулювання послуги з управління багатоквартирним будинком), ч. 2 ст. 2, ч. 3 та 4 ст. 8, ч. 2 та 3 ст. 10, ст. 15, ч. 1, 3 та 5 ст. 16, ст. 18, ч. 5 ст. 28, п. 2, 3-1, 6, п.п. 1, п.п. «б» п.п. 2, п.п. 5 та 11 п. 8 цього розділу, які вводяться в дію через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом; ч. 3 ст. 11, абз. 1 та 2 ч. 5 ст. 18, які вводяться в дію з 01 січня 2019 року. Таким чином посилається на те, що певний час прийнятий ОСОБА_8 не діяв, а передбачалась умова, коли ОСОБА_8 вводиться в дію, а саме з 01 травня 2019 року, крім певних норм, які вводяться в дію з 01 січня 2019 року.
Ухвалою суду від 03.01.2019 відкладено підготовче засідання у справі на 23.01.2019.
Ухвалою суду від 14 січня 2019 року об’єднано в одне провадження позовні вимоги ОСОБА_4 до Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Енергодарська міська рада Запорізької області, Управління комунальної власності Енергодарської міської ради, Товариство з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Енергодар" про визнання протиправним та скасування рішення, з позовними вимогами, які розглядаються у адміністративній справі №280/5179/18 за позовом ОСОБА_6 до Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області та адміністративній справі №280/5180/18 за позовом ОСОБА_5 до Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області.
23.01.2019 у підготовчому засідання оголошувалась перерва до 05.02.2019.
Ухвалою суду від 05.02.2019 продовжено строк підготовчого провадження у справі №280/5178/18 строком на 30 (тридцять) днів. Відкладено підготовче судове засідання на 05 березня 2019 року.
Ухвалою суду від 05.03.2019 було відкладено підготовче засідання по справі на 19.03.2019.
Ухвалою суду від 19.03.2019 підготовче провадження було закрито та призначено справу до судового розгляду на 18.04.2019.
В судовому засіданні 18.04.2019 представники позивачів позовні вимоги підтримали із підстав, викладених у позовній заяві та уточненому позові.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце слухання справи був належним чином повідомлений.
Представник третьої особи Товариства з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Енергодар" в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечила із підстав, викладених у письмових поясненнях.
Представники третіх осіб Енергодарської міської ради Запорізької області та Управління комунальної власності Енергодарської міської ради в судове засідання не зявились, про дату, час та місце слухання справи були повідомлені належним чином.
На підставі статті 243 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини рішення та оголошено про час виготовлення рішення у повному обсязі.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з’ясував наступне.
Рішенням виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 27.04.2017 № 105 «Про проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків у місті Енергодарі» було вирішено визначити виконавчий комітет Енергодарської міської ради організатором конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків у місті Енергодарі, створено конкурсну комісію з призначення управителя багатоквартирних будинків та затверджено її склад, а також затверджено Положення про конкурсну комісію з призначення управителя багатоквартирних будинків.
Рішенням виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 25.01.2018 № 21 були внесені зміни та доповнення до рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 27.04.2017 № 105, а саме: склад конкурсної комісії з призначення управителя багатоквартирних будинків у місті Енергодарі, затверджений п. 2 рішення виконавчого комітету міської ради від 27.04.2017 № 105, викладено в новій редакції та викладено в новій редакції п. 4 рішення виконавчого комітету міської ради від 27.04.2017 № 105 щодо підготовки конкурсної документації; затверджено перелік будинків, в яких не створено обєднань співвласників багатоквартирних будинків, співвласники яких не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком; затверджено перелік обєктів конкурсу та оголошено конкурс з призначення управителя багатоквартирних будинків у м. Енергодарі.
Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Енергодарської міської ради від 16.04.2018 № 107 було затверджено конкурсну документацію для проведення конкурсу з призначення управителя багатоквартирних будинків у місті Енергодарі.
06.06.2018 відповідачем було прийнято оскаржуване рішення № 161 «Про призначення управителя багатоквартирних будинків», відповідно до якого Товариство з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Енергодар» призначено управителем багатоквартирних будинків у місті Енергодарі за обєктом конкурсу № 1. Пунктом 2 даного рішення визначено призначити товариство з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Енергодар» управителем багатоквартирних будинків у місті Енергодарі за обєктом конкурсу № 2, крім багатоквартирних будинків, що знаходяться за адресою: вул. Українська, 29, 33, просп. Будівельників, 41, 43, а п. 3 оскаржуваного рішення уповноважено міського голову ОСОБА_7 від імені співвласників багатоквартирного будинку підписати із товариством з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Енергодар» договір про надання послуги за кожним багатоквартирним будинком, що входив в обєкт конкурсу № 1 та № 2, строком на один рік.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 є власником квартири АДРЕСА_4, що підтверджується Договором про поділ спільного майна подружжя від 17.08.2018, ОСОБА_5 є власником квартири № 7 по Набережній, 22, що підтверджується Договором купівлі-продажу від 19.02.2018 та ОСОБА_6 є власником квартири АДРЕСА_5, що підтверджується Свідоцтвом про право власності на житло від 03.02.1994.
Вважаючи, що їхні права та законні інтереси порушено рішенням відповідача № 161 від 06.06.2018 «Про призначення управителя багатоквартирних будинків», позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
З метою правильного вирішення адміністративної справи, суду слід встановити чи наявні повноваження при прийнятті виконавчим комітетом Енергодарської міської ради рішення від 06.06.2018 № 161.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів визначаються, зокрема, Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Абзацом 11 частини першої статі 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» визначено, що виконавчі органи рад - це органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Частиною першою статті 11 цього ж Закону передбачено, що виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи.
До відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить, зокрема, встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові, комунальні (крім тарифів на теплову енергію, централізоване водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, послуги з централізованого опалення, послуги з централізованого постачання холодної води, послуги з централізованого постачання гарячої води, послуги з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем), які встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг), транспортні та інші послуги (ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради може розглядати і вирішувати питання, віднесені цим Законом до відання виконавчих органів ради (частина перша статті 52 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Підпунктами 1, 2 пункту «б» частини першої статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до делегованих повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв'язку віднесено: здійснення заходів щодо розширення та вдосконалення мережі підприємств житлово-комунального господарства, торгівлі, громадського харчування, побутового обслуговування, розвитку транспорту і зв'язку та здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства тощо.
Основні засади організаційних, господарських відносин, що виникають у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг між їхніми виробниками, виконавцями і споживачами, а також їхні права та обов'язки визначає ОСОБА_8 України «Про житлово-комунальні послуги».
Статтею 7 Закону України від 24.06.2004 № 1875-IV "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить:
1) затвердження та реалізація місцевих програм у сфері житлово-комунального господарства, участь у розробленні та реалізації відповідних державних і регіональних програм;
2) встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону;
3) затвердження норм споживання та якості житлово-комунальних послуг, контроль за їх дотриманням та ін.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що виконавчі органи мають повноваження щодо прийняття рішень у сфері житлово-комунального господарства, зокрема, й здійснювати регулювання умов та якості надання житлово-комунальних послуг населенню на відповідній території.
Відповідно до абзацу першого пункту 5 статті 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» у разі, якщо протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом співвласники багатоквартирного будинку, в якому не створено об'єднання співвласників, не прийняли рішення про форму управління багатоквартирним будинком, управління таким будинком здійснюється управителем, який призначається на конкурсних засадах виконавчим органом місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок.
Згідно з частиною шостою статті 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виконавчий комітет сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради в межах своїх повноважень приймає рішення. Рішення виконавчого комітету приймаються на його засіданні більшістю голосів від загального складу виконавчого комітету і підписуються сільським, селищним, міським головою, головою районної у місті ради.
Крім того, абзацом першим пункту 5 статті 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» також передбачено, що у разі якщо місцевою радою або її виконавчим органом відповідно до законодавства прийнято рішення про делегування іншому органу - суб'єкту владних повноважень функцій із здійснення управління об'єктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг, управитель призначається на конкурсних засадах таким органом.
Судом встановлено, що 27.12.2013 рішенням Енергодарської міської ради № 1 було затверджено структуру апарату ради та її виконавчих органів і визначено, що до виконавчих органів ради належить, зокрема, управління комунальної власності.
З матеріалів справи вбачається, що Енергодарською міською радою 24.07.2015 було прийнято рішення № 192, яким затверджено Положення про управління комунальної власності Енергодарської міської ради.
Відповідно до п. 3.54 Розділу ІІІ Положення про управління комунальної власності Енергодарської міської ради управління комунальної власності організовує проведення конкурсів по вибору виконавців окремих видів послуг у сфері житлово-комунального господарства, транспорту та звязку.
З аналізу вищенаведеного управлінню комунальної власності Енергодарської міської ради надано лише право організовувати проведення конкурсів, однак право призначати на конкурсних засадах управителя надано виконавчому органу місцевої ради, на території якої розташований багатоквартирний будинок, яким являється виконавчий комітет Енергодарської міської ради.
У звязку з вищевикладеним суд не бере до уваги посилання позивачів на те, що відповідач не мав повноважень на прийняття оскаржуваного рішення, оскільки таке право закріплено, з урахуванням делегованих повноважень, за управлінням комунальної власності Енергодарської міської ради.
На підставі вищенаведених правових норм, суд дійшов висновку, що виконавчий комітет Енергодарської міської ради, приймаючи оскаржуване рішення, діяв у межах повноважень, наданих законами України.
Що стосується посилання позивачів та їхніх представників на п. 6 Прикінцевих та перехідних положень прийнятого Закону України «Про житлово-комунальні послуги», який набрав чинності 10.12.2017, відповідно до якого у багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не створено обєднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласниками не прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком та не оголошено конкурс з призначення управителя багатоквартиного будинку відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку, виконавчий орган місцевої ради (або інший орган субєкт владних повноважень, якому делеговані функції із здійснення управління обєктами житлово-комунального господарства, забезпечення їх утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг) зобовязаний оголосити і провести такий конкурс у тримісячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя. Рішення щодо цього питання вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, то суд зазначає наступне.
09.11.2017 було прийнято ОСОБА_8 України № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» та 09.12.2017 опублікований у газеті «Голос України» і набрав чинності 10.12.2017.
Відповідно до ч. 1 Прикінцевих та перехідних положень даного Закону ОСОБА_8 набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, та вводиться в дію з 1 травня 2019 року, крім: статті 1, частини першої статті 2, статей 3-7, 9, 11, 12, частини другої статті 26, статей 27 та 29 (в частині регулювання послуги з управління багатоквартирним будинком), частини другої статті 2, частин третьої та четвертої статті 8, частин другої та третьої статті 10, статті 15, частин першої, третьої та п’ятої статті 16, статті 18, частини п’ятої статті 28, пунктів 2, 3-1, 6, підпункту 1, підпункту "б" підпункту 2, підпунктів 5 та 11 пункту 8 цього розділу, які вводяться в дію через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом; частини третьої статті 11, абзаців першого та другого частини п’ятої статті 18, які вводяться в дію з 1 січня 2019 року.
Частиною 2 Прикінцевих та перехідних положень передбачено, що визнати таким, що втратив чинність, ОСОБА_8 України "Про житлово-комунальні послуги" (Відомості Верховної Ради України, 2004 р., № 47, ст. 514 із наступними змінами) з дня введення в дію цього Закону, крім норм, що регулюють надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, управління будинком, спорудою або групою будинків, ремонту приміщень, будинків, споруд, які втрачають чинність через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом.
Таким чином, втрата чинності попередньої редакції Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (від 24.06.2004 № 1875-IV) відбулася з дня введення в дію нової редакції Закону (№ 2189-VIII) крім норм, що регулюють надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, управління будинком, спорудою або групою будинків, ремонту приміщень, будинків, споруд, які втрачають чинність через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом.
Рішення виконавчого комітету Енергодарської міської ради № 161 від 06.06.2018 «Про призначення управителя багатоквартирних будинків» було прийнято ще до моменту введення в дію положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.11.2017, а тому вимоги п. 6 Прикінцевих та перехідних положень прийнятого Закону України «Про житлово-комунальні послуги», який набрав чинності 10.12.2017, є такими, що не підлягають застосуванню до даних спірних правовідносин як і посилання на рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 № 1-7/99.
Всі інші доводи та обгрунтування відповідачем правомірності прийнятого ним рішення судом не беруться до уваги з урахуванням вищевикладених раніше висновків.
Відтак, враховуючи викладене, суд вважає, що у виконавчого комітету Енергодарської міської ради були усі правові підстави для прийняття рішення № 161 від 06.06.2018 «Про призначення управителя багатоквартирних будинків».
Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На переконання суду, при прийнятті спірного рішення Відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством, а відтак, суд не вбачає підстав для визнання протиправним та скасування вказаного рішення.
Враховуючи встановлені судом обставини справи, оцінивши добуті докази в їх сукупності за правилами ст.90 КАС України та аналізуючи наведені положення чинного законодавства, суд приходить до висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
У задоволені позовної заяви ОСОБА_4 (71504, АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1), ОСОБА_5 (71500, АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_2), ОСОБА_6 (71504, АДРЕСА_3, РНОКПП НОМЕР_3) до Виконавчого комітету Енергодарської міської ради Запорізької області (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Курчатова. буд. 11, код ЄДРПОУ 04526934), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Енергодарська міська рада Запорізької області (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Курчатора, буд. 11, код ЄДРПОУ 20514818), Управління комунальної власності Енергодарської міської ради (71502, Запорізька область, м. Енергодар, вул. Набережна, буд. 24, код ЄДРПОУ 26249961), Товариство з обмеженою відповідальністю "Місто для людей Енергодар" (71502, Запорізька область, м. Енергодар, пр. Енергетиків, буд. 14, прим.159, код ЄДРПОУ 42090091) про визнання протиправним та скасування рішення, – відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.
Повне текст судового рішення складено та підписано 26.04.2019.
Суддя А.В. Сіпака