
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 квітня 2019 року м. Київ № 810/4904/18
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Панової Г.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом Військової частини А0543
до Державного реєстратора Рокитнянської районної державної адміністрації
про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Київського окружного адміністративного суду звернулася Військова частина А0543 (далі - позивач) з позовом до Державного реєстратора Рокитнянської районної державної адміністрації (далі - відповідач), в якому просить суд:
- зобов'язати відповідача виключити запис від 21.04.2015 № 13451760000000731 про ВЧ А0543 з ЄДР юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Військова частина А0543 зареєстрована в Єдиному державному реєстрі за ідентифікаційним кодом, який вже був закріплений відповідним нормативним актом Міністра оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України.
Вказує, що в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань не повинні міститися відомості про Військову частину А0543, оскільки вказані відомості становлять державну таємницю.
З метою приведення обліку військової частини до вимог чинного законодавства, а саме, виключення відомостей про Військову частину А0543 з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців, позивач звернувся до відповідача з відповідним листом від 11.07.2018.
У відповідь листом від 30.07.2018 № 06-42/2494 відповідач відмовив у задоволенні заяви Військової частини А0543 та повідомив, що скасування реєстраційних дій, записів в Єдиному державному реєстрі проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили.
Позивач вказує, що основною причиною звернення до суду, є необхідність виключення відомостей про юридичну особу (Військову частину А0543) з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.10.2018 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засідання із повідомленням сторін.
Крім того, судом запропоновано відповідачу протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати до суду відзив на позовну заяву.
Відповідач позов не визнав та подав відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що 21.04.2015 уповноважена особа Військової частини А0543 ОСОБА_1 подала державному реєстратору реєстраційну картку форму № 6, для включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців.
Державну реєстрацію військової частини А0543, відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України № 747/12, було проведено 18.05.1999 Міністерством оборони України та присвоєно ідентифікаційний код 07944268, державний реєстратор, на підставі поданих документів, включив відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та видав нове свідоцтво про державну реєстрацію з датою первинної реєстрації 18.05.1999 та уже присвоєним ідентифікаційним кодом.
Відповідач наголошує, що державний реєстратор Рокитнянської районної державної адміністрації в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань», включив відомості про юридичну особу Військову частину А0543 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців.
У судове засідання, призначене на 31.01.2019, позивач та відповідач не з'явились, про дату, час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином.
Від представника позивача 31.01.2019 до суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника позивача у порядку письмового провадження.
Від представника відповідача 22.01.2019 до суду надійшло клопотання від 15.01.2019 про розгляд справи за його відсутності.
Відповідно до частини третьої статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно з частиною дев'ятою статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За вказаних обставин, розгляд даної справи здійснено в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.
18 травня 1999 року до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України були внесені дані щодо Військової частини А0543 з наданням статусу юридичної особи та присвоєнням ідентифікаційного коду 07944268, що підтверджується довідкою від 06.11.2012 № 747/12, виданою начальником організаційно-штатного управління - заступником начальника Головного управління оборонного та мобільного планування Генерального штабу Збройних Сил України.
Як вбачається зі змісту цієї довідки, видами діяльності Військової частини А0543 за КВЕД є О 84.22 діяльність у сфері оборони (а.с. 11).
Дана реєстрація була здійснена на підставі пункту 5 Положення про Єдиний державний реєстр підприємств та організацій України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.01.1996 № 118, відповідно до якого присвоєння ідентифікаційних кодів суб'єктам, відомості про які становлять державну таємницю, здійснюється відповідними центральними органами виконавчої влади, яким Держстат передає ідентифікаційні коди для ведення відомчого обліку.
Державним реєстратором Рокитнянської районної державної адміністрації, на підставі поданих позивачем документів, внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис від 21.04.2015 № 13451760000000731 про включення відомостей про юридичну особу - Військову частину А0543 (ідентифікаційний код 07944268).
Судом встановлено, що з метою упорядкування ведення відомчого обліку в Міністерстві оборони України, на виконання доручення тимчасово виконуючого обов'язки начальника організаційно-планового управління - заступника начальника Головного управління оперативного забезпечення Збройних Сил України № 343-1-5494 та звернення начальника Головного управління майна та ресурсами Міністерства оборони України від 06.03.2018 № 503/6/1900 (а.с. 7-10), Військова частина А0543 звернулась до голови Рокитнянської районної державної адміністрації із листом від 11.07.2018 № 1801, в якому просила вирішити питання щодо виключення відомостей про Військову частину А0543 з Єдиного державного реєстру так як там знаходяться дані, що містять державну таємницю та скасувати запис у реєстрі.
У вказаному листі від 11.07.2018 № 1801 позивачем зазначено, що ведення відомчого обліку військових частин (установ, закладів) в Міністерстві оборони України здійснюється з дотриманням вимог Закону України «Про державну таємницю» та наказу Служби безпеки України від 12 серпня 2005 року № 440 «Про затвердження Зводу відомостей, що становлять державну таємницю» (а.с. 14).
За результатами розгляду вказаного звернення відповідач листом від 30.07.2018 № 0642/2494 відмовив у його задоволенні, мотивуючи тим, що скасування реєстраційних дій, записів в Єдиному державному реєстрі проводиться на підставі судових рішень, що набрали законної сили (а.с. 15).
Позивач, вважаючи, що наявність у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадський формувань відомостей про військову частину А0543, що становлять державну таємницю, суперечить вимогам чинного законодавства, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, їхньої символіки (у випадках, передбачених законом), громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 №755-IV.
Частиною першою статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (далі - в редакції на момент вчинення дій) визначено, що дія цього Закону поширюється на державну реєстрацію всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності та підпорядкування, а також фізичних осіб - підприємців.
Згідно з частиною першою статті 4 вказаного Закону, державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно частини четвертої статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», до Єдиного державного реєстру не заносяться відомості, що становлять державну таємницю.
Відповідно до частини першої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців», відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Судом встановлено та не заперечується позивачем, що останнім 21.04.2015 подано державному реєстратору реєстраційну картку форму № 6, для включення відомостей про юридичну особу до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців. Копію довідки з ЄДРПОУ від 06.11.2012 № 747/12.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що при внесенні до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців записів про військову частину А0543 відповідач діяв на підставі та у межах делегованих йому повноважень та у спосіб, що передбачений діючим законодавством України.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до частини четвертої статті 10 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань» (далі - в редакції, чинній на день розгляду справи) відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Згідно з частиною першою статті 11 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань», відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними (крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків та паспортних даних) та у випадках, передбачених цим Законом, за їх надання стягується плата.
Відповідно до частини четвертої статті 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань», до Єдиного державного реєстру не вносяться відомості, що становлять державну таємницю.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про державну таємницю" від 21.01.1994 № 3855-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин; далі - Закон № 3855-XII), державна таємниця (далі також - секретна інформація) - вид таємної інформації, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розголошення яких може завдати шкоди національній безпеці України та які визнані у порядку, встановленому цим Законом, державною таємницею і підлягають охороні державою.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 8 Закону № 3855-XII, до державної таємниці у порядку, встановленому цим Законом, відноситься інформація у сфері оборони:
про зміст стратегічних і оперативних планів та інших документів бойового управління, підготовку та проведення військових операцій, стратегічне та мобілізаційне розгортання військ, а також про інші найважливіші показники, які характеризують організацію, чисельність, дислокацію, бойову і мобілізаційну готовність, бойову та іншу військову підготовку, озброєння та матеріально-технічне забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань;
про напрями розвитку окремих видів озброєння, військової і спеціальної техніки, їх кількість, тактико-технічні характеристики, організацію і технологію виробництва, наукові, науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи, пов'язані з розробленням нових зразків озброєння, військової і спеціальної техніки або їх модернізацією, а також про інші роботи, що плануються або здійснюються в інтересах оборони країни;
про дислокацію, характеристики пунктів управління, зміст заходів загальнодержавного та регіонального, у разі необхідності міського і районного рівня, щодо приведення у готовність єдиної державної системи цивільного захисту населення і територій до виконання завдань в особливий період та про організацію системи зв'язку (оповіщення) в особливий період, можливості населених пунктів, регіонів і окремих об'єктів щодо евакуації, розосередження населення і забезпечення його життєдіяльності; забезпечення виробничої діяльності об'єктів національної економіки у воєнний час;
про геодезичні, гравіметричні, картографічні та гідрометеорологічні дані і характеристики, які мають значення для оборони країни.
За приписами частини третьої статті 10, частини першої статті 12 Закону № 3855-XII, інформація вважається державною таємницею з часу опублікування Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, до якого включена ця інформація, чи зміни до нього у порядку, встановленому цим Законом. Звід відомостей, що становлять державну таємницю, формує Служба безпеки України на підставі рішень державних експертів з питань таємниць. Зазначений Звід та зміни до нього набирають чинності з моменту опублікування в офіційних виданнях України.
Згідно з пунктом 1.4.4 Зводу відомостей, що становлять державну таємницю, затвердженого наказом Служби безпеки України від 12.08.2005 № 440, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.08.2005 за № 902/11182, державну таємницю становлять: відомості про діючі або перспективні: бойовий склад, організаційно-штатну структуру, дислокацію, систему охорони, оборони, чисельність особового складу військових частин (установ) на мирний час (за винятком відомостей про дійсне найменування з'єднань, військових частин, установ (організацій) ЗС, військових навчальних закладів, а також їх місце розташування із зазначенням населених пунктів та географічних координат і їх підпорядкованості, відомостей про загальну штатну чисельність військовослужбовців за штатом мирного часу, озброєння та військову техніку, які надаються державам-учасницям відповідно до прийнятих Україною міжнародних зобов'язань за Договором про звичайні збройні сили в Європі, Віденським документом 2011 року про заходи зміцнення довіри та безпеки та Глобальним обміном воєнною інформацією, а також відомостей щодо військових навчальних закладів, квартирно-експлуатаційних органів, військових представництв, закладів культури та спортивних закладів).
Таким чином, згідно статті 8 Закону України «Про державну таємницю» від 21.01.1994 № 3855-XII та пункту 1.4.4 наказу Служби безпеки України «Про затвердження Зводу відомостей, що становлять державну таємницю» від 12.08.2005 № 440, відомості про дислокацію, систему охорони, оборони, організаційно-штатну структуру, чисельність особового складу військових частин (установ) мирного часу, які не підлягають розголошенню згідно з міжнародними зобов'язаннями України становлять державну таємницю.
Отже, відомості про державну реєстрацію Військової частини А0543 становлять державну таємницю, а тому, з огляду на імперативні приписи частини четвертої статті 7 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань», не повинні бути наявними в Єдиному державному реєстрі.
Згідно з пунктом 2 частини першої статті 25 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань», державна реєстрація та інші реєстраційні дії проводяться на підставі судових рішень, що набрали законної сили та тягнуть за собою зміну відомостей в Єдиному державному реєстрі, а також що надійшли в електронній формі від суду або державної виконавчої служби відповідно до Закону України «Про виконавче провадження» щодо, серед іншого: зобов'язання вчинення реєстраційних дій; скасування реєстраційної дії/запису в Єдиному державному реєстрі.
Обираючи спосіб захисту порушеного права позивача в даній справі, суд виходить з того, що відповідно до приписів Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань» підставою для скасування записів в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про юридичну особу є ухвалення відповідного судового рішення. При цьому, таке рішення реалізується шляхом внесення відповідного запису (записів) до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Враховуючи викладені обставини, суд вважає за необхідне зобов'язати Державного реєстратора Рокитнянської районної державної адміністрації виключити запис від 21.04.2015 № 13451760000000731 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про включення відомостей про юридичну особу - Військову частину А0543 (ідентифікаційний код 07944268).
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, витрати позивача, пов'язані зі сплатою судового збору у сумі 1 762,00 грн, підлягають відшкодуванню позивачу з Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Рокитнянської районної державної адміністрації, установа в якій працює державний реєстратор.
Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Державного реєстратора Рокитнянської районної державної адміністрації виключити запис від 21.04.2015 № 13451760000000731 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань про включення відомостей про юридичну особу - Військову частину А0543 (ідентифікаційний код 07944268).
3. Стягнути з Рокитнянської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ: 23578486; місцезнаходження: 09600, Київська область, смт Рокитне, вул. Незалежності, буд. 2) на користь Військової частини А0543 (код ЄДРПОУ: 07944268; місцезнаходження: 09635, Київська область, Рокитнянський район, с. Ольшаниця) судовий збір в сумі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .
У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Суддя Панова Г. В.